Bilimin ne olduğunu, nelerle ilgilendiğini, bilimsel düşüncenin yapısını ve işlevselliğini detaylandıran ve arayan felsefi anlayışa bilim felsefesi adı veriliyor. Bilimin üstüne düşünmek ve sorular sormak üzerine kurulu olan bu felsefi anlayış, genel felsefenin bir alt dalı olarak görülüyor. Aristotales ile başlayan ve günümüze kadar devam eden bu felsefi süreç, fizik ve metafizik kavramlarını ele alıyor. Evreni, insanı ve doğayı anlama çabası olan felsefe, tarihin ilk dönemlerinden itibaren bilim ile ilgileniyor ve bu süreçte bilimin getirdiği yenilikleri ve işlevselliklerini irdeliyor. Bu bağlamda ortaya çıkmış olan Aristotales, Farabi, Halil Cibran, Nietzsche ve Karl Marx gibi isimler ortaya önemli eserler koyuyor ve hem felsefenin hem de bilim felsefesinin gelişmesine katkıda bulunuyor. Bilimi, doğayı, insanı, evreni ve tüm gelişmeleri inceleyen ve bu alandaki sorulara cevap arayan bu felsefi akımın ortaya koyduğu eserler, farklı fiyat ve avantajlar ile hepsiburada.com kalitesi ile sizlere sunuluyor. 

Bilim Felsefesi Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Bilimsel kuramların özgün yapısını ve bilimin ne olduğunu inceleyen, bilimsel bilginin statüsünü, anlamını ve detaylarını sorgulayan bu felsefe türünün ortaya çıkışı, milattan önceki dönemlere kadar dayanıyor. Aristotales'in "Metafizik" ve "Fizik Üzerine" isimli eserleri bu alanda yazılmış eserlerin başında geliyor. Antik dönem filozoflarının hem bilim adamı hem de filozof olması yüzünden ortaya çıkmış bir felsefi akım olan bilim felsefesi, bilimin var olduğu ve ortaya çıktığı ilk andan bu yana varolan bir kavram olarak görülüyor. Ancak bilim felsefesi tanımı, felsefenin alt bölümü olduğu için ve modern dönemlerde bilimden belirgin bir şekilde ayrılmasından dolayı 16. yüzyıl ürünü olarak değerlendiriliyor. Özellikle Francis Bacon, Rene Decartes, Isaac Newton ve Henri Poincare gibi isimler bu felsefi akımın öncüleri arasında yer alıyor. Daha sonraları bu alan üzerinde yapılan çalışmalar ve bilim felsefesinin kendine has özelliklerinden dolayı 20. yüzyılda tamamen kendi başına bir alan haline geliyor. 

Bilim Felsefesi Hangi Soruları Sorar ve Neyi İnceler?

Bilimsel gelişmelerin yapısını ve neden var olduklarını inceleyen bilim felsefesi, sorgulamaya dayalı ve bilimi anlamaya yönelik öznel bir alandır. Genel hatlarıyla bilim felsefesi; olayların nasıl olduğundan ve ne işe yarayacağından ziyade neden olduğuyla, neden başka bir şekilde değil de o şekilde olduğuyla ve ne gibi sonuçlar doğuracağına dair sorularla ilgileniyor. Aristotales'in Metafizik isimli eserinde özellikle tanrı bilimi ve ontoloji ile ilgili sorduğu nedensel sorular bu alanın özünü oluşturan detaylar olarak gösteriliyor. Bilimsel gelişmelerin yöntemlerini, ortaya koyulmuş metodları ve gelişmelerin ardından gelen yenilikleri inceleyen bu akım; Francis Bacon ve Rene Descartes gibi önemli isimlerin ortaya çıkmasına ev sahipliği yapıyor. Paradigma, teori, yanlışlanabilirlik, tümevarım, tümdengelim ve özdeyiş gibi kavramları inceleyen ve bu kavramlar üzerine sorular soran bilim felsefesi alanı, evreni, insanı ve ikisi arasındaki ilişkiyi en net şekilde ortaya koymaya çalışıyor. 

Hangi Bilim Felsefesi Kitapları Okunmalı?

Aristotales ile başlayan ve Thomas Kuhn ile modern dönemde de devam eden bu felsefe alanın; David Hume, Karl Marx, Arthur Schopenhauer, Antonio Gramsci, Adam Smith ve Hegel gibi isimler en önemli temsilcileri olarak gösteriliyor. Aristoteles'in yazdığı "Metafizik" ve "Ruh Üzerine" isimli eserleri bu alana merakı olanların bilim felsefesini anlaması için mutlaka okuması gereken eserler arasında yer alıyor. Son dönem yazarlarından Frederic Gros'un "Yürümenin Felsefesi", Marcus Aurelius'un "Kendime Düşünceler" isimli eseri, Stephen Hawking'in "Zamanın ve Uzayın Doğası" isimli eserleri yine bu alanda okunması gereken eserler olarak karşınıza çıkıyor. David Hume'un "İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma" isimli eseri olayları anlamak ve kavramak konusunda yardım ederken, Schopenhauer'in "Bilim ve Bilgelik" isimli eseri bilimsel düşüncenin temellerini anlamlandırabilmenize yardımcı oluyor. Hegel'in yazdığı "Tinin Görüngübilimi" ve Paul Feyerabend'in "Özgür Bir Tolumda Bilim" isimli eserleri de yine bu alanda okuma yapmak isteyenlerin tercih edebileceği kitap seçeneklerini oluşturuyor. Bilimi, insanı ve doğayı anlamanız için yazılmış olan onlarca bilim felsefesi kitabına hepsiburada.com farkı ve kalitesi ile ulaşabilir, sepetinize ekleyerek kolayca sahip olabilirsiniz. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Bilim Felsefesi

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1414 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9943/1515557