Disk Kabloları

Bilgisayarlarınızdaki verilerin kalıcı olarak depolandığı sabit diskler, çalışabilmek ve gerektiği zaman veri aktarımı gerçekleştirebilmek için, veri aktarım ve güç kablolarına gereksinim duyarlar. Sahip olduğunuz bilgisayarın, güç kaynağında bulunan kablolardan kaynaklı arızalar yaşarsanız ya da diskinizin veri aktarım kablolarında kırılma olursa, günlük bilgisayar kullanımınız sekteye uğrayabilir. Çeşitli markaların sizlere sunduğu farklı amaçlara hizmet eden disk kabloları arasından, gereksiniminize uygun olanları edinerek, bilgisayarınızın daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Disk Kablosu Fiyatları

Uzun yıllar bilgisayarlarda kullanılan sabit diskler, IDE yapılıydılar. Bilgisayar kasasında yer alan en kalın olan ve yassı yapıda üretilen bu kablolar, kolaylıkla tanınabilecek görünümlere sahipti. Bu kabloların en olumsuz yanı, kasa içerisindeki hava akışını olumsuz etkilemeleri ve çabuk kıvrılmaları dolayısıyla, kablo veri hatlarında kırılmalar yaşanabilmesiydi. Son yıllarda popüler bir hale gelen SATA arabirimi, IDE arabiriminin aksine daha ince, daha dayanıklı ve çok daha hızlı veri aktarımı yapabilecek şekilde geliştirildi. Üreticilerin teknolojiyi daha ileri noktaya taşımalarıyla SATA II ve SATA III arabirimleri ortaya çıktı. Birbirinden farklı veri aktarım hızları olan bu bağlantı modellerinin, şu anki en günceli SATA III sürümüdür.

Eski tip sabit disklerin veri aktarım kabloları gibi, elektrik gücü giriş yapıları da hayli farklıydı. Molex olarak adlandırılan güç kabloları yerini, yeni nesil sabit disklerde SATA güç kablolarına bıraktı. Molex kablolara göre daha az yer kaplayan konnektör yapısına sahip bu ürünler, Molex dönüştürücülerle de kullanılabilir şekilde tasarlanmıştır. Disk kablosu fiyatları; kabloların özellikleri, kullanım amaçları, uzunlukları ve sürümlerine göre değişiklik gösterebilir.

Disk Kablosu Çeşitleri

Eski ya da yeni bilgisayarınızda bulunan sabit diskler için arzu ettiğiniz her türlü kabloyu kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer eski bir bilgisayarınız varsa, kasa içerisinde bulunan IDE yapılı sabit disk için Molex yapılı bir güç kablosu ve IDE temelli veri aktarım kablosu gereksiniminiz bulunabilir. Son dönem IDE kabloları, öncüllerinin aksine yuvarlatılmış ve file içerisine sarılmış olarak sabit bir şekilde gelebilir. Kasa içerisindeki hava akışına önem veriyorsanız, bu tür ürünleri tercih edebilirsiniz.

Birkaç yıl öncesine ait bir bilgisayarınız varsa, kablo seçiminizde anakartınızın sabit disk desteğini öğrenmenizde fayda olabilir. SATA I veya SATA II yapılı sabit diskiniz için, bu ürünlerle uyumlu veri aktarım kablolarını edinebilirsiniz. Eğer sabit diskinizin güç giriş kablolarında bir arıza bulunuyorsa, Molex – SATA güç kablosu dönüştürücü ürünlerle güç kaynağınızda boşta kalan Molex bağlantı noktalarını kullanarak çözüm üretebilirsiniz. Eğer güç kaynağınız modüler yapılıysa, doğrudan buna uygun güç kabloları da edinebilirsiniz.

Doğru Disk Kablosu Satın Almanın Önemi

Güncel bir bilgisayara sahipseniz büyük bir ihtimalle kullandığınız sabit disk arabirimi SATA III formundadır. 6 Gb/s hızında veri aktarımına izin veren SATA III arabirimi ve veri aktarım kabloları, öncüllerinden biraz daha farklı yapıdadır. Tamamen düz yapıda olan önceki sürümlerin veri aktarım kablolarından, kablo ortasında bulunan girintiyle ayrılan SATA III disk kablolarını üzerlerindeki veri aktarım değerlerini okuyarak da ayırt edebilirsiniz. Veri aktarım kablosu konusunda farklılık olsa da SATA III güç girişleri önceki modellerle aynıdır.

Sahip olduğunuz donanımı tanımanız, edinmeyi planladığınız disk kablolarını doğru şekilde seçmenizi sağlayabilir. Örneğin bir e-SATA sabit diskiniz varsa, bu aygıta normal SATA ya da IDE veri aktarım kablolarını takmanız mümkün olmaz. Bunun yerine SATA – e-SATA dönüştürücü disk kabloları kullanarak arzu ettiğiniz sonucu alabilirsiniz. Harici disklerin bazıları, hızlı bir arayüze sahip olan e-SATA desteğiyle gelebilir. Bu arayüzü kullanmanız sayesinde veri aktarımı noktasında zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Disk Kabloları

328 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 328 ürün
DSACategoryId/2147483646/42/757/105306