Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Küçük Ağa - Tarık Buğra

İletişim Yayınevi
249,00 TL %1
247,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (46)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

260,00 TL
280,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501750
Küçük Ağa - Tarık Buğra

Yazar Tarık Buğra’nın en çok sevilen eserlerinden olan Küçük Ağa isimli kitap, ülkemizde 2003 yılında İletişim Yayıncılık tarafından ilk kez basılmıştır.  

Milli Mücadelenin Anadolu Topraklarındaki Yansıması 

Yazar Tarık Buğra tarafından kaleme alınan Küçük Ağa isimli eserde milli mücadele yıllarında yaşananlar ve yaşananların toplum üzerindeki etkileri anlatılmaktadır. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Anadolu’nun pek çok köşesi işgal edilmiştir. Osmanlı hükûmeti, otoritesini ve gücünü sağlayamayarak sürekli kontrolü elden bırakırken, cesur Türk halkının Kuvayi Milliye hareketini başlatmasıyla her şey değişmektedir. Mehmet Reşit Efendi’ye geniş yer verilen Küçük Ağa isimli eserde Reşit Efendi'ye halkın tepkisi de görülmektedir. Padişaha destek olan ve halka karşı çıkan Reşit Efendi için daha sonra öldürme emri çıkarılır ve kaçması ile işler daha da karışır. Muhalif çetesine sığınan ve Küçük Ağa ismini alan Reşit Efendi, Kuvayi Milliyeciler tarafından yakalansa da ellerinden kurtulur.  I. Dünya Savaşı’nda kahramanca çarpışmış ve tek kolunu kaybetmiş olan Çolak Salih’e ise Küçük Ağa’yı yakalama görevi verilir. Çolak Salih, Reşit Efendi'yi bulur ve onunla konuşmayı dener. Çolak Salih’in de etkisiyle artık taraf değiştiren Küçük Ağa, zamanla Kuvayi Milliyeci olacaktır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında pek çok önemli görev üstlenerek çarpışmalarda yaralanan Küçük Ağa, milli mücadeleye verdiği destekler ile dikkat çekmeyi başarmıştır. 

Yazar Hakkında 

Tarık Buğra, Akşehir'de doğmuştur. İlk olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine; daha sonra hukuk fakültesine ve oradan da edebiyat fakültesine geçen Tarık Buğra, gazetecilik mesleğine 1947’de başlamıştır. Köşe yazarlığı ve oyun yazarlığı da yapan Tarık Buğra, 1949'da yayımladığı ilk kitabı Oğlumuz ile adını duyurmuştur. Pek çok ödül kazanan yazar Tarık Buğra, 1991'de "devlet sanatçısı" unvanını almıştır. 26 Şubat 1994'de hayatını kaybetmiştir. 


Küçük Ağa

Tarık Buğra

Küçük Ağa, Kurtuluş Savaşı yıllarında, siyasal karar ve tartışma merkezlerinin uzağında, Kuvvacı/Millici denilen, ama ne oldukları, neyi temsil ettikleri pek bilinmeyen birilerinin açtığı savaşa katılıp katılmamanın vebalini tartarak bir karar verme durumunda kalan insanları anlatır. Asırlarır sadece "halife-i ruyi zemin"in, padişahın açtığı sancağın altında savaşılacağı bilgi ve inancıyla yaşamış taşra insanlarının, halife-padişah çağrısının yokluğunda ve işgal haberleri yayılırken yaşadıkları ikilemlerin, açmaz ve iç çalkantıların, kendileri ve kaderlerine sahip çıkma hakkında yeniden düşünmek zorunda kalışlarının hikâyesidir. Tarık Buğra'nın kendi deyişiyle Küçük Ağa, destanlara yakışır bir konuyu ele almasına rağmen, destan değil, gerçekliği anlatan bir romandır. İttihatçıların ve Kuvvacıların değil, inanç ve gelenek kalıtıyla başbaşa, ilk kez kendisi ve kendi adına geleceği için karar vermeye çalışan bir ahalinin "kahraman"ı olduu bir roman. Şimdilerde Küçük Ağa'yı okumak, güncelliğini bir kez daha kazanmış bir öyküyü, sorunsalı yeniden okumak demektir.

 

Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Osmanlı Devleti eski gücünü, heybetini kaybetmeye başlamış, isyanlar ve işgallerle zayıf duruma düşmüştür. Kitapta, bir Anadolu kasabası olan Akşehir’den yola çıkılarak, kurtuluş mücadelesinin bir bölümü anlatılmaktadır. Olaylar Akşehir’in bir kasabasında başla ve gelişir…

 

Yazar Hakkında:

(1918- 26 Şubat 1994)Yazar, Akşehir'de doğdu. İlk ve orta okulu Akşehir'de, liseyi Konya'da okudu (1936). İstanbul Tıp, Hukuk ve Edebiyat fakültelerine devam ettiyse de hiçbirini bitirmedi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi'ne girdi ancak son sınıftan ayrıldı. Hayata atıldı. Akşehir'de Nasrettin Hoca gazetesini çıkardı (1947-1948). İstanbul'da Milliyet (1952-1956), Yeni İstanbul (1960-1966), Yol (Haftalık, 1968), Tercüman (1970-1976) gazetelerinde sanat sayfası düzenleyiciliği, fıkra yazarlığı ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Türkiye gazetesinde haftalık yazı yazdı. İstanbul'da öldü.

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar Tarık Buğra
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KILETISIM0070
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön