Dalış Paletleri

Su altı sporları arasında büyük bir öneme sahip olan ve farklı su altı sporlarında da aşama kaydetmek için temel düzeydeki eğitimin alınmasına katkı sağlayan dalış, fiziksel ve zihinsel açıdan dayanıklı olmayı gerektirir. Dalış sporunun vazgeçilmez unsurları arasında ise dalış paletleri yer alır.

Dalış Paleti Modelleri

Dalış paletleri, yüzücülerin su altında rahat hareket etmelerini sağlar. Su altındayken elle yön belirlemek mümkün değildir. Doğru yönde ilerlemeniz için ayaklarınıza büyük iş düşer. Bu sebeple dalış yapacak yüzücülerin palet kullanması son derece önemlidir. Suyun altındayken bütün yön mekanizması dalış paletlerinin kontrolünde olur. Kontrolün kaybedilmemesi ve güvenliğin sağlanabilmesi için paletin ayağınız ile uyumlu olması gerekir.

Bu ürünler, yapısal özelliklerini suyun altında daha uzun süre koruyabilir. Dalış paletleri kendi içerisinde iki ayrı türe ayrılır. Bunlar, serbest dalış ve scuba dalış paletleridir. Serbest dalış paleti kullanan kişiler, fiber palalı paletlere göre daha dayanıklı olan karbon palalı paletleri de tercih edebilir. Karbon palalı paletler, daha az efor harcayarak hızlı bir yüzüş imkanı elde edebilmenizi sağlar. Ayrıca karbon palalı paletler, dalış derinliğinin 10 metreyi aştığı anlarda da kullanıma uygundur.

Keyifli Dalışlara Özel Dalış Palet Modelleri

Scuba dalış paletleri, neopren materyallerden tasarlanan ve ayakkabı tabanı kalınlığında taban boyutuna sahip olan ürünlerdir. Scuba dalış paletlerinin üzerinde yer alan delikler su sirkülasyonunu azaltır. Böylelikle daha az efor harcamanıza destek verir. Paletlerin arkadan bağlamalı olan bölümlerini belirli aralıklar ile değiştirmeniz kullanıcı deneyimi kısmında sorun yaşamamanızı sağlar. Arkası açık olan dalış paleti modelleri ise genellikle tüplü dalışlarda tercih edilir.

Suyun gücünü kendinize avantaj sağlayabilecek şekilde kullanabilmeniz için temel palet vuruş tekniklerini öğrenmeniz yeterlidir. Dalgıç adaylarına eğitimler esnasında kalçadan palet vurmaları da öğretilir. Bu teknik tamamen yanlış olmasa bile palet vururken bacağın düz şekilde aşağı yukarı oynaması, hem harcayacağınız eforu hem de hava tüketimini artırır.

Profesyonel ve Amatör Dalış Paleti Modelleri

Suda rahat bir şekilde ilerleyebilmek ve su altında yaşayan canlılara da zarar vermemek için dizler kırık haldeyken bileklerinizi dıştan içe kürek şeklinde hareket ettirmeniz tavsiye edilir. Böylelikle ivme de yakalamış olursunuz. Yüzerken palet kullanırken başvurabileceğiniz bir diğer teknik ise helikopter dönüş tekniğidir. Bu teknik sayesinde döneceğiniz yöne doğru dizden aşağı bölgeyi ve bileğinizi dıştan içe doğru oynatarak olduğunuz yerde dönebilirsiniz.

Sizler de amatör ve profesyonel kişiler için özel olarak tasarlanan dalış paletleri sayesinde yüzme aktivitesini daha güvenilir şekilde yapabilirsiniz. Dalış paleti fiyatları, ürünlerin üretiminde yer alan malzemeleri ve modeline göre değişebilir.

Dalış Paleti Fiyatları

Dalış paletleri, tüm su altı sporlarında tercih edilen ekipmanlar arasında yer alıyor. Dalış paletleri, suyun daha kolay itilmesini ve su içinde daha rahat hareket edilmesini sağlıyor. Dalış paleti fiyatları içinde sunulan ürünler, yaz aylarının vazgeçilmezi oluyor.

Dalış Paleti Çeşitleri 

Dalış paletleri, her seviyede yüzücünün hızlı yüzmesini sağlıyor. Serbest, teknik ve sportif dalış yapmak ya da yüzme ve idmanda kullanılmak için farklı dalış palet modelleri bulunuyor. Kanal itiş gücü teknolojisine sahip olan palet modelleri, her türlü dalış şartında en uygun seçenekleri sunuyor. Esnek ve dengeleyici tasarımları sayesinde kalça burkulmasını ortadan kaldırıyor. Düşük ağırlığa sahip olan dalış paleti modelleri, çok fazla fiziksel çaba gerektirmeden mükemmel yüzüş sunuyor. Ayakları yüzeyin altında tutmaya yardımcı olan dalış paletleri, yüksek kaliteli yapıları ile ön plana çıkıyor. Su içinde kanal açarak ekstra ivme sağlayan pala tasarımına sahip paletler, en iyi performansı sunuyor. Sarı, mavi, siyah, pembe, yeşil, kırmızı, gri, turuncu gibi renk alternatifleriyle dikkat çeken ürünler, kaymaz taban yapıları sayesinde maksimum dayanıklılık sağlıyor. Pratik kullanıma sahip paletler, yumuşak bilek etrafı ile ayağınıza rahat oturuyor. Yüzmede kullanılan diğer bir ekipman da el paletleri olarak karşınıza çıkıyor. El paletleri, kullanıcının üst vücut kaslarının daha etkin çalışmasına imkan sağlıyor. Dalış paleti fiyatları içinde sunulan ürünler, yapısal özelliklerini uzun süre suyun altında koruyor. 

Dalış Paleti Kullanımı

Dalgıç paletleri, yüzme öğretirken ya da  dalgıç adaylarına eğitim verilirken kullanılıyor. Suyun gücünü doğru kullanmak için temel palet vuruş tekniklerinin bilinmesi gerekiyor. Eğitimler esnasında dalgıç adaylarına kalçadan palet vurmaları öğretiliyor. Palet kullanmak ayak vuruşunu ve bacak kaslarını güçlendiriyor. Su altındaki canlılara zarar vermemek için dizler kırık haldeyken bileklerinizi kurbağa gibi hareket ettirmeniz gerekiyor. Bu şekilde yüzmeniz hız kazanıyor ve suda daha rahat ilerleniyor. Ayak vuruşu sırasında dizini gereğinden fazla bükenlere ve kelebek stili öğrenmek isteyenlere de dalış paleti kullandırılabiliyor. Paletler ayakta takılıyken karada veya sığ sularda yürümeye çalışılmaması gerekiyor. Bu şekilde kullanılan paletlerin kırılması ve zarar görmesi mümkün oluyor. Dalış paletlerinin, soğuktan, aşırı sıcaktan, güneş ışığından ve rutubetten korunması gerekiyor. Paletler, kurallara uygun olarak kullanıldığı sürede uzun ömürlü oluyor. Dalış paletleri, tatlı su ile kolayca temizleniyor.

Dalış paletleri seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dalış paleti seçerken palet uzunluğu ve bacakların gücü arasındaki dengeye dikkat edilmesi gerekiyor. Uygun seçilmeyen dalış paletleri, kas yorgunluklarına ve kramplara neden olabiliyor. Dalış paletinin ayak ceplerinin ayak kısmına tam oturması gerekiyor. Bol gelmesi durumunda itiş gücü kaybı oluyor. Seçilen paletlerin hafif olması ve kaliteli malzemeden üretilmesi de dikkat edilmesi gereken en önemli etkenler arasında yer alıyor. 

Dalış paleti fiyatları neye göre belirlenir?

Palet fiyatları, kullanım amacına, işlevselliğine, dayanıklılık derecesine, ürünün modeline, üretildiği malzemeye ve markasına göre değişiklik gösteriyor. Üç farklı malzemeden oluşan şnorkel setlerinin fiyatları, tek parça dalış paleti modellerine göre daha pahalı satılıyor. Dalış paleti modellerinin fiyatları, kapalı, açık ve ayarlanabilir oluşlarına göre de değişebiliyor.  

Dalış paleti markaları nelerdir?

Dalış paletleri içerisinde, farklı özelliklere sahip Cressi, Seac Sub, Albastar, Scubapro gibi birçok marka bulunuyor. Bu markalar, dalış türlerine göre farklı alternatiflere sahip ürünleri ile en iyi yüzme ve dalış keyfini sizlere sunuyor. Aynı zamanda Technısub, Salvassub ve Apnea markaları, çeşitli teknik özelliklerdeki malzemeleri tek bir kalıpta birleştirmesi ile ön plana çıkıyor. 

  • Dalış Paleti Nasıl Temizlenir?

  • Dalış paletlerinin bakımı oldukça zahmetsizdir. Kullandığınız paletleri tatlı suda bekletmek ve kurulamanız yeterlidir. Paletlerinizi kullanırken kurallara uygun şekilde davranırsanız daha uzun süre boyunca da kullanabilirsiniz.
  • Dalış Paleti Nasıl Seçilmelidir?

  • Dalış paleti satın alırken ürünü hangi tür dalışta kullanacağınızı belirlemelisiniz. Dalış paleti özellikleri ele alındığı zaman ürünler, serbest dalış ve scuba dalış paleti olarak iki ayrı kategoriye ayrılır. Scuba dalış paletlerinde kısa, serbest dalış paletlerinde ise uzun ve ince modellerin seçilmesi önerilir.
  • Dalış Paleti Nasıl Kullanılır?

  • Palet modelleri lastikli ya da arka kısımdan ayağa geçmeli olarak tasarlanır. Genel olarak kolay bir şekilde ayağa geçer ve istenmediği sürece çıkmaz. Paletin bilek hareketi ile değil doğrudan bacak hareketi ile kullanılması tavsiye edilir.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dalış Paleti Fiyatları

502 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 502 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22007826/22003835/1300701