Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değİldir - Epiktetos

Destek Yayınları
36,00 TL %22
28,00 TL
( / adet)
seçenek
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (32)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

45,83 TL
47,99 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9943/1515557
Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değİldir - Epiktetos

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir, yaşamın anlamını kavrama ve mutluluğa ulaşma konusunda yazılmış bir eser olarak felsefe kategorisinde yer alıyor. Ünlü filozof Epiktetos, mutluluğa ulaşmayı hedefleyen okurların bakış açısına ve düşünce yapısına ışık tutan yöntemleri açıklığa kavuşturuyor. Köleliğin hüküm sürdüğü Frigyalılar Medeniyeti'nde dünyaya gelen düşünür, stoacı bir filozof olarak ünleniyor ve yaşamını özgür bir birey olarak tamamlıyor. Destek Yayınları tarafından basılan 88 sayfalık kitabı yayına hazırlayan isim ise Aslı Perker oluyor. Her bir cümlesini özümseyerek okuyabileceğiniz eser; küçük boyutlarının arasına tam manasıyla sistematik ömür yolculuğunu sığdıran evrensel bir nitelik taşıyor.

Epiktetos Ruhu Mutluluğa Götüren Yola Işık Tutuyor

Ünlü filozof Epiktetos yaşamın anlamı, mutluluğa erişebilmenin yolları, insanın evrendeki önemi ve bireylerin arasındaki ilişkilerin nasıl olması gerektiği gibi sorulara yanıt verdiği kitabıyla; iki bin yıl öncesinde olduğu gibi günümüzde de geçerliliğini kaybetmiyor. Çünkü yazar, insanın kendini bulma gayesindeki ve mutluluk arayışındaki yolun uzun ve zorlu ancak devamlı merak uyandıran bir süreç olduğunu ifade ediyor. Ünlü düşünür huzurlu yaşamak için Tanrı'ya duyduğu sevgi ve bağlılık duygusuna sığınarak bazı isteklerini dile getiriyor. Yaşamında değiştiremeyeceği olayları kabullenmek için Tanrı'dan "kuvvet", değiştirebileceği durumlara müdahale edebilmek için "cesaret" ve her iki olguyu da birbirinden ayırabilmek için "akıl" istiyor. Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir kitabında okuyucularına; kişinin inisiyatifi dışında gerçekleşen ve değiştiremeyeceği her olay için endişelenmekten kurtulduğu taktirde mutluluğu yakalayabileceğini anlatıyor.

Minimalist Yaşamak ve Endişelenmemek Huzura Eriştirir

Epiktetos dünya malında gözü olmadığını ve minimalist yaşamanın önemini vurguladığı eserinde sadelikten bahsediyor. Mutlu yaşamın anahtarı niteliğindeki altın kuralları sığdırdığı kitabında, irade kontrolü sağlayabilmenin yollarını gösteriyor. Bireylerin yaşamında en büyük zararı yine kendisinden gördüğünü özellikle belirtiyor. Buna engel olmak için ise geçmişe takılmadan şimdiki zamanın değerini bilmek, an'ı pişmanlıklarla perdelememek, özü tanıyarak ve sınırlarını bilerek hareket etmek gerektiğini öneriyor. Özgür bir birey olarak, ruhunuza dokunabilen insanlarla dostluk kurarak ve an'ın kıymetini bilerek yaşamanın gerekli olduğunu savunan ünlü filozof,  felsefe kitabı sevenleri kendisine çekmeyi başarıyor. 

Tanrı'yı Sevmenin ve Her Şeyden zevk Almanın Önemi

Epiktetos, Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir düşüncesini detaylandırdığı kitabında, Tanrı sevgisini ön plana çıkarıyor. Okurlarına, dünya dışında bir Tanrı'dan değil, bütünsel bir Tanrı kavramından söz ediyor. Tüm içtenliğiyle ruhunu madde ve maddiyat hevesinden arındırmayı başaran filozof, az ile yetinmeyi bilenin arzuladığı her şeye kavuşabileceğini ifade ediyor. Kitapta belirtilen mutluluğa erişme yollarına; yoldaki engeller ve bunlarla  baş etme yöntemleri eşlik ediyor. Güneş, yıldızlar, ay, yer ve deniz gibi güzelliklerin tadını çıkarmayı başardığınız zaman; yalnızlık ve çaresizlik çıkmazından kurtulacağınızı vurguluyor. Epiktetos günümüzde de geçerli olan güzel dostluklar kurmanın bireyin aydınlanması için önemli bir fırsat olduğunu, yanlış arkadaşlarla yola devam edilmemesi gerektiğini de altını çizerek hatırlatıyor.

Epiktetos'tan Mutluluğa Ulaştıran Öğütler

  • Düşmanından intikam almak isteyen birey, asil bir hayat sürmelidir.
  • Tanrı dünyayı en mükemmel bir şekilde ve özgür olarak yaratmıştır.
  • İradenizle karar vererek yaptığınız işler sizi hem özgür ve mutlu kılar hem Tanrı sevgisine ulaştırır.
  • Tanrı bireyleri, mutluluğu anlayacak kadar akıllı yaratmıştır.
  • Olumlu veya olumsuz tercihleriniz kim olduğunuzu belirler.
  • Verdiğiniz kararlar zihninizin büyüklüğünü ortaya koyar.
  • Varlığın gayesi fazla şeye sahip olmak değil, az olanı istemektir.
  • Mutlu insan en zengin kişidir.
  • Her şeyi bildiğini sanan kişinin yeni bir şey öğrenmesi mümkün değildir.
  • Yapamayacağınız ve değiştiremeyeceğiniz işler için endişelenmeyi bırakırsanız mutlu olursunuz.

Epiktetos mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek isteyen okuyucularına; Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir kitabında, uzun ve engellerle dolu kendini bulma yoluna nasıl devam edebileceklerini açıklıyor. Düşünür bu yolda acı çekmek, ağrı duymak ve ağlamak gibi engellerin olduğunu belirtiyor. Nasıl insanlarla mutluluğa yolculuk yapılacağını ve hangilerinden uzak durulacağını detaylandırdığı eserinde Epiktetos, sürükleyici ve düşündürücü ifadeleriyle daha birçok karanlık noktayı aydınlatmayı da fazlasıyla başarıyor.


 “Güneşin, ayın, yıldızların, yerin ve denizin tadını çıkaran kişi ne yalnızdır ne de çaresiz.”

Frigyalı bir köle olarak doğduğu hayatı, stoacı bir filozof olarak tamamlayan Epiktetos'un sadelik, akıl, güven, seçme özgürlüğü, an'ı yaşama ve huzur üzerine inşa ettiği basit ama köklü felsefesi, günümüz insanının anlam arayışına iki bin yıl öncesinden ışık tutmaya devam ediyor hâlâ....

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 88
Yayın Tarihi 2019
Yazar Epiktetos
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000LS8AT
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön