Gidon bandı, yol bisikletlerinin gidonlarında kullanılan, yol tutuş ve kontrol sağlamak adına en önemli malzemeler arasında yer alır. Yol bisikletlerinin gidonları, klasik gidonlara oranla mimarileri yüzünden daha zor kontrol edilirler. Kontrolü maksimuma ulaştırmak için eldiven tek başına yeterli olmaz ve mutlaka gidon bandı ile desteklenmelidir. Gidon bantları aynı zamanda sürüş sırasında ellere, bileklere ve kollara gelen titreşimleri de azaltmaya yarar ve bu sayede sürüş kalitesi de artar.

Gidon bantları en uçtan başlayarak gidon boyunca sarılarak kullanılırlar ve birbirinden farklı malzeme yapılarıyla bisikletçilerin isteklerine en uygun bandı bulabilecekleri şekilde üretilirler. Mantar, microtex, poliüretan, köpük, silikon ve deri gibi farklı materyaller, kullanım amacına göre farklılık gösterseler de hepsinin ortak noktası elden kaymamayı sağlamalarıdır. Birçok model kendinden yapışkanlı özelliğiyle sarım sırasında gidona iyi oturarak sürüş sırasında kaymayı önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Daha rahat ve performans dışı sürüşlerde şehir içerisinde bisiklete şık bir görünüm kazandırmak için deri bantlar daha çok tercih edilseler ve performans odaklı sürüşlerde de hava alan yapılarıyla rahat ve konforlu sürüş imkanı sağlarlar. Gidon bantlarını satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de gidon tıpaları ve yapışkanlıklarıdır. Kendinden yapışkanlı olan bantlar dışında gidona iyi tutunan ve sargının uç noktalarından kendi yapıştırma bantlarıyla yapıştırılan modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Sürüş ve performans seviyesi yükseldikçe bisiklet üzerindeki birkaç gramlık ağırlık bile etkilidir ve bu yüzden gidon bantları olabildiğince hafif olarak üretilseler de son derece dayanıklı olurlar. Ne kadar uzun ömürlü olacakları ise malzeme kalitesinin yanında doğru bir şekilde sarılmalarına bağlıdır. Çok gevşek sarılan gidon bandı sık sık hareket edeceği için daha çok sürtünmeye uğrar ve daha hızlı aşınır. Gevşek sarılan bantlar yoldayken açılarak kontrol kaybına da sebep olup tehlike yarattıkları gibi, bir defa çözüldükten sonra tekrar sarıldıklarında aynı performansı veremeyebilirler. Sarma işlemi gidonun uç kısmından başlar ve yavaşça gererek sıkı bir şekilde sarılarak devam eder. Gereğinden çok fazla gerilip sıkılan bantlar sarma esnasında fazla esneyerek verimliliklerini kaybedebilirler. Gevşek ve bol sarımın tam tersi şekilde çok sıkı ve sert sarılmış bir gidon bandı ise yoldan kaynaklı titreşimleri azaltmayıp doğrudan vücuda aktararak el, bilek ve kollarda ağrılar oluşmasına sebep olabilir ve titreşimler sonucu ömrünü çok erken tamamlayabilir. Ayrıca bazı amatör ve profesyonel bisikletçiler titreşimi minimuma indirip daha yumuşak bir sürüş deneyimi yaşamak adına çift kat gidon bandı sargısı da kullanırlar.

Gidon bandı fiyatları genellikle malzeme yapısına göre farklılık gösterirler. Silikonlu modellerden deri modellere kadar geniş bir yelpazede sunulan gidon bantlarının çoğunluğunun ana maddesi mantardır. Genellikle 60 ile 120 gram arasında bir ağırlığı olan ürünlerde fiyat farkını yaratan bir diğer unsur da ne kadar uzun olduklarıdır. Darbe emiciliğinin yüksek olması, nefes alabilmesi, tutuşunun yüksek olması gibi tüm detaylar, istediğiniz ürün kalitesiyle birleşerek geniş bir tercih imkanı sunarlar.

Günümüzde birçok bisiklet aksesuarı farklı ve canlı renk seçenekleri de sunuyorlar ve büyük firmalar da bazı bisiklet kadrolarında canlı renk detaylarını tercih edebiliyorlar. Bisikletinin tüm parçalarıyla ve kıyafetleriyle uyum içinde olup görünüme de önem veren bisiklet kullanıcıları için gidon bantlarının renkleri de önem taşır. Tarzlarına önem veren bisikletçiler, giyilen formalara, kasklara ve kullanılan mataralara göre uyumlu gidon bantları tercih etmek isterler ve bu yüzden birçok marka ürettiği gidon bandını tek renge bağlı kalmadan üretip bisiklet modasına uygun tercihler sunar. Sportif ve renkli görünümün yanında özellikle şehir içi yol bisikleti kullanımında bisikletine klasik ve farklı bir görünüm kazandırmak isteyenler için ise deri bantlar öne çıkarlar.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Gidon Bandı

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 244 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007057/60007143