Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Petey - Ben Mikaelsen

Beyaz Balina Yayınları
80,50 TL %13
70,05 TL
( / adet)
Satıcı: Hepsiburada
Resmi Satıcı
Kampanyaları Gör 1
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (53)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

121,59 TL
122,80 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1502318

Petey - Ben Mikaelsen

Beyaz Balina yayınları tarafından 2014’te basılan Petey - Ben Mikaelsen; sevgi, dostluk ve inanç üzerine bir varoluş hikayesi olarak dikkat çekiyor. Şartlar ne olursa olsun hayata tutunma ve tüm olumsuzluklara rağmen hayattan zevk alma uğraşının merkezde yer aldığı bu kitap, okurların empati duygusuna hitap etmeyi başarıyor. 272 sayfadan oluşan ve Aslı Anar’ın çevirisiyle Türkçe'ye kazandırılan bu eser çevrimiçi kitap platformlarında okurların büyük beğenisini kazanmış durumda. Ben Mikaelsen’in akıcı ve yalın dili benzersiz bir anlatı yaratırken, bedene hapsolmuş bir ruhun hikayesine tanıklık etmek okuyucuların zihinlerinde farklı bakış açıları oluşmasını sağlıyor.

Yaşama Sevincini Asla Kaybetme

Engellerin bedende değil zihinde olduğu yaklaşımından yola çıkan Petey’de yaşama sevincini ve umudunu asla kaybetmeyen bir insanın hikayesi anlatılıyor. Doğum sırasında beyin felci geçiren ve doktorların yanlış teşhisi sonucunda zihinsel engelli olduğu düşünülen Petey’in duygularına ışık tutan bu eser gerçek bir yaşam öyküsüne dayanıyor. Serebral palsi hastası Clyde Cothern’in hayatına dayanan, Ben Mikaelsen’in ilk kez 1998’de yayımlanan kitabı, yaşama sevincinin ve umudun insanı ne kadar güçlü kılabileceğinin en güzel örneklerinden birini ortaya koyuyor.

Dostluk, sevgi ve insanın varlığı üzerine çok önemli bir eser olan Petey, Ben Mikaelsen’in içten anlatımıyla okurun o an olaya tanık oluyormuş gibi hissetmesini sağlıyor. Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden eser, insanları karşılıksız sevmenin ruhsal açıdan yarattığı faydaları gözler önüne seriyor. İnsanlara ölmek için değil, yaşamak için neden vermenin tüm bağlamlarını okura aktaran Petey, Türkçe çeviri edebiyat literatürü içerisinde sevgiyle empati kurmanın yollarını gösteren başucu eserlerinden biri.

Aile Kavramı ve Empati Üzerine

Kitabı okuyan insanların içinizi ısıtan bir hikaye olarak nitelendirdiği Petey aile kavramı ve empati üzerine farklı bakış açıları da sunuyor. Aile ve empatiyi sevginin varlığında inceleyen bu eser tüm anlatı boyunca okurlarda Petey’in hikayesinin bir parçası olma isteği uyandırıyor. Toplumsal eleştiri boyutunu da anlatı içerisinde işlemeyi başaran yazar ön yargı kavramını ele alarak insanların birbirlerine olan yaklaşımlarındaki farklılıkları ortaya koyuyor. Aslında engellerin engel teşkil etmemesi gerektiği ve toplumların bireylerin farklı oluşlarıyla daha güzel olduğu fikrini de okurlarla paylaşan Ben Mikaelsen, hiç bitmesini istemeyeceğiniz bir hikaye yaratıyor.

Anlatı unsurları içerisindeki empati ve aile kavramlarına ek olarak toplumsal bir eleştiri de getiren yazarın eserdeki en büyük başarılarından biri de okuru duygu değişimlerine yöneltmek. Okurken sık sık neşeleneceğiniz, zaman zaman da hüzünleneceğiniz Petey insanların fizyolojik nedenlerden kaynaklanan ve değiştirmenin mümkün olmadığı farklılıkların aslında bir zenginlik olduğunu ifade ediyor. Yazar bu zenginliğin sevgi ve empatiyle benzersiz bir yaşamam dönüşmesinin mümkün olduğunu kanıtlıyor. Kitabın ana kahramanı Petey Corbin ile basit şeyleri sorun haline getirmenin manasızlığını ve küçük şeylerden büyük mutluluklar yaratabilmenin eşsiz hissini ortaya koyan Ben Mikaelsen yaşama dair bambaşka bir yaklaşım sunuyor.

Gerçek Bir Yaşam Öyküsü

Clyde Cothern’in Ben Mikaelsen ile tanışması sonucu ortaya çıkan ve yazarın halihazırdaki son kitabı olan Petey, yaşamla ilgili birçok farklı detay içeriyor. Bu detayları sevgi, empati, aile ve ön yargı kavramları üzerinden işleyen Mikaelsen okurların ellerinden düşürmeyecekleri gerçek bir yaşam öyküsü vadediyor. Yalın ve akıcı dili sayesinde anlatısının seviyesini yukarı çekmeyi başaran yazar müthiş bir dostluk hikayesiyle sevgi hakkında varoluşsal bir eleştiri ortaya koyuyor. Nitekim bunu yaparken de insanlar arasındaki ilişkilerin toplumsal boyuta varan sonuçlarını da okurla paylaşmayı ihmal etmiyor. 


Petey Sevgi, inanç ve dostluk üzerine sımsıcak bir hikâye…


Beyin felciyle doğup doktorların yanlış teşhisleri sonucu zihinsel engelli kabul edilen Petey, iki yaşındayken ailesi tarafından, akıl hastanesine gönderilmek üzere terk edilir. Ufacık yaşında terk edilse de hayata sımsıkı tutunur Petey. Ailesi ondan vazgeçmiştir belki ama o, hayattan vazgeçmez. Yeni evinde şartlar ne kadar ağır olursa olsun mutlu olmak için bir neden bulmakta hiç mi hiç zorlanmaz. Ve bu özelliğiyle etrafındaki herkesi


kendine hayran bırakır.


Mevsimler değişir, yıllar geçer; Petey büyür, yaşlanır… Dostları istemeyerek de olsa onu birer birer terk eder. Petey de bir daha incinmemek için artık kimseyle arkadaşlık etmek istemez. Ta ki gönderildiği huzurevinde Trevor Ladd adındaki bir çocukla tanışana dek. Çok geçmeden ayrılmaz iki dost olan bu küçük çocuk ve


yaşlı adamın birbirlerinden öğrenecekleri çok şey vardır.

Boyut Normal Boy
Yazar Ben Mikaelsen
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 272
Cilt Durumu Ciltsiz
Yayın Tarihi 2014
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KBEYAZBALINA96826
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön