Bilgisayarlar, modern dünyanın olmazsa olmaz teknolojik ürünleridir. Bu cihazlar, ilk çıktığı yıllarda çok fazla ilgi görmemiş, yapabildikleri ve potansiyelini ortaya çıkarmakta sıkıntı yaşamıştır. Ancak, zamanla gelişmeleri, özellikle de 1990’lı yıllarda internetin icadı ve yaygınlaşması sonucunda, bilgisayar kullanıcısı sayısı tüm dünya çapında adeta patlama yaratmıştır. Yapabildikleri saymakla bitmeyen bilgisayarların ise sahip oldukları güç, kuşkusuz içlerinde bulunan donanım gücü ile alakalıdır. Öte yandan, bilgisayar cihazlarının sürekli değişen ve gelişen teknoloji dünyasına ayak uydurması artık bir gerekliliktir. İşte tam bu noktada, bir bilgisayarın gücünü ve hızını birincil ölçüde etkileyen en büyük parçalardan işlemciler devreye girer. Bilgisayarlar için tam anlamı ile birer beyin sayılabilecek işlemcilerin ise, dayanıklı ve hızlı olması çok önemlidir. Bunun sebebi, işlemcilerin adları üstünde işlem yapabilme kabiliyetleridir. Basit bir hesap makinesinden üst düzey bir kod yazmaya kadar bütün işlemler, işlemci vasıtası ile gerçekleşir. Intel işlemcileri sayesinde, bir işlemciden beklediğiniz her şeyi elde eder ve gücün hakimi olursunuz. Kalitesinin yanında, kullanıcılarının bütçesini de önemseyen Intel, işlemcilerinde hem maksimum performans hem de ekonomik ama işlevsel işlemci arayışında olanlara hitap eden bir markadır. Çoklu işlem yapma kapasitesinden, oyun performansına kadar pek çok alanda üst düzeydeki kapasitesini gösteren Intel işlemcileri, sizler de Hepsiburada’nın sağladığı oldukça uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Her İhtiyaca Uygun İntel İşlemci Seçenekleri

Intel işlemciler, oldukça yüksek çeşitlilik ile üretilen ve her biri farklı ihtiyaçlara hizmet eden modellere sahiptir. Ancak farklı amaçlara hizmet etseler de Intel kalitesi, her tür model işlemcisinde yüksek kalite ilkesine sahiptir. Ayrıca Intel, farklı performans kapasitesine sahip işlemcilerini kategorize etmek için tek tek isimlendirerek, Intel işlemci kullanıcısı olmak isteyen kişilere büyük kolaylık sağlar. Performans skalası ise gittikçe güçlenmek üzere şöyle devam eder: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7 ve Core i9 ve Core X-serisi. Bu çeşitli teknolojilere sahip işlemciler ise kendi içlerinde farklı modellere de sahiptir. Modellerin hangisinin diğerinden daha yüksek performansa sahip olduğu ise önbellek boyutu, çekirdek sayısı, çalışma frekansı gibi mühendislik detaylarıyla ilgilidir.

Alanında öncü markalardan olan Intel, işlemcilerini sadece donanımsal olarak değil, yazılımsal olarak da her zaman en üst düzey performansta tutmayı başarır. Böylece sık sık güncelleme getirerek, düzenli olarak işlemcilerini geliştiren Intel sayesinde, kullanıcılar yazılımsal hatalarla boğuşmak zorunda kalmaz. Üstelik bu tutumunu sadece yüksek performansa sahip modellerinde değil, daha bütçe dostu modellerinde de sergileyerek kullanıcılarına her segmentte verimli bir deneyim yaşatır.

Hem yazılımsal hem de donanımsal olarak, Intel işlemcileri satın alırken bir yeni neslin bir öncekinden daha fazla avantajları olur. Avantajlar, daha yüksek saat hızı ya da daha üst düzeyde overclock imkânı olabilir. Bu avantajların oluşmasının sebebi ise, teknolojisini sürekli edindiği bilgiler ile geliştiren Intel’dir.

Performans Canavarı Intel İşlemciler

Yüksek Performans arayışında olan kullanıcılar, 10. Nesil Intel Core işlemciler ile aradıklarını rahatlıkla bulabilirler. Tasarım harikası mimarisi ve teknolojiye yön veren mühendisliği ile Intel Core işlemci serisi, güçlü video oyun performansı ve hızlı işlem kapasitesine sahip yapısı ile hem eğlence tutkunlarının hem de işlerinin peşinde koşan kullanıcıların isteklerini karşılar. Intel işlemciler, video düzenlemekle görevli bir editör, üç boyutlu yazılımlar geliştiren bir tasarımcı, oldukça kompleks yazılımlar ile baş eden bir mühendis ya da sadece bir oyun tutkunu gibi farklı pek çok kullanıcının güvenle kullandığı işlemcilerdir. 10. Nesil ile birlikte yapay zeka ile güçlendirilmiş Intel işlemciler, daha optimal bir kullanım sunarak, hız ve zeka performansında sınırları zorlayan bir güce sahiptir. Kullanıcının yaptığı eylem doğrultusunda o an performansında ağırlık vermesi gereken noktayı tespit ederek, daha akıcı ve daha kullanışlı bir güç kullanımı sağlar. Bununla beraber, Hyper-Threading teknolojisine sahip işlemcilerle, çoklu çekirdekleri arası koordinasyonu maksimize ederek, özellikle işlemcinin gücüne fazla ihtiyaç duyan oyun ve uygulamaların, çok daha yüksek performansla çalışmasına yardımcı olur. Sağladığı bu özelliklerin yanında K serisi modeller, hız aşırtma (overclock) gibi kullanıcıların opsiyonuna bırakılmış teknolojilere sahip olması ile de özellikle yüksek grafik ve işleme ihtiyacı duyan oyun severlere işlemcilerinin sınırlarını zorlama imkânı tanır.

Yüksek performans segmentinin en altında bulunan i5 işlemciler, özellikle oyuncular için oldukça uygundur. Alt modellerinden olan Core i3 model işlemcilerden daha fazla çekirdek bulunduran (altı çekirdek bulundurur.) ve daha yüksek saat hızına sahip olan işlemciler, performans isteyen oyunlarda ve uygulamalarda kullanıcılarını kesinlikle tatmin eder. Hem bütçeyi fazla zorlamak istemeyen, hem de performanstan geri kalmamayı arzulayan kullanıcılar Intel Core i5 serisi işlemcilere rahat bir şekilde güvenebilirler.

i7 işlemci modelleri ise, Intel işlemci dünyasına adım atmış kullanıcılar arasında en popüler olan modellerden biridir. Dokuzuncu kuşak ile beraber çekirdek sayısını sekize kadar çıkaran i7 model işlemcilerin, daha büyük önbellek ve grafik performansına sahip olmaları, i7 model işlemcileri hem muadillerinden hem de alt modellerinden bir adım öne çıkaran temel etmendir.

Modern dünyanın en güçlü teknolojilerinden sayılabilecek i9 model işlemciler iste Intel Core paketinin zirvelerindendir. Oyunları sadece oynamak ile kalmayıp, ayrıca onları en yüksek kalitede deneyimlemek isteyen kullanıcıların aradığı işlemci modeli ise i9 işlemcilerdir. Sekiz çekirdek ve 5 GHz’ye varabilen saat hızları ile adeta durdurulamaz bir güce sahiptir.

Core X modelleri, özellikle teknoloji meraklıları ve aşırı yüksek işlem kapasitesine ihtiyaç duyan içerik oluşturucuları için üretilmiştir. Zamanının ötesinde sayılabilecek performansı ile Core X modelleri, 10 ila 18 arasında çekirdek sayısına sahiptir.

Ekonomik Intel İşlemci Modelleri

En üst düzey performans arayışında olmayan, ancak belli bir seviyenin üzerinde performansa sahip ve oldukça kaliteli işlemci arayışında olan kullanıcıları da ihmal etmeyen Intel, bu segment için de fazlası ile model barındır. Celeron, Pentium ve i3 gibi işlemciler genellikle gündelik kullanıma uygun modeller olarak tanınır. Bu modellerin diğerlerine kıyasla en büyük artısı ise, düşük güç tüketimi ve özellikle mobil cihazlarda görülen uzun şarj ömrü. Maksimum 60-70 derecelik ısıyla ve oldukça sessiz çalışan bu modeller ile gün içinde ihtiyaç duyduğunuz bütün bilgisayar işlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak, harici bir ekran kartına sahip değilseniz, intel işlemciler içlerinde barındırdıkları dahili ekran kartları ile sizlerın görüntü alabilmesini sağlar. Bu sayede harici bir ekran kartına ihtiyaç duymadan video, film vb. izleyebilirsiniz. Hatta eğer oyunlara ilgi duyuyorsanız, üst düzey grafik işleme gücüne ihtiyaç duymayan oyunları da sizleri oldukça tatmin edecek bir performans ile oynayabilirsiniz.

Ekonomik Intel işlemci modellerinden olan Celeron işlemcilerin en öne çıkan özelliği, yonga chipsetinin farklılığı ve düşük maliyetli kişisel bilgisayarlar için bire bir oluşudur. Tamamen gündelik işlerin gerçekleşmesi için tasarlanmış Celeron işlemcilerin dezavantajı ise, performans gerektiren işlemleri en yüksek düzeyde gerçekleştirememe durumudur.

Pentium işlemci modelleri ise Celeron ailesi ile aynı çekirdekten gelse de, daha performanslı oluşudur. Basit kullanıma özgü tasarlanan bu işlemci modelleri ile güvenli bir şekilde internette dolaşabilir, yaygın uygulamaları kullanabilirsiniz. Üstelik sahip olduğu mükemmel batarya ömrü ile sürekli şarj edilmeye ihtiyaç duymayan Pentium işlemciler günlük cihaz arayıcılarının vazgeçilmezlerindendir.

