Roll Körük

Araçlarda kullanılan süspansiyon sisteminin önemli bir bileşeni olan süspansiyon körüğü, araç karoserinin daha dengeli ve güvenli bir şekilde zemine tutunmasına yardımcı olur. Süspansiyon sisteminin temel amacı; yoldan gelen darbeleri, titreşimleri ve sürtünmeyi üstlenerek aracın daha stabil ve konforlu bir şekilde hareket edebilmesini sağlamaktır. Ağırlık dengesinin korunmasına da destek olan süspansiyon, viraj dönüşlerinde yük dağılımını eşitler. Süspansiyonun türüne, ayarına, kalitesine, sertliğine göre sürtünme ve esneme kuvveti değişiklik gösterir. Sürüş güvenliği ve konforu açısından da ayrı bir öneme sahip olan süspansiyon sistemi; büyük çukurlar, yamalar, kasisler ve zeminde bulunan yabancı maddelerin üzerinden geçerken esneyerek araç üzerindeki yükü dağıtır.        

Roll Süspansiyon Körüğü Nedir?

Otomobiller, hafif ticari araçlar, minibüsler ve otobüsler gibi farklı karoser özelliklerine sahip araçlarda sıklıkla kullanılan roll süspansiyon körüğü, sürüş esnasında oluşan basınç farklarına ve sert darbelere karşı üst düzey dayanıklılık sağlar. Özellikle havalı süspansiyonlar için tercih edilen konik veya yuvarlak tasarıma sahip roll süspansiyon körükleri, araç gövdesinin daha verimli bir biçimde yola tutunabilmesine katkıda bulunur. Taşıtların türüne ve kullanım önceliklerine uygun formda geliştirilen roll tipi körükler; farklı bağlantı yüksekliklerine, aralıklı çalışma tarzına, esnek kaldırma yeteneklerine ve mekanik güç aktarım direncine sahip olabilmektedir. Aracın ağırlığına, şasi uzunluğuna, yerden yüksekliğine ve aks aralığına uygun formda imal edilen roll süspansiyonlar içinden tercih yapabilmek de mümkündür.  

Süspansiyon Körüğü Ne işe Yarar?

Aktif hava süspansiyon sistemleri, orijinal süspansiyon yayları baz alınarak geliştirilir. Süspansiyon körüğünün hava yayları arasına eklenen valf ve diğer bağlantı parçaları, sol ve sağ hava yayları arasındaki hava basıncının kontrol edilebilmesini sağlar. İki tekerden veya dört tekerden bağımsız süspansiyon modelleri de vardır. Süspansiyon içindeki aktüatör, hava yayının hacminin sürekli arttırılması için yüksek basınç ile hava yayına ek direnç gönderir. Aktüatör üzerinde yer alan hidrolik veya pnömatik besleme elemanları, araç gövdesinin hareketlerini otomatik olarak ayarlayarak ağırlık merkezini ve şasi dengesini anlık olarak düzenler. Aracın virajlarda, hızlanma sürecinde ve frenleme esnasında değişen ağırlık dengesi, süspansiyon körüğü desteği ile sönümlenir.  

Süspansiyon Körük Montajı Nasıl Yapılır?

Otobüs, minibüs ve konforun ön planda olduğu premium araç modellerinde kullanılan roll körükler, yüksek basınca ve yanal dirençlere karşı dayanıklı olacak şekilde üretilir. Yekpare şekilde dizayn edilen roll tipi körükler lift ya da alttan sökme uygulamaları ile yerinden çıkarılarak değiştirilebilir. Eskiyen, ezilen ya da kırılan körüklerin, süspansiyon sistemine ve araç gövdesine zarar vermeden yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Alt ve üst birleşim noktalarından hafif açıyla ayrılan ve konik boğazlara sahip olan Roll süspansiyon çeşitleri, karoser üzerinde bulunan piston ve pleytten kolayca sıyrılarak monte edilebilir.

Süspansiyon Körük Modelleri ve Fiyatları

Yeni nesil süspansiyon körükleri, hem hafif ticari araçlar ve ağır gövdeli otomobillerde hem de yolcu taşıtları ve ağır vasıtalarda sürücülere büyük kolaylıklar sağlar. Yol tutuşunu, fren mesafesini ve ilk hızlanmayı doğrudan etkileyen körük modelleri, araçların mevcut yapısına uygun olarak tasarlanabilir. Roll körük, katlı körük ve metalli körük gibi birbirinden farklı özelliklere sahip olan süspansiyon körük çeşitleri mevcuttur. Metal destekli körükler ve yerden tasarruf sağlayan katlı körükler, aşırı yükler altında dahi başarıyla çalışır. Süspansiyon sistemine binen yükü azaltan takviyeli körükler; dorse, çekici ve kamyon benzeri ağır yük taşıyan araçlarda sıklıkla kullanılır. Süspansiyon körük fiyatları ise ürünün markası, modeli, türü, tasarımı, içeriği ve malzeme kalitesi gibi farklı hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Roll Körük

78 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 78 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20016152/60008453