Haritalar, en temel tanımıyla yeryüzünün belirli ölçeklere göre küçültülmesiyle elde edilen projeksiyonlardır. Farklı amaçlar için farklı metriklere göre hazırlanmış binlerce farklı harita türü bulunabilir. Öte yandan bu haritaların çoğu genellikle iki kategoriden birine aittir. Özel metrikler içermediği sürece haritalar, referans haritaları ve tematik haritalar olarak sınırlandırılabilir.

Harita Çeşitleri Nelerdir?

Referans haritalar coğrafi sınırların konumunu, Dünya'nın fiziksel özelliklerini veya yerler, şehirler ve yolları gösterir. Siyasi haritalar, fiziksel haritalar, yol haritaları, topoğrafik haritalar ve jeolojik haritalar referans haritalarına örnektir. Dünyanın hemen her ülkesi için çeşitli referans haritaları bulunabilir. Tematik haritalar ise bir konunun coğrafi bir alandaki çeşitliliğini gösterir. Günlük sıcaklıkları gösteren hava durumu haritaları tematik haritanın en bilinen örneklerindendir.

Siyasi Haritada Neler Gösterilir? 

Siyasi haritalar, ülkeler, şehirler, ilçeler ve diğer siyasi birimler arasındaki sınırları gösterir. Okullarda en çok kullanılan referans haritaları arasındadır. Tüm dünyadaki sınıfların duvarlarında siyasi haritalar görülebilir. Siyasi haritalar, şehirler ve ilçeler gibi siyasi birimler arasındaki coğrafi sınırların yanı sıra yollar, nehirler ve göller gibi başlıca su özelliklerini de gösterebilir. Siyasi haritalar, dünya coğrafyasını anlamaya yardımcı olur. Sınıflarda ve ofislerde en sık görülen haritalar dünya, ülkeler ve kıtaların siyasi haritalarıdır. Genellikle öğrencilerin okulda tanıştığı ilk harita türüdür. Siyasi haritalar genellikle kağıt gibi fiziksel bir ortama basılır. Ancak çevrimiçi olarak görüntülenmeye uygun dijital formda da üretilebilirler.

Fiziki Haritada Neler Gösterilir? 

Fiziki haritalar, Dünya'nın doğal peyzaj özelliklerini göstermek için tasarlanmıştır. Topoğrafyayı renklerle veya kabartmalarla olarak göstermek için en iyi harita türlerinden biridir. Fiziksel haritalar genellikle toprağın yüksekliğini göstermek için yeşilden griye uzanan bir renk şemasına sahiptir. Koyu yeşiller deniz seviyesine yakın düşük rakımlı bölgeleri gösterir. Rakım arttıkça renkler kahverengi tonlarına dönüşür.. En yüksek kotlar gri tonlarında gösterilir. Örneğin fiziki dünya haritalarında; Himalaya Dağları, Tibet Platosu, Alpler ve Ural Dağları gri renklerle öne çıkar.

Nehirler, göller, denizler ve okyanuslar için genellikle mavi renk kullanılır. En sığ bölgeler açık mavi renkte, daha derin su alanları ise aralıklarla koyulaşarak gösterilir. Buzullar ise beyaz renklerde gösterilir. Fiziksel haritalar genellikle devlet ve ülke sınırları gibi en önemli siyasi sınırları içerir. Büyük şehirler ve büyük yollar, haritalarda sıklıkla yer alır. Kültürel bilgi fiziksel bir haritanın odağı değildir, ancak coğrafi referans ve kullanıcılar için faydalı olması için eklenir.

Topoğrafik Haritada Neler Gösterilir? 

Topoğrafik haritalar, Dünya yüzeyinin şeklini gösteren referans haritalarıdır. Bunu genellikle “kontur çizgileri” olarak bilinen eşit yükseklikteki çizgilerle gösterilir. Ayrıca renkler, renk gradyanları, rölyef ve diğer birçok yöntem kullanılarak da yükseklik gösterilebilir. Haritalarda yollar, yer adları, akışlar ve diğer özellikler yer alabilir. Haritada kontur çizgilerinin birbirine yakın olduğu bölgeler dik eğimlidir. Kontur çizgilerinin birbirinden uzak olduğu yerler daha düşük eğimlere sahiptir.

Topoğrafik haritalar ayrıca göller, nehirler ve akarsular gibi diğer önemli doğal özellikleri de gösterir ve haritaların doğal unsurlarını oluşturur. Haritalarda önemli kültürel özelliklerden bazıları yer alabilir. Yollar, binalar, yer isimleri, referans noktaları, mezarlıklar, camiler, okullar ve daha fazlasını içerebilir. Haritalarda, bu alanlar için standartlaştırılmış bir dizi özel sembol geliştirilmiştir.

Topoğrafik haritalar, avcılar, yürüyüşçüler, kayakçılar ve açık hava aktiviteleriyle ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda jeologlar, mühendisler, inşaat işçileri, peyzaj planlamacıları, mimarlar, biyologlar ve daha pek çok meslek için temel araçlarıdır.

Jeolojik Haritada Neler Gösterilir? 

Jeolojik haritalar, bölgedeki kayaları tanımlayan, örnekleyen ve ölçen jeologlar tarafından hazırlanır. Haritaların çoğuna, harita alanı boyunca “yeryüzünden bir dilim” kesildiğinde görülmesi beklenenleri gösteren, en az bir kesit bulunur. Enine kesitler yukarıdaki kaya ve çökeltilerin haritalandırılmasıyla ortaya çıkan jeolojik yapıları gösterir.

Coğrafi bir alanın hemen altında bulunan kaya ve sediment tiplerinin projeksiyonu, jeolojik haritaların tipik özelliğidir. Sediment örtüsü sarı tonlarında, kaya birimleri ise genellikle litolojilerine dayanarak çeşitli renklerde gösterilir. Jeolojik haritalar, birçok iş için önemli veri kaynaklarıdır. Bazı kaya türleri inşaat malzemeleri için kullanılır. Jeolojik bir harita, bu türlerin yüzeyde nerede bulunduklarını gösterir. Saha uygulamalarında nereye sondaj yapılacağına karar vermek için bir ön araç olarak sıklıkla kullanılır.

 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Harita

298 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Gürbüz Yayınları Harita
  2. Gürbüz Harita
  3. Mapofx Harita
  4. Karatay Yayınları Harita
  5. Tutunabilir Kağıt Harita
  6. Panda Harita
  7. Edulab Harita
  8. Scratch Map Harita
  9. Mepmedya Yayınları Harita
  10. Popseker Harita
  11. Akyazı Harita
  12. Gülpaş Harita
  13. Inter Harita
  14. Mep Harita
  15. AYMİ EĞİTİM Harita
  16. Anadolu Harita
  17. Buffer Harita
  18. Evbuya Harita
  19. Sihirli Tahta Harita
  20. Ankara Yayıncılık Harita
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15344/60002034/80455057
Başa dön