Adı her ne kadar Core neslinde geçse de ekonomik modellerden biri olan i3 model işlemciler, çift yönlülükleri ile ön plana çıkar. i5 ve üzeri modellerde görülenin aksine daha düşük çekirdek sayımına sahip i3 işlemciler ayrıca değişken saat hızlarına da sahiptirler. Diğer Core modellerine nazaran daha düşük önbellek bulundurlar. i3 işlemciler yine gündelik görevler için biçilmiş kaftan olsa da, gündelik görevleri diğer ekonomik modellere nazaran daha hızlı gerçekleştiren ve hatta performans gerektiren işlemleri de belli bir düzeyde gerçekleştirebilen modellerdir.

Farklı Amaçlara Hizmet Eden Intel İşlemciler

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, kullanıcının bilgisayarında görmek istediği işlemciden ne beklediği ile alakalıdır. Örneğin; bir işlemcinin çekirdek sayısı arttıkça işlemciler, daha yüksek saat hızı daha fazla önbellek gibi ek özellikler kazanır. Bu sayede hızlı çalışan güçlü bir bilgisayar sahibi olursunuz.

 Eğer kendinizi bir oyun tutkunu olarak görüyorsanız ya da bilgisayarı zorlayabilecek uygulamaları kullanan biriyseniz, bu durumda düşünmeniz gereken işlemciler i5 ve üzeri modellerdir. i5 ve üzeri modeller arasında ise hangisini seçeceğiniz, bütçenize ve işlemcinizi kullanmayı planladığınız zamana alakalıdır. Çünkü daha yüksek model demek, daha yüksek fiyat ile beraber daha uzun ömürlü üst düzey kullanım demektir.

Sadece Web üzerinden gezinme, basit office uygulamaları gibi görevler için ise Celeron ve üzeri işlemciler sizi tatmin edebilir. Bu işlemciler arasında da yine fark, bütçe ve geleceğe yatırım olarak değişirler.

Öte yandan tüm Intel işlemcilerde (özellikle Core serisi işlemcilerde) dikkat edebileceğiniz bir detay bulunur. Bu detay da işlemci modellerinin sonundaki harftir. (Intel Core i5-8300H’deki H harfi gibi.) Harfler sırası ile şu anlama gelir: H yüksek performansa sahip grafik işlemcidir, M taşınabilir cihazlarda kullanılan işlemci sınıfındadır ve M harfi mobile kelimesinden gelir, S performans öncelikli işlemciler, T güçte tasarrufa öncelik veren işlemciler, Q dört çekirdeğe sahip işlemciler (Quad-Core), X çift yönlü olarak hem dizüstü hem de masaüstünde bulunan Extreme performans işlemciler, U ultra enerji tasarrufu sağlayan dizüstü bilgisayarlara özel işlemciler, Y en düşük enerji kullanımı sağlayan işlemciler, MQ orta seviye sayılan işlemciler (Medium Quality), HQ üst seviye ekran kartlı işlemci modelleri (High Quality), MX Extreme performansa sahip taşınabilir cihazlarda bulunan işlemciler, T yüksek enerji tasarrufunun yanında az ısınan işlemciler (TDP 30-39 W), P tıpkı T gibi tasarruflu olup ondan daha az ısınan işlemciler (TDP 20-29 W), L Thermal Design Power (TDP) teknolojisinden en çok faydalanan işlemciler olarak sınıflandırılır.

Intel İşlemci Fiyat Opsiyonları

Intel, sağladığı teknolojiler ile her bir yeni modelinde daha düşük enerji tüketimini daha yüksek performans ile buluşturmak konusunda oldukça başarılıdır. Böylece verimliliğini zaman geçtikçe en ileri seviyeye taşıyarak bütün bunları yaparken kullanıcı deneyimini de birinci önceliği olarak tutar. Gitgide daha az ısınan işlemci modelleri ile aşırı ısınmadan dolayı oluşabilecek pek çok problemin de üstesinden gelir. Dolayısıyla hem kullanıcıların memnuniyetini, hem de parçalarının uzun ömürlülüğünü garanti altına alan Intel işlemciler, işlemci dünyasında en çok sözü geçen markalardan biridir. Intel’e özgü teknoloji ve avantajları barındıran işlemciler ise bütün bunları çok çeşitli uygun fiyatlarla yaparak bilgisayar kullanıcılarının tercih sıralamasında neden en üstlerde olduğunu gösterir. Intel işlemci fiyatları modelden modele göre farklılık gösterir ve her bütçeye uygun fiyatta bir model bulabilirsiniz. Gündelik yaşam için bilgisayar kullanıcısı, oyunlar ile farklı dünyalara yelken açarak kendini kaptıran birisi, ya da ileri düzey programlama yapmak isteyen bir kullanıcı da olsanız kendi isteklerinizi karşılayacak bir intel işlemciye sahip olabilirsiniz. Üstelik bütün bunları Hepsiburada güvencesi ve avantajları ile kolayca elde edebilirsiniz.

İşlemci Nedir?

İşlemcilerin en büyük görevi, bilgisayarların farklı unsurlarının çalışmasını kontrol etmesi ve bu kontrolü yaparken de veri akışı kontrolünü sağlamasıdır. Veri akışı ile beraber veri işleme görevine de sahip olan işlemcilere bilgisayarın beyinleri de denebilir. Bu işlemciler, bilgisayar için gerekli işlemleri gerçekleştiren ve bu gerçekleştirdiği işlemleri de ilgili birimlere ileten parçalardır. Dolayısıyla, bilgisayar içinde gerçekleşen her işlem, işlemci kontrolünde gerçekleşir. Dahası, bir işlemci bilgisayar donamında hangi parçanın ne olduğunu bilir ve o parçalara gerektiği gibi davranır. Bir işlemcinin ne kadar iyi olduğu ise, ne kadar hızlı veri işleyebildiği ile alakalıdır. Bu kadar önemli bir parçanın da kesinlikle oldukça güçlü olması gereklidir. Diğer parçaları ne kadar güçlü olursa olsun, işlemcisi zayıf bir bilgisayar asla yeterli performansı gösteremez. Modern dönemde piyasada bir çok işlemci bulunur. Performansları ve fiyatları çeşitlilik gösteren bu işlemciler arasında, en çok kullanılan ve ilgi gören modelleri üreten markalardan biri Intel’dir. Intel işlemciler, yıllardır bilgisayar teknolojilerindeki tecrübeleri ile kullanıcılarının güvenini kazanmıştır. Optane, OS Guard, Hyper-Threading ve Turbo Boost gibi özel teknolojileri barındıran Intel işlemciler, muadillerine nazaran çoklu çekirdek işlemlerini de en hızlı şekilde gerçekleştirebilen özel bilgisayar parçalarıdır. Alanında öncü ve çokça ilgi gören bilgisayarınıza uygun Intel işlemci modellerini, Hepsiburada üzerinden temin edebilirsiniz.

Hangi İşlemci Modeli Tercih Edilmelidir?

Farklı kullanım amacıyla siz kullanıcılara sunulan Intel işlemcilerde, hangisinin tercih edileceğini pek çok kriter belirleyebilir. Bunlardan ilk olarak bahsedilmesi gereken, uyumdur. Donanımlarınızın birbirine olan uyumu bir bilgisayarın düzgün çalışması için en gerekli şeydir. Birbiri ile uyum içerisinde çalışmayan bilgisayar parçaları, ne kadar yüksek teknolojiye sahip olursa olsun asla tam verim ile çalışamazlar. Hatta, yonga setine sahip olmayan parçalar, daha bilgisayar kasasına takılmadan önce sorun yaşarlar. Dolayısı ile bir işlemci satın almak istiyorsanız, öncelikle bilgisayarınızda bulunan diğer parçalara bakmalısınız. Örneğin ekran kartınız eğer işlemcinize uygun bir parça değil ise bilgisayarınızda, darboğaz olarak adlandırılan ve birbirinin gücünü sınırlama durumu olarak görülen bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Darboğaz durumu; beraber çalışması gereken iki parçanın uyumsuzluğu sonucu, parçalardan birine çok fazla yük binerken diğerine çok az yük binmesi dolayısıyla az yük binen parçanın potansiyelinin çok altında çalışması olarak açıklanabilir.

İşlemci Montajı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlemciler, yüksek teknolojiye sahip ve oldukça hassas bilgisayar parçalarıdır. Dolayısıyla montaj işlemi mümkünse bir bilirkişiye yaptırılmalıdır. Ancak, bilirkişi değilseniz ya da bilirkişiye ulaşamazsanız, bu durumda dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz gereken birkaç adım ile kendi işlemcinizi kendiniz takabilirsiniz. İlk olarak eğer yapabilirseniz, işlemciyi takmadan önce anakartı kasadan ayırın. Kasa içi dar bir alan olduğundan takarken zorluklar çekebilirsiniz. İşlemciyi takmadan önce doğru yüzeye termal macunu uygun bir şekilde sürmelisiniz. İşlemciyi anakarta yerleştirirken asla zorlamamalısınız, eğer zorladığınızı hissederseniz bir sıkıntı olabilir. Bu durumda çıkarıp tekrar takmayı deneyin. İşlemcinin üzerinde, işlemciyi sabitleyici bir kelepçe varsa kelepçeyi sıkıştırmayı unutmayın. İşlemci üzerine fan takarken dikkatle ve zorlamadan takın, fan takma işlemi tamamlandıktan sonra da işlemcinizin fanını anakarta bağlamayı unutmayın.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Intel İşlemci Fiyatları

409 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
İşlemci Teknolojisi
Toplam 37 / 409 ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
PCI-ExpressBilgisayarda bulunan dahili aygıtlar için standart bir bağlantı türü olan PCI Express, harici ekran kartının takılması için genişleme yuvası görevi görür ve anakart üzerinde yer alır. Günümüzde piyasaya yeni çıkan ve son teknoloji ile üretilen tüm bilgisayarların ana kartlarında PCI Express yuvaları bulunur. PCI Express Slot Sayesinde Kullanılabilen Ek Donanımlar ve Avantajları Bilgisayarlarda harici ekran kartının takılmasına yardımcı olan PCI Express Slot, aynı zamanda farklı donanımların takılması için de kullanılır. Bunların arasında harici Wi-Fi kartları, Hard Disk ve SSD’ler, Ethernet Kartları ve daha birçok donanım yer alır. Bant genişliği fazla olan ve güncel işletim sistemleri ile %100 uyumluluk sağlayan PCI Express, bilgisayarın hızını gözle görülür bir şekilde artırır ve işlem sırasında yaşanabilecek olası gecikmeleri ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra bilgisayarda güç tüketimini daha düşük tutmak ve sistem belleğini verimli kullanabilmek için ek harcama yapmak gerekir. PSI Express sayesinde bunları gerçekleştirmek çok daha az maliyet anlamına gelir. Daha Hızlı Veri İşleme ve Etkin Kullanım Yıllar içerisinde geliştirilen ve son olarak PCI Express olarak piyasaya sunulan slotlar ile daha önceki PCI slotlardaki mevcut eksiklikleri giderilmiştir. Grafik kalitesi konusunda gözle görülür bir değişim yaratan, bunun yanı sıra veri işleme hızı konusunda daha olumlu sonuçlar veren PCI Express ile grafik kalitesinde de gözle görülür bir artış meydana gelmiştir. Hemen hemen tüm yapılandırmaları destekleyen PCI Express’de bant genişliğinin artması sonucunda cihaz yüksek performans ortaya koyar. Bu sebeple ana kartın desteklediği en son sürümdeki bilgisayarı seçmek oldukça önemlidir. Bilgisayardaki bağlantı ve tanımlama protokolleri ise PCI sayesinde değişmeden kalır. Bunun sonucunda PCI Express kullanılan bilgisayarlarda işlem sistemine veya yazılım değişikliğine ihtiyaç duyulmaz.
Detaylar
Overclock (OC)Overclock Türkçe’de hız aşırtma anlamına gelir. Teknoloji meraklıları bu yöntem ile bilgisayarlarına yeni parçalar almak yerine mevcut sistemlerini daha performanslı ve hızlı çalıştırmak istemektedirler. Bilgisayar dünyasındaki Overclock terimi ise işlemciyi, bellek veya ekran kartlarını normal saat frekansının daha üstünde bir değerde çalışmaya zorlamak anlamına gelir. Overclock, pahalı donanımınıza zarar verme ihtimalinizden dolayı çok dikkatli yapılması gereken riskli bir işlemdir. Tüm sorumluluk Overclock işlemini yapana aittir. İşlemcilerin FSB (Frontside Bus) değerleri katsayı ile çarpıldığında çalışma hızları MHZ cinsinden bulunabilir. Örneğin; değerler FSB 200 × 15 şeklinde ise bu işlemci 3000 MHZ frekansında çalışıyor demektir. Overclock işlemi için FSB değeri veya yandaki katsayı değeri artırılır. Bazı işlemci markaları için katsayı değerleri değiştirilemediği için FSB değerleri ile oynamak tek seçenek olarak karşınıza çıkabilir. Her iki değer ile de oynanabiliyor ise çok daha esnek Overclock işlemine imkân doğmuş olur. Farklı marka ve model işlemcilerin farklı Overclock performansları gösterebileceği de unutulmamalıdır. Overclock için ana kartın ve işlemcinin bu işleme uygun özelliklere sahip olması gerekir. Ayrıca stabil ve maksimum hız aşımı için bilgisayar belleğinin de kaliteli ve düşük gecikmeli olması gerekir. Ayrıca Overclock işlemi sonrasında daha çok enerji tüketimi yapılacağı için güçlü bir güç kaynağı ve iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulur. Tüm bu uygunluklar tespit edildikten sonra bilgisayarın BIOS temel ayarlar menüsünden Overclock işlemi yapılır. BIOS menüsünde FSB, varsayılan olarak görülen işlemci bellek oranı gibi bazı değerler değiştirilir. Overclock işleminin en büyük avantajı bilgisayar sisteminin varsayılan hızından daha yüksek hızlara ulaşılabiliyor olmasıdır. Dezavantajı ise olası ters bir durumda bilgisayar geri dönülmesi imkânsız zararlara maruz kalabilir.
