Araçlarda temel denge kontrol mekanizması olarak görev yapan süspansiyon sistemi parçaları arasında yer alan araba yayları, tekerlekler hariç, aracın bütün yükünü taşıyan elemanlardır. Esnek yapı özellikleri ile tekerleklerin tümsek alanlarda şasiye yaklaşmasını, çukurlarda ise şasiden uzaklaşmasını sağlayan bu parçalar, sürüş sırasında oluşacak sarsıntıları minimum düzeye indirger.

Yoldan gelen darbeleri karşılayarak yumuşak titreşimlere dönüştüren araba yayı, bu anlamda maksimum sürüş konforu sağlar. Yanı sıra, tekerleklerin yol yüzeyine en iyi şekilde tutunmasına yardımcı olan bu parçalar, tam direksiyon hâkimiyeti ve sürüş güvenliği sağlar. Bu açıdan, aracın kullanım alanı ve özelliklerine göre en uygun yay sisteminin seçilmesi, hem sürücü, hem araç açısından önem taşır.

Araç yayları enerji depolama özelliğine sahip parçalar arasında yer alır. Sürüş sırasında aracın maruz kaldığı darbeler, tekerlek aracılığı ile yaylara kinetik enerji olarak iletilir. Bu parçalar aracılığı ile kinetik enerjiyi sıkıştırarak potansiyel enerji olarak depolanır. Dönüşüm esnasında ortaya çıkan potansiyel enerji yumuşak bir salınım geçişiyle tekrar kinetik enerji olarak bırakılır. Devamında, karşılaşılan darbenin etkisi bu parça üzerinde yavaşlatılarak, sarsıntının en az düzeyde hissedilmesi sağlanmış olur.

Araçlarda kullanılan yaylar, yaprak, helezon, burulma çubuklu ve hava( hidro-prömatik) olmak üzere 4 çeşittir. Dayanıklı yapıları ile daha çok ağır vasıta ve yük taşıma amacı ile kullanılan yaprak yaylar, genellikle arka süspansiyon donanımı için kullanılır. Isı ile bükülerek helezon şekli verilen özel çeliklerden üretilen helezon yaylar, yumuşak ve esnek yapısıyla gelen titreşimleri önler. Bükülmeye dayanıklı çelikten üretilen burulma çubuklu modellerin süspansiyon gücü diğerlerine göre daha fazla olduğundan, titreşimleri daha yumuşak bir şekilde dönüştürür. Gazların sıkıştırıldığında esnemesinden hareketle geliştirilen havalı yaylar ise hava yastıkları ile süspansiyona yardımcı olur.

Araba Yayı Fiyatları

Teknoloji ile araçların teknik özelliklerinin gelişmesi ve bu yönde kullanıcıların beklentilerinin artması ile çok çeşitli marka ve modelde araba yayı seçeneğine ulaşmak mümkündür. Bu doğrultuda, araba yayı fiyatları marka ve çeşit özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Yanı sıra, araç tipi ve kullanım alanına göre değişiklik gösteren yay çeşitleri ve araç kullanıcılarına sundukları avantaj ve dezavantajları da fiyatı belirleyen faktörler arasında yer alır.

Araçlarda kullanılan yaylar, bir nevi aracın tüm yükünü taşıyan elemanlar olduğundan, araç tipi ve ağırlığına göre farklı şekilde kullanım gerektirir. Bu açıdan, yaprak yaylar, daha fazla yük taşıma kapasitesi ile çoğunlukla kamyon, kamyonet ve iş makinelerinde tercih edilirler. Yanı sıra bazı eski tip binek otomobillerinde de bu ürün çeşidini görmek mümkündür. Dayanıklı olmaları ağır hizmetlerde kullanımlarını kolaylaştırırken, yol sürtünmeleri neticesinde otaya çıkan küçük titreşimlerde yeterli etkiyi gösteremezler. Yanı sıra, taşıdığı yük miktarları doğrultusunda sık bakım gerektirirler.

Binek araba ve yolcu otobüslerinin askı sistemlerinde kullanılan helezon yaylar, yumuşak ve esnek yapısıyla titreşimleri önleyen ürünlerdir. Binek araç ve yolcu otobüslerinde kullanılan bu yaylar, en fazla tercih edilen modellerdir. Ek yanal ek bağlantı elemanına ihtiyaç duydukları için amortisörlerle birlikte kullanılır. Az yer kaplayan bu ürünler, bakım gerektirmez. Ayrıca, yaprak çeşitte üretilen parçalarda görülen yaprak içi sürtünme olmadığından, salınım kontrolüne gerek duymazlar.

Araçlarda kullanılan bir diğer yay çeşidi olan burulma çubuklu yaylar bükülmeye dirençli malzemelerden üretilir. Titreşim dönüşümü sırasında salınımında kontrol gerektirmeyen bu ürünler, helezon modeller gibi amortisörlerle beraber kullanılırlar. Ani ve sert yüklenmelerde kırılabilir özelliği ile çok uzun ömürlü olmayan bu parçalar, bu açıdan arka süspansiyonda yer alırlar. Havalı ürün çeşitlerinde ise tekerlerde yay yerine hava yastığı bulunur. Metal hücre içerisine yerleştirilen esnek torba içerisinde sıkıştırılan gaz aracın ağırlığını taşır. Havalı askı sistemlerinde yer alan bu parçalar, yolcu otobüsü, kamyon gibi basınçlı hava sistemine sahip ağır yük araçlarında kullanılır.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Araba Yayı

36 ürün var
 1. Markalar
  1. Ferodo
  2. TRW
  3. Bosch
  4. Delphi
  5. Beşer
  6. DORTEL
  7. Doduco
  8. Topran
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60008473
Başa dön