Casper Tablet

Teknolojik atılımların son hızda gerçekleştiği dünyamızda teknolojinin hayatın her alanına girmesi de aynı hızda devam ediyor. Çok basit düzeneklerle hazırlanmış, hayatın günlük akışında ufak ya da büyük her işlevi kolaylaştıran araçlarda bile teknolojinin izlerini görmek mümkün. Çok geniş bir alana yayılan teknoloji kullanımının ve teknolojik gelişimler sonucunda üretilen araçların hayatımıza katkıları oldukça fazla. Bu katkıların en başında ise pratiklik yer alıyor. Tek bir araçla, tek bir dokunuşla belki de yüzlerce, binlerce işlemi, dakikalar hatta saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyoruz. Geçmişte imkansız ve ulaşılmaz olarak görülen birçok şey basit bir hareket ile çok büyük çabalar harcamadan yapılabiliyor. Rahatlığın, zaman ve emek tasarrufunun, kolaylığın, pratikliğin hat safhaya ulaşmasında teknolojik gelişmeler önemli bir rol oynuyor. Elektronik ortamlarda gerçekleştirilen son derece önemli işler sayesinde iş yerlerinde, evlerde, okullarda ve toplu kullanım alanlarında karşımıza çıkan teknolojik araçların başında bilgisayarlar ve tabletler geliyor.

Hem bilgisayar hem de tablet kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor ve hayatın her alanında önemli roller edinmeye başlıyor. Bu roller çoğaldıkça ihtiyaçlar, ölçütler değişiyor ve yenilikleri takip etme ihtiyacı doğuyor. Daha sonrasında sadece sıradan bir bilgisayara ya da tablete sahip olmak yerine kullanım kolaylığının en üst seviyede olduğu araca yönelim başlıyor. Zamanla artan pratiklik ve işlevsellik ölçütleri de eklenince son teknoloji tabletlere ilgi yükseliyor. Söz konusu kaliteli bir tablet olduğunda ise Casper tablet göze çarpıyor. Türkiye’nin teknolojideki lider markalarından biri olan Casper yıllardır süren tecrübesi ile adından söz ettirmeyi başarıyor. Casper başarısının arkasında ise titiz bir çalışma, özenli bir ekip, modern çalışma sahaları yer alıyor. Her zaman mükemmel olanın peşinden koşan Casper bunun için özverili bir çalışma yürütüyor.

Hem Şık Hem Modern

İnsan odaklı bir anlayış çerçevesinde çalışan Casper hızla değişen teknolojiyi takip ederek kullanıcılarına son teknoloji ürünler sunuyor. Değişimlere ve gelişimlere açık, yeni fikirleri itina ile değerlendiren,  insanlık ve doğa için daha iyi bir gelecek hayaline katkıda bulunmaya çalışan, kaynakların kullanımları konusunda sorumlulukları yerine getiren, ülke ekonomisine ve sosyal yapısına katkı sağlamayı amaçlayan çalışma değerleri ile ürettiği Casper tabletler vasıtası ile kullanıcılarına üstün hizmet sunuyor.  Bu üstün hizmeti almak isteyen kullanıcılar Casper tablet modelleri arasından kendilerine en uygununu seçmek için incelemelere başlıyor. Siz de Casper tablet bilgisayar edinerek üstün hizmete ulaşmak isteyenlerden birisi iseniz alacağınız tableti seçmekle işe başlayabilirsiniz.

Bir tablette belki de en çok dikkat çeken şey görünümüdür. Geniş kullanım alanında, hayatınızın her anına eşlik edecek olan tabletinizin modern görünümü oldukça önemlidir. Evinizin, iş yerinizin, kullanıldığı yer fark etmeksizin her alanın modern görünümünü tamamlayacak bir tablete sahip olmak çok kolay. Casper tablet çeşitleri şık ve zarif tasarımları ile sizlere bu konuda yardımcı olacak ve diğer tabletler arasında sivrilecektir. İnce ve hafif yapıları kullanım süreniz boyunca ağırlık hissetmenizi engelleyerek, uzun saatler kullanma rahatlığı hissettirecek ve dolayısı ile sağlığınız da olumsuz etkilenmeyecek. Hem metal kasası bulunan hem de kauçuk dış kapak tasarımı ile donatılan modelleri ile kolay bir tutuş sağlayarak keyif almanızı sağlayacak. Ayrıca Casper ürünleri arasında kendi zevkinizi yansıtma fırsatı sunan Casper tablet beyaz, siyah, gri, gümüş, altın ve koyu gri renk seçenekleri bulabileceksiniz. Zevkinize göre seçim yapabileceğiniz bir başka özellik ise tablet boyutudur. Casper herkesin kullanım ihtiyacına yönelik ürettiği tabletleri ile çocuk, yetişkin fark etmeksizin tüm kullanıcılara yönelik hizmet sunuyor. Tableti kullanacak kişinin küçük yaşı sebebi ile daha küçük ekran boyutuna sahip bir tablet isteyen ebeveynler için de büyük ekran keyfini doyasıya yaşamak isteyen yetişkinler için de seçenekler bulunuyor. Casper tablet ekran boyutları 7 inç, 8 inç, 10 inç ve 10,1 inç seçenekleriyle üretilir. Ekran boyutundan sonra dikkat edilen bir diğer konu ekran modeli ve maksimum ekran çözünürlüğüdür. IPS Ekran ve HD IPS Ekran modeli sunan Casper tablet bilgisayarların 1024 x 600, 1280 x 720, 1280 x 800 ve 1920 x 1200 şeklinde yüksek performanslı maksimum ekran çözünürlüğü bulunan modelleri bulunmaktadır. Ekran çözünürlüğü başlığı altında gördüğünüz sayılar ne ifade eder? Doğru hesaplama nasıl yapılır? Örneğin tabletiniz 1280 x 800 çözünürlük değerinde ise 1280 yatayı, 800 dikeyi temsil eder. Bu sayılar tabletinizdeki görüntünün kalitesini temsil eder.

Casper Tablet Özellikleri Nelerdir?

Tabletinizin kullanım amacına göre farklı özelliklerde tercih edebileceğiniz modeller vardır. Bu özelliklerden ilki güncel Android 9.0 (Pie) ve Android 10 işletim sistemi tabanıdır. Bu işletim sistemi tabanları sayesinde enerji tasarrufu sağlamanız yanı sıra güncellenen özellikleri kullanma avantajı da sunar. MTK ve Metiatek işlemci markaları, dört çekirdekli işlemci sistemi ve sekiz çekirdekli işlemci sistemi seçenekleri ile hız ve yüksek performansı bir arada sunan Casper tablet çeşitleri bulunur. Bu tabletlerde güçlü işlemcisi sayesinde donma ve takılma durumları yaşanmadan, kesintisiz, saatler süren kullanım sağlanabilir.

Kullanım amacınıza göre belirlemeniz gereken bir başka ölçüt hafızadır. İşe RAM ile başlanabilir. RAM seçeneklerine bakmadan önce tabletinizdeki RAM ne işe yarar sorusuna yanıt bulmakta fayda var. RAM bir çeşit hafızadır ve tabletinizin hızı bu hafıza sisteminin gücü ile doğru orantılıdır. Fakat RAM hafızası diğer hafıza sistemlerinden farklıdır. Bu farklılığın sebebi is RAM hafızasının verileri kalıcı olarak kaydetmemesidir. Bu hafızadaki bilgiler tabletinizde işlem gerçekleştirdiğiniz sürece geçici olarak kaydedilir ve tabletinizin elektriği kesildiğinde sıfırlanır. RAM hafızasının yüksek olması aynı anda açabileceğiniz programlar arasındaki geçişin hızlı olmasını sağlar ve hız bir tablet için oldukça önemlidir. Bu nedenle Casper tablet PC modelleri 1 GB, 2 GB, 3 GB, ve 4 GB RAM seçeneklerine sahiptir. Bu seçenekler arasında size en çok uygun RAM kapasitesine sahip modeli almak işinize yarar. Diğer bir hafıza çeşidi disk kapasitesidir. 16 GB, 32 GB, 32 GB SSD, ve 64 GB disk kapasiteli 16 GB, 32 GB ve 64 GB dahili hafıza içeren tablet modelleri bulunur. Oldukça fazla depolama alanı içeren Casper tabletleri ile en çok kullandığınız sosyal medya uygulamalarını, bu uygulamalarda paylaşabileceğiniz birbirinden güzel videoları ve fotoğraf karelerini, en sevdiğiniz onlarca filmi, dinlemekten hiç bıkmadığınız yüzlerce şarkıyı özgürce tabletinize yükleyebilirsiniz. Hafızanız dolmaya başladığında kimi Casper tablet bilgisayar modellerinde bulunan 32 GB’ a kadar, 64 GB’a kadar ve 128 GB’a kadar arttırılabilir hafıza özelliği ve Micro SD kart (TransFlash) vasıtası ile depoladıklarınızın bazılarından vazgeçip silmek zorunda kalmadan tabletinizi severek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Casper Tablet Kullanışlılığı

İlerleyen teknoloji ile tek bir araçla binlerce işlem yapabildiği günlerde yeni bir tablet edinileceği zaman birçok ölçüte dikkat ediliyor. İdeal boyutları ile kolayca taşınabilir duruma gelen tabletler hem bilgisayarların hem de akıllı telefonların yapabildiği neredeyse her işlemi gerçekleştirme imkanı tanıyor. Kolay taşınabilirlik özelliği sayesinde ise tasarımı, ekran özellikleri, işlemcisi, depolama alanı dışında tablette bulunması istenilen özellikler kişisel zevkler ve ihtiyaçlar düzeyinde çeşitleniyor. Bu özelliklerden bir tanesi kamera bulunması. Casper tablet modelleri çift kamera yani 2 MP ön kamera ve 5 MP arka kamera bulundurmasının yanı sıra karanlıkta da harika fotoğraflar çekilebilmesi için flaş özelliği de içeriyor. Tabletiniz yanınızda olduğu sürece ekstra bir fotoğraf makinesine gerek duymadan tanık olduğunuz harika kareleri yakalama şansı elde edebiliyorsunuz. Ancak bu kareleri sosyal medya hesabınızda paylaşıp herkesin görmesini isterseniz ihtiyacınız olan bir şey var: internet bağlantısı. Casper tabletler Wi-fi 802.11 b/g/n, 802.11 a/b/g/n ve 802.11 a/b/g/n/ac standartlarına sahip. Günümüzde neredeyse her yerde bulunan Wi-fi modemleri ile kablosuz bağlantı sağlayarak internete ulaşabilir, sosyal medya uygulamalarını tabletinize indirebilir ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sadece sosyal medya hesaplarını mı? Hayır tabi ki. Tabletinizde bulunmasını istediğiniz tüm uygulamaları, izlemek istediğiniz film ve dizileri, sevdiğiniz şarkıları da özgürce geniş depolama alanı bulunan Casper tablet 64 GB modellerine yükleyebilirsiniz. Ayrıca hem ön kamera hem de internet bağlantısı özellikleri ile görüntülü konuşmalar yapmak, online seminerlere ve canlı derslere katılmak da mümkün. Seyahat etmeniz gerektiğinde ya da Wi-fi modemi ile olan bağlantınız koptuğunda internetsiz kalmanız gerekmeyecek. 3G, 4G ve 4.5 G özelliği bulunan Casper tabletiniz ile internet kullanmaya devam edebilecekseniz.

İş yerlerinde ya da üniversitelerde internet üzerinden yapılan işlemlerden birisi e-posta yoluyla haberleşmedir ve belgeler, veriler, ödevler bu şekilde iletilir. Mesleği yazar, gazeteci, öğretmen olanlar ve ödev hazırlayan öğrenciler sıklıkla yazı yazmak durumunda kalırlar. Bu yazılarını kaydetmek için Casper tablet 32 GB modelleri ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ancak bazen dokunmatik ekranlarda uzun süreli yazı yazma serüveninde problemler çıkabilir. Casper tablet klavyeli modelleri yazı yazılması gereken bu gibi durumları avantaja çevirir ve bu işi keyifle yapmanızı sağlar. Çizim yapmak için kağıt, kaleme gerek yok elektronik araçlarla da çizim yapılabilir diyenler için ise Casper tablet kalemi bu isteklerini karşılamak için özenle tasarlandı kimi tablet modellerine eklendi. Tüm bu özellikleriyle Casper tabletlerin kullanışlılığı arttı ve kullanıcılar arasında sıklıkla tercih edilmesine yol açtı.

