Geçmişe yönelik araştırmaları incelediğimizde insanların aletlerin araştırmalar için yetersiz kaldığı noktalarda işlerine yarayabilecek yeni aletler geliştirmek için vakit harcadıklarını görüyoruz. İşte bu durumun yarattığı en önemli aletlerden bir tanesi de teleskoptur. İnsanlar çok eski çağlardan beri evimiz olan dünyanın ötesine gidebilmek ve ötesini bilmek istiyor. İşte bunun için de uzakları yakınımıza getirebilen teleskop büyük öneme sahip. Siz de mevcut olan merak duygunuzu gidermek veya gördükleriniz karşısında daha da meraklanmak için teleskop alabilirsiniz. Teleskop ile gökyüzünü inceleyebilir, yakınlarınızla keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Aynı zamanda pek çok kişi için önemli bir hobi olan gökyüzü gözlemi sizin için de mükemmel bir hobi olabilir.

Teleskop Seçmenin İncelikleri

Teleskoplar temel olarak üç gruba ayrılır. Bunlar mercekli teleskoplar, aynalı teleskoplar ve Schmidt-Cassegrain teleskoplardır. Teleskop almadan önce ilk olarak hangi türde teleskop alacağınıza karar vermeniz gerekir. Bunun için de detaylı bir araştırma yapmalısınız. Her bir teleskop türü doğal olarak farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Önemli olan sizin kullanım amacınıza uygun teleskobu bulmanızdır. 

Teleskop alırken dikkat etmeniz gereken bazı temel özellikler bulunur. Örneğin teleskoba dair bilmeniz gereken en önemli parametrelerden biri odak oranıdır. Eğer ki geniş açı gözlemler yapmak istiyorsanız F/3.5 - F/8 arasında odak oranına sahip bir teleskop işinize daha çok yarayacaktır.

Mercekli (Refraktör)Teleskoplar

  • Bilinen klasik teleskoplar mercekli teleskoplardır. Mercekli teleskoplar içlerinde ayna bulundurmayan teleskop türleridir.
  • Kullanacağınız teleskop türüne karar verdikten sonra teleskop alırken merceğin kalitesine dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Kalitesiz mercekli bir teleskop almanız durumunda gördüğünüz görüntü istediğiniz gibi olmayacaktır. Özellikle renklerde kaymalar meydana gelmesine sebep olabilir.
  • Mercekli teleskopların en büyük avantajı kullanım konusundaki rahatlığıdır. Hem boyut olarak hem de kullanış biçimi olarak sizi zorlamaz.

Aynalı (Reflektör)Teleskoplar

  • Aynalı teleskoplarda ışık öncelikle aynalardan geçerek gözünüze ulaşmaktadır. İsmini de zaten bu özelliğinden alır.
  • Aynalı teleskopların en büyük avantajı çok fazla ışık almalarına rağmen fiyatlarının uygun olmasıdır. Fazla ışık almaları görüntünün daha iyi olması açısından avantaj sağlar. Diğer teleskop türleri ile kıyaslandığında maliyet olarak da çok daha avantajlıdır.
  • Aynalı teleskopların bir diğer avantajı da diğer teleskop türlerinde olduğu gibi bir renk sapmaları olmamasıdır.
  • Bu tür teleskopların dezavantajı ise görüntünün ters oluşmasıdır. Ancak eğer ki gökyüzünü gözlemlemek amacıyla bir teleskop arıyorsanız bu dezavantaj size problem yaratmayacaktır.

Schmidt-Cassegrain (Katadioptrik) Teleskoplar

  • Bu tür teleskoplar hem aynalı hem de mercekli sistemi bir arada bulundururlar.
  • Hem geniş çapta (bol ışık alan) hem de kısa bir teleskop isteyenler için tam da aranılan teleskop türleridir. 
  • En önemli avantajları taşınabilir olamaları ve dayanıklı olmalarıdır.

Merakınızı Gidermeniz İçin En Yakın Dostunuz: Celestron

1964 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan Celestron uzun yıllardır süre gelen tecrübesi ile birbirinden kaliteli teleskop ve dürbün gibi optik araçlar üretiyor. Uzun yıllardır ayakta kalan bir firma olmasının en büyük etkenlerinden biri olan kaliteli malzeme seçimi markanın çok tercih edilmesinde rol oynuyor. Doğru malzeme seçimi ile ürünlerinin hem çok daha verimli hem de çok daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Böylelikle hem sürekli yeni bir teleskop aramak zorunda kalmıyorsunuz hem de tekrar tekrar para vermiyorsunuz. Kullanmak istediğiniz teleskop türünü seçtikten sonra yapmanız gereken tek şey Celeston teleskoplarından veya Celeston teleskop aksesuarlarından istediklerinizi seçmek oluyor. Siz de kaliteyi uygun fiyatlara almak için hemen Hepsiburada'ya girerek siparişinizi verebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Celestron Teleskop Aksesuarları

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 91 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/80678116/354988/celestron