Yıldırımdan Korunma Sistemleri

Yıldırımdan Korunma Sistemleri 

Yıldırımdan korunma sistemleri, yüksek gerilim enerjisine sahip yıldırımdan korunmanıza yardımcı olan ürünlerdir. Yıldırım, yeryüzü ve bulut kütleleri arasındaki yüksek gerilimli elektrik enerjisinin dünyaya boşalmasıdır. Bu doğa olayı, bulutlar ile yer arasındaki potansiyelin belli bir değerden sonra farklılaşmasından kaynaklı olarak meydana gelir. Bu farklılaşmadan dolayı, atmosferde iletken bir kanal oluşmaktadır. Bu durum, elektrik akım enerjisinin oluşmasına neden olur. Yıldırımı oluşturan akımın toprağın üzerine kontrollü bir şekilde aktarılması son derece önemlidir. Dolayısıyla bu yüksek gerilimli yıldırımdan korunma sistemlerine ihtiyaç olacaktır. 

Korunma sistemleri sayesinde, yangın gibi meydana gelebilecek olası durumlardan da korunabilmeniz mümkündür. Yangınların önüne geçen bu sistemler, elektrikle çalışan cihazların da arızalanmasına engel olacaktır. Değişken fonksiyonlarda üretilen yıldırım korunma sistemleri, geniş bir ürün gamına ayrılır. Hayatı bir hayli kolaylaştıran bu sistemler, iklim koşullarının yıldırımı gerektirdiği çoğu yerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda, farklı ihtiyaçlara hitap eden yıldırım korunma sistemleri üretilmiştir. 

Genellikle, binaların yıldırımdan korunması için çeşitli önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerin başındaki en önemli ürünlerden biri de yıldırımdan koruma sistemleri olarak örneklendirilebilir. Bunun yanı sıra, Faraday kafesi, aktif paratoner, radyoaktif paratoner ve Franklin çubuğu gibi yöntemler kullanılır. Bu yöntemler yıldırım akımının toprağa geçirilmesine yardımcı olur. Yıldırım korunma sistemlerinin kullanılması, çeşitli felaketlerin meydana gelmesini de engelleyecektir. Bu sistemler, cihaz bozulmaları ve yangın tehlikelerini önlediği için çoğu bina tarafından sık sık kullanılır. 

Yıldırımdan Korunma Sistemleri Seçenekleri

Yıldırımdan korunma sistemi olarak satışa sunulan birçok ürün grubu vardır. Bu korunma amacıyla en fazla kullanılan ürünlerden bir tanesi aktif paratoner sistemlerdir. Yüksek binalarda gökyüzüne yakın bölümlerde yer alan paratonerler, yıldırımkıran olarak da bilinir. Yıldırımlık ve yıldırımsavar olarak da bu sistemin isimlendirildiğini görebilirsiniz. Paratoner sistemler kurulduktan sonra, özel test cihazlarıyla topraklanma değerlerinin ölçümü yapılır. Bunun yanı sıra, sistemlerin binaların yüksek noktalarına yerleştirilmesi durumunda, uçak ikaz lambalarının kullanımını da gerektirmektedir. 

Franklin çubuğu olarak bilinen sivri yakalama ekipmanları, binanın en altında yer alan topraklama sistemlerine bağlanarak çalışır. İniş iletkenleriyle yapılan bağlantı yıldırımdan korunmaya yardımcı olmaktadır. Franklin çubuk modelleri, binaların en üst bölümlerinde yer alacak şekilde monte edilir. Bu ürünler, yıldırımın anlık olarak meydana gelen elektriğin yakalanmasına ve toprağa aktarılmasına yardımcı olur. Franklin çubukları, yıldırımdan korunmak amacıyla geliştirilen en eski yöntemlerden bir tanesidir. Ancak bu yöntem geliştirilerek, paratoner sistem tasarımları yapılmıştır. 

Temelde, yıldırımdan korunma sistemleri, iniş iletkenleri, yakalama çubukları, direk ve bağlantı parçalarından meydana gelir. Direğin üstüne montajlanan yakalama çubukları, binanın en tepe noktasında yıldırımın düşme anında yakalanmasına yardımcı olur. Yakalanan yıldırım, bağlantı parçalarıyla binaya tutturulmuş olur. Binaya tutturulan iniş iletkenleri sayesinde, yıldırım kontrollü bir şekilde binadan aşağıya doğru indirilir. Sonuç olarak ise yıldırımdan gelen güçlü elektrik enerjisi toprağa güvenli bir şekilde verilmiş olur. Aktif paratonerlerin ise yakalama çubuklarının malzeme yapısı çelikten imal edilmiştir. Bu nedenle, çelik paratonerler oldukça iletken ve sağlam bir yapıya sahiptir. Uç kısmı sivrileştirilmiş olan yakalama çubukları, paratonerlerin en üst parçaları olarak da tanımlanabilir. Yakalama çubuklarının 50-200 cm arasındaki boyutları vardır. Aynı zamanda, 150 ila 300 metre olarak farklı çaplardaki yakalama çubukları koruma düzeyi olarak birbirinden ayrılır. 

Yıldırımdan Korunma Sistemleri Özellikleri

Yıldırımdan korunma tesisatı olarak tasarlanan sistemler, farklı özelliklerde imal edilen cihazlardır. Direk olarak bilinen korunma parçaları, paratonerlerin yakalama ucuna bağlanır. Bu kısım ise genel olarak galvanizli borundan meydana gelen bölümdür. Boyları farklı boyutlarda olan direklerin sabitlenmesi için kelepçe ve gergiler kullanılmaktadır. Direk modelleri ise paratonerlerin uç kısmında yer alan yakalama uçlarının yüksek noktalara taşınması adına kullanılmaktadır. İniş iletkeni olarak tasarlanan yıldırım korunma sistemleri ise bakır gibi iletme özelliğine sahip malzemeler kullanılarak tasarlanır. Bağlantı aparatlarıyla ve kroşelerle binaların dış yan bölümlerine montajlanmaktadır. Montajlama işlemi ile iniş iletkenleri binanın alt kısmına kadar iletilmektedir. Bu ürünlerin bir ucu yakalama bölümündeyken en alttaki ucu ise topraklama sistemine bağlanmıştır. Genel olarak, paratonerlere ait olan topraklama sistemleri, bakır kazık ile ayrı bir şekilde montajlanır. 

Faraday kafesi olarak bilinen sistemlerin bünyesinde paratonerler yer alır. Bu teknikle de başarılı bir şekilde yıldırımdan korunabilmek mümkündür. Faraday kafesler, genel olarak hastane, alışveriş merkezi ve kamuya açık binalarda kullanılır. Çatılara yerleştirilen bu sistemler, yıldırımdan korunmak adına oldukça etkili özelliklere sahiptir. Aynı zamanda, temel paratoner sistemler ise farklı iletkenlerin çatı üstüne ağ gibi örülmesiyle montajlanır. Fazladan çok sayıda yakalama ucu çatı kısımlarına yerleştirilir. Birbirine eklenen elemanların Faraday kafesini oluşturur. Bu montajlama tekniği ise Faraday kafesinin elektrik yükü dağılımını eşit şekilde taşımasına yardımcı olmaktadır. İç yıldırımlık olarak tasarlanan korunma sistemleri de direkt olarak yıldırım darbelerinden korunmak amacıyla tasarlanmıştır. Bina yıldırım koruma sistemi olarak geliştirilen bu ürünler, meydana gelen kaçakları ve birikmiş statik enerjinin boşaltılmasına da yardımcı olur. Ancak iç yıldırımlıklar, çok ani akım veya gerilim darbelerine karşı ekstra bir koruma sağlamayacaktır. 

Eş Potansiyel Sistem ve Topraklama Sistemleri

Topraklama ve yıldırımdan korunma sistemleri, ülkemizdeki yıldırımın fiziksel etkilerinden korunmak amacıyla geliştirilmiştir. Yapılara kurulan Faraday kafesi ve paratonerler, oldukça etkili topraklama sistemleridir. Yıldırımdan korunma amacıyla geliştirilen sistemlerin, aynı zamanda elektronik cihazların güvenliğini de sağladığı söylenebilir. Yıldırımın ya da aşırı gerilimden korunmak amacıyla temel topraklanmanın önemi büyüktür. Her bir yıldırımdan korunma sistemi, uzun yıllar güvenli bir şekilde varlığını koruyacaktır. Uzman mühendisler tarafından tasarlanan yıldırımdan korunma sistemleri, uygulama işleminin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Tesislerin sürekli olması ve bireylerin can güvenliği için sistemlerin uygulanmasında hatasız işlemler yapılmalıdır. Dolayısıyla sistemlerin montajlanması ve uygulaması esnasında profesyonel montajlama ekipleri mühendislere eşlik etmelidir. 

Geliştirilen yıldırım korunma sistemleri farklı modellere ayrılır. Bu durum, yıldırım korunma sistemlerinin fiyatsal oranlarını etkileyen unsurların başında gelmektedir. Yıldırım ve fazla gerilim, meydana gelen sel, deprem ve benzeri doğal afetlere oranla daha fazla gerçekleşir. Bu nedenle, yıldırım düştüğü yerde çok büyük zararlara yol açabilmektedir. Dolayısıyla her tesis ve yapıda yıldırımdan korunabilmek adına farklı koruma sistemleri uygulanması gerekmektedir. Bu yönde geliştirilen ve en güçlü yıldırım darbelerinden koruyan sistemler, yıldırımı toprağa güvenli bir şekilde aktarır. Yıldırımın düştüğü yerde ya da çevresinde zararlara neden olmaması adına, mutlaka yıldırım korunma sistemleri kurulumu yapılmalıdır. 

Paratoner Yıldırım Korunma Sistemlerindeki Test Cihazı Ne İçin Kullanılır?

Paratoner olarak isimlendirilen sistem, yıldırımı yakalayan uçtur. Bina çatılarındaki en yüksek olan yere bir direk yardımıyla paratonerler yerleştirilir. Test cihazları yardımıyla ise sistemdeki topraklama değerinin ölçümü gerçekleştirilir. 

Faraday Kafesi Ne İşe Yarar?

Geniş çatılara kurulan bu yıldırımdan korunma sistemi, çatılara ağ şeklinde örülür. İletkenleri bulunan Faraday kafesinin yıldırımdan korunma sistemleri arasında en etkilisi olduğu söylenebilir. 

Parafudr Nerelerde Kullanılır?

Bu yıldırımdan korunma sistemi, bina içlerindeki elektrik panolarına kurularak kullanılır. Tesisata gelen aşırı akımı toprağa ileten korunma sistemleri olarak açıklanır.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yıldırımdan Korunma Sistemleri

130 ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 49 / 130 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?