Bilgisayarlar, modern dünyanın olmazsa olmaz teknolojik ürünleridir. Bu cihazlar, ilk çıktığı yıllarda çok fazla ilgi görmemiş, yapabildikleri ve potansiyelini ortaya çıkarmakta sıkıntı yaşamıştır. Ancak, zamanla gelişmeleri, özellikle de 1990’lı yıllarda internetin icadı ve yaygınlaşması sonucunda, bilgisayar kullanıcısı sayısı tüm dünya çapında adeta patlama yaratmıştır. Yapabildikleri saymakla bitmeyen bilgisayarların ise sahip oldukları güç, kuşkusuz içlerinde bulunan donanım gücü ile alakalıdır. Öte yandan, bilgisayar cihazlarının sürekli değişen ve gelişen teknoloji dünyasına ayak uydurması artık bir gerekliliktir. İşte tam bu noktada, bir bilgisayarın gücünü ve hızını birincil ölçüde etkileyen en büyük parçalardan işlemciler devreye girer. Bilgisayarlar için tam anlamı ile birer beyin sayılabilecek işlemcilerin ise, dayanıklı ve hızlı olması çok önemlidir. Bunun sebebi, işlemcilerin adları üstünde işlem yapabilme kabiliyetleridir. Basit bir hesap makinesinden üst düzey bir kod yazmaya kadar bütün işlemler, işlemci vasıtası ile gerçekleşir. Intel işlemcileri sayesinde, bir işlemciden beklediğiniz her şeyi elde eder ve gücün hakimi olursunuz. Kalitesinin yanında, kullanıcılarının bütçesini de önemseyen Intel, işlemcilerinde hem maksimum performans hem de ekonomik ama işlevsel işlemci arayışında olanlara hitap eden bir markadır. Çoklu işlem yapma kapasitesinden, oyun performansına kadar pek çok alanda üst düzeydeki kapasitesini gösteren Intel işlemcileri, sizler de Hepsiburada’nın sağladığı oldukça uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Her İhtiyaca Uygun İntel İşlemci Seçenekleri

Intel işlemciler, oldukça yüksek çeşitlilik ile üretilen ve her biri farklı ihtiyaçlara hizmet eden modellere sahiptir. Ancak farklı amaçlara hizmet etseler de Intel kalitesi, her tür model işlemcisinde yüksek kalite ilkesine sahiptir. Ayrıca Intel, farklı performans kapasitesine sahip işlemcilerini kategorize etmek için tek tek isimlendirerek, Intel işlemci kullanıcısı olmak isteyen kişilere büyük kolaylık sağlar. Performans skalası ise gittikçe güçlenmek üzere şöyle devam eder: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7 ve Core i9 ve Core X-serisi. Bu çeşitli teknolojilere sahip işlemciler ise kendi içlerinde farklı modellere de sahiptir. Modellerin hangisinin diğerinden daha yüksek performansa sahip olduğu ise önbellek boyutu, çekirdek sayısı, çalışma frekansı gibi mühendislik detaylarıyla ilgilidir.

Alanında öncü markalardan olan Intel, işlemcilerini sadece donanımsal olarak değil, yazılımsal olarak da her zaman en üst düzey performansta tutmayı başarır. Böylece sık sık güncelleme getirerek, düzenli olarak işlemcilerini geliştiren Intel sayesinde, kullanıcılar yazılımsal hatalarla boğuşmak zorunda kalmaz. Üstelik bu tutumunu sadece yüksek performansa sahip modellerinde değil, daha bütçe dostu modellerinde de sergileyerek kullanıcılarına her segmentte verimli bir deneyim yaşatır.

Hem yazılımsal hem de donanımsal olarak, Intel işlemcileri satın alırken bir yeni neslin bir öncekinden daha fazla avantajları olur. Avantajlar, daha yüksek saat hızı ya da daha üst düzeyde overclock imkânı olabilir. Bu avantajların oluşmasının sebebi ise, teknolojisini sürekli edindiği bilgiler ile geliştiren Intel’dir.

Performans Canavarı Intel İşlemciler

Yüksek Performans arayışında olan kullanıcılar, 10. Nesil Intel Core işlemciler ile aradıklarını rahatlıkla bulabilirler. Tasarım harikası mimarisi ve teknolojiye yön veren mühendisliği ile Intel Core işlemci serisi, güçlü video oyun performansı ve hızlı işlem kapasitesine sahip yapısı ile hem eğlence tutkunlarının hem de işlerinin peşinde koşan kullanıcıların isteklerini karşılar. Intel işlemciler, video düzenlemekle görevli bir editör, üç boyutlu yazılımlar geliştiren bir tasarımcı, oldukça kompleks yazılımlar ile baş eden bir mühendis ya da sadece bir oyun tutkunu gibi farklı pek çok kullanıcının güvenle kullandığı işlemcilerdir. 10. Nesil ile birlikte yapay zeka ile güçlendirilmiş Intel işlemciler, daha optimal bir kullanım sunarak, hız ve zeka performansında sınırları zorlayan bir güce sahiptir. Kullanıcının yaptığı eylem doğrultusunda o an performansında ağırlık vermesi gereken noktayı tespit ederek, daha akıcı ve daha kullanışlı bir güç kullanımı sağlar. Bununla beraber, Hyper-Threading teknolojisine sahip işlemcilerle, çoklu çekirdekleri arası koordinasyonu maksimize ederek, özellikle işlemcinin gücüne fazla ihtiyaç duyan oyun ve uygulamaların, çok daha yüksek performansla çalışmasına yardımcı olur. Sağladığı bu özelliklerin yanında K serisi modeller, hız aşırtma (overclock) gibi kullanıcıların opsiyonuna bırakılmış teknolojilere sahip olması ile de özellikle yüksek grafik ve işleme ihtiyacı duyan oyun severlere işlemcilerinin sınırlarını zorlama imkânı tanır.

Yüksek performans segmentinin en altında bulunan i5 işlemciler, özellikle oyuncular için oldukça uygundur. Alt modellerinden olan Core i3 model işlemcilerden daha fazla çekirdek bulunduran (altı çekirdek bulundurur.) ve daha yüksek saat hızına sahip olan işlemciler, performans isteyen oyunlarda ve uygulamalarda kullanıcılarını kesinlikle tatmin eder. Hem bütçeyi fazla zorlamak istemeyen, hem de performanstan geri kalmamayı arzulayan kullanıcılar Intel Core i5 serisi işlemcilere rahat bir şekilde güvenebilirler.

i7 işlemci modelleri ise, Intel işlemci dünyasına adım atmış kullanıcılar arasında en popüler olan modellerden biridir. Dokuzuncu kuşak ile beraber çekirdek sayısını sekize kadar çıkaran i7 model işlemcilerin, daha büyük önbellek ve grafik performansına sahip olmaları, i7 model işlemcileri hem muadillerinden hem de alt modellerinden bir adım öne çıkaran temel etmendir.

Modern dünyanın en güçlü teknolojilerinden sayılabilecek i9 model işlemciler iste Intel Core paketinin zirvelerindendir. Oyunları sadece oynamak ile kalmayıp, ayrıca onları en yüksek kalitede deneyimlemek isteyen kullanıcıların aradığı işlemci modeli ise i9 işlemcilerdir. Sekiz çekirdek ve 5 GHz’ye varabilen saat hızları ile adeta durdurulamaz bir güce sahiptir.

Core X modelleri, özellikle teknoloji meraklıları ve aşırı yüksek işlem kapasitesine ihtiyaç duyan içerik oluşturucuları için üretilmiştir. Zamanının ötesinde sayılabilecek performansı ile Core X modelleri, 10 ila 18 arasında çekirdek sayısına sahiptir.

