Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Profile Books
Why Nations Fail: The Origins Of Power, Prosperity And Poverty

Why Nations Fail: The Origins Of Power, Prosperity And Poverty

Profile Books
187,98 TL
( / adet)
%
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/15039802/80700013/15043815
Why Nations Fail: The Origins Of Power, Prosperity And Poverty

Türk-Amerikan kökenli ekonomist Daron Acemoğlu ve İngiliz siyaset bilimci James A. Robison tarafından yazılan ve ekonomi dünyasında başucu kitabı olarak nitelenebilecek olan "Why Nations Fail: Origins of Power, Prosperity and Poverty" eseri Türkçe'ye "Ulusların Düşüşü: Güç, Refah ve Yoksulluğun Kökeni" olarak çevrilmiştir. Kitap ana tema olarak ulusların neden gelişim konusunda başarısız olduklarını, bir ulus daha fazla ilerleme kaydederken diğerinin neden geride kaldığını, bazılarının güç ve refah yaratabilirken bazılarının neden yoksul kaldığını anlatır. Daron Acemoğlu bunu yaparken de herkesin anlayabileceği bir dil kullanarak okuyucusunu sıkmadan bilimsel ifadeleri tek tek zihinlere kazır. 

Acemoğlu ve Robinson "Ulusların Düşüşü" isimli kitapta ulusların politik ve ekonomik olarak neden ve nasıl başarılı ya da başarısız olduklarını anlatır. Bunu yaparken iklim, coğrafya, din, politik liderlerin yetersizliği ve kültür gibi pek çok konuya değinir. Bu tezlerini savunurken de ülke odaklı konu örnekleri verirler. Güney ve Kuzey Kore üzerinden önce iki ülke arasındaki benzerlikleri ortaya koyarlar ve biri (G.Kore) teknoloji ve bilim üreterek ekonomik olarak çok büyük atılım yaparken bir diğeri (K.Kore) neden bunu başaramadığını detaylı bir şekilde incelemeye çalışırlar.

Ekonomi, siyaset ve kültür konularında çok önemli bir ansiklopedi ve bilgi kaynağı olarak sayılabilecek olan "Ulusların Düşüşü" bu konuda meraklı olanların mutlaka okuması gereken kitapların başında gelir. İki yazarın en büyük tezleri; kapsayıcı olmayan politikaların ekonomik yoksulluğa sebep olduğudur. "Kapsayıcı" ve "dışlayıcı" ifadelerini sıkça kitap içerisinde geçiren yazarlar bu ifadelerin ekonomik, kültürel ya da siyasi politikalar üretirken en önemli noktalar olduğuna değinirler. Kapsayıcı ve birleştirici olan politikaların gelişimi dışlayıcı olanların ise geri kalmışlığı getirdiğini öne sürerler. 

"Televizyonu kontrol edemezsek, hiçbir şeyi kontrol edemeyiz."

"Kral halkın lütfuyla kraldır."


Basım Dili İngilizce
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 464
Yayın Tarihi 2019
Yazar Daren Acemoglu, J. A. Robinson
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000JKRX4
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön