En Ucuz ve Kaliteli Bisiklet Gidonu

Bisiklet Gidonu

Bisiklet, bir yerden bir yere gitmenin verimli, uygun maliyetli ve sağlıklı bir yoludur. Bisiklet gidonları da sürüş stilinizi belirleyen araçlardan biridir. Bu nedenle sadece yol tutuşu ve performansı açısından değil, aynı zamanda rahat bir sürüş deneyimi için de bisiklet gidonu kullanmak çok önemlidir. Gidon, bisikletinizde bulunan en önemli bileşenlerden biridir. Bisiklet gidonlarının bisiklet deneyiminizi artırabilecek kendine özgü avantajları vardır. Bisiklet gidon fiyatları, bisikletinizin modeline ve kalitesine bağlı olarak değişebilir.

Bisiklet Gidonu Nedir

Bisiklet gidonu, bisikleti yönlendirme ve ağırlığınızın bir kısmını desteklemeye yarayan bir araçtır. Bisiklet gidonu, bisikletinizin dengesini ve yol tutuşunu büyük ölçüde etkiler. Gidonlar, bisikletinizin konforu, aerodinamiği ve kullanımında önemli bir rol oynar. Gidon olmadan bisikletinize manevra yaptıramaz veya hızı ve yönü kontrol edemezsiniz.

Pedallarınızla birlikte üç ana temas noktasından biri olan bisiklet ön gidon, direksiyonun ve bisikletin nasıl hareket ettiğini de kontrol eder. Başka bir deyişle, bisikletinizin dengesi ve güvenilirliği önemli ölçüde gidona bağlı olur.

Bisiklet Gidon Çeşitleri Nelerdir?

Karbon, alüminyum, çelik ve titanyum gibi farklı malzemelerden üretilmiş renkli bisiklet gidonu çeşitleri bulmak mümkündür. Mevcutta bulunan gidon çeşitleri hakkında bilgi edinmek için bu maddeleri inceleyebilirsiniz:

 • Düz Gidonlar: Bu tür, çoğu bisiklet için standarttır. Çoğu durumda, biniciye doğru çok hafif bir bükülme bulunmasına rağmen, tamamen düz olmaları ile karakterize edilir. Çok yönlülükleri nedeniyle kros binicileri arasında oldukça popülerdir. Kros sürücüleri arasında popüler olmasının bir başka nedeni de, öne eğilmeyi kolaylaştırmasıdır. Tırmanış sırasında vücudunuzu gidona doğru hareket ettirmek, kaldıracı iyileştirir. Ağırlığınızı öne vermek ise, yoldaki lastiğin tutuşunu güçlendirir. Düz bisiklet gidonu sade yapısı sayesinde direksiyonu öngörülebilir ve hassas hale getirir. Işık, bisiklet freni, telefon tutucu ve diğer yardımcı bisiklet ek gidon ekipmanlarını da düz gidonlara kolayca takabilirsiniz. Düz gidonlar, daha dar oldukları için kapı, koridor gibi dar aralıklara sahip alanlardan geçmeyi kolaylaştırır. Bu gidonlar, daha az malzeme ile daha güçlü ve hafiftir. Düz yol bisikleti gidonları sadece yeni başlayanlar veya tur bisikletleri içindir.
 • Bullhorn Gidonlar: yukarı ve ileri eğimli olan bu tür, tipik bir boğa boynuzunu andırır. Bullhorn'lar, rüzgârla karşılaşıldığında veya yüksek hızlarda giderken alçalmaya izin verir. Bu da onu, bisiklet yarış gidonu olarak pist yarışı gibi hız odaklı sürüşler için ideal hale getirir. Bu gidonlar, sürücüye yokuş yukarı bisiklet pedalı çevirirken mümkün olan en iyi kaldırma kuvvetini verir. Kıvrımlı şekli, rahat ve güçlü bir kavrayışa olanak verir.
 • Drop Bar Gidonlar: Bu model, estetik görünüm ve çok yönlülüğü sayesinde bisiklet tutkunları arasında çok popülerdir. Düz bir orta bölüme ve her bir ucu aşağı ve sürücüye doğru kıvrılan bir şekle sahiptir. Ergonomik ve anatomik gidonlar, eli daha rahat hissettirmek için tasarlanır. Yarış bisikleti gidonu için uygun olan bu model, tıpkı Bullhorn gidon modelleri gibi aerodinamik bir yapı sunar. Şehirde düz yollarda bisiklet kullanan kişiler içinde son derece ideal olan drop gidonlar, estetik ve şık görünür.
 • Aero Bar Gidonlar: Bu gidon türü özellikle, sürücünün zamana karşı tek başına rekabet ettiği durumlarda kullanılır. Aero barlarda, kolları öne doğru esnetmek için kol dayama pedleri bulunabilir. Bu pedlerle, kollarınızı ve bileklerinizi dinlendirebilirsiniz. Aerodinamik bir duruş sağlayan model, hava sürtünmesini azaltmak için sürücüyü dar bir pozisyonuna getirir. Aero bar bisiklet gidon seti, klipsli olarak bulunabilir. Bu klipsli modeller, başka gidon türlerine ekleme yapmaya izin verir.
 • Cruiser Gidonlar: Bu model, sürücünün tamamen dik otururken bisikleti kontrol etmesine izin verir. Gidonun konumu, sürüş sırasında bilekleri en doğal konuma getirir. Cruiser gidonları, bisikletinize gözleri yormayan sevimli ve sade bir görünüm kazandırır. Gidonun arkaya doğru eğimli tasarımı ön tarafa dolu bir sepet koysanız bile ağırlığı dengeli tutar.
 • Kelebek Gidonlar: Tur veya trekking barları olarak da bilinen bu gidonlar, uzun yolculuklar için çok çeşitli el pozisyonları için tasarlanır. Ayrıca aynalar, telefonlar, haritalar ve hatta çantalar gibi uzun yolculuklar sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeler için çok fazla alan sağlar.
 • Klasik Gidonlar: Yol bisikletlerinde yaygın kullanılan bu tür, düz gidonların aksine çok çeşitli el pozisyonlarına izin verir. Klasik bisiklet gidonu, standart boyutu ile ekstra kontrol sağlar.
 • Karbon, Alüminyum Bisiklet Gidonları: Karbon yol bisikleti gidonu, esneklik ve hafif bir yapı sunar. Alüminyum gidonlar, karbondan daha az esneklik sağlayarak yol titreşimlerinin daha az emilmesi nedeniyle daha sert bir sürüş deneyimi sunar. Karbon, alüminyum bisiklet gidonu, konfor ve performans olarak ideal kullanım sağlar. Profesyoneller arasında bile alüminyum gidonlar popülerdir. Kullanımı giderek artan karbon gidonlar da, yarış sırasında performansı korumak için daha hafif ve daha güçlü bir seçenektir.

Bisiklet Gidonu Seçerken Hangi Noktalar Göz Önünde Bulundurulmalıdır?

Birçok farklı ihtiyaca yönelik olarak üretilen bisiklet gidon modelleri arasından seçim yapmak son derece zor olabilir. Gidon seçimi kişisel tercihlere bağlı olsa da, bazı noktalara dikkat etmek, doğru gidonu seçmeniz açısından oldukça önem taşır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bisiklet gidonu seçimi aşamasında ilk olarak, bisikletinizi kullanmayı planladığınız arazi özelliklerini dikkate almalısınız.
 • Ellerinizi ve vücudunuzu rahat ettiren konforlu gidon modellerini seçmeniz önerilir.
 • Çok yönlülük özelliği dikkate alınması gereken bir noktadır. Çünkü bu özellik, farklı türdeki bisiklet stilleriyle kullanım imkânı sunar.
 • Aerodinamik modeller, rüzgâr direncini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kaldırma ve dönüş kabiliyeti yüksek olan kontrol sunan gidon modelleri tercihi
 • Daha geniş bir gidon size daha fazla kaldırma kuvveti sağlar. Bu da, dönüşü kolaylaştırır ve daha az enerji harcamayı sağlar.
 • Seçeceğiniz bisiklet gidonu uzun olursa, riskli parkurlar ve engebeli araziler üzerinde daha fazla sürüş kontrolü elde etmenize yardımcı olur.
 • Uzun süreler boyunca bisiklet kullanan bir kişiyseniz, bisiklet dinlenme gidonu modelleri arasından seçim yapmalısınız. Bu modellere, kelebek ve aero bar gidonlar örnek olarak gösterilebilir.
 • Eğer çok fazla moloz bulunan uzun ve dolambaçlı yollarda bisiklet kullanıyorsanız, geniş ve yükseltilebilen gidon modelleri kullanmanız iyi bir fikirdir.
 • Yavaş sürüşleri tercih ediyorsanız, kruvazör gidonlar sizin için uygundur. Ancak hızlı, tempolu ve hiperaktif bir sürücüyseniz, çeşitli bisiklet stilleri sunan gidonlara yönelmeniz daha doğru olur.
 • Hem yarış yapıyorsanız, hem de şehir içi bisiklet kullanıyorsanız, yol yarış gidonu olarak adlandırılan drop bar gidonları tercih edebilirsiniz. Yarış, yol bisikleti gidonu fiyatları, kullanılan malzeme özelliklerine farklılık gösterir.
 • Uzun mesafeler için tasarlanan bisiklet tur gidonu tercih etmek, konfor seviyesini artırır.
 • Yanlış bisiklet gidon kurulumu, boyun ağrısı ve sırt ağrısı dâhil olmak üzere ciddi sorunlar geliştirme riskine yol açabilir.
 • Bisiklet gidon yüksekliği ayarlaması, özellikle sırt ve bilek problemleri olan kişiler için önemlidir.

Son olarak, bisiklet gidon türleri, farklı bisiklet modellerine uygun olarak seçilmelidir. Dağ bisikleti gidonları genellikle standart gidonlardan daha geniştir. Bunlar, bir dizi farklı el pozisyonuna izin verir. Bu pozisyonlar, bisiklet üzerinde sağlam bir tutuş ve kontrol sağlar. Birçok farklı şehir bisikleti gidonu mevcuttur. Bunlara, düz, aero, yükseltici ve kruvazör gidonlar dâhildir. Düz gidonlar, bu tür modellerde yaygın olarak kullanılır. Özetle, şehir, dağ bisikleti gidonu birbirinden farklıdır.

Bisiklet gidon değişimi nasıl yapılır?

İlk olarak fren kablolarını mevcut gidondan ayırmalısınız. Eski gidonunuzu bağlayan vidaları sökmelisiniz. Ardından yeni frenleri uygun kablo askıları ile bağlamalısınız. Yeni gidona gerekli kabloları takmalısınız. Bunu yaparken, kabloların herhangi bir zincire ya da dişliye takılmayacağı kadar boşluk bırakmanız önemlidir. İşlemleri tamamladıktan sonra somunu sıkarak gerekli kontrolleri sağlamalısınız.

Bisiklet gidon ayarı nasıl olmalı?

Ağırlığınızın bisiklet koltuğu ve gidon arasında eşit olarak dağılması, omurganıza daha az baskı uygular. Bu nedenle gidonu doğru şekilde ayarlamak çok önemlidir. İdeal ayar, ne tür bir bisiklet kullandığınıza ve sürüş stilinize göre değişse de, bisiklet gidon ayarı için gövde ile üst kol arasındaki açının yaklaşık 90 derece olduğu bir konum önerilebilir. Rahatlığı ve kontrolü en üst düzeye çıkarmak için dirseklerde hafif bir bükülme olmalıdır.

Bisiklet gidonu nasıl sökülür?

Bisiklet gidonunu sökmek için öncelikle gidonlara bağlı tüm kabloları çıkarmalısınız. Bu işlem için bir tornavida ya da alyan anahtarı kullanabilirsiniz. Gidon hareket edene kadar kontra somunu saat yönünün tersine çevirmelisiniz. Gerekirse gövdeden çıkarmak için gidonu hafifçe yukarı doğru çekebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Gidonu

3516 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Bisiklet
Bisiklet
Yedek Parça & Bakım
Yedek Parça & Bakım
Gidon Grubu
Gidon Grubu
Gidon
Gidon
Gidon Boynu
Gidon Boynu
Furş Yatağı
Furş Yatağı
Gidon Bandı
Gidon Bandı
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 37 / 3516 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?