Bisikletin üç ana türü olan yol, şehir ve dağ bisikletlerinde en önemli noktalardan biri doğru ölçülere sahip, vücutla uyumlu bir bisiklet tercihinde bulunmaktır. Gidon boyunlarının temel amacı gidonu kadroya bağlamaktır. Ancak kadro boyu ve sele borusu uzunluğu gibi iki önemli detayın yanında büyük rol oynayan parçalardan biri de gidonun duruşunu ve açısını belirleyen de gidon boynudur. Gidon boğazı olarak da bilinen gidon boynu, milimetrik uzunluk farklarına sahip olsa da açılı olması sebebiyle bisikletteki temel duruş prensipleri açısından önemlidir. Amatör düzeyde de, profesyonel düzeyde de sele, kadro boyu ve gidon boynu ölçülerinin uyumlu olması bisiklet üzerinde performans olarak maksimum verim sağlamaya yarar. Gidonun ne kadar eğimli, düz veya dik olacağıyla beraber, bisiklet kullanırken ne kadar yatık pozisyonda kullanılacağı da yine gidon boynu sayesinde kolaylıkla ayarlanabilir. Bisikletçiler tamamen kendi rahat ettikleri pozisyona göre yatık veya dik pozisyonda sürüş yapabilirler. Daha az yatmak isteyen bisikletçiler dik açılı gidon boyunlarını tercih ederek, kendilerine uygun ideal sürüş pozisyonlarını elde ederler. Amatör sürüşten profesyonel veya spor amaçlı sürüşlere geçildikçe gidon boynu tercihleri de değişir. Sportif kullanım amaçlayan bisikletçiler dik açılı parçaların yerine 0’dan 10 dereceye kadar açılı gidon boyunlarını seçerler.

Bisiklette vücut ağırlığını doğru bir şekilde yaymak, sağlıklı ve faydalı kullanım açısından çok önemlidir. Sele ve gidon arasındaki yük dengesi, gidon boynunun uzunluğu ile farklı şekillerde ayarlanabilir. Seleye çok yük binmesi durumunda bel ve sırt ağrıları ortaya çıkar ve böyle durumlarda genel olarak bisikletin kadrosunu değiştirmek büyük bir bütçe istediği için gidon boynu ayarı yapılarak daha konforlu bir duruş elde edilmeye çalışılır. Gidon boynunu takarken belirli noktalardan daha uçta takılmamalıdır. En fazla ne kadar yüksek kullanılabileceği de ürün üzerindeki uyarılarla ve çizgilerle belirlenir. Hem kişisel hem de sportif amaçlı kullanım için genellikle 25.4 veya 31.8 milimetrelik boğaz çaplarında üretilen gidon boyunları, yol bisikletleri için 26 milimetre ölçülerde de üretilebilirler. 50-60 milimetrelik boylardan 140 milimetrelere kadar uzanabilen gidon boynu, genel olarak alüminyum malzemeden üretilirler. En üst ve profesyonel düzeydeki yarış bisikletlerinde ise karbon olarak kullanılırlar. Gidon boynu alırken boy ve çapla beraber açı da doğru belirlenmelidir. 0, 5, 10 derecelik temel açıların yanında 8 derece gibi daha ince ayarlama yapılmasını sağlayan modeller de bulunabilir. Tamamen serbestlik isteyen ve sürüş tarzına göre sık sık değişiklik yapabilen bisikletçiler için ise en uygun model açısı ayarlanabilir olanlardır.

Seçtiğiniz gidon boynunun sürüş sırasında sert ve dayanaklı olması önemlidir. Vidalandıktan sonra esneyebilen veya hareket eden gidon boyunları yanlış ölçülere sahip olduğunu gösterir ve bu da sürüş sırasında hem ergonomik açıdan hem de güvenlik açısından sorunlar doğurur. Yol, dağ ve şehir bisikletlerinde gidon boynunun yüksek direnç ve minimum esneme oranına sahip olmaları en doğru kullanımı sağlar. Amatör ve bireysel kullanım için ağırlıkları 100 gram civarından başlayan gidon boyunları, ölçüleri büyüdükçe 250 gramın üzerine çıkabilmektedir. Profesyonel kullanıma uygun karbon modeller ise 100 gramın da altında ağırlığa sahiplerdir. Gidon boynunun bisiklet için doğru ölçülerde alınıp alınmadığını test etmek için bisiklete istenen pozisyonda oturulduktan sonra gidon tamamen düz tutulur ve ön tekerleğe doğru bakılır. Özellikle şehir ve dağ bisikletlerinde kişi bu pozisyonda tekerleğin göbek kısmını görmemelidir. Gidon boğazları seçilen malzeme özelliklerine ve profesyonellik düzeylerine göre çok geniş bir fiyat aralığında kullanıcılara sunulmaktadır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Gidon Boynu

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 142 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007057/60007082