Her Zevke Uygun Özellik İçeren Casper Tablet

Casper tabletler sadece iş hayatında kullanılmak için değil aynı zamanda boş vakitleri değerlendirmek için de gerekli olan tüm özelliklere sahiptir. Hoş vakit geçirmek için tabletinde oyun oynamak isteyen kullanıcılar internet bağlantısı imkanı sayesinde oynamak istedikleri oyunları online olarak oynayabilirken aynı zamanda internetsiz de oynanabilen oyunları tabletlerine yükleyerek internet bağlantısı kesildiğinde oynamaya devam edebilecek. Oyun oynayanlar için tabletin duraksamaması ve takılmaması çok önemlidir. Casper tablet modelleri güçlü işlemcileri ve çekirdek sayıları sayesinde yüksek hız ve kesintisiz oyun zevki sunar. Her bölümünü kaçırmadan takip ettikleri diziyi tabletlerinden izlemek isteyen kullanıcılar için ekran görüntü kalitesi çok önemlidir çünkü dizideki hiçbir ayrıntıyı kaçırmak istemezler. Casper tablet 10 inç boyutundaki geniş ve yüksek çözünürlük sağlayan teknolojisi ile dizi keyfi bambaşka olacak. Hayatın her anından müziksiz olmaz, müzik ruhun gıdasıdır diyen kullanıcılar için Casper tablet bilgisayar modellerinden bazıları çift hoparlör ile güçlü ve kaliteli bir ses sistemi sağlar. Fakat kimseyi rahatsız etmemek adına müziğin sesini dışarı veremeyeceğiniz ortamlarda müzik zevkinize devam edebilmeniz için tabletlerde bulunan kulak girişi avantajıyla kimseye rahatsızlık vermeden dinleme devam edebilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak istediğinizde de kulaklığınızı takıp yolunuza devam edebilirsiniz. seyahat etmekten, yeni yerler görmekten, farklı kültürler tanımaktan hoşlananlardan biriyseniz, bu seyahatlerinizde yanınıza çok fazla eşya alamadığınız için her şeyin ufak boyunu tercih ediyorsanız Casper tablet 7 inç boyutu tam size göre. Hafif ve ince tasarımı dolayısıyla çantanızda, cebinizde, elinizde rahatlıkla taşıyabileceksiniz.

Satın alınan tablet hangi amaç için kullanılırsa kullanılsın tabletin uzun ömürlü bir bataryaya sahip olması ve uzun süre boyunca kullanılması istenir. Bu nedenle tablet satın alırken bu konuya özellikle dikkat edilir. Casper tabletler güçlü bataryası sayesinde yapılan tüm işlemlerde kesinti olmadan saatler süren kullanım fırsatı tanır. Tabletinizin şarjı bittiğinde ise Casper tablet şarj aleti ile şarjını doldurarak kullanmaya devam edilirsiniz. Eğer tabletinizin batarya ömrünü uzatmak isterseniz şarja taktığınızda yüzde yüz dolmadan şarjdan çıkarmamaya özen gösterebilirsiniz. Böylece tabletinizin bataryasını koruyabilirsiniz.

Kullanıcılar Mutlu, Fiyatlar Uygun

Casper teknoloji dünyasında öne çıkan bir marka olarak her zaman kaliteli ürünler ile kullanıcılarına hizmet sunuyor ve bu hizmetin karşılığında kullanıcılarından tam not alıyor. Müşteri memnuniyetinin marka için ne kadar önemli olduğunu kullanıcıların talepleri değerlendirip bu taleplere dönüş yapılmasından anlıyoruz. Tabletler için de satın alan, kullanıp deneyimlerini paylaşan, ürünleri hakkında memnuniyetlerini dile getiren insanlar oldukça fazla sayıda. Casper tablet yorumları hem markaya hem de yeni bir tablet almak isteyen kullanıcılara ilham oluyor. Siz de bu yorumları okuyup değerlendirdikten sonra tabletinizi satın alabilir, gerekli kurulum ayarlarını tamamlayarak kişiselleştirebilir ve tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra kullanım keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.  Casper tablet bilgisayarınızın kasa bölümünü zedelenmelerden korumak için aksesuar olarak da kullanılan farklı model ve renk seçenekleri olan tablet kılıfları kullanabilirsiniz. Ek olarak tabletinizin ekran korumasını sağlamak için ise ekran koruma camı tercih edebilirsiniz.

Belirli bir kullanım süresinden sonra Casper tablet güncelleme bildirimi ile karşılaşabilirsiniz. Bu güncellemeleri internet bağlantısı aracılığıyla yaparak tabletinizin performansını arttırabilir, son geliştirilen özellikleri kaçırmadan takip edebilirsiniz. Mükemmel kalitesi ve kullanıcıların özenli kullanımına rağmen yaşanabilecek herhangi bir aksaklık durumunda Casper tablet yazılım işlemleri için teknik servise başvurabilirsiniz. Tabletinizin garanti süresi boyunca yaşanacak aksaklıklar için ücretsiz ve profesyonel teknik servis desteği alabilirsiniz. Sayısız hizmeti ve yüksek performanslı Casper tablet fiyatları uygun rakamlar ile kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Fiyat-performans kıyaslaması yapıldığında satın alırken ödenen ücretlerin karşılığının fazlasıyla alındığını görebilirsiniz. Yüzlerce farklı işlemi hızlı bir şekilde yapabileceğiniz, her bir aile üyenizin kullanımına uygun, kolay bir şekilde taşıyabileceğiniz, yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz, her ihtiyacınıza uygun özellikleri olan, tamamen kişisel zevkinize göre ayarlanmış, çok akıllı ve çok pratik bir Casper tablet bilgisayarınız olsun istemez misiniz? Bu ürüne sahip olmak sizin hakkınız! Şimdi kendiniz için bir iyilik yapın ve bir Casper tablete sahip olmak için küçük bir adım atın. Hepsiburada’ya girerek size en yakışacak tableti seçin ve siparişinizi tamamlayın. Bu küçük adımdan sonra hayatınızda büyük yenilikler ve kolaylıklar olacak!

Casper Tablet Nasıl Açılır?

Tabletinizin şarjının dolu olduğundan emin olduktan sonra açma kapama tuşuna birkaç saniye basılı tutarak ekranda Casper logosunun belirmesini bekleyiniz. Tabletinizin ekranı açıldıktan sonra ilk kez açıyorsanız kurulum ayarlarını yapınız. Tableti ilk açısınız değilse ve daha öncesinde ekran kilidi koyduysanız şifrenizi yazarak açılmasını sağlayabilirsiniz.

Casper Tablet Nasıl Güncellenir?

Tabletinizin internet bağlantısını sağladıktan sonra tabletinize gelen güncelleme bildirimine dokunarak işlemi başlatabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Casper Tablet Fiyatları ve Modelleri

