Evaporatör, araçların soğutma sistemi içinde yer alan akışkanları, sıvı halden buhar formuna çeviren donanımdır. Hafif olması ve ısı dengesini daha iyi kurabilmesi için genellikle alüminyum malzemelerden imal edilir. Tıpkı radyatör sistemlerinde olduğu gibi buharlaştırıcı ekipmanlar da, dahili borular ya da bunlara bağlı olan kanatlar üzerinden akışkanlık sağlar. Soğutucu hareket belli bir uçtan ilerleyerek hız kazanır. Evaporatör içinde yer alan iç içe geçmiş kanal sistemleri, buharın belli bir hızda devir daim olmasını kolaylaştırır. Otomobil, otobüs, kamyon ve pikap gibi araçlarda bulunan avaporatörler, endüstriyel makineler için geliştirilen büyük sistemlerin aksine, daha ufak ve kompak bir yapıya sahiptir.

Mobil A/C (klima) sisteminde bulunan düşük basınçlı sıvılar, doğrudan soğutucu tüplerine girer. Ardından, aracın iç kısmına ılık hava üfleyen fan parçası ve buharlaştırıcıdan geçer. Kanallar içinde akan sıvı, ısıtılmış havadan sıcaklığı emer. Isı, soğutucu alana sıcak alandan geçiş yaptığı için hızla soğur. Aynı zamanda, havadaki nem de serin evaporatör yüzeyinde yoğunlaşır. Soğuk hava, buharlaştırıcı üzerindeki yolunu tamamlandıktan sonra, kompresör içine girer. Çift taraflı emme basma valflerinden ilerleyen soğuk hava, manuel vaya dijital olarak yönlendirilen kanallar aracılığıyla araç içine, yani kapalı ortama geçiş yapmış olur. Isıtıcının tam tersi gibi çalışan evaporatör, havanın ısı kaybederek soğuması, ardından da yoğunlaşarak soğuk hava buharına dönüşmesini sağlar.

Kondenser, kompresör ve evaporatör gibi sıcak-soğuk sıvı akışkanlığına doğrudan maruz kalan parçaların, sorunsuz olarak çalışması için klima gazı ve yağının eksiksiz olmasına ve belli aralıklarla kontrol edilmesine özen gösterilmelidir. R134a isimli renksiz ve kokusuz klima gazı, esasında bir klorhidrattır. Çevreye zararsız olan R134a, klimanın tam güçte soğutma yapabilmesi için gereklidir. Araç içinde çok fazla klima kullanılması veya klimanın hiçbir zaman çalıştırılmaması, gaz seviyesinin hızla eksilmesine yol açabilir. Bu nedenle, yılda birkaç defa gaz miktarının kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda gaz ilave edilmesi büyük önem arz eder. Klima gazı kontrol edilirken, klima mekanizması içindeki hareketli aksamların yağlanmasını sağlayan soğutucu yağlar da gerekli durumlarda tamamlanmalıdır.

Kılcal çatlaklardan akan su kaçakları, en önemli evaporatör arızaları arasında yer alır. Kaçaklar farklı nedenlerle oluşabilir. Zaman içerisinde oluşan korozyon ve kir, birleşim noktaları ve kaynak yüzeyleri üzerinde aşınmalara, kırılmalara ve çatlaklara neden olabilir. Yaprak, çiçek, ot, toz ve böcek gibi çok ufak organik maddeler, hava giriş delikleri ile evaporatör arasına sıkışabilir. Kapalı sistemlerde bulunan nemli atmosfer, organik maddelerin ayrışmasını kolaylaştırarak, evaporatör yüzeyinin deformasyonuna neden olabilecek aşındırıcı maddelere dönüşebilir. Bu durum aynı zamanda, aracın içinde kötü koku sorununa da yol açar. Evaporatör parçası üstünde oluşan çatlaklar, kaynak gibi birleştirme teknikleri ile tamir edilebilir olsa dahi, kısa süre içinde arızanın tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle arızalanan evaporatörün yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir. 

Araba Evaporatör Fiyatları

Araba evaporatör fiyatları; ürünün markasına, modeline, yapısına, metal aksamına ve soğutma kapasitesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Sürekli olarak sıvı ve buhar iletimi içinde bulunan parçaların dayanıklılığını artırabilmek amacıyla, alüminyum ve paslanmaz çelik gibi malzemelerden faydalanılır. Kanalların ve ara bağlantı yüzeylerinin iyi bir şekilde izole edilmesi, ürünün daha uzun ömürlü olmasına olanak tanır. Otomobil markaları, seri üretim esnasında üretim teknolojileri ile paralellik gösterebilen ve soğutma sistemlerine kolaylıkla adapte olabilen evaporatör parçaları imal eder. Her otomobil markasının kendine has evaporatör modelleri bulunur Ayrıca, ara yedek parça ve elektronik ekipman imalatı alanında uzmanlaşmış şirketlerin, bağımsız olarak üretiği ve bir çok modele uyum sağlayabilen evaporatör parçaları da mevcuttur.

Evaporatör

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN