Debriyaj setleri, düz vitesli araçlarda vitesin değiştirilmesi için gerekli olan ekipmanlardır. Motor ile şanzıman arasında güç aktarımı sağlayan debriyaj setleri; balata, baskı parçası, rulman ve volan gibi parçaların bir araya gelmesi ile oluşur. Debriyaj pedalına basıldığında anlık olarak motorla iletişim kurulur ve bu süre içinde vites değişimi gerçekleştirilir.

Valeo Debriyaj Seti

Valeo debriyaj setleri aracın büyüklüğüne, türüne ve tarzına göre farklı parçalar kullanılarak üretilir. Yarış araçlarında ve spor araçlarda kullanılan setler, sert kullanımlara uygun olarak tasarlanır. Aynı şekilde, kamyon ve tır gibi yüksek ağırlık taşıyan ticari araçların debriyaj setleri binek araçlara göre daha büyük ve daha dayanıklıdır. Farklı özelliklerde ve boyutlarda debriyaj setleri üretilse de hepsinin çalışma prensibi birbiri ile aynıdır.

Debriyaj kapağının arka tarafında yer alan metal halka, volan üzerindeki debriyaj diskini iterek motor ve şanzımanı buluşturur. Baskı plakası ise, volan parçası ve debriyaj disk parçalarının arasında konumlanan tam yüzey temas alanıdır. Debriyaj pedalına sonuna kadar basıldığında, debriyaj diski kapalı basınç plakasını yükseltir ve diyafram yayını iter. Bu sayede, motorla birlikte dönen parçalar ve statik parçalar arasında bağlantı kurularak, vites değişimi için gerekli ivme şanzımana aktarılır. Böylece, farklı vites aralıklarında araç kullanmak mümkün olur.

Avrupa’nın en çok tercih edilen oto yedek parça firmalarından biri olan Valeo; fren sistemleri, debriyaj setleri, ateşleme üniteleri, motor yedek parçası ve güvenlik ekipmanları gibi birçok farklı alanda orijinal ekipman üretimi yapan bir şirkettir.

Valeo debriyaj setleri, sağlam kelepçe sistemi sayesinde yüksek basınca karşı eski tip setlere kıyasla %20-50 oranında daha dayanıklıdır. Ağır demirden imal edilmiş baskı sistemi, sert ve ani vites değişimlerinde disk yüzeyinde oluşabilecek tahribatlara karşı dirençlidir. Valeo baskı balataları, uzun süreli kullanımlara uygun olması için, fiber cam yünü ve metal kompozit yünlerden üretilir.

Valeo Debriyaj Seti Fiyatları

Valeo markası; binek otomobil, kamyon, traktör ve ticari araçlar için debriyaj setleri üretir. Her aracın motor hacmi, motor gücü ve tork değerleri gibi teknik özelikleri birbirinden farklıdır. Binek araçların debriyaj setleri, birbirine benzer boyut ve özelliklere sahiptir. Bu nedenle fiyatları genellikle birbirine yakın ve daha makul seviyelerdedir.

Kamyon ve traktör gibi hem şasi ağırlığı yüksek olan, hem de yük taşıyan araçların debriyaj setlerinin daha dayanıklı olması gerekir. Bu yüzden fiyatları normal setlerden biraz daha yüksek seyreder. Ortalama olarak bir debriyaj seti 100.000 kilometreye kadar fonksiyonunu yerine getirir. Debriyaj ve viteslerin doğru bir şekilde kullanılması bu süreyi daha da uzatabilir. Valeo debriyaj setleri, yüksek uyumluluğa sahip bir yapıda olduğu için aracın diğer parçaları ile kusursuz bir şekilde çalışır ve oldukça uzun ömürlüdür.

Düz vitesli araçlarda, sürüş esnasında ayağı debriyaj üzerinde unutmak son derece zararlıdır. Debriyaj pedalına az bir miktar basılsa dahi parçalar arasında temas oluşabilir. Bu durum ayna disk ve debriyaj balatasının ömrünü azaltacaktır. Özellikle uzun yolda araç kullanırken sol ayağın debriyaja çok yakın olmamasına dikkat edilmelidir. Aracın uygun vites aralığında kullanılmaması, ani kalkışlar ve aracı aşırı zorlamak debriyaj balatasını tüketecektir. Ayrıca, aracın ilk hızlanmasında debriyaj pedalına yarım basarak kullanmak, debriyaj setinin daha erken deforme olmasına yol açar.

Yoğun şehir içi trafiğinde veya rampaların sık olduğu yollarda yarım kavrama yöntemiyle araç kullanan sürücüler, debriyaj setlerini daha erken değiştirmek zorunda kalabilirler. Öndeki araç ile takip mesafesine dikkat etmek, daha sakin araç kullanmak ve vites değişiminden sonra ayağı debriyaj pedalından tam olarak çekmek, debriyaj setinin ömrünü uzatacak unsurlar arasında yer alır. Ayrıca bu hususların çoğunu uygulamak, sadece debriyaj setinin değil, aynı zamanda fren disk ve balataları, şanzıman ve motor parçaları gibi diğer ekipmanların da daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Valeo Debriyaj Seti Fiyatları

240 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Valeo
  2. Cey
  3. Mapa
  4. LuK
  5. SACHS
  6. MGA
  7. CAVO
  8. Motospartan
  9. Repra
  10. Wolcar
  11. Orjin
  12. Seco
  13. Daikin
  14. FTE
  15. Birlik
  16. Sasic
  17. AISIN
  18. Acdelco
  19. AKKARDAN
  20. BSG
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
 • Marka Valeo
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20019478/60001486/valeo
BAŞA DÖN