13 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Ekran Boyutu
Toplam 13 / 13 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
İkisi Bir Aradaİkisi bir arada, en temel anlamıyla hem dizüstü bilgisayar hem de tablet gibi kullanılabilen çok fonksiyonlu bilgisayarları tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. 2'si 1 arada veya 2in1 şeklinde de yazılabilen bu fonksiyonel bilgisayarlar, farklı boyutları ve özellikleri sayesinde eğitimden işe, günlük kullanımdan profesyonel kullanıma kadar uzanan geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmektedir. İkisi bir arada bilgisayarların tarihi uzun bir geçmişe dayanmıyor olsa da üretim ve kullanım oranının hızla artmasında çok amaçlı yapısı etkili rol oynamaktadır.  Genellikle 2 farklı formda satışa sunulan ikisi bir arada bilgisayarlar, dokunmatik ekranla bütünleşik, 360 derece dönebilen klavyesi ile ekranı birbirinden ayrılabilen seçeneklerden oluşur. Tablet bilgisayar boyutlarında pratik bir cihaz kullanmak isteyen ancak fiziksel klavyenin konforuna da ihtiyaç duyanlar için geliştirilmiş olan bu hibrit cihazlar, günümüzün hızla gelişen mobil teknolojisine bağlı olarak çeşitlenmektedir.  2'si 1 arada bilgisayarlarda, ekran ve klavye katlandığında ya da birbirinden ayrıldığında otomatik olarak devreye giren dokunmatik ekran, aynı zamanda fiziksel klavye aktifken de kullanılabilme özelliği içerir. Bazı ikisi bir arada cihazların klavyesi de dokunmatik şekilde tasarlanmaktadır. Oldukça pratik bir kullanım imkânı sunan bu ürün grubu, ergonomik boyutları nedeniyle özellikle mobil kullanım için sıkça tercih edilmektedir.  Özellikle yüksek performans gerektirmeyen internet, ofis ve diğer temel işlemler için ideal olan 2in1 bilgisayarlar, yüksek mobiliteleri sayesinde her yerde kolayca kullanılabilme ayrıcalığı sunar. Başta öğrenciler, üst düzeyde taşınabilirliğe ihtiyaç duyan çalışanlar ve benzer beklentilere sahip tüm tüketicilere hitap eden bu bilgisayarlar, genellikle 10 ve 14 inç boyutlarında ekranları ve mekanik ya da dijital klavyelerden oluşan ikisi bir arada cihazlar, dizüstü bilgisayarlardaki gibi ayrı bir batarya içermez; dahili batarya ile gelirler.
Detaylar
AndroidAndroid, Google firması tarafından 2007 yılında geliştirilmiştir. Sürekli yeni güncellemeler olur ve bu güncellemeler çeşitli isimler ile kullanıcılara sunulur. Sistem patenti Google’a ait olmakla beraber cihaz üreticileri, bu sistemi satın alarak ürünlerinde kullanır. Android, günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi ve cep telefonları ve tabletlerde kullanılır. Ayrıca çeşitli akıllı cihazlarda da yer alır. Android işletim sistemi, 3 aşama hâlinde geliştirilmiştir. İlk bölüm, işletim sistemi olup sistemin ana kodları bu bölümde yer alır. İkinci bölüm, katmanlar bölümü olup, sistemin en önemli kısmı kabul edilir. Wi-Fi, GPS, Android kitaplıkları bu bölümde bulunur. Son aşama ise uygulama bölümüdür. Bu bölüm, Android kullanıcılarının cihazlarını daha verimli kullanabilmeleri için bulunur ve çeşitli uygulamalardan oluşur. Android, Linux tabanlı olarak kodlanmıştır ve açık kaynak kodları ile paylaşılmıştır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde kullanıcılar, sistem üzerinde istedikleri değişimleri yapabilir. Android işletim sistemi, tek bir yazılım dili ile kodlanmıştır. Çeşitli diller bir arada kullanılmakla beraber sistem, büyük bölümünde C+ kodları ile geliştirilmiştir. Android uygulamalarda ise Java kullanılır. Ancak, Java dilinin geliştiricisi ile Google arasında yaşanan sorunlar sonrasında Google, kendi dilini geliştirmiştir. Google tarafından geliştirilen Kotlin, 2017 yılı itibarı ile Android işletim sisteminin dillerine eklenmiştir. Android cihazların daha işlevsel kullanılabilmesi için sunulan Java tabanlı programlara Android uygulama adı verilir. Android uygulamalar, Google apk marketi olan Google Play üzerinden indirilebileceği gibi apk olarak da indirilip yüklenebilir. Android uygulamalar için hazır Java kütüphaneleri bulunur ve Google tarafından açık kaynak kodlu olarak yayınlanır. Uygulama geliştirmek isteyenler tarafından Android resmî İnternet sitesi üzerinden gerekli araçlar ve Java kullanım kılavuzu indirilebilir. Böylece Java diliyle isteyen herkes uygulama geliştirebilir.
Detaylar
