Çatlatma

Boya çatlatma tekniği; yüzey boyama teknikleri arasında özel bir yere sahip olan son derece estetik bir görünüme sahiptir. Özellikle ahşap boyamada yaygın bir biçimde kullanılan bu yöntem eskitme efekti yaratmak için uygundur. Düz renk boyanmış bir zeminin üzerine kendinden çatlayan bir boya uygulanabileceği gibi farklı türde boyaları çatlatmak için özel ürünler de bulunur. Yağlı boya, su bazlı boya, ahşap ve metal boyaları üzerinde kullanılabilen bu ürünler yaratıcı görünümlü eserler ortaya çıkarmak için size geniş bir alan yaratır. Aynı zamanda çatlatma boya fiyatları ile de kullanıcıların kolayca erilebileceği özellikler taşır. Siz de sanatçı kişiliğini ve özgür ruhunuzu yansıtabileceğiniz bu teknik ile ev eşyalarınızı güzelleştirebilir, dekoratif ürünler ortaya çıkarabilir ya da kendinizi rahatlatacak özel bir hobi edinmenin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Çatlatma Boya Nasıl Yapılır?

Mozaik görünümü yaratmak ya da özel boyama yüzeyleri ortaya çıkarmak için son derece etkili olan çatlatma boya çeşitleri özelliklerine göre farklı kullanım şekillerine sahiptir. İlk olarak boyandıktan sonra kuruyarak kendiliğinden çatlama özelliği taşıyan ürünler dikkat çeker. Bu ürünler, içeriklerindeki özel malzemeler yolu ile boyandıktan kısa süre sonra mozaik ya da eskitme görünüşü yaratmak için işlevsel alternatiflerdir. Birbirinden güzel renk seçenekleri ile ön plana çıkan çatlatma boya çeşitleri zemin özelliklerine göre uygulanarak kusursuz sonucun elde edilmesini mümkün hale getirir. 

Hobi ürünleri arasında rahatlıkla bulabileceğiniz özel çatlatma sıvıları ile daha derin ve profesyonel görüntüler yaratmak için kullanılabilecek seçeneklerdir. Bu ürünler boyanmış yüzey henüz ıslakken ideal olarak iki katman şeklinde yüzeye uygulanır. Su bazlı boyalar için su içerikli ve kokusuz ürünler kullanılırken yağlı boya çeşitleri için ise özel ürünler tercih edilmelidir. 

Çatlatma Boyası Ne Kadar Sürede Kurur?

Çatlama özelliği bulunan boyalar ve özel çatlatma sıvıları; yapıları gereği kısa sürede kuruma özelliğine sahiptir. Başka bir boya üzerine uygulanacak çatlayan boyanın uygulamasından önce astar katın kurumasının beklenmesi renklerin karışmaması ve daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarmak için dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Kuru katman üzerine ortalama incelikte sürülen bir kat çatlatma boyası yaklaşık iki saat içinde kuruyarak son görünümüne kavuşur. Tercihen daha derinlikli bir görünüm yaratmak ya da farklı renkleri bir arada kullanmak isteyenler için ise boya kalınlığı artacağından ürünün tam olarak kuruması üç saati bulabilir. 

Çatlatma sıvısı ise boyaya kıyasla daha fazla bekletilmesi gereken bir üründür. Uygulanmasının ardından son halini alması 4 ile 6 saat arasında değişir. Temiz bir fırçayla ve özenle uygulanması gereken bu ürün; başta beyaz renge sahipken kurudukça şeffaflaşarak kaybolur. 

Çatlatma Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Çatlatma tekniğinin en sık kullanıldığı alan ahşap boyamadır. Dekoratif ahşap kutu ve sandıklarda son derece estetik bir görünüm oluşturan bu teknik aynı zamanda ahşap mobilyalar üzerine de uygulanabilme özelliğine sahiptir. 

Ahşap üzerinde çatlatma tekniğinin uygulanması için öncelikle boyanacak zeminin zımparalanarak pürüzsüz hale getirilmesi gerekir. Ardından fon olarak seçilen düz ren boya ya da birkaç boya rengi, uygun bir fırça ile eşit dağılacak şekilde ahşap üzerine uygulanır.Eğer desen çalışması yapılacaksa önce çatlatmalı zeminin ortaya çıkarılması daha temiz ve estetik bir tasarım ortaya çıkarır. 

Fon boyamasının ardından tercihe göre çatlayan boya başka bir fırça ile kuru boyanın üzerine sürülür. Boyanın kuruyan kısımlarında daha uygulama esnasında bile çatlamalar ortaya çıkabilir. Tasarımın gereklerine göre çatlakların sık ya da geniş aralıklarla ortaya çıkması sağlanabilir. Bunun için boya kalınlığı ve fırça darbesi sayısı önemli bir etkendir. Kuruması beklendikten sonra çatlamış yüzey kusursuz bir şekilde ortaya çıktığında eser hazır hale gelir. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çatlatma Boya Fiyatları

29 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 29 / 29 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?