Çoklu Depolama Ünitesi (NAS)

Teknoloji ile ilgisi olan herkesin temel sorunlarından birisi de depolamadır. Fotoğraf, video, film, müzik ve akla gelebilecek pek çok dosyanın saklanması için cihazlarda bulunan depolama alanları bir noktadan sonra yetersiz kalabilir. Özellikle iş yerlerinde olası bir bilgisayar sorununa karşı önlem olarak kullanılan Network Attached Storage ya da kısa adı ile NAS depolama çözümleri bilgi kaybını önleyecektir. Veri kaybının yaşanmaması ve kullanıcıların uğraşmaması için düzenli yedekleme ile birlikte çoklu depolama üniteleri NAS tercih edilmektedir.

NAS Nedir?

Dosya deposu olarak kullanılan NAS cihazları Ram'i olan linux çalıştıran bilgisayarlardır, özel ürünlere kart takılabilirken cihazların birçoğunun kendi fan sistemi bulunur. Bu bilgisayarların işletim sistemi ağ üzerinden dosya paylaşımı yapmak için tasarlanmıştır. Yani çoklu depolama üniteleri NAS cihazlar, mini depolama bilgisayarlarıdır. Bağımsız çalışan, elektrikle çalışan ve ağa bağlanarak çalışan NAS cihazlarına ağa bağlı çalışan her cihaz erişebilir. NAS cihazlarına erişebilmek için özel bir program kullanılması gerekmiyor. Cihazların desteklemiş oldukları ağ paylaşım protokolleri sayesinde Windows kullanıcıları "Bilgisayarım" üzerinden "Ağ Bağlantıları" sekmesi ile NAS cihazını görebilirler.

Linux ve OSX içinde benzer paylaşım protokolleri bulunan NAS cihazları sadece bilgisayarlar ile değil Android, iOS gibi mobil işletim sistemi kullanan cihazlar ile de rahatlıkla kullanılabilir. NAS'a hangi cihaz ve işletim sistemi ile bağlanıldığı fark etmiyor. Genel olarak tanımlanan ağ protokollerinin tanımlandığı herhangi bir cihaz ile NAS'a dosya aktarılabilir. Cihazların içerisindeki sektör yapısı da dosya aktarımını etkilemez. FAT 32 ya da MSDOS olması bir farklılık göstermez; çünkü bu cihazlar dosya aktarım odaklı çalışır.

Çoklu depolama üniteleri NAS cihazlarının işlemcilerine göre dosya aktarım hızlarında farklılıklar olur. Bu farklılıklar kullanıcılar tarafından genellikle fark edilmez düzeydedir. NAS performansında en önemli nokta bağlantıdır. Gigabyte ethernet bağlantısı ile saniyede 100 MB'ın altında veri aktarılır. Eğer bağlantı şekli wireless ise aktarım hızı saniyede 25 MB'in altına düşebilir.

Çoklu Depolama Ünitesi Kullanım Avantajları

Anlık kullanım amacı ile özellikle wireless bağlantılarda tercih edilen NAS cihazları depolama ve yedekleme çözümleridir. Cihazların içerisindeki disk sayıları değiştirilebilir. Raid 0, Raid 1, Raid 5 gibi farklı disk kullanımları ile kullanıcılar kendi ihtiyaçlarına göre depolama yapabilir. 2 adet 2 TB olan diski bulunan bir NAS cihazı Raid 0 ile bağlandığında 4 TB tek depolama alanı, Raid 1 ile bağlandığından 2 TB'lık 2 depolama alanı sunar. Ancak 2 depolama alanı demek yedeklenen her verinin 2 kere kaydedilmesi anlamına gelir.

Bazı cihazlarda diskler kişilere ya da departmanlara özel olarak ayarlanabilir. Özel dosyaların ekstra korunmasını sağlayan bu sistem ile NAS cihazı içerisinde de yedek alınabilir. Elektrik kesintilerinde uyarı veren cihazlar depolama konusunda kullanıcıyı uyarmak için eğer ayarları yapıldıysa mail atarak kullanıcıyı bilgilendirir. Bu sayede cihazın bulunduğu ortamda olmayan ama depolama yapan kullanıcılar veri kaybı yaşamazlar. Yüksek depolama alanı sunan cihazların depolama alanları arttırılabilirdir. Cihazların en önemli yanları 7/24 açık kullanılabiliyor olmasıdır. Cihazların neredeyse hepsi enerji tasarrufludur ve kullanılmadıkları zaman uyku moduna geçebilirler.

NAS cihazları diskli ya da disksiz olarak sunulmaktadır. Mevcut disklere uyumlu olan diskler için ayrı bir kasa temin edilebilir. Ya da farklı bir kasa teknolojisi denemek isteyen kullanıcılar mevcut disklerine uyumlu modeller kullanabilir. Kasaların disk kapasiteleri farklıdır. Kasalar için harici disk kullanımı da mümkündür. NAS cihazının kapasitesini arttırmak ya da diskleri değiştirmek için ayrıca disk alınabilir. NAS sistemleri bulut depolama sistemlerine bağlanıp yedekleme yapabilir. Bu sayede kullanıcılar istedikleri zaman her yerde yedekledikleri dosyalara ulaşabilir. Aynı anda birden fazla kişi tarafından kullanılan cihazlarda kişiler, kendi dosyalarını şifreleyebilir ya da aynı anda farklı yerlerden dosyalara erişim yapabilirler.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

NAS Çoklu Depolama Ünitesi

261 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 261 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?