Uçuş Modu"Uçak Modu" olarak da bilinen; akıllı telefonlar, tabletler, laptop'lar gibi farklı elektronik cihazlarda bulunan "Uçuş Modu", temelde elektronik cihazların dış dünya ile olan ilişkisini kesmek için kullanılan bir özelliktir. 2000'li yılların başlarında hayatımıza girmeye başlayan bu özelliğin ortaya çıkmasının nedenlerinin başında uçuş sırasında uçakların, elektronik cihazların sinyallerinden olumsuz etkilenme riskine karşı kapalı tutulması ve bu durumun yolcular için oldukça sıkıcı bir hâl alması gelmektedir. Gelinen noktada ise artık uçakta seyir hâlindeyken İnternet erişimi mümkün olmaktadır. Uçuş Modu özelliğinin en yaygın olarak kullanıldığı cihazlar, akıllı telefonlardır. Uçak simgesiyle gösterimi yapılan bu özellik, tek bir dokunuşla aktif hâle getirilebilir. Böylece Wi-Fi, mobil veri, radyo bağlantıları, Bluetooth, GPS ve NFC olarak olarak adlandırılan Yakın Alan İletişimi özellikleri devre dışı kalır. Telefon ekranındaki GSM operatörünün simgesinin yerini bir uçak simgesi alır. Yeni nesil akıllı telefonların büyük çoğunluğu, Uçuş Modu aktif olduğunda kapanmış olan Wi-Fi ve Bluetooh gibi özelliklerin yeniden açılabilmesine izin verir. Bu sayede Wi-Fi özelliği aktif olduğundan İnternet erişimi sağlanabilir ve Bluetooth özelliği sayesinde de kablosuz kulaklık gibi cihazlarla bağlantı kurularak bu cihazların da kullanılabilmesi mümkün olur. Adı her ne kadar Uçuş Modu olsa da, günlük hayatta uçuş modu farklı amaçlar için de birçok kullanıcı tarafından tercih edilir. Bunlardan ilki, yaşanılan ağ erişim problemini çözmektir. Telefonun uçuş modunu açıp kapatmak, her zaman olmasa da genellikle bu sorunun çözümü olmaktadır. Ya da çocuklar telefonla vakit geçireceği zaman uçak modu açılabilir ve bir ebeveyn kontrolü yöntemi olarak İnternet'teki zararlı içeriklere erişim engellenebilir. Birçok kullanıcı, kimse tarafından rahatsız edilmek istemediği için de bu özelliği sıklıkla tercih eder. İnternet kullanılarak yazışmaların yapıldığı Whatsapp, Instagram ve Facebook Messenger gibi uygulamalarda karşı tarafa mesajın okunduğuna dair bilgi gitmemesi için bile uçuş modu kullanılabilir. Ayrıca telefon, uçuş modundayken birçok özellik kapalı olduğu için şarjı normalden daha uzun süre dayanır ve çok daha hızlı şarj olur.
Detaylar
Amoled EkranSektörel gelişmeler ile birlikte hayatın içerisine daha fazla dâhil olan teknolojik ürünlerin donanımsal özellikleri de her geçen gün gelişiyor. Bağlantı ve iletişim konusundaki en büyük konfor sağlayıcı akıllı cep telefonları ve evlerin vazgeçilmez parçalarından olan TV modellerinde sıklıkla görülen "amoled ekran" teknolojisi, kullanım kalitesini artıran faktörlerin başında geliyor.  Amoled kelimesi, "Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode" ifadesinin kısaltılmış hâlinden oluşuyor. Bu ifade ise "aktif matrisli organik LED" anlamına geliyor. Amoled ekran teknolojisinde ekrandaki her bir piksel, diğerlerinden bağımsız bir şekilde aydınlatılıyor. Her pikselin ayrı ayrı aydınlatılmasıyla oluşturulan görüntü, böylelikle arka aydınlatma işlemine de gerek duymamış oluyor. Arka aydınlatma işleminden bağımsız çalışan donanım, aynı zamanda pil tüketim düzeyini azalttığından şarj ömrünü de uzatıyor. Amoled ekran teknolojisi, ilk olarak TV modellerinde piyasaya sürülürken yıllar geçtikçe akıllı cep telefonlarında da kendisine yer bulduğu görülüyor. Amoled ekran teknolojisine sahip olan TV modellerinin diğer modellere oranla daha ince ve daha hafif olmaları ise bir başka detay olarak dikkat çekiyor. Renk ve görüntü kalitesinin yanı sıra ağırlık ve kalınlık konusunda da avantajlı bir konumda bulunan amoled ekran teknolojisi, görsel deneyimi de maksimize ediyor. Yatay ya da dikey fark etmeksizin izleme açısı ne olursa olsun netlik ve berraklık niteliğinden bir şey kaybetmeyen amoled ekranlar, bu sayede ayrıcalıklı hâle geliyor. Avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulduğunda bir adım öne çıkan amoled ekranlar, renk çözünürlüklerinin daha realistik ve daha canlı bir şekilde sunulmasına olanak tanıyor. Her bir bileşenin ışık yayma işlemini otonom bir şekilde sağlaması, tepki hız düzeyini de artırıyor. Amoled ekranların video tepki hızı, 1 mikrosaniyeye yakın bir değer gösteriyor. Bu durum da olası netlik kayıplarının önüne geçiyor.
Detaylar