Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
İthaki Yayınları
Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

İthaki Yayınları
65,00 TL %30
45,50 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (80)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

45,00 TL
49,99 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501713
Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

Aldous Huxley'in kaleme aldığı Cesur Yeni Dünya adlı eser, distopya tarzında yazılmış en önemli kitaplar arasında yer alıyor. Huxley''in beşinci kitabı olan roman, ilk kez 1932 yılında yayınlandı ve dünya çapında büyük ses getirdi.

Ütopyanın Karanlık Gölgesi Distopya

Cesur Yeni Dünya'da teknoloji yönünden çok gelişmiş, 26. yüzyılda Ford'dan sonra 632 yılında yaşayan bir toplum düzeni anlatılır. Bu toplum düzeninde hastalık, endişe ya da hüzün olmadığından görünüşte kusursuz bir dünyayı, yani ütopyayı canlandırır. Bu dünyanın vatandaşları Ford adında bir adama ibadet eder ve onu bir tanrı olarak kabul ederler, çünkü bu ütopya toplumu onun fikirleri ve icatları ile yaratılmıştır. 

Cesur Yeni Dünya'nın insanları doğal olmayan yöntemlerle test tüplerinde doğarlar ve yetiştirilmek yerine koşullandırılırlar. Devletin ikbali ve devamlılığının güvencesi olan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezinde hipnopedya (uykuda eğitim) tekniğiyle eğitilirler. Bu eğitimin sonunda bireyden ziyade toplumsal olarak hareket ederler. Böylece ütopya toplumunda herkes mutludur artık, herkes şartlandığı için çalışarak eğlenir ve "Herkes herkes içindir". Cesur Yeni Dünya her ne kadar ütopya literatürüne ait olsa da eserin geneline yayılmış olan distopik bir atmosfer söz konusudur. Bilim ve teknolojinin kullanımıyla totaliter bir hükümet tarafından yönetilen toplumun, distopik (anti-ütopyacı) bir dünyada yaşayışını merkeze alır. Bu dünya düzeninde bireyselliklerin yerini toplum alır. İnsanlar birer makine gibi programlanır. İhtiyacı neticesinde beslenir ve dilediği kişiyle cinsel ilişkiye girer. Bu toplum düzeninde duyguların yerini ihtiyaçlar alır.

Aldous Huxley Hakkında

Tam adı Aldous Leonard Huxley olan İngiliz yazar, ünlü Huxley ailesinin en önemli üyelerinden birisidir. Dünya çapında en çok romanları ile tanınmış olmasının yanı sıra geniş kapsamlı makaleleriyle de bilinir. Ayrıca kısa öyküler, şiir, seyahat yazıları ve film senaryoları da yazmıştır. Özellikle roman ve denemelerinde, toplumsal nitelikleri, norm ve idealleri bir denetçi gibi eleştirir. Huxley, hümanizmin yanı sıra parapsikoloji ve felsefi mistisizm gibi ruhsal konularla da ilgilenen, dünyanın önde gelen entelektüellerinden biri olarak kabul edilir.


  • Dünya Denetçileri ideal toplumu yaratmışlar, genetik bilimi insan ırkını kusursuzluğa ulaştırmıştır. Alfa-Artı Mandarin sınıfından, Epsilon-Eksi Yarı Moronlara kadar insanlar, önceden belirlenmiş rollerine razı olmaları için yetiştirilirler. Fakat Londra Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde, Bernard Marx mutsuzdur. Eski yaşama biçiminin sürdürüldüğü Vahşi Ayrıbölgelerinden birine yapacağı ziyaret derdine çare olmasa da dönerken beraberinde Londra’ya getirdiği “Vahşi”, teknik uygarlığı farklı bir gözle değerlendirir, onlara neleri kaybettiklerini hatırlatır.

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 272
Yayın Tarihi 2020
Yazar Aldous Huxley
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KITAKI11
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön