ARA
Loading interface...
Loading interface...
İthaki Yayınları
Hobbit ve Felsefe - William Irwin - William Irwin

Hobbit ve Felsefe - William Irwin - William Irwin

İthaki Yayınları
%50 indirim 39,00 TL 19,50 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501713
Hobbit ve Felsefe - William Irwin - William Irwin
Cücelerinizi, Büyücünüzü ve Yolunuzu Kaybetmemeniz İçin

Maceracı bir ruh ile kişisel gelişim arasında nasıl bir bağ vardır?
Bilbonun karakterindeki dönüşümün kökenlerini nerede aramalıyız?
Orta-Dünyada şan, şöhret, kibir, tevazu, açgözlülük gibi kavramlara felsefi açıdan nasıl yaklaşabiliriz?
Hobbitler oyun oynamayı neden sever?
Tolkien gerçekte bir adil savaş teorisyeni miydi?
Hobbit bize sanatın felsefesi hakkında neler sunabilir?
Tolkienin kahramanları aslında birer filozof mudur?

Bir yanda Bilbo, Gandalf, Thorin ve Gollum; diğer yanda Aristoteles, Platon, Nietzsche ve Kant.
Hobbit ve Felsefe, Bilbo Baggins ile yeni tanışacak okurlar, yıllarını Tolkienin eserlerine veren Orta-Dünya takipçileri ve felsefe meraklıları için benzersiz bir kitap.

Gregory Bassham; Pennsylvaniadaki Kings Collegeda Felsefe Bölum Başkanlığı görevini yurutmekte olup, çalışmalarını hukuk biliminin temelindeki felsefi etkileşimler ve eleştirel duşunme tekniği uzerine yoğunlaştırmış bir profesördur. The Ultimate Harry Potter and Philosophy [Harry Potter ve Felsefe İle İlgili Söylenebilecek Son Söz] (2010) adlı eserin editöru, The Lord of the Rings and Philosophy [Yuzuklerin Efendisi ve Felsefe] (2003) ve aynı şekilde The Chronicles of Narnia and Philosophy [Narnia Gunlukleri ve Felsefe] (2005) adlı eserlerin editörlerinden biri, Critical Thinking: A Students Introduction [Eleştirel Duşunme: Bir Öğrencinin Bakış Açısı] (2010) adlı eserin yazarlarından biridir. Tekerlekler, motorlar ve ortalığı gurultuye boğan patlamalar ona oldum olası keyif verir.
Eric Bronson; Torontodaki York Üniversitesi Beşeri İlimler Fakultesinde ziyaretçi profesör olarak hizmet vermektedir. The Girl with the Dragon Tattoo and Philosophy [Ejderha Dövmeli Kız ve Felsefe] (2011), Poker and Philosophy [Poker ve Felsefe] (2006), Baseball and Philosophy [Beyzbol ve Felsefe] (2004) adlı eserlerin editörluğunu ustlenmiş olup, The Lord of the Rings and Philosophy [Yuzuklerin Efendisi ve Felsefe] (2003) adlı kitabı derleyenler arasındadır. Şu sıralar balıktan daha kaygan şeyler için Gollumdan ilham alarak yazdığı bir yemek kitabı uzerinde çalışıyor.Nihayet beklenen film gösterime girdi. Tolkien’in efsanevi romanı Yüzüklerin Efendisi üçlemesi beyaz perdeye aktarıldığında birçokları bu soruyu sormaya başlamıştı bile: Hobbit ne zaman gösterime girecek? İşte o kutlu günler içindeyiz. Haliyle, içimizdeki Tolkien, Hobbit ve Orta Dünya tutkusu yine kabarmış halde. Şükür ki kısmetimizde iki tane kitap varmış. İlki J.R.R. Tolkien imzası taşıyor. Büyük ustanın oğlu Christopher Tolkien tarafından hazırlanan kitap ‘Bitmemiş Öyküler’ adını taşıyor. Çünkü gerçekten bazıları Tolkien tarafından tamamlanmadan bırakılmış ve Christopher Tolkien’in dipnotlarıyla geliştirilmiş öyküler. Ama enseyi karartmaya gerek yok. ‘Bitmemiş Öyküler’, daha büyük eksikleri tamamlıyor. Hangi eksikler bunlar. Yüzüklerin Efendisi’nde tanıdığımız, hayranı olduğumuz birçok karakter ve kültürün, ırkın mazisini anlatıyor. Yani o büyük savaşlardan öncesine uzanıyoruz çok yerde. Hatta geçen senelerde yayımlanan Hurin’in Çocukları -ki olağanüstü bir metindir- hakkında da öncül metinler yer alıyor kitapta. Hatırlarsınız Yüzüklerin Efendisi’nde, Vekilharç, Rohan’ın ‘zamanında yardıma gelmediği’nden bahsederdi. İki millet arasındaki bu dostluğun temellerini de okuyoruz bu kez. ‘Bitmemiş Öyküler’, Orta Dünya’nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı’nın sona erişi arasındaki süreçten çeşitli kesitleri aktarıp “Bunun evvelinde neler oldu ki” diye soranlara cevap veriyor. Diğer taraftan da Tolkien’in yarattığı dünyanın kusursuzluğuna bir kere daha hayran bırakıyor. İkinci kitap ‘Hobbit ve Felsefe’ ise Bilbo Baggins, Gandalf ve Gollum karakterleri üzerinden Aristoteles, Platon, Nietzsche ve Kant gibi filozofların felsefelerini irdeliyor. Aynı zamanda, Tolkien’in eserlerindeki felsefi arka planı çiziyor. Bilbo’nun içindeki macera tutkusunu, Gandalf’ın filozofça cümlelerini, Gollum’daki dönüşümü irdeliyor. Makalelerde ayrıca Tolkien’e de odaklanıyor. Yarattığı karakterlerin onun kişiliğinden ne kadar izler taşıdığı da adalet anlayışı da stratejik zekâsı da hatta sanat ve güzellik anlayışı da ele alınıyor. Olağanüstü bir filmi tamamlayacak iki harika kitap.

Çağlayan Çevik
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar William Irwin
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KITHAKI52493
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Zaman Makinesi - H.G. Wells
Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
Harry Potter Özel Kutulu Set-7 Kitap Takım - J. K. Rowling
11,98 TL
%57
35,00 TL 15,00 TL
%49
35,00 TL 18,00 TL
%30
288,00 TL 201,60 TL
Satıcı
KitapAbi 9,5
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(319)
(929)
(1129)
(801)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Yazar H.G. Wells Aldous Huxley Ray Bradbury J. K. Rowling
Cilt Durumu - Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı - 272 208 4046
Yayın Tarihi - 2020 2020 2019
Başa dön