Bloknotlar; kompozisyonlar, ödevler, eskizler ve günlük notlar için kullanılan en popüler defter türlerinden biridir. Farklı kullanım şekilleri için tasarlanmış, farklı büyüklükteki bloknot modelleri arasından kolayca seçim yapabilirsiniz. Çizgili, çizgisiz, kareli ve noktalı sayfa stilleri arasından çalışmalarınız için en iyi modeli seçebilir, verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Bloknot Nedir?

Pratik kullanım için tasarlanan ve yaprakları kolay bir şekilde yırtılabilen defterlere genellikle bloknot adı verilir. Not alma, eskiz çizme ya da çeşitli ödevler için sayfaların kolay yırtılabilir olması işlevsel bir özelliktir. Kullanım amacına bağlı olarak farklı boyutlarda çok sayıda bloknot bulunabilir. En yaygın ölçüler A4, A5, B6, A6 ve A7’dir. Bloknot fiyatları, geniş bir fiyat aralığına sahiptir ve tüm bütçelere hitap eder. Sayfa sayısı, kullanılan kağıdın kalitesi ve cilt tipi fiyatı belirleyen en önemli kriterlerdir. 

Blok Not Ne İşe Yarar?

Bloknotlar yazı ve eskiz çalışmalarıyla ilgili tüm aktivitelerde kullanılabilir. Standart ebattaki bloknotlar genellikle A4 boyutundadır. Bu defterler okulda veya işte not almak için kullanışlıdır. A4’ün yarısı kadar olan defterler A5 olarak adlandırılır ve genellikle küçük eskiz defteri olarak kullanılır. Bir diğer popüler boyut olan B5 bloknot modelleri, düşüncelerinizi bir sayfada tamamlayamayacak kadar geniş alana sahip değildir. Öte yandan kısa notlar, numaralar ve adresler için iyi bir seçimdir. Cep boyutundaki A6 bloknotlar genellikle taşınması kolay bir defter çözümü olarak tercih edilir.

Bloknot Modelleri Nelerdir?

Bloknotlar, sayfa deseni ve cilt yapısı gibi ilk bakışta dikkat çekmeyen ancak dayanıklılığı ve kullanım kolaylığını belirleyen önemli özelliklere sahiptir. Sayfalarda bulunan desenler ve çizgiler defterin nasıl kullanılabileceğini belirler. 

Sayfa Stili: Bloknotlar en yaygın üç sayfa stiliyle tasarlanır. Ancak gereksinimlerinize bağlı olarak farklı stiller de bulabilirsiniz. Önceden biçimlendirilmiş sayfa stilleri, bloknotların belirli bir şekilde kullanmasını teşvik eder. Çizgili bloknot yazı yazmak için en uygun stildir. Çizgisiz bloknotlar genellikle sanatçılar ve yazarlar tarafından tercih edilir. Sayfada çizgi ya da referans noktaları bulunmadığı için yazıların nasıl organize edileceği sınırlandırılmaz. Noktalı ve ızgara desenli bloknotlar, karalamalar için göze çarpmayan ancak kılavuz olarak kullanılabilecek noktalara sahiptir. Kareli bloknot modelleri ise mühendisler veya tasarımcılar için yararlıdır. Noktalı çizgi desenlere sahip bloknotlarda ise bir hat üzerinde eşit aralıklı noktalar bulunur. Desen, hem şekil çizmeye hem de notları düzenli tutmaya yardımcı olduğu için öğrenciler için iyi bir seçimdir.

Satır Aralığı: Birçok kişi standart bir ölçü olarak 7 mm'lik satır aralığına sahip bloknotları tercih eder. Geniş çizgili, 8 mm ve üstü bloknotlar genellikle ilkokulda veya daha büyük el yazısı olan kişiler tarafından kullanılır. Çok küçük el yazısına sahipseniz, daha dar satır aralığı sunan 6 mm'lik bloknotları tercih edebilirsiniz. Grafik çalışmaları için kareli stillerde standart boyut genellikle 5 mm’dir. Çok detaylı teknik çizimler için daha az yaygın olmakla birlikte 3 mm'lik bloknot modellerini inceleyebilirsiniz.

Cilt Tipine Göre Bloknot Modelleri Nelerdir?

Bloknotlar; tutkal, zımba, iplik ve spiral gibi çeşitli malzemelerle ciltlenir. Ciltleme yöntemi bloknotun zeminde ne kadar düz durabileceğini ve genellikle ne kadar sağlam olduğunu belirler.

Tutkallı Bloknotlar: Diğer cilt tiplerine kıyasla daha az dayanıklılık sunar. Zeminde düz durmaz, ancak iplikle birlikte ciltlenirse düz durması sağlanabilir. Bazı tutkal ciltli bloknot modellerinde gevşek ciltleme yapılır. Böylece sayfalar kolayca çıkarılabilir.

Zımbalı Bloknotlar: Maksimum 70 sayfaya kadar olan daha ince ve cep tipi bloknot modellerinde yaygın olarak kullanılır. Zımbalar, katlanmış sayfaların ortasına yerleştirilir.

Dikişli Bloknotlar: Dikim şekli ve katlamalı sayfa yapısı ile zımbalı ciltlemeye benzer. Dikişli cilt ile daha fazla sayfa ciltlenebilir ve zımba ciltlemeden daha sağlamdır. Bu ciltleme stili, defterlerinde daha çok sayfaya ihtiyaç duyanlar için idealdir. 

Spiralli Bloknotlar: Spiral telli bloknotlarda, sayfalardan geçen bir spiral tel vardır. Spiral cildin en önemli avantajı, bloknot açıldığında sayfaların tamamen düz durması, katlama ve elle tutmadan okumanın kolay olmasıdır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Bloknot Fiyatları ve Modelleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 891 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005503/60002937