Detaylar
Sıvı SoğutmaSıvı soğutma, elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan her ürün ısınır. Elektronik cihazların beyni olarak da bilinen işlemci ve grafik işlemci ise en çok ısınan kısımdır. Sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalan parçalar zarar görmeye başlayıp zamanla geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceği için elektronik cihazlarda soğutucu kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde işlemcinin üzerinde fazla genleşmeden dolayı oluşan çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle çok güçlü işlemciler, hava soğutma sistemi yerine sıvı soğutma sistemlerini kullanarak korunabilir. Neredeyse her elektronik cihazda hava soğutma sistemi bulunur. İşlemcinin gücüne göre değişen ısınma hızı ve şiddetinden dolayı bazı cihazları soğutmak için hava soğutma sistemleri (fanlar) yeterli gelmez. Bu yüzden, daha iyi bir seçenek olarak sıvı soğutma sistemleri üretilmiştir. Her iki sistemin de çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla çok daha hızlı ve etkili soğutur. Çünkü suyun ısı iletkenliği havadan 25 kat daha fazladır. Ayrıca suyun sıcaklık kapasitesi de oldukça fazladır. Hava kolayca ısınabilirken suyu ısıtmak için daha fazla enerji gerekir. Sahip oldukları güçlü işlemciler sebebiyle sıvı soğutma sistemleri sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da kullanılır. Sıvı soğutma sistemleri genel hatlarıyla su bloğu, pompa ve ısı değiştirici olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu sistemde ısıyı taşıma işlemini su üstlenir. Sıcak işlemciyle temas eden su ısınır ve rezervuar bölümüne gider. Buradan pompa yardımıyla radyatörün içinden geçer. Soğutma fanı gibi çalışan bu kısım sayesinde su soğur. Soğuyan su tekrar aynı döngüye katılır. Böylece su, ısıyı dışarı taşımaya ve döngüde ilerlemeye devam eder. Sıvı soğutma sistemleri sanılanın aksine sessizdirler ve düşük güç tüketimi sunarlar.
Detaylar
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar
İşlemci HızıBilgisayarınızın en önemli parçası işlemci, yapacağınız işlemleri doğrudan etkiler. Bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken işlemci tipi ve işlemci hızıdır. Bazı durumlarda işlemcinin performansını belirleyen etken işlemci tipi ve işlemci hızıdır. İşlemci hızı bilgisayarınızda, tabletinizde, telefonunuzda ya da akıllı televizyonlarınızda yapacağınız büyük ve küçük her işlemin hızı ile ilgilidir. İşlemci hızını gösteren birim Gigahertz, kısaca GHz ile gösterilir. İşlemcilerin hızlarının ve kapasitelerinin anlaşılabilmesi için kullanılan bir saat frekans birimi olan GHz, kullanıcılar tarafından Clock Speed ve Clock Rate olarak da adlandırılır. GHz, bir işlemcinin saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını belirtmek için kullanılır. İşlemcinin yaptığı her bir hesaplama 1 Hertz olarak değerlendirilir. İşlemci hızı tercih edeceğiniz cihazın çekirdek sayısı ile de doğru orantılıdır. Yani, dört çekirdekli işlemciye sahip bilgisayarların işlemci hızı çekirdek sayısı ile çarpılarak saniyede gerçekleştirilen işlem kapasitesi elde edilir. Yüksek işlemci hızına sahip bilgisayarları almanız yapacağınız işlemlerin de hızını artırır ve daha fazla işlem yaptırarak size zamandan kazandırır. Bilgisayarınızın hızı yaptığınız işlemler için yeterli değilse, GHz'ni yükseltebilirsiniz. GHz'i donanımsal ve yazılımsal olarak yükseltme şansınız vardır. Donanımsal açıdan; bilgisayarınızın ana kartı ve diğer bileşenleri ile uyumlu bir işlemci kartı satın alarak işlemcinizi değiştirebilirsiniz. Yazılımsal olarak ise; bilgisayarınızdaki Overclock çalışmalarını gerçekleştirerek işlemcilerden yüksek verim alabilirsiniz. Overclock çalışmalarının bilgisayara konusunda profesyonel kişiler tarafından yapılması cihazınız için son derece önemlidir. Bir diğer yöntem bilgisayarınızın güç tüketim ayarı ile ilgilidir. Güç tüketim ayarını 'Yüksek Performans' seçeneğine almak, GHz hızınızı artırmasa bile yapacağınız işlemler için işlemcinin daha aktif bir şekilde kullanılmasını sağlar. Kısacası, işlemci hızı herhangi bir cihaz satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk faktörlerden biridir.
Detaylar
Boost Çekirdek Saat HızıBoost çekirdek saat hızı, bilgisayarda performansı belirleyen en önemli kriterlerden biridir. Etkin bir bilgisayar kullanımı adına yeni bir cihaz alırken öncelikle çekirdek hızına bakmak gerekir. Çekirdek hızı göstergesi ekran kartı işlemcisinin ne kadar veri işleyebildiğini Hertz birimiyle gösterir. GHz ise bir işlemcinin 1 saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını ifade eder. 1 GHz hızına sahip ilk işlemci modelleri 2000 yılında üretilse de günümüzde kullanılan işlemciler artık çok daha güçlüdür. Ekran kartındaki diğer önemli hız çeşidi ise bellek hızıdır. Ekran kartı seçerken hem çekirdek hem de bellek hızına mutlaka bakılmalıdır. Boost çekirdek saat hızı yüksek bir merkez işlemci ünitesi, düşük saat hızlı bir işlemciden çok daha iyi performans gösterdiği gibi çok daha fazla işlemi bir arada gerçekleştirebilme özelliğine de sahiptir. Örneğin; 2.3 ve 2.5 GHz hızlarına sahip iki farklı işlemciye bakıldığında, mimari teknolojinin aynı olması durumunda yüksek GHz değerine sahip cihazın diğerine kıyasla daha çok işlevi yerine getirebildiği ve daha hızlı olduğu rahatlıkla söylenebilir.  Bilgisayarlarda performansı ve hızı artırmak adına çekirdek saat hızını yükseltme yoluna gidilebilir. Bu amaçla donanımsal bir değişiklik yapılabileceği gibi ufak geliştirmeler de yapılabilir. Donanımsal olarak boost çekirdek saat hızı daha yüksek bir işlemci satın alma yolu tercih edilebilir. İşlemcinin değiştirilmesi hızın da artmasını sağlar. Çekirdek saat hızı amatör şekilde de artırılabilir. Bunun için Windows içerisinde basit bir manuel ayar yapmak yeterlidir. Normalde bilgisayarlarda varsayılan mod güç tasarrufu modudur. Bu da işlemcinin daha yavaş çalışmasına neden olur. Varsayılan güç tüketim ayarı yüksek performans olarak değiştirildiğinde performans artar. Bu değişiklik saat hızı ayarını artırmasa bile işlemcinin daha hızlı ve aktif çalışmasını sağlayacaktır.
Detaylar
ChipsetChipset terimi Türkçe’de yonga seti anlamına gelmektedir. Chipset ilk olarak 1984 – 1986 yılları arasında Chips and Technologies (C&T) şirketi tarafından üretilmiş ve günümüzde de aktif şekilde geliştirilmeye devam edilmektedir. Üretici firmalar yalnızca kendi işlemcilerine uygun yonga seti üretmektedirler. Yonga seti bilgisayarın ana kartı üzerinde bulunur ve ana kartın beyni olarak nitelendirilir. Entegre elektronik elemanlardan ve devrelerden oluşan Chipset, donanımlar arasında gerçekleşen veri akışını denetler. Yonga seti, bilgisayarın performansını direkt olarak etkileyen birkaç bileşenden biridir. Ayrıca bir bilgisayar için oldukça büyük bir öneme sahip olan yonga seti, sistemde kullanılacak olan bellek ve işlemci türünü de belirler. Tozlanma etkisiyle daha yavaş çalışan fanlar soğutma sistemini olumsuz etkileyebilir. Etkin soğutmadan uzaklaşan bilgisayarlar aşırı ısınmaya başlar ve ardından Chipset üzerinde bulunan ısı ileten macun da özelliğini yitirir. Böylece performansta düşüş ve sonra yonga setinde şişme, çatlama ya da yanma meydana gelebilir. Dolayısıyla Chipset birimin etkili çalışabilmesi adına bilgisayarların temiz tutulması önemlidir. Bilgisayarın ana kartı üzerinde yerleşik halde gelen bir Chipset'te kuzey köprüsü (North Bridge) ve güney köprüsü (South Bridge) denilen iki adet yönetici yonga bulunur. Bu yongalar gelişen teknoloji sayesinde tek bir Chipset üzerinde bulunabilmektedir. Kuzey ve güney yongasının yönettiği birimler üretici markalara göre değişkenlik gösteriyor olsa da genel itibarıyla görevleri bellidir. Kuzey köprüsü genelde CPU, RAM, bilgisayarın ekran kartının takıldığı AGP portu (Accelerated Graphics Port) ve PCI ekspres veri yolları arasındaki veri aktarımı ile ilgilenir. Kuzey köprüsünün işlevler açısından işlemci, RAM ve AGP slotlarına yakın olması gerekir. Böylece veri yolları kısalmış ve performans artmış olur. Güney köprüsü ise genelde Ethernet, ses, USB gibi kartların sisteme ilave edilmesi için kullanılan PCI veri yolundan, BIOS menüsünden, flash bellek, mouse, klavye, kamera gibi çevre birimleri için kullanılan USB portundan, e-sata, VGA, ses ve ağ kartı gibi dahili entegre özelliklerinden sorumludur.
