Laminasyon Poşeti

Laminasyon, basılı bir ürünün özel bir film ile kaplanması işlemidir. Genellikle basılı materyalleri güçlendirmek ve korumak için, kağıda ince bir plastik katman olarak uygulanır. Uygulamanın temel amacı, malzemeleri dış etkenlerden, özellikle mekanik hasardan, doğrudan güneş ışığından ve nemden korumaktır. 

Laminasyon Ne İşe Yarar?

Laminasyon işlemi genellikle ambalaj, kitap kapakları, broşürler, kartvizitler ve diğer basılı materyalleri kaplamak için uygulanır. Laminasyon poşeti ayrıca kağıtların yenilenmesine, renklerin daha parlak hale getirilmesine ve sıcaklık değişikliklerinden korunmasına yardımcı olur. Uygulama türüne göre temel laminasyon tipleri; parlak, mat ve ipektir. 

Laminasyon poşetleri, bitmiş üründeki yüzey özelliklerine göre sınıflandırılır. Yüzey özellikleri dışında malzeme boyutu ve kalınlığı, laminasyon makinesinin özelliğine bağlıdır. Birçok makine geniş bir baskı aralığına sahiptir. Laminasyon poşetlerinde kalınlık mikron cinsinden ölçülür. Mikron değeri arttıkça kaplama kalınlığı da artar. Örneğin, kimlik ve ehliyet gibi küçük yüzeyleri kaplamak için genellikle 125 mikron kalınlığında laminasyon poşeti kullanılır. Laminasyon poşetleri çeşitli ebatlarda satışa sunulur. A5 ve A4 en çok tercih edilen ölçülerdir.

Laminasyon poşeti fiyatları; malzemenin kalitesine, ebadına ve miktarına göre fiyatlandırılır. Parlak laminasyon poşetleri, mat laminasyona kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Premium kaplama olarak kabul edilen ipek laminasyon ise en pahalı fiyat etiketine sahiptir.

Laminasyon Poşeti Nasıl Kullanılır?

Laminasyon, baskı aşamasının en sonunda kullanılan temel bitiş tekniklerinden biridir. Kullanıcıya, yırtılmaya ve suya karşı dayanıklılık ve daha uzun ömürlü ve kullanım gibi birçok avantaj sağlar. Ayrıca kırışıklık, leke ve güneş hasarı gibi günlük uygulamalar sonucunda meydana gelen hasarı önler.

Laminasyon işlemi sıcak ve soğuk kaplama teknikleriyle yapılabilir. Sıcak laminasyon işlemi, laminasyon poşetini ısıtarak yüzeye sabitlenmesini sağlayan bir laminasyon makinesi ile yapılır. Parlak ve mat laminasyon poşetleri genellikle sıcak laminasyon işleminde kullanılır. Soğuk laminasyon yönteminde ise poşet ısıtılmaz, sadece bir baskı makinesinden geçer. Yapıştırma işlemi yüksek basınç uygulanarak yapılır. 

İpek Laminasyon Filmi Nedir?

İpek laminasyon, kaplama yapılacak yüzeyi daha dayanıklı ve daha esnek hale getirmek için uygulanan geleneksel laminasyonun aynısıdır. Bununla birlikte, standart laminasyon ve ipek laminasyon arasında kağıt farkı vardır. İpek laminasyon poşetleri, kağıt ile plastik kaplama arasında oluşturulan güçlü bağdan dolayı, daha yumuşak bir dış cepheye ve üstün bir kaliteye sahiptir.

İpek laminasyon poşetleri ile kaplanan ürünler, ne% 100 mat ne de %100 parlak değildir. Işık yansıması ipeği andırır. Pürüzsüz ve doğal görünümlü olduğu için premium kaplama seçeneği olarak kabul edilir. İpek laminasyon genellikle kartvizitleri, broşürleri ve kitap kapaklarını bitirmek için kullanılır. Geniş bir ürün yelpazesiyle temiz bir görünüm veren, çok yönlü bir kaplamadır.

Mat Laminasyon Filmi Nedir?

Matt laminasyon zarif ve sofistike bir bitiş sağlar. Bu yüzden birçok kişi için ortak bir seçimdir. Diğer kaplama filmlerine kıyasla, mat laminasyon poşetleri daha doğal bir görünüme sahiptir. Parlak laminasyonun aksine mat laminasyon, koyu renkler üzerinde daha düşük kontrast yarattığından daha yumuşak bir görünüm sağlamaya yardımcı olur. Mat laminasyonun dokusu kadifeyi andırır. Bu sayede birçok kullanıcı için keyifli bir kullanım deneyimi sunar.

Parlak Laminasyon Filmi Nedir?

Parlak laminasyon poşetleri, uygun fiyatı ve netlik avantajı nedeniyle en popüler seçimdir. Parlak laminasyon uygulanmış yazı ve resimler genellikle daha net ve keskin görünürken, aynı zamanda daha fazla kontrasta sahiptir. Parlak laminasyon aynı zamanda kir, toz ve parmak izlerini uzak tuttuğu için dayanıklı bir seçenektir. Yüzey kirle temas ettiğinde, parlak ve kaygan dokusu sayesinde kolayca silinebilir.

 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Laminasyon Poşeti

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 129 ürün
DSACategoryId/2147483643/15238/15239/15456