Bilardo

Belirli bir ölçüye sahip masa üzerinde karşılıklı 2 rakibin topları hareket ettirmesi ile oynanan bilardo aynı zamanda zihnin etkili bir şekilde çalışma sürecine katkı sağlar. Düşünce gücünü geliştirerek çeşitli hamilelerin elde edilebilmesine yardımcı olur. Zamanın kaliteli bir şekilde geçirilmesine katkı sağlar. Bilardo masası üzerine üçgen bir şerit yerleştirilerek toplar sabitlenir. Normal bir Amerikan bilardosunda beyaz topa vurulur diğer topların dağılarak ceplerden içeri girmesi sağlanır. 3 top bilardoda beyaz top yerine sarı topa da bırakır. Rakiplerin biri beyaz ile başlarken diğeri sarı topa vurulur ve oyun başlar. Tüm toplar bittiğinde en son durulması gereken 8 numaralı siyah toptur. Oynaması keyifli ve öğrendikten sonra yüksek başarılar elde edilebilen bir oyun türüdür. Bilardo çuha malzemesi özel bir iplikten üretilen ekipmandır. Masa üzerine yerleştirilir ve yüzeyi tiftiklerle donatılıdır. Hem çuhanın hem ortamın hem de masanın nemliliğinin engellenmesi için masa altlarına sıcak hava yerleştirilir. Her bir detayı ince şekilde düşünülen ve ekipmanları sayesinde keyifli bir oyun süreci geçirilen bilardo yaşam alanlarınıza da birçok katkı sunar. Bilardo malzemeleri ve küçük ebatlı masası taşınabilirlik özelliğine sahip olduğu için çalışma ortamlarının dinlenme alanlarına konumlandırılabilir. Molalarda stres atabilmeniz ve dinlenmenize yardımcı olması açısından önemli bir oyun çeşididir. Birçok atış çeşidi ile rakiplerinizi üstün gelebilme olanağı tanır. Hobi akıl oyunları kategorisinde de yer alan bilardolar zihinsel gelişime katkı sağlar. Her yaş grubunun kullanımına uygunluk sağlaması ile öne çıkar.

Kolay Kullanımlı Bilardo Malzemeleri

Bilardo malzemeleri birçok ekipmandan oluşur. Kullanım esnasında karşı rakibe oyuncunun üstünlük sağlayabilmesi için çeşitli pratiklikler sunar. Kullanımı oldukça kolaydır ve değişimi kısa sürede gerçekleştirilebilir. Bilardo eldiveni oyun esnasında en çok ihtiyaç duyulan malzemelerdendir. Sağ ve sol elde kullanım sağlanabilmesi açısından iki çeşidi vardır. Birçok renk çeşidine sahiptir. Üzerinde yer alan desenler farklı görsellikler sunarak sizlere seçim şansı tanır. Tarzınızı ve zevkinize uygun modeller arasından seçim yapabilme imkanı doğar. Kalınlık ve incelik oranı birbirinden farklıdır. Kumaş dokusu olarak hedeflenen hemen nokta kaydırmazlık özelliğine yer verilmesidir. Kış veya yaz ayları için daha farklı model türleri vardır. Özel bir kesime sahip olması bakımından birçok önemli detayı olan bir eldiven türüdür. Doğru bir kesim tarzıyla üretilmiş olması ve amacına uygunluk göstermesi bilardo eldivenlerinde aranan özelliklerdendir. Istakayı tutuş aşamasında parmakların kolay bir şekilde kavramasını sağlar. Bilardo ıstakası bilardo masası üzerinde yer alan farklı renkteki topların vurulmasını sağlayan bir malzemedir. Bilardo oyunu masa üzerinde ve ıstakanın hedeflere doğru bir şekilde dokundurulmasıyla oynanan bir spor dalıdır. Vuruş esnasında doğru bilardo topu hedef alınarak deliklerden içeri gönderilmeye çalışılır. 15 adete kadar yer alan her bir top farklı renge sahiptir. Doğru toplara temas edilebilmesi ve ceplere gönderilebilmesi için tebeşirin kullanımı bu noktada oldukça önemlidir. Tebeşirin sürülebildiği yer ıstaka ucudur. Topa temas edecek bu alanda uç önemli bir malzemedir. Istaka ucuyla toplara doğru bir atış gerçekleştirilebilmesi için oyunun başlangıcında bir araya dizilmesi önemlidir. Bilardo üçgeni topların düzgün bir biçimde masanın orta bölümüne biriktirilmesini ve bir arada tutulmasını sağlar. Oyuna başlangıç aşamasında önem gerektiren bir üründür. Oyuna başlanırken hangi oyuncunun başlayacağının belirlenmesinde de masa bantları önemli bir detaydır.

Keyifli Bir Süreç Sunan Bilardo Oyunu

Önemli özellikleri bulunan ve son dönemlerde federasyona bağlanması ile birlikte dünya çapında bir oyun haline gelen bilardo oyunu kendine has bilardo malzemeleri ile oynanır. En az 2 kişi ile kurulan oyun takım halinde de oynanabilir ve farklı sayıda kişiler takımlara dahil olabilir. Tanınırlığı artan ve her yaş grubuna hitap eden bilardo oyunu malzemeleri bakımından da merak edilir. Bilardo malzemeleri nelerdir diye araştırılan soru karşısında çeşitli ekipmanlara rastlayabilirsiniz. Ekipmanların her birinin özellikleri, yapım aşamasındaki harcanan emek düzeyi, farklı ham maddeden tasarlanmış olması birçok malzemeyi karşınıza çıkarır. Oyunun rahat bir pozisyonda oynanabilmesi, yetişkin ve genç yaş gruplarının ergonomik tutuşunu desteklemesi bakımından da bilardo sopası ve diğer materyaller değişiklik gösterir. 2,84 cm 5 mm iç uzunluğu ve 1,42 cm 25 mm iç eni bulunan bir masa üzerinde oynanan oyun sopanın doğru topları ceplerden içeriye girdirilmesi üzerine kuruludur. Masanın dış uzunluğu ve eni daha büyük ölçülerde olabilir. Topun ağırlığı 202 gram ve çap değeri 61,5 mm değerindedir. Profesyonel maçlara göre bu ölçüler belirlenir. Eğitim aşamasında daha küçük masalarda ve hafif ağırlıktaki toplarla çalışabilmeniz de mümkündür. 1 adet beyaz ve 15 adet renkli topla oynanan bilardo toplamda 16 adet toptan oluşur. Bilardo tebeşir kutusu ıstakanın ucuna sürülerek topa ilerleme kabiliyeti kazandırılır. Topların bazılarının ceplere girmesi gerekirken bazılarına da dokunulmaması ve deliklere gönderilmemesi üzerine kurulu bir oyundur. Oyun esnasında çeşitli kurallar bu renkler üzerinden maddelendirilir. 1'den 7'ye kadar düz, 9'dan 15'e kadar çizgili toplar vardır. 1 adet beyaz ve 1 adet siyah toplar yer alır. Siyah top tarafsızlığı ifade ederken beyaz top vuruş hamlesidir. Toplar deliklere girmeye devam ettiği sürece aynı oyuncu ilerleme sağlar. Oyunun ilk başında belirlenen sayıya ulaşan oyuncu oyunu kazanmış sayılır. Saygılı ve rakibin son derece önemsendiği bir oyun türüdür. Yanlış davranışlar, falsolu hareketler yapılması hoş karşılanmayan şekilde oynanması amaçlanır.

Ekipmanların Katkılarıyla Bilardo Terimleri

Özel ekipmanlarıyla hem düşündürücü hem eğlendirici hem de fiziki açıdan sürekli hareket halinde olmanızı sağlayan bilardo oyunu keyifli vakitler geçirmenize yardımcı olur. Eğlence amaçlı tercih edilebilirken bir branş olaraktan seçilebilmesi mümkündür. Kendine has kuralları olan, kurallara uygun şekilde hamileler yapılabilen, centilmence bir oyunculuk tarzı benimsenen bilardoda rakiple karşılıklı mücadelelerde bulunulur. Mücadeleler esnasında bilardo ekipmanları ve oyuna özel terimler bilinmesi gereken özelliklerdir. Topların deliklere girmesi ve bazılarının girmemesi amaçlandığı için oyunun ilerlemesi bu şekilde devam eder. Her bir rakip kendisine ait olan topları ceplere gönderir. Ceplerden içeri girmeyen hamle esnasında karşı rakibe oyun hakkı geçer. Bilardo çubuğu oyuna ilk başlama aşamasında topların dağılmasını sağlar. Ardından oyunun bitiş süresine kadar da toplarla direkt olarak temas halindedir. Ahşap bir yapısı bulunan ve ıstaka olarak adlandırılan çubuk bilinmesi gereken önemli bir materyaldir. Istakaların arka kısmının kaldırılarak yapıldığı atış mase olarak adlandırılır. Önemli noktalarda oyuncu hamle yapamayacağını anladığında ise atış hakkı rakibe geçmeden ve onun işini zorlaştırmak için safe yani boş bir atış yapar. Topların çok daha farklı alanlara çarptırılmasını sağlanması için artistlik hareketlerden olan pige atış tarzı da ıstakanın çok yükseklere kaldırılmasıyla yapılır. Istakanın ekipmanlar için de önemli ve özel bir yeri olması bakımından bilardo ıstaka çantası kolay bir taşıma süreci sağlar. Çeşitlerinin farklı olması, özel ağaçlardan elde edilmesi ürünlerin korunmaya değer olduğunu gösterir. Maçlara çıkışlarda, antrenman dönemlerinde bilardo çantası ıstakalarınızı ve uçlarını yanınızda bulundurabilir meniz için önemli avantajlar sunan ekipmanlardandır. Masa üzerinde yer alan kauçuk malzemeden üretilen bantlar atışı kimin başlatacağını belirleyeceği için bu hamlenin de özel bir adı olarak aso terimi kullanılır. Kazanılan setler için tek ıstaka, uygun pozisyon olmadığında köprü kurulması işlemi stick yanı uzatma, çektirme vuruşları için kleps, topun atlatılması hamlesi için jump atışı, topun ters yönde ilerlemesi atışı için falso terimleri kullanılır.

Bilardo Malzeme Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilardo malzeme seçimlerinin öncelikli olarak amaca uygunluk göstermesi önemlidir. Bilardo oyunu kendi içinde çeşitli bölümlere ayrıldığı için malzemeler farklılık gösterir. Amerikan bilardosu, klasik bilardo gibi adlandırmalar bu sebepten dolayı yapılır. Bilardoya benzeyen ve malzeme bakımından da benzerlik gösteren oyun çeşitleri de bu kategoride yer aldığı için malzeme seçimi oldukça önemlidir. Bilardo oyununun malzeme seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Malzeme seçiminin eğitim amaçlı ya da profesyonel maçlara hazırlık için olacağı noktasında karar kılınarak tercih yapılabilir. Eğlence amaçlı olarak yapılacak tercihlerde ise profesyonellik gerektirmeyen malzemelerden tercihte bulunulabilir.
  • Küçük bilardo masası antrenman dönemlerinde, ev içi kullanımlarda, küçük oyun salonlarında tercih edilebilir bir ekipmandır. Büyük oyun salonları ve işletmeler için tercih edilecek bilardo masasının ebat olarak farklı ölçülerde olması idealdir.
  • Özellikle ıstaka seçiminde çocuk ve yetişkin grupları arasında uzunluk farkına dikkat edilebilir.
  • Ortamın nemli olmasından kaynaklı olarak eldiven seçimi de önemli bir detaydır. Elin yapısına uygun ve ıstakanın kavranacağı elin yönüne uygun olması önemlidir.
  • Istaka uçlarının tercihinde profesyonel ve amatör kullanımlar göz önünde bulundurulabilir. Kısa, uzun, ince, kalın, sert, yumuşak uçlar bu noktada birbirinden ayrılır.
  • Bilardo tebeşiri seçiminde sürekli oynanırlık, bir işletmenin özelinde kullanım sağlanması gibi durumlara dikkat edilebilir. Sayı adeti olarak çoklu ambalajlar bu noktada avantaj sunar.
  • Oyun ilk başlama aşamasında topların bir arada bulundurulabilmesi ve doğru hamlelerle başlanabilmesi açısından bilardo üçgeni özellikle malzeme seçiminde yer verilmesi gereken bir üründür.
  • Bilardo örtüsü seçiminde kumaşın gerginlik sağlaması, tiftik bir yapısının olması, yüksek kaliteli günden üretilmesi gibi özelliklere dikkat edilebilir.
Bilardo Ekipmanları Özellikleri

Oyun kalitesini artıran ve oyunun gerçekleşebilmesi için ihtiyaç duyulan bilardo malzemeleri çeşitli özelliklere sahiptir. Malzeme çeşitliliği bakımından birçok ekipman ile oynanan bir spor dalı olan bilardo, özellikleriyle birbirinden farklılık gösterir. Amatör ve profesyonel kullanıcılara göre çeşitli yapılarda ürünlere yer verilir. Yeni başlama aşamasında ve öğrenme sürecinde eğitim amaçlı kullanılabilmesi için farklı özelliklerden birçok ekipman üretilir. Oyunun temel noktası ıstaka ile bir topa vurulması ve ceplere gönderilmesidir. Istakanın ucu incelik ve kalınlık olarak birbirinden farklılık gösterdiği gibi sertlik ve yumuşaklık olarak da ayrı dengelerdedir. Profesyonel kullanıcılar yumuşak ve kısa uçlar tercih edilebilirken alışma sürecinde olan oyuncular için orta sertlikte yatan sertlikte olan uçlar idealidir. Hayvan derilerinden elde edilen ve sentetik olarak üretimi gerçekleştirilen uçlar mevcuttur. Ucun top ile teması esnasında istenilen noktaya gönderilebilmesi için tebeşirin kullanımı önemlidir. Tebeşirin rengi mavi renge sahiptir ve dışında kabartmalı bir doku vardır. Zımparalanmış bir dokusu ile profesyonel bilardo masası üzerinde üstün başarılar elde etmeye yardımcı olur. Masalların özellikleri oynanacak oyun türüne veya maç çeşidine göre değişiklik gösterir. Ağırlıkları, uzunlukları ve genişlikleri bakımından farklı yapılardadır. Oyun türünün delikli veya deliksiz olma türüne göre masa yapıları değişik ölçülerdedir. Eğitim amaçlı tercih edilecek ürünlerin ev ortamına uygunluk göstermesi bakımından da masa ebatları oldukça küçük şekilde karşınıza çıkabilir. Toplar alıştırma yapabilmeniz açısından ağırlık ve çap değeri olarak birbirinden değişiklik gösterebilir. 57,2 mm çap değeri ile ideal bir kullanım sunar. Dış yüzeyinde yer alan reçineler çizilmeye ve darbelere karşı dirençli bir şekilde durarak zarar görmeyi engeller. Polyester malzemeden yapılan vuruş topları da mevcuttur. Dengeyi doğru bir şekilde oluşturan toplar profesyonel kullanımlarda da yeteneklerinizi sergileyebilme fırsatı tanır. Topları etkili bir vuruş gerçekleştirilebilmesi için önemli özelliklere sahip olan ıstakalar ise kurutulmuş ağaçlardan elde edilir. Özel ağaç türleri kullanılarak 1,40-1,46 cm aralıklarında ve küçük yaş grupları içi 90 cm ile 132 cm uzunluk ölçülerinde hazırlanır.

