Furş Yatağı

Furş yatağı, bir bisikletin en önemli parçaları arasında yer almaktadır. Genel olarak çok fazla önemsenmeyen bir parçalar bütünü olan furş yatağı, kullanım esnasında bisikletin en fazla zorlanan ve baskıya maruz kalan kısımlarının da başında gelmektedir. Bu durumun en önemli nedeni ise bisiklet sürüşü sırasında yoldan kaynaklanan bütün basınç ve darbeleri bu kısmın doğrudan doğruya üstlenip üzerine alıyor olmasıdır.

Bisikletin uzun ömürlü ve sağlam olarak kullanımı ve bisiklet sürücüsünün güvenliği için de son derece önemli bir kısım olan furş yatağı bakımının son derece dikkatli bir şekilde ve düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Bu sayede hem uzun ömürlü kullanım hem de sürüşün çok daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmış olur. Furş yatağı montajını yapacak kişi veya kişilerin son derece profesyonel olmaları ve uygun parçaları uygun yerlere montajlamak için furş yatağı parçalarını ve uygun aparatları iyi bilip tanıyor olmaları gerekmektedir.

Son derece düzenli bir bakım ve dikkatli bir sökme ve takma işlemi gerektiren furş yatağı için kullanılabilecek birçok yardımcı alet ve aparat bulunmaktadır. Bu aparatlar, gerek sökme işlerinde gerekse takma işlemlerinde oldukça işlevsel görevleri yerine getirmektedir. Furş yatağı için kullanılan aparatlar arasında furş yatağı sökme aparatı, furş yatağı takma aparatı, furş yatağı bileziği sökme ve takma aparatı sayılabilir.

Furş yatağı sökme aleti, gerek komple söküm işlerinde gerekse yıpranan parçaların kontrolü ve sökümünde kullanılabilecek bir aparattır. Furş yatağı sökme aparatı ile sökme işlemleri, pratik bir şekilde gerçekleştirilirken aynı zamanda da mevcut alana ve mekanizmaya da zarar vermeyi önlemektedir.

Furş yatağı takma aparatı ise sökme aletinin tersi olarak takma işlemlerinin gerçekleştirildiği aparatlardan bir tanesidir. Furş yatağı takma aletiyle sökülen ya da değiştirilmek için çıkarılan parçalar, güvenli ve pratik bir şekilde yerlerine takılmaktadırlar. Bu aparat ile furş yatağı, sağlam ve güvenli olarak montajlandığı için sürüş güvenliği de sağlanmış olmaktadır.

Furş yatağı için kullanılan aparatlar içinde sayılabilecek olan bir diğer alet ise furş yatağı bileziği sökme aparatıdır. Bunun dışındaki bir diğer alet ise furş yatağı bileziği takma aparatıdır. Bu iki aparat da furş yatağı için kullanılan aletler içerisinde yer almaktadır.

Furş yatağı çeşitleri, kullanılan malzemelere ve model tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Standart vidalı furş yatağı, standart vidasız furş yatağı ve entegre furş yatağı olarak üç kısma ayrılabilen furş yatağı çeşitleri, kullanımlarına göre çeşitli özelliklere sahiptirler.

Standart vidalı furş yatağı ya da diğer ismiyle "klasik harici sistem" de genel olarak maşa kısmının üst bölümünde yer alan dişliler sisteminin kadro kısmında sabit durmasını sağlamaktadır.

Standart vidasız furş yatağı sistemi ise genel olarak alüminyum içerikte olan kadro ürünleri için tercih edilmektedir. Ve değişik ölçü ve ebatlarda bulunmaktadır. Bu sistemde gidonun tamamen içinde yer alan furş yatağının çok iyi yerleştirilmesi gerekmektedir.

Furş yatağı çeşitleri içinde diğer bir tanesi de "entegre furş yatağı" olarak isimlendirilen ve furş yatağının bir bütün olarak kadro içinde yer aldığı sistemdir. Bu çeşitte bütün sistem, kadro kısmının içine yerleştirilmektedir. Son yıllarda entegre sistem, oldukça fazla tercih edilen bir sistem hâline gelmiştir.

Sonuç olarak furş yatağının düzenli ve devamlı olarak kontrol altında tutulması ile bisikletin maruz kalacağı genel yıpranmanın da önüne geçilmiş olacaktır. Aynı zamanda da güvenli ve tehlikelerden uzak bir kullanım olanağı da yakalanacaktır. Bisiklet için önemli bir parça olan furş yatağı bakımı ihmal edilmemelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Furş Yatağı

94 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 48 / 94 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?