Detaylar
AMDAçılımı "Advanced Micro Devices" olan AMD, Amerika merkezli bir mikro çip üreticisidir. 1969 yılında Kaliforniya'da kurulan şirket, bilgisayarlar üzerine geliştirdiği pek çok teknoloji ile bugün dünyanın en büyük donanım üreticileri arasına girmeyi başarmıştır. AMD'nin geliştirdiği mevcut ürün grubu arasında merkezi işlem birimi (CPU), grafik işleme ünitesi (GPU), anakart yonga setleri ve bunları uyumlu şekilde çalıştıran yazılımlar yer almaktadır. AMD'nin yönetim kurulu başkanı ve CEO görevlerini Dr. Lisa Su yürütmektedir. İlk dönemlerinde yalnızca yarı iletken ve mikro işlemci üretimine yoğunlaşan AMD, ürünlerini uzun bir süre tersine mühendislik yöntemi ile geliştirmiştir. Genel olarak Intel platformları üzerine işlemciler üreten şirket, 1995 yılından itibaren itibaren AR-GE yatırımlarını artırmış ve kısa süre içerisinde kendi işlemci platformunu oluşturmuştur. Kısa zamanda ikinci büyük işlemci üreticisi haline gelen AMD, grafik alanında çalışan yarı iletken firması ATI'yi 2006 yılında satın alarak GPU pazarına adım atmıştır. AMD'nin mikro işlemci alanında geliştirdiği en önemli ürün, APU adı verilen işlemci serisidir. Açılımı "Hızlandırılmış İşlem Birimi" olan APU, merkezi işlem birimi (CPU) ve grafik işleme ünitesini (GPU) tek üründe birleştirmektedir. İşlemcinin ve ekran kartının aynı ürün altında sunulduğu APU, benzersiz yapısıyla sektörde yeni bir devrin başlangıcını gerçekleştirmiştir. Bu teknoloji markanın Athlon ve Ryzen serisi işlemcilerinin bir bölümünde kullanılmaktadır. AMD'nin en büyük ikinci ürün grubu ise kendi grafik işleme ünitesi üzerine geliştirdiği ekran kartı modelleridir. 2010 yılında satın aldığı ATI şirketini bünyesine katan AMD, Radeon alt markasıyla ekran kartı üretmeye başlamıştır. Radeon 200, Radeon 300, Radeon 400, Radeon 500, Radeon Vega serisi GPU'ları tasarlayıp üreten AMD, tıpkı işlemciler gibi bu pazarda da kısa süre içerisinde ilk iki üretici arasına girmiştir.
Detaylar
Çekirdek Saat Hızıİşlemcilerin hız ve performansını ölçmek ve tanımlamak için kullanılan saat frekansı birimine verilen isim, Gigahertz'in kısaltması olan GHz terimidir. İşlemcinin herhangi bir işlemi yerine getirmek üzere 1 saniye süre içerisinde yapabileceği maksimum işlem sayısını tanımlar ve kullanıcılar tarafından saat hızı veya saat oranı olarak bilinir. Bir veriyi başka bir kayıt altına taşımak, matematiksel işlem yapmak gibi farklı komutlara ne kadar sürede ve ne kadar hızla cevap verebileceğini hesaplayabilmek için işlemcinin yaptığı her bir tekil işlem 1 hertz olarak kabul edilir. 3 GHz çekirdek saat hızına sahip bir işlemci ile çalıştığınızda, 30.000.000.000 hertz gücünde bir veri işleme kapasitesine sahipsiniz demektir. 1 hertz bir tekil işleme karşılık geldiğinden 1 saniyede 30 milyar işlem yapabilecek güce sahip bir işlemci ile çalıştığınız anlamına gelir. Bu kapasite işlemcinin sadece bir çekirdeği için geçerlidir. Günümüzün modern teknolojileri ile üretilmiş yeni nesil işlemciler 4 veya 8 çekirdekli işlemci versiyonlarını da tüketicilerin kullanımına sunmuştur. Bu durumda çekirdek saat hızı rakamınızı sahip olduğunuz çekirdek sayısı ile çarparak toplam çekirdek saat hızı kapasitenizi hesaplayabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte yer alan ve saniyede 30 milyar işlem kapasitesine sahip 3 GHz hızında çalışan işlemci, eğer 4 çekirdekli bir versiyon ise toplam kapasitesi saniyede 120 milyar işleme kadar çıkacaktır. İşlemciniz çekirdek saat hızını yükseltmenin ilk adımı daha hızlı bir işlemci satın almaktır. Bunu yapmadan önce anakartınızın kullanma kılavuzunu inceleyip desteklediği saat hızlarını ve işlemci marka ve modellerini kontrol etmelisiniz. Bir diğer yol ise yazılım yolu ile işlemci saat hızı aşırtma olarak tabir edilen overclock işlemidir. Bu işlem bilgi ve tecrübe gerektirir ve sisteminize geri dönülemez hasarlar vermenize sebep olabilir.
Detaylar