Ekonomik Intel İşlemci Modelleri

En üst düzey performans arayışında olmayan, ancak belli bir seviyenin üzerinde performansa sahip ve oldukça kaliteli işlemci arayışında olan kullanıcıları da ihmal etmeyen Intel, bu segment için de fazlası ile model barındır. Celeron, Pentium ve i3 gibi işlemciler genellikle gündelik kullanıma uygun modeller olarak tanınır. Bu modellerin diğerlerine kıyasla en büyük artısı ise, düşük güç tüketimi ve özellikle mobil cihazlarda görülen uzun şarj ömrü. Maksimum 60-70 derecelik ısıyla ve oldukça sessiz çalışan bu modeller ile gün içinde ihtiyaç duyduğunuz bütün bilgisayar işlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak, harici bir ekran kartına sahip değilseniz, intel işlemciler içlerinde barındırdıkları dahili ekran kartları ile sizlerın görüntü alabilmesini sağlar. Bu sayede harici bir ekran kartına ihtiyaç duymadan video, film vb. izleyebilirsiniz. Hatta eğer oyunlara ilgi duyuyorsanız, üst düzey grafik işleme gücüne ihtiyaç duymayan oyunları da sizleri oldukça tatmin edecek bir performans ile oynayabilirsiniz.

Ekonomik Intel işlemci modellerinden olan Celeron işlemcilerin en öne çıkan özelliği, yonga chipsetinin farklılığı ve düşük maliyetli kişisel bilgisayarlar için bire bir oluşudur. Tamamen gündelik işlerin gerçekleşmesi için tasarlanmış Celeron işlemcilerin dezavantajı ise, performans gerektiren işlemleri en yüksek düzeyde gerçekleştirememe durumudur.

Pentium işlemci modelleri ise Celeron ailesi ile aynı çekirdekten gelse de, daha performanslı oluşudur. Basit kullanıma özgü tasarlanan bu işlemci modelleri ile güvenli bir şekilde internette dolaşabilir, yaygın uygulamaları kullanabilirsiniz. Üstelik sahip olduğu mükemmel batarya ömrü ile sürekli şarj edilmeye ihtiyaç duymayan Pentium işlemciler günlük cihaz arayıcılarının vazgeçilmezlerindendir.

Adı her ne kadar Core neslinde geçse de ekonomik modellerden biri olan i3 model işlemciler, çift yönlülükleri ile ön plana çıkar. i5 ve üzeri modellerde görülenin aksine daha düşük çekirdek sayımına sahip i3 işlemciler ayrıca değişken saat hızlarına da sahiptirler. Diğer Core modellerine nazaran daha düşük önbellek bulundurlar. i3 işlemciler yine gündelik görevler için biçilmiş kaftan olsa da, gündelik görevleri diğer ekonomik modellere nazaran daha hızlı gerçekleştiren ve hatta performans gerektiren işlemleri de belli bir düzeyde gerçekleştirebilen modellerdir.

Farklı Amaçlara Hizmet Eden Intel İşlemciler

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, kullanıcının bilgisayarında görmek istediği işlemciden ne beklediği ile alakalıdır. Örneğin; bir işlemcinin çekirdek sayısı arttıkça işlemciler, daha yüksek saat hızı daha fazla önbellek gibi ek özellikler kazanır. Bu sayede hızlı çalışan güçlü bir bilgisayar sahibi olursunuz.

 Eğer kendinizi bir oyun tutkunu olarak görüyorsanız ya da bilgisayarı zorlayabilecek uygulamaları kullanan biriyseniz, bu durumda düşünmeniz gereken işlemciler i5 ve üzeri modellerdir. i5 ve üzeri modeller arasında ise hangisini seçeceğiniz, bütçenize ve işlemcinizi kullanmayı planladığınız zamana alakalıdır. Çünkü daha yüksek model demek, daha yüksek fiyat ile beraber daha uzun ömürlü üst düzey kullanım demektir.

Sadece Web üzerinden gezinme, basit office uygulamaları gibi görevler için ise Celeron ve üzeri işlemciler sizi tatmin edebilir. Bu işlemciler arasında da yine fark, bütçe ve geleceğe yatırım olarak değişirler.

