Bir bisiklette olmazsa olmaz ekipmanların başında yer alan fren takımları; bisikletin modeline, türüne, kullanım alanına ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Belli bir hızla ilerlerken hız azaltma ve durma eylemi için gerekli olan bisiklet fren takımı, hayati derecede önemlidir. Fren takımını oluşturan parçalar genel olarak; tren kolu, fren teli, kaliper, bağlantı ekipmanları disk veya pabuç ayaklar seklinde sıralanır. Fren kolu sıkıldığı anda gerilen fren teli, gücü kampana veya kaliper üzerine aktararak tekerlekleri sıkıştırır ve sürtünme gücüne bağlı olarak bisiklet hızla yavaşlar. Farklı teknolojiler ve malzemeler ile geliştirilmiş, farklı ağırlıklara ve boyutlara sahip olan takım setler mevcuttur. Jant frenler, disk frenler ve tambur frenler yaygın bir şekilde kullanılan frenleme sistemleri arasında yer alır.

Jant fren sistemleri; hem hafif yapısı ve maliyet avantajı hem de kullanışlılığı ve sağlamlığı nedeniyle günümüzde her modelde sıklıkla kullanılan sistemler arasında bulunur. Frenleme kuvveti, hareket halindeki bisiklet jantına yakın bir şekilde konumlandırılan pabuçlar üzerinden sağlanır. Fren kolu ile yapılan dozajlamanın gücüne bağlı olarak, maşa veya sabit bir platform üzerinde bulunan pabuç, jant yanağını sıkarak bisikleti durdurur. Jant fren ayakları; deri, kauçuk veya mantar gibi malzemelerden imal edilen pabuçlar ve metal malzemelerden üretilen fren ayakları parçalarından oluşur. Jant fren takımları; bakımı oldukça kolay, mekaniği basit, hafif, ucuz ve güçlü bir alternatif olduğu için özellikle tur, yol ve yarış bisiklet modellerinde sıklıkla tercih edilir.

Hibrid, dağ ve cross bisiklet modellerinde, sağladığı kullanım avantajlarından dolayı disk frenler daha çok tercih edilir. Disk fren, tekerlek ile birlikte dönen tekerlek göbeğine yerleştirilmiş metal diskten oluşur. Çerçeveye bağlı olan veya disk üzerinde bulunan kaliperler, kinetik enerjiyi (hareket) termal enerji (ısı) enerjisine dönüştürülerek bisikletin yavaşlamasını sağlar. Disk fren mekaniği, fren teli veya hidrolik olarak çalışan aksamla birlikte kullanılabilir. Disk fren mekanizmalarının en büyük avantajı, çevresel şartlardan çok az etkileniyor olmasıdır. Su, kar ve çamur birikimine bağlı olarak frenleme fonksiyonu etkilenmediği için, cross ve off-road kullanımlarda büyük avantaj sağlar. Disk büyüklüğüne, çapına ve malzeme kalitesine bağlı olarak değişen çok sayıda hidrolik destekli disk fren mekanizması vardır.

Tambur (kontra) veya kapalı kaliper sistemler ise, daha çok retro ve geleneksel bisiklet modellerinde kullanılır. Dişli göbeği ve dişli aksamı içine yerleştirilen tambur fren mekanizmalarının bir takım kullanım avantajları ve dezavantajları vardır. En büyük avantajı, tamamen kapalı bir sistem olduğu için, çevresel hiç bir koşuldan etkilenmemesidir. Disk ve jant frenlere kıyasla daha uzun ömürlüdür. Pedalın geriye doğru çevrilmesi ile arka tekerleklerin hızı kesilerek frenleme sağlanır. Fren kolu, kablosu ve ara parçalara ihtiyaç duyulmaz. Bakım ve onarımının zahmetli olması ise, en büyük dezavantajları arasında gösterilebilir. Hızlanma esnasında pedalın sadece ileri doğru çevrilebilmesi, sürüş dinamiğini ve esnekliğini kısıtlayabilir ve ani frenlerde kilitleme yapabilir.

Frenlemenin yaklaşık %75’i ön fren tarafından, %25’i ise arka fren tarafından kontrol edilir. Bu nedenle, fren sistemleri tek başına kullanılabildiği gibi, birbiri ile koordineli bir şekilde de kullanılabilir. Tambur sistemlerde arka fren göbek üzerinden yönetildiği için, ön fren olarak V tip veya klasik model jant frenler kullanılabilir. Aynı şekilde, tur ve yol bisikletlerinde de fren gücünü artırabilmek amacıyla ön tekerlerde hidrolik disk fren takımı tercih edilebilir. Kullanıcının deneyimine, ihtiyacına, beklentilerine ve isteğine bağlı olarak en ideal kombinasyon kolaylıkla sağlanabilir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Bisiklet Fren Takımı

202 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Shimano
  2. Baradine
  3. Jagwire
  4. Sram
  5. Tektro
  6. XLC
  7. Avid
  8. HSGL
  9. KNT
  10. Alhonga
  11. Zozo
  12. ALLIGATOR
  13. Carelle
  14. Doğa
  15. Jing Yi
  16. Magura
  17. BS
  18. Hayes
  19. KRTL BİKE
  20. Logan
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007049/60007138
Başa dön