Bilardo Malzemeleri Fiyatları

Keyifli bir oyun süreci geçirmeyi sağlayan bilardo oyunu, malzemeleri ile çeşitlilik sunar. Her bir ürünün üretim aşamasındaki farklılıklar, malzemelerin işlev bakımından çeşitliliği fiyatların değişkenlik göstermesine etki eder. Bilardo masası malzemeleri oyunun kurallara uygun şekilde oynanabilmesi, rahat bir pozisyon oluşturabilmesi bakımından çeşitlilik sunar. Istakayı tutuş esnasında ellerin terlemesini önleyen ve nemlilikten uzak tutan eldivenler özel dokuda hazırlanır. Yapısı bakımından çeşitlilik sunması ve kullanıcılara avantaj sağlaması ile fiyatları değişkenlik gösterebilir. Bilardonun oynanabilmesi için özel bir masa düzeninden olması gerekir. Profesyonel işletmelerde masa ebatları çeşitlilik gösterir. Eğitim amaçlı tercih edilebilen ya da ev içi kullanımlara uygunluk sağlayan küçük bilardo seti, çocukların eğlenceli vakit geçirmesine katkı sunar. Küçük ve büyük bilardo masaları, setlerin içinde yer alan malzemelerin sayı adeti fiyatları etkileyen unsurlardır. Çocukların kullanımına uygunluk sağlayan kısa ebatlı ıstakalar ve uç bölümüne yerleştirilen aparatın malzeme farklılığı fiyatları etkiler. Masa üzerinin temizliği için kullanılan zımparalı takozlar, topların istenilen yöne ulaşmasını sağlayan ıstaka ucuna sürülen tebeşirler, ıstakanın temizlenmesini sağlayan cilalar ve topların temizlenmesinde kullanılan özel malzemeler farklı fiyat seçeneklerinde karşınıza çıkar. Topların çap değeri ve ağırlık oranı fiyatlarında değişiklik göstermesinde etkilidir. Ürünlerin profesyonel kullanıma uygunluğu, amatör kişilerin henüz alışma aşamasına yardımcı olma özelliği fiyatları etkileyen unsurlardandır. Bilardo malzemeleri satış noktası olarak incelemelerinizi Hepsiburada üzerinden yapabilir, masa futbol oyunları çeşitlerine göz gezdirerek en uygun fiyat seçenekleri ile keyifli bir alışveriş sürecini deneyimleyebilirsiniz.

Bilardo Malzemeleri Ne İşe Yarar?

Vaktin keyifli geçmesini sağlayan bir spor türü olan bilardo, pek çok oyun salonlarında yerini almış durumdadır. Dünya çapında da tanınırlığı yüksek olan ve sporcular tarafından tercih edilen bilardo oyunu büyük başarılara imza atılan sahnelere yer verir. Bilardo malzemeleri bu oyunun gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulan ekipmanlardır. Önemli işlevlere sahip olan ekipmanlar sporcuların rakiplerine üstünlük sağlayabilmelerine yarar.

Bilardo Malzemeleri Nedir?

Bilardo malzemeleri masa, ıstaka, top, eldiven, tebeşir, çuha adlı kumaş, bant, bilardo ucu, ucun açılabilmesi için kalemtraş, plastik ıstakalık, ahşap ıstakalık, zımpara, ter lastiği, masanın tozunun alınabilmesi için takoz, top temizleyici cila, ıstaka temizleyici, ıstaka çantası, köprüdür.

Bilardo Seti İçinde Hangi Malzemeler Yer Alır?

Bilardo seti içinde sağ ve sol olmak üzere iki farklı eldiven, tebeşir kutusu, ıstaka ve uç temel olarak bulunan malzemelerdir. Bir bilardonun oynanabilmesi için set içinde yer alması gereken bu malzemelerin sayıları farklılık gösterebilir.

Bilardo Ekipmanlarının Kullanımı Nasıldır?

Bilardo oyunu esnasında kullanılmak istenen ekipman türüne göre çeşitli materyaller vardır. Kullanımı kolay olan ekipmanlar birçok farklı malzemeden oluşur. Rahat etme pozisyonuna göre veya atış yapma şekline göre sağ veya sol eli kapsayan ekipmanlarda bu bağlamda avantaj sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bilardo Malzemeleri

2834 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 36 / 2834 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?