Öte yandan tüm Intel işlemcilerde (özellikle Core serisi işlemcilerde) dikkat edebileceğiniz bir detay bulunur. Bu detay da işlemci modellerinin sonundaki harftir. (Intel Core i5-8300H’deki H harfi gibi.) Harfler sırası ile şu anlama gelir: H yüksek performansa sahip grafik işlemcidir, M taşınabilir cihazlarda kullanılan işlemci sınıfındadır ve M harfi mobile kelimesinden gelir, S performans öncelikli işlemciler, T güçte tasarrufa öncelik veren işlemciler, Q dört çekirdeğe sahip işlemciler (Quad-Core), X çift yönlü olarak hem dizüstü hem de masaüstünde bulunan Extreme performans işlemciler, U ultra enerji tasarrufu sağlayan dizüstü bilgisayarlara özel işlemciler, Y en düşük enerji kullanımı sağlayan işlemciler, MQ orta seviye sayılan işlemciler (Medium Quality), HQ üst seviye ekran kartlı işlemci modelleri (High Quality), MX Extreme performansa sahip taşınabilir cihazlarda bulunan işlemciler, T yüksek enerji tasarrufunun yanında az ısınan işlemciler (TDP 30-39 W), P tıpkı T gibi tasarruflu olup ondan daha az ısınan işlemciler (TDP 20-29 W), L Thermal Design Power (TDP) teknolojisinden en çok faydalanan işlemciler olarak sınıflandırılır.

Intel İşlemci Fiyat Opsiyonları

Intel, sağladığı teknolojiler ile her bir yeni modelinde daha düşük enerji tüketimini daha yüksek performans ile buluşturmak konusunda oldukça başarılıdır. Böylece verimliliğini zaman geçtikçe en ileri seviyeye taşıyarak bütün bunları yaparken kullanıcı deneyimini de birinci önceliği olarak tutar. Gitgide daha az ısınan işlemci modelleri ile aşırı ısınmadan dolayı oluşabilecek pek çok problemin de üstesinden gelir. Dolayısıyla hem kullanıcıların memnuniyetini, hem de parçalarının uzun ömürlülüğünü garanti altına alan Intel işlemciler, işlemci dünyasında en çok sözü geçen markalardan biridir. Intel’e özgü teknoloji ve avantajları barındıran işlemciler ise bütün bunları çok çeşitli uygun fiyatlarla yaparak bilgisayar kullanıcılarının tercih sıralamasında neden en üstlerde olduğunu gösterir. Intel işlemci fiyatları modelden modele göre farklılık gösterir ve her bütçeye uygun fiyatta bir model bulabilirsiniz. Gündelik yaşam için bilgisayar kullanıcısı, oyunlar ile farklı dünyalara yelken açarak kendini kaptıran birisi, ya da ileri düzey programlama yapmak isteyen bir kullanıcı da olsanız kendi isteklerinizi karşılayacak bir intel işlemciye sahip olabilirsiniz. Üstelik bütün bunları Hepsiburada güvencesi ve avantajları ile kolayca elde edebilirsiniz.

İşlemci Nedir?

İşlemcilerin en büyük görevi, bilgisayarların farklı unsurlarının çalışmasını kontrol etmesi ve bu kontrolü yaparken de veri akışı kontrolünü sağlamasıdır. Veri akışı ile beraber veri işleme görevine de sahip olan işlemcilere bilgisayarın beyinleri de denebilir. Bu işlemciler, bilgisayar için gerekli işlemleri gerçekleştiren ve bu gerçekleştirdiği işlemleri de ilgili birimlere ileten parçalardır. Dolayısıyla, bilgisayar içinde gerçekleşen her işlem, işlemci kontrolünde gerçekleşir. Dahası, bir işlemci bilgisayar donamında hangi parçanın ne olduğunu bilir ve o parçalara gerektiği gibi davranır. Bir işlemcinin ne kadar iyi olduğu ise, ne kadar hızlı veri işleyebildiği ile alakalıdır. Bu kadar önemli bir parçanın da kesinlikle oldukça güçlü olması gereklidir. Diğer parçaları ne kadar güçlü olursa olsun, işlemcisi zayıf bir bilgisayar asla yeterli performansı gösteremez. Modern dönemde piyasada bir çok işlemci bulunur. Performansları ve fiyatları çeşitlilik gösteren bu işlemciler arasında, en çok kullanılan ve ilgi gören modelleri üreten markalardan biri Intel’dir. Intel işlemciler, yıllardır bilgisayar teknolojilerindeki tecrübeleri ile kullanıcılarının güvenini kazanmıştır. Optane, OS Guard, Hyper-Threading ve Turbo Boost gibi özel teknolojileri barındıran Intel işlemciler, muadillerine nazaran çoklu çekirdek işlemlerini de en hızlı şekilde gerçekleştirebilen özel bilgisayar parçalarıdır. Alanında öncü ve çokça ilgi gören bilgisayarınıza uygun Intel işlemci modellerini, Hepsiburada üzerinden temin edebilirsiniz.

Hangi İşlemci Modeli Tercih Edilmelidir?

Farklı kullanım amacıyla siz kullanıcılara sunulan Intel işlemcilerde, hangisinin tercih edileceğini pek çok kriter belirleyebilir. Bunlardan ilk olarak bahsedilmesi gereken, uyumdur. Donanımlarınızın birbirine olan uyumu bir bilgisayarın düzgün çalışması için en gerekli şeydir. Birbiri ile uyum içerisinde çalışmayan bilgisayar parçaları, ne kadar yüksek teknolojiye sahip olursa olsun asla tam verim ile çalışamazlar. Hatta, yonga setine sahip olmayan parçalar, daha bilgisayar kasasına takılmadan önce sorun yaşarlar. Dolayısı ile bir işlemci satın almak istiyorsanız, öncelikle bilgisayarınızda bulunan diğer parçalara bakmalısınız. Örneğin ekran kartınız eğer işlemcinize uygun bir parça değil ise bilgisayarınızda, darboğaz olarak adlandırılan ve birbirinin gücünü sınırlama durumu olarak görülen bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Darboğaz durumu; beraber çalışması gereken iki parçanın uyumsuzluğu sonucu, parçalardan birine çok fazla yük binerken diğerine çok az yük binmesi dolayısıyla az yük binen parçanın potansiyelinin çok altında çalışması olarak açıklanabilir.

İşlemci Montajı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlemciler, yüksek teknolojiye sahip ve oldukça hassas bilgisayar parçalarıdır. Dolayısıyla montaj işlemi mümkünse bir bilirkişiye yaptırılmalıdır. Ancak, bilirkişi değilseniz ya da bilirkişiye ulaşamazsanız, bu durumda dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz gereken birkaç adım ile kendi işlemcinizi kendiniz takabilirsiniz. İlk olarak eğer yapabilirseniz, işlemciyi takmadan önce anakartı kasadan ayırın. Kasa içi dar bir alan olduğundan takarken zorluklar çekebilirsiniz. İşlemciyi takmadan önce doğru yüzeye termal macunu uygun bir şekilde sürmelisiniz. İşlemciyi anakarta yerleştirirken asla zorlamamalısınız, eğer zorladığınızı hissederseniz bir sıkıntı olabilir. Bu durumda çıkarıp tekrar takmayı deneyin. İşlemcinin üzerinde, işlemciyi sabitleyici bir kelepçe varsa kelepçeyi sıkıştırmayı unutmayın. İşlemci üzerine fan takarken dikkatle ve zorlamadan takın, fan takma işlemi tamamlandıktan sonra da işlemcinizin fanını anakarta bağlamayı unutmayın.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Intel İşlemci Fiyatları

302 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Soket Yapısı
Toplam 24 / 302 ürün
DSACategoryId/2147483646/8/46/intel