Can Simitleri ve Aksesuarları

Can simidi ve can yelekleri, suyun üzerinde kalmayı sağlayarak, boğulma riskini önlemeye yardımcı olan, temel su güvenlik ekipmanlarından biridir. Can simitleri su taşıtlarında kullanılan ve ihtiyaç halinde suya pratik bir şekilde fırlatılmasını sağlayacak şekilde tasarlanır. Can yelekleri ise hem su araçları hem de su sporlarıyla uğraşan herkes için gerekli bir donanımdır. Can simitleri ve yelekleri için beden seçimi, kullanıcının göğüs ölçülerine göre belirlenir. 

Can Simidi Modelleri

Can simidi, acil kurtarma için kullanılan ve boğulmayı önleyen temel donanımlardan biridir. Su kütlesinin üzerine atılan can simidi, üzerinde bulunan tutunma ipleri sayesinde, yaralının güvenli bir bölgeye çekilmesine yardımcı olur. Can simidi ile yapılan müdahalelerde, kurtarıcının su ile temas etmesine gerek yoktur. Sadece kuru zeminden yardımcı olur. Can simitleri tipik olarak su taşıtlarında kullanılır. Yanlışlıkla düşme riski nedeniyle, potansiyel olarak boğulma tehlikesi oluşturabilecek nehir, göl, kanal, dere, iskele, köprüler ve liman kenarlarında da konumlandırılabilir.

Can simitleri, suda görünürlüğü artırmak için parlak turuncu gibi neon renklerle üretilir. Turuncu, mavinin zıt rengidir. Gökyüzünün ve denizin mavi olması nedeniyle can simitlerinde turuncu renk evrensel olarak kullanılan bir renktir. Can simitleri, güvenli kullanım için sert, hafif ve dayanıklı olacak şekilde üretilir. Dayanıklı dış malzeme yüksek yoğunluklu polietilen malzemelerden, iç kısım dolgusu poliüretan köpükten yapılır. Can simitleri birçok ebatta gelir. Dış çapı 400 mm ila 800 mm arasında, ağırlık ise 2,5 kg ila 6 kg arasında değişir. 75 cm çaplı, 2,5 kilogramlık can simitleri gemilerde ve limanlarda kullanılan en yaygın boyuttur.

Standart (Şişirilemeyen) Can Yelekleri

Piyasadaki can yeleklerinin büyük bir bölümü standart yani şişirilebilir olmayan yeleklerdir. Standart can yelekleri genellikle eğlence amaçlı su aktivitelerinde kullanılır. Genellikle köpükten üretilen dolgu malzemesi, su yüzeyinde kalmayı sağlar. Standart can yeleklerinin en önemli avantajı bakım ihtiyacının neredeyse hiç olmamasıdır. Kullanılmadığı zamanlarda yeleğinizi temiz, kuru ve güneşten uzak tutmanız yeterlidir. Su üstünde durmak için herhangi bir mekanizmayı etkinleştirmeniz gerekmez. Bu özelliği ile yüzme bilen ya da bilmeyen herkes tarafından kullanılabilir.

Kano, kürek, su kayağı ve balıkçılık gibi birçok farklı su sporunda standart can yelekleri kullanılabilir. Çoğu yelek; atıştırmalık yiyecekler, çeşitli aletler, güneş kremi, acil durum teçhizatları ve balıkçılık ekipmanları gibi şişme can yeleklerde bulamayacağınız ceplere sahiptir. Öte yandan yelekte kullanılan malzemenin hacimli ve esneme yeteneğinin az olması hareketlerinizi kısıtlayabilir. Sıcak bir yaz gününde, standart bir can yeleği giymek çok ısınmanıza neden olabilir.

Şişme Can Yeleği Modelleri

Şişirilebilir can yelekleri manuel veya otomatik. Olmak üzere iki tip şişme mekanizmasına sahiptir. Manuel stille sahip yeleklerde şişirme işlemi; karbondioksit içeren bir gaz kartuşunu aktifleştirmek için bir kordonun çekişmesiyle yapılır. Otomatik tasarıma sahip yelekler ise suya batırıldığında şişer. Manuel tasarım, kano gibi aktif sporlar için en iyisidir. Şişirilebilir can yelekleri, ince profilleri sayesinde çok rahattır ve hareket aralığınızı engelleme olasılığı daha düşüktür. Standart can yeleklerine kıyasla vücudunuzun daha azını kapladığı için sıcak bir günde daha konforlu kullanıma sahiptir.

Şişirilebilir can yeleklerinin su üzerinde üzebilmeleri için önceden aktif hale getirilmeleri gerekir. Bu nedenle, yaralı ve yelek kullanımı konusunda bilinçsiz kişiler için iyi bir seçim değildir. Şişirilebilir yelekler düzenli bakım gerektirir. Her şişirme işleminden sonra biten gaz kartuşu değiştirilmelidir. Şişirilebilir can yelekleri tatlı su kanosu, nehir raftingi veya su kayağı gibi yoğun aktivite gerektiren sporlarda kullanılmaz. Ayrıca, 16 yaşın altındaki çocuklar veya yüzmeye bilmeyenler için önerilmez.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Can Simidi ve Aksesuarlar

516 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 516 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?