Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale - Osman Balcıgil

Destek Yayınları
288,00 TL
( / adet)
Satıcı: Hepsiburada
Resmi Satıcı
Kampanyaları Gör 2
seçenek
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (23)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

295,59 TL
295,59 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9930/1501513
Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale - Osman Balcıgil

2018 yılında Destek Medya Yayınları tarafından yayınlanan Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale, Osman Balcıgil’in en çok beğenilen kitapları arasında bulunuyor. Celile, Yeşil Mürekkep ve İpek Sabahlık gibi satış rekorları kıran romanların yazarı Osman Balcıgil’in, Afife Jale’nin dramatik yaşam öyküsünü anlattığı eseri, biyografik çalışmalara ve tarihe ilgi duyan okurlara edebiyat ziyafeti sunuyor.

Afife Jale’nin Bir Solukta Okuyacağınız Çarpıcı Yaşam Öyküsü

Osmanlı’nın ilk konservatuvarı olan ve Türk tiyatrosunun batılılaşma sürecinde önemli rol oynayan Darülbedayi’de eğitim alarak sahneye çıkan ilk Müslüman kadın oyuncusu Afife Jale’nin başından geçen zorlukların ustalıkla sözcüklere döküldüğü roman, sanatçının mücadelesini, sanatını ve acılarını konu alıyor. Oyuncunun babasının, dönemin şeyhülislamının, dâhiliye nazırının ve şehremininin önüne koyduğu engellere karşı çırpınışını çarpıcı ve gerçekçi şekilde işliyor.

Osmanlı Devleti'nin Yıkılış Dönemi'ne dair tarih dokusunu başarılı şekilde yansıtan Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale, o özel dönemin siyasal ve sosyal yapısına ışık tutuyor. Balkan Harbi, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı gibi iç acıtıcı tarih sahnelerinde geçen olaylar, döneme farklı pencerelerden bakmayı sağlıyor.

Her kesimden okuyucunun kendinden bir şeyler bulabileceği roman, dönemin tiyatrosunun ve sanat hayatının dinamiklerini başarıyla yansıtıyor. Beşikten mezara kadar tiyatroya ve sanata bağlı yaşayan Afife Jale’nin sarsıcı hayat hikâyesi, gözyaşlarınıza hâkim olamayacağınız kesitler sunuyor.

Olayları ve ilişkileri tüm çıplaklığı ile ele alan kitap, Afife Jale’nin kadın bir oyuncu olarak verdiği varoluş mücadelesinin yanı sıra tutkulu aşklarını da anlatıyor. Afife Jale'nin evlilik yaptığı Klasik Türk Müziği sanatçısı Selahattin Pınar’ın anlatıldığı kesitler, dönemin müziğine tanıklık etmenizi sağlıyor.

Biyografinin Usta Kalemi

1955 yılında İstanbul’da doğan gazeteci, televizyoncu ve yazar Osman Balcıgil, hazırladığı başarılı televizyon programlarının yanı sıra Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Afife Jale gibi önemli isimlerin hayatlarını konu alan romanları ile biliniyor. Kitapları çok satanlar arasında yer alan yazar, önemli şahsiyetlerin yaşam öykülerini anlatırken objektif bir yaklaşımla tarihe ışık tutuyor.


Osmanlı’nın ilk Müslüman kadın oyuncusuydu Afife Jale.
Babasından Şeyhülislam’a, Dahiliye Nazırı’ndan Şehremini’ne kadar kimler uğraşmadı ki onunla, yılmadı.
Teyzesinin oğlu çok âşıktı güzel kıza. O da seviyordu dünya yakışıklısı delikanlıyı. Aralarına önce sahne, sonra Afife’nin “beyninde taşıdığı hançer” girdi.
“Bir Bahar Akşamı” ikinci aşkı Selahattin’e (Pınar) rastladı Afife. Büyük bir aşkla sarıldı ünlü sanatçı güzel Afife’ye.
Paşa dedesinin de tutkusu olan tiyatroya beşikten mezara ve ölümüne bağlı kaldı Afife.
Son nefesini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde verirken, “gözlere yıldız tozu serpmeyi” sürdürüyordu kuşkusuz.

Osman Balcıgil, satış rekorları kıran CELİLE, YEŞİL MÜREKKEP ve İPEK SABAHLIK’ta olduğu gibi, NEFESİ TUTKU OLAN KADIN AFİFE JALE’de de yaşadığımız coğrafyanın tarihsel ve toplumsal derinliklerine büyük bir ustalıkla iniyor.
Yazar Osman Balcıgil
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000DI0M3
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön