Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilen, İngiltere, ABD, Sırbistan ve Arnavutluk gibi ülkelerde akademi üyeliğine seçilen Halil İnalcık, Kırım göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 7 Eylül 1916’da İstanbul’da dünyaya geldi. Halil İnalcık, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin (AÜDTCF) ilk öğrencilerinden biri olarak akademik hayatına başladı. Öğretim üyeliği boyunca Londra Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Princeton üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi gibi saygın üniversitelerde seminerler verdi ve misafir profesör olarak görev yaparak tarih bilimine katkıda bulundu.

Otuz yıl çalıştığı AÜDTCF’den 1972 yılında emekli olan Halil İnalcık, Chicago Üniversitesi’nden gelen öğretim elemanlığı teklifini kabul ederek burada Tarih Profesörü olarak çalışmaya başladı. 15 yıl boyunca çalıştığı Chicago Üniversitesi’nden 1986 yılında emekli olarak ayrılan Halil İnalcık, Türk tarih ve kültürüne yaptığı katkılardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından Yüksek Hizmet Madalya ve Diploması’na layık görüldü. 1992 yılında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Rektör Prof. Ali Doğramacı tarafından Bilkent Üniversitesi’ne davet edilen Halil İnalcık, burada Tarih bölümünü kurarak yeni öğrenciler yetiştirmeye devam etti. Osmanlı tarihi alanında önde gelen birçok akademisyenin hocası olan Halil İnalcık, 20’den fazla üniversite tarafından fahri doktorluk unvanı almıştır.

Yaşamı boyunca 25’den fazla kitaba imzasını atan ve 300’ü aşkın makale yayımlayan Halil İnalcık, araştırmalarını Osmanlı tarihi üzerine gerçekleştirmiş, ağırlıklı olarak Osmanlı siyasi tarihine odaklanmış, Osmanlı Devleti’nin sosyal ve ekonomik meseleleriyle de yakından ilgilenmiştir. Yüzlerce yıllık Osmanlı tarihinin neredeyse tüm dönemleri üzerine derinlemesine araştırmalar yürüten Halil İnalcık, bu araştırmalarının dayandığı konuları hayranlık uyandıracak ölçüde çeşitlendirmeyi de bilmiştir.

Halil İnalcık, tarih bilimi için araştırmalar yürüten meslektaşlarına ve öğrencilerine armağan ettiği onlarca eserinin yanı sıra tarihe merak duyan herkesin kütüphanesinde baş köşeyi alacak kitaplar da yazmıştır. Dört cilt halinde yayımlanan Devlet-i Aliyye serisi, yediden yetmişe her yaştan tarih meraklısı okuyucunun Osmanlı tarihine dair bilgi ihtiyacını karşılayabilecek bir seri olarak yerini almıştır. Serinin ilk cildi Osmanlı Devleti’nin klasik dönemini, yani bir beylikten Orta-Doğu ve Balkanlar'ı hükmü altına alan güçlü ve köklü bir imparatorluk haline gelişine kadarki dönemi incelerken, ikinci cilt padişah otoritesinin giderek hafiflediği ve ortadan kalktığı 17. Yüzyılın ilk yarısındaki iktidar mücadelesini ele alıyor. Halil İnalcık, serinin üçüncü ve dördüncü ciltlerinde merkezi devlet otoritesinin yeniden kurulduğu Köprülüler dönemini ile Osmanlı Devleti’nin geçirdiği askeri ve mali dönüşümü açıklıyor.

Halil İnalcık’ın tarih meraklıları için yazdığı bir diğer önemli eseri ise "Rönesans Tarihi". Halil İnalcık’ın Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştığı yıllarda öğrencilerine okuttuğu Rönesans Tarihi ders notlarının toparlanıp, kitaplaştırılmasıyla hazırlanan eser, tüm batı dünyasını değişime uğratan Rönesans ve Reform çağında Osmanlı Devleti’nin Avrupa ülkeleri ile etkileşimine odaklanıyor. Osmanlı Devleti’nin bu çağ üzerindeki etkisini okuyuculara gösteren Halil İnalcık, aynı zamanda genç tarihçilerin de zihninde tarihe dair yeni filizlerin yeşermesini sağlıyor.

Halil İnalcık, ayrıca, genel tarih meraklıları için Atatürk ve Demokratik Türkiye, Osmanlı ve Modern Türkiye, Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet, Osmanlı ve Avrupa gibi çok değerli eserler de kaleme almıştır. Tarihçilerin kutbu olarak anılan ve 25 Temmuz 2016 tarihinde, 100 yaşında hayata gözlerini yuman Prof. Dr. Halil İnalcık, çok sayıda din âliminin ve Türk dünyası için önemli birçok ismin de kabrinin bulunduğu Fatih Camii Haziresi'nde kendisi için özel olarak hazırlanan ulema kabrine defnedilmiştir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Halil İnalcık Kitapları

54 ürün var
 1. Ürün Çeşidi A-Z
 2. Yazar
 3. Markalar A-Z
  1. Kronik Kitap
  2. İş Bankası Kültür Yayınları
  3. Timaş Yayınları
  4. Doğu Batı Yayınları
  5. Eren Yayıncılık
  6. Profil Kitap
  7. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
  8. Türk Tarih Kurumu Yayınları
  9. İsam Yayınları
  10. Alfa Yayınları
  11. Kırmızı Yayınları
  12. Phoenix
  13. Yapı Kredi Yayınları
  14. Yeditepe Yayınevi
 4. Fiyat Aralığı
  -
 5. Değerlendirme Puanı
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Basım Dili
 9. Boyut
 10. Satıcı A-Z
Başa dön