Laminasyon Fiyatları

Laminasyon, oldukça geniş kapsamlı bir uygulamadır. Matbaa ve dijital baskı sektöründe, şeffaf bir plastik filmin basılı materyale yapıştırılması işlemini ifade eder. Laminasyon baskı, materyalleri dayanıklı hale getirir. Ekstra bir güç ve sertlik kazandırır. Kâğıt, kitap, sunum doyası ve kartvizit gibi baskılı kağıt ürünlerine uygulandığında, dayanıklılığı artırmanın yanı sıra renklerin parlaklığını ve canlılığını artırmaya yardımcı olur. Çeşitli kalınlıklarda üretilen laminasyon filmleri, farklı parlaklık seviyelerine sahiptir. 

Laminasyon Nasıl Yapılır?

Laminasyon filmi ya da poşeti olarak bilinen şeffaf plakalar, laminasyon makinesi adı verilen ve genellikle ısı üreten bir cihaz yardımıyla materyalin her iki tarafına yapıştırılır. Böylece materyal tamamen plastikle kaplanır. Uygulama tercihlerine göre tek yönlü kaplama da yapılabilir. Laminasyonun en önemli faydası, kağıt gibi neme ve darbelere hassas basılı ürünlerinin aksine lekelenme, ıslanma, kırışma ve yırtılma gibi ömrünü kısaltabilecek dış etkenlere karşı korunmalı olmasıdır.

Kullanılan laminasyonda filmin kalınlığına bağlı olarak, basılı parça oldukça sert olabilir. Parçalar, özellikle çocuklar tarafından yoğun olarak kullanılacak bir şeyse, köşelerin güvenlik endişesi oluşturmayacak şekilde biçimlendirilmesi gerekebilir. Sert parçaların köşelerini daha konforlu hale getirmenin en yaygın yolu, film köşelerini yuvarlamaktır. Yuvarlatılmış köşeler, daha güvenli olmasının yanı sıra daha güzel bir görünüme sahiptir. 

Laminasyon uygulamalarında yuvarlak kenara ek olarak yalıtılmış kenar uygulaması da yapılabilir. Yalıtılmış kenarda, laminasyon filmi, basılan parçanın kenarının ötesine uzanır. Baskı maddesi nemli ya da yağlı bir ortamda kullanılacaksa, sızdırmazlık sağlayan uzatılmış kenar uygulaması neredeyse zorunludur. Bu gibi durumlarda laminasyon filmi, basılı parçanın kenarının ötesinde yaklaşık 1-2 cm olacak şekilde uzatılır. Böylece laminasyon filminin üst ve alt tabakaları, basılı parçanın çevresi etrafında birbirlerine daha kolay yapışır. Sıvıların ya da kirin, basılı ürünün kenarına asla temas etmemesini sağlanır.

Laminasyon Filmi Nedir?

Laminasyon filmi laminasyon poşeti olarak da bilinir. Uygulama yapılacak alanın özelliklerine göre farklı ölçülere göre kesilip boyutlanmış laminasyon filmleri bulunabilir. Tüketici gurubu ya da ev tipi laminasyon makinelerinde genellikle A3, A5 ve A4 gibi yaygın kağıt formatları kullanılır. Matbaacılık ve dijital baskı uygulamalarında kullanılan filmler ise genellikle rulo şeklinde ve daha büyük ebatlardadır.

Laminasyon filmlerin kalınlığı mikron cinsinden ölçülür. 1 mikron, 0,001 mm’ye eşittir. Bu nedenle, 100 mikron olarak etiketlenmiş bir laminasyon filmi, 0,1 mm kalınlığındadır. Basılı ürün iki parça laminasyon filmi arasına sıkıştırılacağından, basılı ürünün toplam kalınlığını 0.2 mm artıracaktır. Temel olarak, seçilen film ne kadar kalınsa ürün o kadar kalın olur. Bununla birlikte, basılı parçanız sunum dosyası ya da menü gibi katlanılarak kullanılacaksa, daha ince laminasyon filmlerini tercih etmek gerekebilir. Laminasyon kalınlığı arttıkça kağıt gibi malzemelerde katlanma daha da zorlaşır.

Laminasyon Türleri Nelerdir?

Laminasyon filmleri, yüzey bitiş özelliğine göre çeşitli parlaklık seviyelerinde gelir. Seçilen parlaklık seviyesi kişisel tercihlerin yanı sıra proje türüne bağlıdır. Parlak laminasyon filmleri, basılı malzemelere parlak ve cam benzeri bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda alttaki mürekkebin rengini ve canlılığını da büyük ölçüde artırır. Sunum klasörleri, raporlar ve eğitim materyalleri gibi içerikle ilgili bilgilerin çok fazla yer almadığı kapaklar için popüler bir seçimdir.

Mat laminasyon, basılı parçalara biraz daha yumuşak bir görünüm verir ve parlamayı azaltmaya yardımcı olur. Parlaklık seviyesinin azalması nedeniyle, mat laminasyon basılı bilgilerin daha kolay okunmasını sağlar. Kitaplar, kitapçıklar, restoran ve kafe menüleri ve haritalar için iyi bir seçimdir.

İpek laminasyon mat ve parlak laminasyon uygulamalarına kıyasla daha sağlam ve esnek bir yöntemdir. Parlaklık açısından mat ve parlak laminasyonu dengeler. Görünümü ipeği andırır. İpek laminasyon uygulanan materyaller, daha pürüzsüz ve doğal bir görünüme sahiptir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Laminasyon Fiyatları

Laminasyon Makinesi
Laminasyon Poşetleri
Kart ve Fotoğraf Kesme Aparatları
Soğuk Laminasyon Modelleri
OFİS & KİŞİSEL MODELLER
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 432 ürün
DSACategoryId/2147483643/15238/15239