Hankook Tire, Güney Kore merkezli bir lastik üreticisi olarak dünya çapında faaliyet gösteren birçok tipteki motorlu araç için lastik üretiyor. İlk olarak 1941 yılında Chosun Tire Company ismiyle kurulan firma, günümüzde Hankook Tire Manufacturing ismini aldı. Öte yandan Hankook ismi, Korece'de 'Kore Lastikleri' anlamına denk geliyor.

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden olan şirket; binek araçlar, hafif kamyonlar, kamyonlar, arazi tipi araçlar, spor araçlar ve otobüsler için üretim yapıyor. Firma, ayrıca, motor sporlarında boy gösteren araçlar için de yüksek performanslı radyal lastikler üretiyor. Üstelik bu kapsamda Le Mans Serisi, Super GT Serisi lastikler de tedarik ediyor. Aynı görevi, 2011 yılından bu yana Deutsche Tourenwagen Masters (DTM) Serisi için de yürütüyor.

Hankook'un ürün yelpazesi, sadece lastik üretimiyle sınırlı kalmıyor. Güney Koreli marka; alüminyum jant, akü ve fren balatası imalatı da yapıyor.

2017 yılında 104 milyon adet lastik ürettiğini açıklayan marka, dünya sıralamasında üst sıralara yükselmek için yeni yatırımlar yapıyor. Şirket, dünya genelinde 5 geliştirme merkezine sahipken, bu merkezlerde araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyor. Bölgesel talep ve beklentilere cevap verebilmek içinse yine dünya genelinde 8 fabrikası bulunuyor.

Avrupa'da da üs kuran Hankook Tires şirketinin Almanya'nın Hannover kentinde teknoloji merkezi yer alıyor. Şirket, burada Avrupalı araç üreticilerine uygun olarak orijinal ürün çalışması yapıyor. Avrupa'daki diğer Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri ise Fransa, Birleşik Krallık ve İtalya'da bulunan tesislerde sürdürülüyor. Ana Ar-Ge merkezi, markanın ortaya çıktığı Güney Kore'de bulunuyor. Bir metropol şehri olan Daejon kentindeki merkezde 2020 yılından itibaren 1.000 kişilik ekibin görev alması planlanıyor.

Dünya çapındaki diğer teknik merkezler ise; Amerika Teknik Merkezi (Hankook ATC), Çin Teknik Merkezi (CTC) ve Japonya Teknik Ofisi'nden (JTO) oluşuyor.

Öte yandan Güney Koreli markanın Avrupa'daki tek yatırımı Almanya'da konumlandırdığı teknik merkezden oluşmuyor. Macaristan'ın Racalmas bölgesinde 2007 senesinde açılan fabrikaya ek olarak, Hollanda, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nde üretim de yapılıyor. Öte yandan Hankook, sadece Macaristan'da bulunan fabrikasında yaklaşık 3 bin kişiyi istihdam ediyor ve günlük ortalama 55 bin, yıllık ise 19 milyon civarında lastik üretiyor.  Söz konusu lastikler; binek araçlar, arazi tipi spor araçlar ve hafif kamyonlar için üretiliyor.

Şirketin bir de Finlandiya'nın İvalo bölgesinde konumlandırılan ve kendisine ait olan kış test tesisi bulunuyor. Üretilen kış lastikleri, bu bölgede kar ve buzlu zeminde test ediliyor. Lastiklerin yol tutuş özellikleri kontrol ediliyor.

Marka yaz testi içinse İspanya'nın İdiada bölgesindeki tesisi kullanıyor. Yaz lastikleri, İdiada bölgesinde ıslak ve kuru zeminde teste tabi tutuluyor.

Türkiye'de de faaliyet yürüten Hankook Tires şirketinin Avrupa'da merkezi Almanya'nın Frankfurt kentindeki Main Neu - Isenburg'da yer alıyor. Şirket buradaki merkezden başka; Rusya, Ukrayna, Polonya Büyük Britanya, Çekya, Fransa, İspanya, Hollanda, İsveç, İtalya, Macaristan ve Türkiye'de bulunan şubelerine de destek veriyor.

Güney Koreli şirket, Avrupa'daki eylemlerini doğrudan distribütör yöntemiyle yürütüyor. Ürettikleri lastikleri distribütörler aracılığıyla faaliyet gösterdiği ülkelere dağıtıyor. Şirketin Avrupa başkanlık koltuğunda günümüzde Han-Jun Kim oturuyor.

Hankook Tires firmasının dünya çapındaki istihdam sayısı, Avrupa'daki istihdam sayısını ortalama yediye katlıyor. Şirket, dünya çapında yaklaşık 22 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ayrıca, imal ettiği ürünleri 180'den fazla ülkeye gönderiyor.

Şirket, sadece Avrupa ve BDT olarak bilinen Bağımsız Devletler Topluluğu'na dahil ülkelerde (Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya ve Tacikistan) yürüttüğü faaliyetlerden, küresel cironun yaklaşık olarak yüzde 30'luk kısmını hedefliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hankook

1238 ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler