Laminasyon Poşetleri

Laminasyon, basılı bir materyalin yüksek ısı ve basınç uygulanarak özel bir film ile kaplanması işlemine denir. Baskılama ve yapıştırma yöntemi kullanılırken, yüksek ısı ve basınç birbirinden farklı katmanları bir araya getirir ve tek bir katman elde edilir. Yani bu işlem sonucu ürün tek katmanlı gibi görünür fakat kendi içerisinde katmanlı bir hal alır. Materyale uygulanan son işlem olarak değerlendirilir. Materyallerin mekanik hasarlar, doğrudan maruz kalınan güneş ışığı ve nem gibi dış etkenlerden korunması için uygulanır. Temel amacı budur. Her katman, materyalin daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Materyale kazandırılan bu özellikler ürünü daha nitelikli hale gelmesine katkı sağlar. Dolayısıyla laminasyon sayesinde üründen alınabilecek verim maksimize edilmiş olur. Bu uygulama için kullanılan materyale de laminasyon poşeti denir. Laminasyon işleminin gerçekleştirilmesi ile ürünün dayanıklılığının artırılması amaçlanır. Malzemelerin mukavemet kazanması istenir. Yalıtım ve dayanıklılık amacı ile laminasyon işlemi uygulamasına başvurulabilir. Farklı alanlarda bu işleme ihtiyaç duyulabilir. Ofis teknolojileri arasında ihtiyaç duyulan ürünlerdir.

Laminasyonun Kullanım Alanları

Genellikle temel olarak ambalaj, harita, broşür, kartvizit, kitap kapakları ve kitap ayracı gibi materyaller üzerine kullanılan laminasyon, ürünün daha dayanıklı olmasını ve ürünün kullanım süresinin maksimum düzeye ulaşmasını sağlar. Örnek olarak, laminasyon uygulanmış bir kitap kapağına dökülen kahve, kâğıda işlemez. Çünkü laminasyon şeffaf bir plastik şerit olduğundan kahve damlası kitaba zarar vermeden silinebilir. Bunun yanında, kâğıdın yenilenip renklerin daha canlı hale getirilmesini sağlayan laminasyon poşeti, ürünün sıcaklık değişikliklerinden korunmasını da sağlar. Baskının renk canlılığını solmadan koruması buna uygun bir örnektir. Laminasyon türleri uygulama türüne göre değişkenlik gösterir. Materyalin yüzey özellikleri, boyutu ve kalınlığına göre laminasyon poşetleri sınıflandırılırken farklılık gösterir. Aynı zamanda laminasyon makinesinin özelliği de burada etkili bir unsurdur. Geniş baskı aralığına sahip makineler materyale farklı boyutlarda ve farklı kalınlıklarda bir form verir. Laminasyon poşetlerinin kalınlığı değerlendirilirken mikron uzunluk birimi cinsi kullanılır. Mikronun değeri ile kalınlığı arasında doğru orantı vardır. Mikron değeri azaldıkça kaplama kalınlığı da bir o kadar azalır. 125 mikron kalınlığındaki laminasyon poşeti genellikle kimlik ve ehliyet gibi küçük yüzeyleri kalın ve sert bir formda kaplamak için kullanılırken, 75 - 80 mikronluk poşetler daha çok belgelerin kir ve neme karşı korunması için ince bir koruma katmanı oluşturmak için kullanılır.

Laminasyon Filmi Boyutları

Her boyutta üretilebilir ve uygulanabilir olan laminasyon filmleri farklı ebatlarda satışa sunulur. Satışa sunulan film boyutları en çok tercih edilen boyutlardan yararlanarak belirlenir. Genellikle en çok tercih edilen laminasyon filmi A5, A4 ve A3 ölçülerindedir. Bu boyutlar günümüzde kitap, dergi ve broşür gibi ürünlerin yapımında sıklıkla tercih edilir. Standart boyutların kullanışlılığı göz önünde bulundurulduğunda ürünlere olan talepte yoğun bir artış görülür. Çoğunlukla kitap baskısı ölçüsü olması nedeni ile en çok kullanılan laminasyon poşeti A4 boyutudur. Afiş ve duyuru gibi ürünlerin kaplamasında ise daha çok tercih edilen laminasyon filmi A3 boyutundadır. Özellikle ofis gibi ortamlarda tercih edilen ürünler için laminasyon, farklı çeşitleriyle ortama şık bir hava verir. Özellikle amatör bir şekilde evde baskı yapanların veya ofiste sık sık baskıya ihtiyaç duyanların rahatlıkla tercih edebileceği makineler mevcuttur. Kendi laminasyon işlemlerini gerçekleştirmek isteyenler için laminasyon pvc poşeti kaplama makineleri oldukça pratik seçimlerdir. Laminasyon makineleri için gerekli ürünlere kolayca ulaşılabilir.

Laminasyon Çeşitleri

Uygulama türüne göre değişiklik gösteren laminasyon poşeti çeşitleri üçe ayrılır. Mat, parlak ve ipek çeşitleri ile satışa sunulur. Mat laminasyon basılı materyale şık ve sofistike bir doku verir. Bu özelliği sebebiyle en çok tercih edilen laminasyon türlerinden biridir. Parlak laminasyonun verdiği yapay görüntüden uzak, daha doğal ve gerçekçi bir görünüm sağlar. Dokusu kadifeyi andıran mat laminasyon, koyu renkler üzerinde yarattığı düşük kontrast sayesinde daha yumuşak bir görünüm elde edilmesini sağlar. Parlak laminasyon işlemi de bir o kadar popüler olan türlerden biridir. Parlak laminasyon işlemi ile görsellerin ve yazıların netliği ve keskinliği daha fazladır. Materyale daha kontrastlı bir görünüm sağlar. Doku olarak daha kaygan ve parlak bir görüntüsü vardır. Bu özelliği sayesinde kirleri, lekeleri ve parmak izlerini üzerinde tutmaz, kolaylıkla silinebilir. İçeriği doğrultusunda daha az maliyetli bir ürün olduğu için daha ekonomiktir. İpek laminasyon ise diğerleri ile benzer özellikleri taşır. Kaplama yapılacak ürünün yüzeyini daha esnek ve dayanıklı hale getirmek için uygulanır ancak daha yumuşak ve daha kaliteli bir dokusu olması sebebiyle diğerlerinden ayrılır. İpek laminasyonun parlaklık düzeyi mat ve parlak laminasyonun arasında dengeli bir konumdadır. Uygulandığı ürüne pürüzsüz ve doğal bir görünüm sağladığı için görünümü ipeği anımsatır.

Laminasyon Uygulama Yöntemleri

Sıcak ve soğuk olmak üzere, laminasyonun iki tür uygulama biçimi vardır. Termal laminasyon ismi ile de bilinen sıcak laminasyon genellikle soğuk laminasyonun aksine 2 şerit halinde uygulanır. Bu şeritlere selefon denir. Bu işlem için ısı kaynağı ve basınç gerekli iki unsurdur. Dokunulduğunda ele yapışmayan ve aynı zamanda kuru olan bir yapıştırıcı ile kâğıdın yüzeyine uygulanır. Kâğıt iki şerit arasına yerleştirilerek işlem için kullanılan sıcak laminasyon cihazına yerleştirilir. Basıncın etkisiyle şeritler kuru yapıştırıcı sayesinde kâğıda yapışır. Soğuma ile birlikte katılaşan yapıştırıcı, kâğıt ile şeritler arasında kalıcı bir bağ oluşturur. Bu teknik soğuk laminasyon tekniğine göre daha kalıcı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bu işlem için genellikle parlak ve mat laminasyon poşeti tavsiye edilir. Soğuk laminasyon işlemi ise kâğıdın yalnızca tek bir yüzeyine uygulanarak gerçekleştirilir. Isıya karşı hassas olan kâğıdın üzerindeki boya, mürekkep veya kâğıdın kendisi hasar görmemesi adına soğuk laminasyon işlemi tercih edilir. Soğuk laminasyon işlemi için kullanılan selefonun maliyeti sıcak laminasyonda kullanılan şeride göre daha pahalıdır ancak soğuk laminasyon için kullanılan ekipmanların fiyatı çok daha uygundur. Bu işlem sırasında kağıdın yüzeylerinden biri su bazlı yapıştırıcı ile kaplanır. Daha sonra selefon şerit kağıdın üzerine yerleştirilir. Kuvvetli bir baskı uygulanarak selefon ile kağıdın birbirine iyice yapışması sağlanır. Yapıştırıcının kuruma süresi sıcak laminasyon işlemine göre daha uzundur. Sıcak laminasyona kıyasla kalıcılık süresi değişiklik göstrebilir.

Laminasyon ile İlgili Bazı Önemli Bilgiler

Laminasyon işlemi gerçekleştirilirken daha kaliteli sonuçlar elde etmek adına göz önünde bulundurulabilecek bazı önemli bilgiler mevcuttur.

  • Lamine edilmiş yani selefon uygulanmış kağıtlar birkaç gün boyunca dinlendirilmelidir. Bu birkaç günlük süreç yapıştırıcının kağıt ve selefonu sabitleştirmesinde yardımcı olur.
  • Bazı mürekkep çeşitleri laminasyon işlemi için sakıncalıdır. Metalik mürekkep de bunlardan biridir. Oluşabilecek hava kabarcığı yapıştırıcının kağıt üzerindeki etkisini ortadan kaldıracağı için metalik mürekkep içeren kağıtlara laminasyon işlemi uygulamaktan kaçınılmalıdır.
  • Bir dergi hazırlanacağı zaman kapağa uygulanan laminasyon işlemi eğer tüm sayfalara uygulanacak olursa maliyetin de o denli artacağı gözden kaçırılmamalıdır.
  • Gramajı 135 gramın altındaki kağıtlara, işlem esnasında kırılıp yırtılma riski taşıdığı için, laminasyon uygulanması tavsiye edilmez.
  • Pvc gibi oldukça kalın kaplanmış yüzeylerin üzerine herhangi bir mürekkeple yazı yazmak pek mümkün değildir.
  • Eğer laminasyonun uygulanacağı kağıt nemli bir ortamda kullanılacak ise, laminasyon filmini yaklaşık 1 - 2 cm uzatabilirsiniz. Bu sayede fazladan kenar uygulaması ile sızdırmasız bir yapı elde edebilirsiniz.
  • Mikron değeri yüksek, yani kalın filmlerin kullanıldığı materyaller eğer çocukların kullanacağı bir şey ise, ürünün kenarlarına yuvarlak bir form vererek sivriliğinin giderilmesi önerilir.
Laminasyon Filmi Fiyatı

