Doğa sporlarına meraklı olanlar için kamp malzemelerinin seçimi oldukça önemlidir. Bu malzemeler kampta kaldıkları günlerde işlerini hızlı ve kolay şekilde yapabilmeleri için ekstra avantaj sağlar. Bunlar arasında kamp çakmağı ve ateş başlatıcı ürünler de bulunur. Küçük ve pratik ürünler oldukları için gittikleri her yere bu ürünleri de taşıyabilirler. Bunun yanında ürünler mutlaka kampta kullanılmak zorunda değildir. Aynı zamanda piknikte mangal ateşi yakmak için de bu malzemeler kullanılabilir. Kamp açık ve ormanlık alanlarda yapıldığı için kamp çakmağı gibi malzemelerin kötü hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanması gerekir. Aksi halde istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. Kibrit ya da çakmak gibi malzemeler rüzgarlı ya da yağmurlu havalarda ıslanma problemi ile karşılaştıkları için bu ürünlerle ateş yakmak mümkün olmaz. Ancak kamp çakmağı ve ateş başlatıcılar ile her şartta ateş yakalabilir, kav malzemeleri kolaylıkla tutuşturulabilir.

Kamp Çakmağı Kullanımı

Kamp çakmaları aşırı ısınmadan kaynaklanan kıvılcım prensibi ile tasarlanmıştır. Kıvılcımı çıkartmak için özel malzemeler kullanılır. Bu malzemelerin en önemli özelliği metal bir materyal ile etkileşime geçtiğinde kıvılcım çıkarmasıdır. Sistem olarak kıvılcım çıkartıcı malzeme ve metal bir aksam ile tasarlanır. Bu şekilde istenen ateşi yakmak oldukça basittir. Bunu yapmadan önce ne ile ateş yakacağınızı belirlemeniz gerekir. Ateşin ilk tutuşmasını sağlayan kav malzeme mutlaka bulunmalıdır. Eğer bu malzeme yanınızda yok ise ormanlık alanda olmanın avantajı ile etrafınızda bulunan kurumuş ot ve ağaç parçalarından toplayabilirsiniz. Zamanla kurumuş, dökülmüş ağaç ve otlar kamp çakmağı sayesinde kolayca tutuşup istediğiniz ateşin yanmasına olanak sağlar.

Ağaç ve otların farklı yapısı olduğu unutulmamalıdır. Bazı çeşitleri tutuşma olayını tamamlayabilecek yapıya sahip değildir. Bunları ayırt ederek duruma uygun olan türleri seçip kullanmak gerekir. Ağaç türü olarak pek çok kav görevi gören ürün bulunur. Lifli olan kurumuş bitkiler, çam ağacının kurumuş dalları, kurumuş otlar kav özelliği en iyi olan yani tutuşmaya yatkın ağaç parçalarıdır. Ateşi yakarken istemsiz olarak ateşi hızlandıracak bir ortam olmamasına dikkat etmek gerekir. Çok sıcak ve rüzgarlı ortamlarda ateşi kontrol altına alabilecek şekilde yakmak oldukça önemlidir. Ortamı hazırladıktan sonra kav malzemeler ile ateş başlatıcısı buluşturulur. Kıvılcım çıkartan kısım metal parça ile temas ettirildiğinde kav malzemeler bu çıkan kıvılcımlar ile kolayca tutuşur. Tutuşmanın ardından asıl yanması için temin edilen malzemeler de eklenerek ateş yakılır.

Kamp Çakmakları Modelleri

Doğaseverler için kamp yapmak eşi benzeri bulunmaz bir etkinliktir. Kamp yaparken özellikle geceleri hem ısınmak hem de eğlenmek için ateş yakmak gerekir. Yakılan bu ateş ile aynı zamanda yemek yapmak da mümkündür. Tüm bu sebepler ateşin bir kamp için oldukça önemli bir durum olmasını sağlar. Kampa çıkmadan önce ateş yakmayı öğrenmek ya da yanınızdaki kişilerden en az birinin bunu bilmesi gerekir. Kampa nasıl ateş yakıldığını bilerek gitmek kamp günlerinizin aksiliklerle sonuçlanmasını engeller. Kamp çakmakları rüzgar, yağmur gibi hava şartlarından etkilenmez. Bu şekilde kötü hava şartlarında bile ateş yakabilmenizi sağlar. Bu özelliği ile kibrit ya da çakmak kullanımının bir adım önüne geçer.

Kamplarda kullanılan bir çakmak çeşidi de pürmüzlerdir. Bunlar standart kamp çakmaklarından biraz farklı görüntü ve işleve sahiptir. Genel anlamda çalışma prensibi standart ürünlerle aynı olan pürmüzler kav ile etkileşime geçerek değil kav üzerine ısı vererek tutuşma sağlar. Tıpkı kamp çakmakları gibi kötü koşullarda bile çalışabilir. Kav olarak kullandığınız malzemenin üzerine doğrultarak ısının bu ürünler üzerine yayılmasını sağlamalısınız. Bu şekilde tutuşma hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleşir. Pürmüzler çakmak gazı ile doldurulabilir özelliktedir. Doldurulabilir olması sayesinde çok uzun süre kullanım imkanı vardır. Ateş yakmayı ya da tutuşturmayı hızlandırmak istediğinizde kullanabileceğiniz bazı malzemeler de bulunur. Bunlar içerisinde en önemli olanları hazır çıra parçaları ve yakıt tabletleridir. Bu ürünler yardımıyla daha basit şekilde ateş yakmanız mümkün olur.

Kamp Çakmağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kamp çakmağı kullanırken bazı prensiplere dikkat edilir. Öncelikli olarak yaktığınız kav malzemeye çakmağı 45 derecelik açıyla yerleştirmek gerektiği unutulmamalıdır. Buna uygun olarak yerleştirilmediği takdirde yanması ya çok zor gerçekleşir ya da hiç gerçekleşmez. Çakmağı metal bir parçaya sürterek kıvılcım çıkmasını ve kavın tutuşmasını sağlamak gerekir. Çok fazla güç uygulamaya gerek kalmaz. Kamp çakmakları ıslanma ya da rüzgar olması gibi kötü koşullardan etkilenmediği için her zaman rahatlıkla kullanılabilir. Ürünler genellikle metal parçaları dahil şekilde kullanıcılarına sunulur. Ancak bazılarının bu parçaları mevcut değildir. Seçim yaparken bu noktaya dikkat etmek önemlidir. Metal parçanın eksikliği bir bıçak yardımıyla da giderilebilir.

Çakmağı seçerken kıvılcım çıkarmak için gerekli hareketin fiziksel açıdan basit şekilde yapılabilir olduğunu kontrol etmelisiniz. Çakmakların performansı uygulanması gereken gücün azlığına göre değerlendirilir. Ayrıca bu tür ürünler herkesin tarafından kolayca kullanılabilir. Metal parçalı ürünler aldığınızda kontrol etmeniz gereken bir noktada bu parçanın kullanımının basit olmasıdır. Bazı metal parçalı ürünler çok daha zor kullanıma sahip olabilir. Bunu yaşamamak için metal ürünün kalitesine ve kullanımına dikkat etmelisiniz. Eğer çakmağınız pürmüz modeli ise yedek gazını da satın almanız sizin için kolaylık sağlar. Pürmüzlü türler gaz ile çalıştıkları için gazın bitmesi durumunda kullanılmaz duruma gelir. Bu nedenle pürmüz kamp çakmağı aldığınızda mutlaka yanına bir de çakmak gazı almalısınız.

Kamp Çakmağı ve Ateş Başlatıcıların Fiyatları

Kamp malzemeleri tümüyle fazla çeşitliliğe sahip ürünlerdir. Gidilen yer, giden kişi sayısı, yapılan etkinlikle ve bunun gibi etkenlere bağlı olarak farklı tarz ve modellerde ürünler ortaya konulur. Bu çeşitlilik her bir ürünün farklı yapı ve özellikte olmasını sağlar. Yapı ve özellikler değiştikçe fiyatlar da buna bağlı olarak değişikliğe uğrar. Malzemelerin genel çeşitliliğinin yanında her ürünün kendi içerisinde de farklı türlere ayrılması ile fiyat bakımından da oldukça geniş bir alan açılır. Bu şekilde belirlenen her bütçe ile bu ürünler arasından seçim yapmak kolaylaşır. İstenilen her bir ürün için yüksek ya da düşük fiyatlı çeşitler bulunur.

Kamp çakmağı fiyatlarına bakıldığında burada da geniş bir skala olduğu görülür. Kamp çakmağı ve ateş başlatıcı ürünler farklı yapılarda tasarlanan onlarca farklı çeşide sahiptir. Bu alanda yer alan ürünler temel olarak bir çeşitliliğe sahip olmasının dışında aynı zamanda her türün alt çeşitliliği de bulunur. Artan bu çeşitlilik ürünlerin tasarımında kullanılan malzemelerin değişmesi ve farklı boyutlarda meydana gelmelerinden kaynaklanır. Standart metal aksam ile tutuşma sağlayan modellere bakıldığında pek çok noktaya göre değişiklik bulunduğu görülür. Metal ile etkileşimi için harcanan efor, metal bulunup bulunmadığı, metal var olanlarda metalin kullanımı ve kalitesi, tutuşturma verimliliği gibi konularda meydana gelen değişiklikler fiyatta da değişikliğe yol açar. Aynı zamanda ürünün boyutları da daha büyük ve küçük olmasıyla yine fiyatı etkileyen bir faktördür. Pürmüz tipi çakmaklarda ise çakmak içindeki gazın kalitesi ve miktarı, doldurulabilir özellikte olup olmaması gibi konular fiyatı etkiler. Bu fiyat skalasının genişliği her bütçeye uygun olan alışverişlerin yapılabilmesini sağlar.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kamp Çakmağı Fiyatları

196 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Nurgaz Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  2. Parmida Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  3. Cohiba Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  4. Pigado Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  5. Honest Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  6. Sheep Clipper Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  7. Buda Son Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  8. Worldforce Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  9. X-Lite Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  10. Black Diamond Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  11. CLİPPER Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  12. Jobon Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  13. Nuprol Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  14. Bevade Butik Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  15. Coghlan's Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  16. Gerber Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  17. Pi İthalat Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  18. Torch Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  19. Tusah Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
  20. Tvet Çakmaklar Ateş Başlatıcılar
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Renk A-Z
 8. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001546/2147483604/1302431/19100/1802750
Başa dön