Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Norgunk Yayıncılık
Sinema 1 - Hareket-İmge-Gilles Deleuze

Sinema 1 - Hareket-İmge-Gilles Deleuze

Norgunk Yayıncılık
87,15 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (6)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

108,11 TL
94,50 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/215402/10011
Sinema 1 - Hareket-İmge-Gilles Deleuze Sinema 1 - Hareket-İmge - Gilles Deleuze

“Deleuze''ün imgelerin ve göstergelerin sınıflandırmasına ayırdığı iki ciltlik "sinema" çalışmasının ilki olan Hareket-İmge (ikinci cilt: Zaman-İmge) ağırlıklı olarak Amerikalı göstergebilimci C. S. Peirce''ün ve özellikle Fransız filozof Bergson''un tezlerine dayanıyor: "Hareket şimdidir, katetmenin edimidir." 20. yüzyılın hemen başında, sinemanın ortaya çıkışıyla birlikte sanatta, bilimde, felsefede yoğun olarak etkisini hissettiren hareket düşüncesi, esas olarak hareketi ayrıcalıklı anlarla değil, herhangi bir anla ilişkilendiriyordu: "Herhangi an, bir diğer herhangi ana eşit mesafede olan andır. O halde sinemayı, hareketi herhangi anla ilişkilendirerek yeniden üreten sistem olarak adlandırıyoruz.”

Ortaya koyduğu bu kapsamlı incelemenin bir sinema tarihi olmadığını kitabın en başında belirten Deleuze''ün, bu işe kalkışmasındaki temel nedenin "hareket" ve "zaman" mefhumları aracılığıyla "bütün" kavramını yeniden tartışmaya açmak olduğu ileri sürülebilir. "Bütün" kapalı bir küme değildir, kapalı kümelerin kümesi değildir, "bütün" açıktır, durmadan değişir, süredir. Öyleyse, "hareket-imge" olarak tanımlanan plan da, mekânda yayılan bir kümenin parçalarının yer değiştirmesi ve sürede dönüşen bir bütün''ün değişimidir. 

Deleuze burada yine en iyi bildiği şeyi yapıyor, sinemanın arkasına geçip, ışığı ve gölgeyi eğip büken çocukları ona yeniden doğurtuyor: Griffith ve organik birlik; Ayzenştayn ve Sovyet diyalektiği; Chaplin, Buster Keaton, Marx Biraderler, makineye karşı bürlesk, makineye karşı makine; Hitchcock''un zihinsel-imgesi, ilişki-imgesi; Rossellini ve kaybedenlerin sineması; Godard''da kan yerine kırmızı boya; Herzog''un o uzun yürüyüşü...
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 289
Yayın Tarihi 2014
Yazar Gilles Deleuze
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KONRGUNK86742
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön