İhtiyaçlarınıza ve beğenilerinize uygun birçok kadro modeli bulabilirsiniz. Kadrolar, ilk olarak kullanım koşullarına ve arazi şartlarını göre ayrılırlar. Örneğin dağ bisikleti kadroları tasarlanırken en çok önem gösterilen nokta kadronun dayanıklılığıdır. Zorlayıcı arazi koşullarında üzerine sert yükler binen dağ bisikletleri, keskin kıvrımları ve keskin geçiş noktaları olmayan kadrolara sahiptirler. Keskin hatlara sahip kadroların stres yoğunlaşma noktaları yaratmaları, bu kadroların toprak yollarda ve sert arazilerde kullanılmalarını engeller.

Yol ve yarış bisikletleri tasarlanırken temel amaç, bisikletin daha yüksek hızlara ulaşmasını sağlamaktır. Yüksek hızlara ulaşacak bisikletlerde, dağ bisikletlerinden farklı olarak daha kıvrımlı bir kadro geometrisi görülür. Bu geometri, rüzgarın bisikletin üzerinden kolay akmasını sağlayarak rüzgar direncini azaltır, dolayısıyla yüksek hızlara ulaşmayı kolaylaştırır.

Yarış bisikletlerinde sürücü, bisikletin üzerinde öne doğru uzanmış bir pozisyonda oturur. Bu kadro geometrisi, yarışçının bedeninin rüzgarla temas ettiği alanın ve rüzgar direncinin en aza indirilmesini sağlar.

Şehir bisikletlerinde kullanılan kadrolar, sürücünün rahat bir pozisyonda oturmasını, uzun süreli kullanımlarda dahi herhangi bir kas ağrısı yaşanmamasını hedefler. Sürücüyü tehlikeye sokan faktörler, şehir bisikletlerinde, dağ ve yarış bisikletlerine göre daha az olduğu için şehir bisikletlerinin kadro tasarımları daha özgür bir yelpazeye sahiptir. Bu yelpaze içerisinde yarış ve şehir bisikletlerinin özelliklerinin bir arada sunulduğu hibrit kadrolar dahi bulabilirsiniz.

Kadro tasarımlarını etkileyen önemli faktörlerden birisi de cinsiyettir. Kadın kadro modellerinde üst boru ve oturma borusunun birleşim noktası olabildiğince yere yakın tutulur. Bu, bisikletin ağırlık merkezinin aşağıda olmasını sağlar. Ağırlık merkezi aşağıda olan bisikletleri daha az güç harcayarak kontrol etmek mümkündür. Bu geometrinin dezavantajı ise yüksek hızlara ulaşmanın zorluğu ve kadronun çok fazla rijit olmamasıdır.

Erkek bisikleti kadrolarında ise tam tersi bir tasarım yaklaşımını görmek mümkündür. Üst boru ve oturma borusunun birleşim noktası olabildiğince yüksekte, sele borusunun başladığı yerdedir. Bu kadroları kontrol etmek daha fazla güç gerektirse de yüksek hızlara ulaşmak daha kolaydır.

Kullanılan malzemenin kalitesi bisiklet kadrosu fiyatları üzerindeki en belirleyici etmendir. En yaygın kadro malzemesi olarak tercih edilen çelik, diğer malzemelere göre daha ağır olsa da fiyatı daha uygundur. Çelik kadrolar genellikle şehir bisikletlerinde ve başlangıç seviyesi dağ bisikletlerinde kullanılırlar. Aynı zamanda, çocuk bisikletlerinde ve BMX olarak da adlandırılan gösteri bisikletlerinde de çelik alaşımlar tercih edilir. Çelikten daha hafif ve pahalı olan alüminyum, ileri seviye dağ bisikletlerinde ve başlangıç seviyesi yarış bisikletlerinde kullanılır. En pahalı kadro malzemesi olan karbon fiber ise bütün profesyonel bisikletlerde kullanılmaya uygundur. Çok hafif olması sayesinde özellikle yüksek hızlara ulaşması istenilen bisikletlerde sıklıkla karbon fiber tercih edilir.

Kadro seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok nokta mevcuttur. Her şeyden önce gereken şey bisikleti kullanacak kişinin yaş grubuna dikkat etmektir. Çocuklar için üretilen bisiklet kadrolarında, destekleyici tekerlerin takılması gerekli girişler bulunur. Ayrıca jant yuvası da sadece küçük jantların takılmasına uygundur.

Kadro tercihini etkileyen faktörlerden birisi de boydur. Kadro boyları; small, medium ve large şeklinde olabileceği gibi oturma borusunun uzunluğu cinsinden de ifade edilebilir. Kadro satın alırken, sürücünün boyuna göre hangi kadro boyunun seçilmesi gerektiğini gösteren tablolardan yararlanmanızda fayda bulunur.

Bisikletinizde var olmasını istediğiniz amortisör sayısı da tercih edeceğiniz kadro modelini belirleyen unsurlardan birisidir. Profesyonel bisikletlerde sadece ön amortisör bulunur ancak konforun ön planda tutulduğu, kısa mesafeli kullanımlara uygun bisikletlerde çift amortisör bulunabilir. Bu bisikletler kadroları entegre bir arka amortisör ile birlikte satılırlar.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Bisiklet Kadrosu

337 ürün var
Alt Kategoriler
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Vona Bisiklet Kadro
  2. Bianchi Bisiklet Kadro
  3. Dahon Bisiklet Kadro
  4. Taiwan Bisiklet Kadro
  5. HSGL Bisiklet Kadro
  6. Asn Bisiklet Kadro
  7. KNT Bisiklet Kadro
  8. Karışık Bisiklet Kadro
  9. Procycle Bisiklet Kadro
  10. Motobisavm Bisiklet Kadro
  11. Sedona Bisiklet Kadro
  12. Argon Bisiklet Kadro
  13. Fonte Bisiklet Kadro
  14. Sigma Bisiklet Kadro
  15. XLC Bisiklet Kadro
  16. Scott Bisiklet Kadro
  17. Merida Bisiklet Kadro
  18. Doğa Bisiklet Kadro
  19. GIANT Bisiklet Kadro
  20. Kron Bisiklet Kadro
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007146
Başa dön