20. yüzyılın ortalarından itibaren popülaritesi önemli ölçüde artan bilardo, keyifli bir hobi olmanın yanı sıra, dünya genelinde şampiyonaları ve turnuvaları düzenlenen ciddi bir spor dalı haline gelmiştir. Temel olarak; bilardo sopası (ıstaka), bilardo topu ve çuha kaplamalı masa üzerinde oynanan bilardo sporu, farklı oyun stilleri ve disiplinlerine sahiptir. Kırmızı, beyaz ve sarı toplar ile oynanan 3 top, amerikan bilardosu, rus bilardosu ve snooker gibi farklı sayı, renk, numara ve ebatlardaki toplar ile oynanan oyun türleri de vardır. Oyunun türüne uygun bilardo malzemelerinin tercih edilmesi ve ekipmanların birbiri ile uyumlu olması son derece önemlidir.

Bilardo Malzemesi Fiyatları

Bilardo toplarının ölçüleri, renkleri ve tasarımı, oyundan oyuna değişiklik gösterir. Bilardo topları; kil, bakalit, selüloit, kristal, fildişi, plastik, çelik ve ahşap dahil olmak üzere oldukça çeşitli materyallerden imal edilebilir. 17 yüzyıldan 20. yüzyıla kadar bilardo topu için ağırlıklı olarak kullanılan malzeme fildişi olmuştur. Fildişi malzemeden üretilen topların en önemli avantajı, öz ağırlığının ve denge merkezinin daha stabil olmasından dolayı, topun masa üzerinde kusursuzca süzülebilmesidir. Bu durum, falsolu ve ince vuruşlarda kullanıcıya büyük avantaj sağlar. Fenolik reçineden ve selüloit malzemelerden üretilen toplar da; denge, ağırlık, parlaklık ve yoğunluk açısından oldukça başarılı işler çıkarır.

Bilardo sporunda oyunu doğrudan etkileyen ve performansı artıran bir diğer önemli ekipman da ıstakadır. Tek parça ya da iki parçalı olarak üretilen ıstakaların kalitesi, isabetli vuruş yapabilmek ve topa istenen falsoyu verebilmek için son derece mühimdir. Istakaların uzunluğu 112 ile 152 cm aralığında olurken, uç genişliği 10 ile 15 milimetre arasında farklılık gösterebilir. Bilardo sopalarının ağırlığı ise, oyun stiline ve kullanıcının tarzına uygun olarak farklılık arz edebilir. Ahşaptan imal edilen bilardo sopaları, son haline getirilmeden önce özenle kurutulup fırınlanır. Bilardo sopasının rijit ve sağlam bir yapıda olması, gücün daha etkili aktarılmasını ve hassas vuruşların daha isabetli olmasını sağlar. Ahşaptan üretilen sopalar üzerine, bilardo ustasının ismi veya mahlası işlenebilir.

Bilardonun oyun haznesi olan masalar; farklı boy, yükseklik, tarz ve yapıda imal edilebilir. Genellikle dört veya altı ayak üzerine kurulan bilardo masaları, dikdörtgen şekle sahiptir. Klasik bilardo masalarının boyutları 2,1 ya da 2,7 metre olarak kabul görürken, oyun tarzına uygun bir biçimde tasarlanan farklı ebatlarda özel masa modelleri de mevcuttur. Snooker ve Amerikan bilardosu için hazırlanan masalarda; dördü tam köşelere denk gelen, ikisi de masanın geniş bant merkezinde yer alan toplam altı adet delik bulunur. Bilardo toplarının delik alanlarında küpeştelere yer verilir. Ana zemin olarak mermer ve mermer üzerine çuha kaplanır. Masanın zemini, topun hatasız bir şekilde ve minimum hız kaybı ile ilerlemesi amacıyla özel katlara sahiptir. Sıcaklık ve nem nedeniyle oluşabilecek değişiklikleri önlemek için, döşeme altına ısıtma sistemleri de eklenebilmektedir.

Bilardo sopası, topu ve masası haricinde, bilardo oyuncularının oyuna daha iyi bir şekilde hakim olmalarını sağlayan özel giysi, ayakkabı, eldiven çeşitleri ve bilardo aksesuarları da mevcuttur. Bilardo eldivenleri, elin terlemesini önlediği gibi, oyuncunun topa vuruş stiline ve pozisyonuna göre ıstakaya daha net bir biçimde hakim olmasını kolaylaştırır. Bilardonun vazgeçilmez malzemeleri içinde yer alan ıstaka tebeşirleri, her vuruştan sonra ıstaka ucunun kondisyonunu tazeler. İğne ucu aparatı, ıstaka zımparalama aletleri, top cilası ve masa temizleme fırçaları gibi bakım ve onarım malzemeleri de vardır. Bilardo malzemesi fiyatları ise; ürünün markasına, modeline, kullanım alanına, malzeme kalitesine ve işçiliğine bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Bilardo Malzemeleri

Delta
Pusula Oyun
Leyaton
Alp
Bilardo Avm
Elit Bilardo
Buffalo
Master
Süper Star
Aramith
Triangle
Adam
Kingcue
Star Oyun Aletleri
Ventura
Artemis
Goldstar
Ibs
Laperti
Predatör
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 483 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/373970