Laminasyon filmi fiyatları ürünün boyutuna, çeşidine ve markaya bağlı olarak farklı seviyelerde yer alır. Fiyat aralıklarını belirleyen en önemli unsurlardan biri malzemenin yapısıdır. Kalınlığı mikron cinsi ile değerlendirilen laminasyon filmlerinin mikron değeri arttıkça fiyatı da artış gösterir. Yine aynı şekilde selefonun boyutunun artışına eşdeğer olarak fiyatında da artış görülür. Standart ölçütler doğrultusunda en çok tercih edilen laminasyon filmi A4 boyutundadır. Daha çok tüketici grubu veya ev tipi laminasyon makinelerinde A4 laminasyon poşeti veya A3 boyutu tercih edilir. A3 laminasyon poşeti ve A4 poşeti sık kullanılan boyutlardır. Hem makine kullanımına uygun hem de makine kullanımı gerektirmeyen laminasyon filmi çeşitleri için oldukça ekonomik seçenekler mevcut. Laminasyon ürünleri arasında, laminasyon poşeti A4 en ucuz fiyatlandırmaya sahip olan ürünler arasında yer alıyor. Laminasyon poşeti satın alan tüketicilerin yaptığı olumlu ve yüksek puanlı değerlendirmeler doğrultusunda, bu ürünler oldukça beğenilen ve tavsiye edilen ürünler olarak değerlendirilir. Laminasyon filmlerinin ürün stoklarının hızla tükenmesi ve bu ürünlerin çok satılan ürünler arasında yer alıyor olması kullanıcı memnuniyetini doğrular niteliktedir. Hepsiburada ile laminasyon poşetleri kolayca satın alınabilir.

Laminasyon Makinesi Nedir?

Laminasyon makinesi, işleminin gerçekleştirildiği mekanizmaya sahip cihazlara verilen isimdir. Tipi, boyutu ve işlevine göre farklılık gösteren bu cihazlar kullanıldığı sektöre göre farklı türlere ayrılırlar. Bir matbaada kullanılan laminasyon makinesi ile ofiste kullanılan ofisboy bir laminasyon makinesi aynı nitelikte değildir. Büyük laminasyon makinelerinden bazıları presleme sistemi ile çalışır ve daha çok profesyonel yerlerde kullanılır.

İdeal Kalınlıktaki Laminasyon Filmi Nasıl Seçilir?

Mikron cinsine göre ölçülen laminasyon filmlerinin kalınlığı kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterir. Mikron değeri arttıkça filmin kalınlığı, dolayısıyla dayanıklılığı da artar. Hassas dokusu olan, kırılma ve buruşma riski fazla olan kağıtların kullanımı için bu gibi, mikron değeri yüksek laminasyonlar tercih edilmelidir. Afiş ve broşür gibi katlanması kolay kağıt türleri için de mikron değeri düşük laminasyon filmlerinin tercih edilmesi önerilir.

Laminasyon Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş bir teknoloji olan laminasyon birçok farklı alanda kullanılabilir. Ofiste, işyerlerinde ve fabrikalarda farklı amaçlar doğrultusunda laminasyon işlemleri uygulanıyor. Bunun yanında amatör veya profesyonel bir şekilde evlerinde kendi baskılarını yapmayı tercih edenler de laminasyon kullananlar arasında yer alıyor.

Laminasyon İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem sonrası yapıştırıcının kuruması için birkaç saatten daha fazlasına ihtiyaç vardır. İşlem sonrası birkaç günü ürünün kuruması için ayırmanız önerilir. Bu süreçte kağıdın zorlanmaması gerekir. Gerekli koşullar sağlandığında kuruma işlemi tamamlanmış, yapıştırıcı yeteri kadar sertleşmiş olur. Laminasyon işlemini gerçekleştirmeden önce işlem süreci hakkında detaylı bilgi edinmeniz tavsiye edilir.

Laminasyon Filminin Avantajları Nelerdir?

Ürün yüzeyinin farklı dış etmenlere karşı dayanıklılığını arttırır ve ömrünü uzatır. Fotoğrafların uzun süre muhafaza edilebilir olmasının temel sebebi bu işlemdir. Aynı zamanda ürünlere kozmetik olarak daha şık bir görünüm sağlar. Laminasyon işlemi uygulanmış kitaplarda sıvı ile temasın yazı okunurluğunun ve kağıt ömrünün olumsuz etkilenmemesinde rol oynar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Laminasyon Poşeti

351 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 351 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?