Endoskop Kamera (Boroskop)

Endoskop Kamera (Boroskop)

Endoskop kamera, görsel inceleme için doğrudan erişimin kısıtlı olduğu yerlerde kullanılan optik bir cihazdır. Genellikle esnek bir boru ya da tüp şeklinde tasarlanan cihazın, bir ucunda optik veya elektrikli sistemle birbirine bağlanan objektif lens veya kamera bulunur. Bazı durumlarda, optik sistem uzaktaki nesnenin aydınlatılması için fiber optiklerle çevrelenir. Aydınlatılmış nesnenin dahili bir görüntüsü, lens tarafından oluşturulur ve izleyicinin gözüne sunan bir göz merceği tarafından büyütülür. 

Boroskop Türleri

Esnek, video ve ridgid olmak üzere 3 ana boroskop türü vardır. Geleneksel esnek boroskop modelleri, görüntüyü piksellere bölen bir fiber optik demeti içerir. Bu modeller aynı zamanda fiberkop olarak da bilinir. Genellikle hava girişlerinin, türbinlerin ve contaların durumunu sökmeden görüntülemek için motor boşluklarına erişmek için kullanılır. Esnek boroskopların temel dezavantajı pikselleşmedir. Bununla birlikte görüntü kalitesi, görüntü kılavuzunda kullanılan fiber sayısına ve yapıya bağlı olarak farklı modeller arasında büyük ölçüde değişiklik gösterir. Bazı üst düzey boroskoplar, sorunlu bir alanın boyutunu değerlendirmeye yardımcı olmak için "görsel ızgara" sistemi sunar. Boroskobun fiber içeriği, izleyiciye mümkün olan en yüksek çözünürlüğü sağlamak için kritik öneme sahiptir. Minimum miktar 10.000 pikseldir. En iyi görüntüler ise daha büyük çaplı boroskoplar için 15.000 ila 22.000 aralığındaki daha yüksek sayıda fiberler ile elde edilir. Tüpün sonundaki ışığı kontrol etme yeteneği, kullanıcının video veya hareketsiz görüntülerin netliğini büyük ölçüde artırabilecek ayarlamalar yapmasına olanak tanır.

Endoskop Kameralar

Videolu boroskoplar ya da endeskop kameralar esnek boroskopa benzer, ancak esnek tüpün sonunda minyatür bir video kamera yer alır. Tüpün ucunda, ekipman, motorlar ve diğer karanlık alanların derinliklerinde görüntülerin yakalanmasını mümkün kılan bir ışık kaynağı bulunur. Videolu boroskoplarda, uzaktan görsel inceleme için bir araç olarak, cihazın daha sonra izlenmek üzere video veya hareketsiz görüntü yakalama yeteneği büyük bir avantajdır. Diğer uçtaki bir ekran kamera görüntüsünü gösterirken, bazı modellerde bulunan joystick veya benzer bir kumanda ile izleme konumu değiştirilebilir. Geleneksel boroskopla karşılaştırıldığında videolu modeller çok daha az maliyetlidir ve potansiyel olarak daha iyi çözünürlük (kameranın özelliklerine bağlı olarak) sunabilir. Üst düzey video boroskop fiyatları üreticiye, seçeneklere ve özelliklere bağlı olarak geniş bir yelpazede değişiklik gösterir.

Ridgid Boroskoplar

Ridgid boroskoplar, fiberkoplara benzer, ancak genellikle esnek bir boroskopa kıyasla daha düşük bir maliyetle üstün bir görüntü sağlar. Ridgid boroskoplar, görüntülenecek şeye erişimin düz bir çizgide olması gerektiğine dair sınırlamalara sahiptir. Bu nedenle rijit boroskoplar, otomotiv silindirlerinin, yakıt enjektörlerinin ve hidrolik manifold gövdelerinin incelenmesi gibi belirli görevler için daha uygundur. 

Soru1: Endeskop ve boroskop arasındaki fark nedir?

Cevap 1: Endoskop bir tür boroskoptur ve her ikisi de benzer işleve sahiptir; ancak çap, esneklik, büyütme, ışık seviyesi, görüş yönü ve uzunluk bakımından biraz farklıdır. Bu farklılıklar çoğunlukla makine parçalarının veya insan vücudunun muayenesi için uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, endoskoplar, insan vücudunun iç yapısına uyum sağlamak için daha çok kullanıldığı için genellikle boroskoplardan daha hafif bir aydınlatmaya sahiptir.

Soru 2: Endoskop kamera ne için kullanılır?

Cevap 2: Endoskop kameralar kalite, güvenlik ve bakım gereksinimleri nedeniyle özel dikkat gerektiren motorların, türbinlerin, otomotiv ve endüstriyel olarak üretilmiş parçaların görsel denetiminde yaygın olarak kullanılır. Endoskop kamera kullanmanın temel nedeni, incelenecek alanın başka yollarla erişilemez olmasıdır.

Soru 3: Ridgid boroskop çeşitleri nelerdir?

Cevap 3: Ridgid boroskoplar Harold Hopkins, akromatik ve gradyan lensler olmak üzere iç tiptir. Büyük çaplı boroskoplar için (12 mm'nin üzerinde) akromatik lensler, küçük çaplı tüpler için Hopkins çubuk lensler ve gradyan indeks çubuk lensler tasarımları ile üstün görüntüler sağlar. Çok küçük boroskoplar için (3 mm'nin altında), gradyan indeks lensleri genellikle daha iyidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Endoskop Kamera (Boroskop)

537 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 537 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?