İnsanlık tarihinin başlangıcından erken orta çağ dönemine kadar olan kısma antik çağ ismi veriliyor. Sümerlerin yazıyı icat etmesinden kavimler göçüne kadar olan kısım ise ilk çağ adını alıyor. Her ne kadar iç içe geçmiş gibi görünseler de kendi içlerinde farklılık gösteren bu çağları anlatan, eski uygarlıkları, medeniyetleri ve toplumları inceleyen bir çok bilim insanı tarafından kaleme alınmış, insanlığın geçmişine ışık tutan onlarca kitap, hepsiburada.com farkı ve kalitesi ile birlikte geliyor. Sümerler'in yazıyı icadı, Mısır'ın firavunları, Çin'in savaş stratejileri gibi çok çeşitli alanlarda yazılmış onlarca farklı metin, tarihi ve insanlığın gelişmesini anlamanıza yardımcı oluyor. Eski Yunan ve Roma tarihi hakkındaki bilgileri, gelişmiş medeniyetlerinin nasıl bu denli dünyayı sarstığını anlatan ve Hititler'in bir dönemin en önemli uygarlığı olmasını inceleyen bir çok kitap seçeneği, yerli ve yabancı yazarların kaleminden yazılmış eserlerle okumanızı bekliyor. İnsanlık tarihini, medeniyetlerin yükseliş ve çöküşlerini, ortaya çıkan eserleri, arkeolojik kalıntıları ve bunların yorumlamasını içeren onlarca eser, edebiyat ve tarih alanına ilgisi olanların bilgilerini arttırmak ve bu döneme ışık tutmak için geliyor. 

Antik Çağ ve İlk Çağ Ne Zamanı Kapsar ve Ne Gibi Olaylar Yaşanmıştır?

İnsanlık tarihinin Afrika'daki köklerinin bulunmasından itibaren başlayan ve 476 yılında Batı Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasına kadar olan süre Antik Çağ olarak değerlendiriliyor. Yaklaşık 60 asırlık bir süreyi kapsayan bu dönemde ilkel insanın mücadelesi, tarım, doğa, göçler, savaşlar ve teknolojik gelişmelerin tamamı inceleniyor. Aztek'lerden Sümerler'e onlardan da Mısır ve Roma'ya kadar uzanan bu süreçte, Herodot, Tacitus, Livy ve Polybius gibi filozof ve yazarlar eserleri ile günümüzde o dönemleri anlamamıza yardımcı oluyor. Diğer yandan M. Ö. 4000-3500 yılları arasında Sümerler'in yazıyı bulması ile başlayan ve yine Batı Roma'nın yıkılışına kadar süren döneme ise İlk Çağ ismi veriliyor. İnsanlığın kanıtlarına ulaşabildiği ve bilinen en uzun dönem olarak adlandırdığı bu dönemde, şehir devletleri yerini merkezi krallıklara bırakıyor. Metalin işlenmesi ve kullanılması ile savaşlarda yeni bir dönem başlıyor. Kral Ticaret Yolu ve İpek Yolu bu dönemdeki önemli ekonomik ve ticari hamleler arasında yer alıyor. Çok tanrılı din anlayışı yaygın olan İlk Çağ medeniyetleri, toplumsal hayatı düzenlemek için hukuk kurallarını da ortaya koyuyor. Sümer Kanunları, Babil Kanunları gibi yasalar toplumu ve medeniyeti bir seviyeye taşıyor. Takvim, para gibi önemli icatlar da bu dönemde ortaya konuyor. 

Hangi Antik İlk Çağ Kitapları Okunmalı?

Antik dönemi ve ilk çağları anlatan, insanlığın geçmişine ve toplumların gelişmesine ışık tutan pek çok eser, tarihseverlerin ilgisine sunuluyor. Türkiye'nin en önemli tarihçilerinden ve sümerologlarından olan Muazzez İlmiye Çığ'ın yazmış olduğu "Uygarlığın Kökeni Sümerler, Hititler ve Hattuşa, Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği, Gilgameş ve Ortadoğu Uygarlık Mirası" isimli eserleri bu dönemleri incelerken mutlaka okunması gereken eserlerin başında geliyor. Ali Narçın'ın Maya, Asur, Sümer ve Mısır üzerine yazmış olduğu ve bu dönemlerdeki gelişmeleri anlatan eserleri de yine okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor. George Bean'in Ege bölgesini kaleme aldığı ve orada yaşamış medeniyetlere ışık tuttuğu "Eskiçağda Lykia Bölgesi" ve "Eskiçağda Ege Bölgesi" isimli eserleri de üzerinde yaşadığınız toprakları ve buradan gelip geçmiş medeniyetleri anlamanıza yardımcı oluyor. Antoine Daniel'in kaleminden çıkan "İnka - Güneşin Prensesi, Machu Picchu'nun Işığı, Manco'nun Öfkesi" isimli eserleri ise Güney Amerika'da yaşamış medeniyetleri anlama ve öğrenme konusundaki rehber eserlerden bazıları arasında yer alıyor. Oğuz Tekin'in "Eski Yunan ve Roma Tarihine Giriş" isimli eseri, Kolektif Yayınları'nın "Arkeoloji Sırları" isimli seti, Roy Macleod'un "İskenderiye Kütüphanesi" isimli Mısır'ı anlatan eseri ve Brian Haughton'un kayıp medeniyetler ve onların gizli sırlarını anlattığı "Gizlenen Tarih" isimli eserleri yine kategori içerisinde mutlaka okunması gereken kitaplardan bazıları olarak sunuluyor. İlk Çağ ve antik dönemleri anlamanıza yardımcı olacak, medeniyetlerin kuruluş ve yıkılışına kadar olan dönemleri anlatacak birbirinden farklı onlarca kitaba hepsiburada.com ayrıcalığı ile ulaşabilir, sepetinize ekleyerek kolayca sahip olabilirsiniz. 

 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Antik İlk Çağ Kitapları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 144 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1511073