Laminasyon Makinesi & Malzemeler

Laminasyon

Gelişen teknoloji ile birlikte, farklı alanlarda kullanılan tekniklerde de çeşitli ilerlemeler olmuştur. Özellikle bazı gelişmeler, pek çok farklı alanda kendisini göstermektedir. İşte bu teknolojilerden biri laminasyon olarak ifade edilebilir. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan laminasyon, gündelik hayatta ya da endüstriyel alanlarda yoğun şekilde kullanılmaktadır. Çeşitli sektörlerde, üretilen bir ürün kullanıma hazır olduğunda tüketiciye ulaştırılmadığı durumlar vardır. Bunun nedeni ürüne yapılacak ekstra işlemlerin olmasıdır. Ürünün dayanıklı ve aynı zamanda uzun ömürlü olması, kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunacaktır. Bu gibi durumlarda ürün teslim edilmeden önce son bir dokunuş yapılmaktadır. İşte bu dokunuşun adı laminasyon işlemidir. Bilhassa tekstil ve matbaa sektöründe laminasyon tekniği daha fazla kullanılmaktadır. Laminasyon işlemi genel itiabrıyla farklı sektörler özelinde üretilen ürünlerin daha kaliteli, sağlam, dayanıklı ve de aynı zamanda daha çağdaş bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Bu işlem, birbirinden farklı olan çok sayıdaki maddenin ısı ya da bir çeşit yapıştırıcı ile birleştirilmesi olarak geçmektedir. Bu bir araya getirme işlemi, basınç uygulanarak yapılmaktadır. Laminasyon işlemi öncesinde mevcut ürün çok katmanlıyken, laminasyon işlemi sonrasındaki ürün tek katmanlı bir yapıya kavuşur. Bu teknolojinin kullanıldığı ürünlerin başına lamine sıfatı getirilmektedir. Laminasyon fiyatları laminasyonun uygulacağı ürüne, malzemeye, boyuta ve diğer değişkenlere göre değişkenlik gösterir.

Laminasyon Nasıl Yapılır?

Laminasyon ile ilgili olarak araştırma yapan insanlar, bu teknolojinin nasıl kullanıldığı yönünde de sorular sormaktadır. Laminasyon filmi olarak geçen şeffaf plakalar, bu işlemin yapıldığı makineler ve ısı üreten bir araç yardımı ile eldeki ürünün iki tarafına yapıştırılmaktadır. Bu sayede materyalin tüm yüzeyleri plastik ile kaplanmış olur. Çift yönlü değil de, tek yönlü bir laminasyon yapmak da olanaklıdır. Bu işlemin en büyük getirisi, kağıt gibi ürünlerin neme karşı korunmasıdır. Bu durum matbaa sektörü için deyim yerindeyse hayat kurtarıcıdır. Yine aynı şekilde bu işlem, darbelere karşı hassas olan basılı ürünlerin aksine lekelenme, ıslanma gibi durumlara karşı da maksimum koruma sağlamaktadır. Laminasyon sürecinde filmin kalınılığı ile paralel olarak, basılı olan parça sert bir yapıda olabilmektedir. Parçaların, çocukların kullanacağı bir şey olması takdirde köşesiz olarak biçimlendirilmesinde fayda vardır. Sert köşelere sahip ürünlerin köşelerini tehlikesiz bir hale getirmenin yolu, film köşelerini yuvarlamak olacaktır. Laminasyon işlemi kapsamında, yuvarlak kenarlarının yanı sıra yalıtılmış kenar uygulaması da son zamanlarda yoğun şekilde tercih edilmektedir. Bu kenar tipinde laminasyon filmi basılan parçanın, kenarının ötesine kadar gitmektedir. Eğer baskı maddesi nemli bir ortamda kullanılacaksa, kenar uygulamasının sızdırmaz yapıya sahip olması bir hayli önemlidir. Böylesi durumlarda, laminasyon filmi hemen hemen 1-2 cm uzatılmaktadır. Bu sayede filmin alt ve üst tabakaları, birbirlerine daha kolay yapışacak hale gelir.

Laminasyon Makinesi Nedir?

Laminasyon işlemi ile ilgili yapılan araştırmalarda bu işlemin yapıldığı laminasyon makinesi özelinde de bazı sorular sorulmaktadır. Bu sorulardan en temel olanı laminasyon makinesi nedir şeklinde formüle edilebilir. Laminasyon cihazı ya da laminasyon makinesi, laminasyon işleminin yapıldığı cihazlara verilen isimdir. Bu cihazlar tip, boyut ve işlevlerine göre farklı türlere ayrılmaktadır. Dolayısıyla satın alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikle, nasıl bir laminasyon cihazı istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu kararı da laminasyon makinesinin hangi sektörde kullanacağınızdan hareketle vemeniz gerekmektedir. Çünkü küçük cihazlarda soğuk ve sıcak uygulamalar yapılırken, büyük cihazlarda pres prensibiyle bir çalışma söz konusudur. Pres kullanılan cihazlarda, ahşap ve metal gibi daha güçlü ürünler lamine edilmektedir. Bu cihaz daha çok profesyonel yerlerde kullanılmaktadır.

Laminasyon Filmi Nedir?

Laminasyon özelinde araştırma yapılırken, laminasyon filmi şeklinde bir bileşen de insanların karşısına çıkmaktadır. Laminasyon filmi, laminasyon poşeti olarak da geçmektedir. Laminasyon türlerinin özellikleri, uygulanacak alanın boyutuna göre değişkenlik gösterir. Filmler bu kapsamda farklı ölçülere göre kesilip boyutlandığı için birbirlerinden ayrılmaktadır. Bu noktada laminasyon filmlerinin türlerinden söz etmek mümkündür. A4 laminasyon filmi ve A3 laminasyon filmi genellikle tüketici grubu ya da ev tipi laminasyon makinlerinde kullanılmaktadır. Bu film türlerine A5 türü de eklenebilir. Endüstriyel alanlarda, matbaacılık ve dijital baskı gibi sektörlerde kullanılan filmler ise büyük oranda rulo şeklinde olur. Bu filmlerin ebatları da ev tipi filmlerden çok daha büyüktür. Laminasyon filmlerinin kalınlığını ölçmede kullanılan birim, mikrondur. Bu kapsamda 1 mikronun 0,001 milimetreye eşit olduğu söylenebilir. Dolayısıyla basit bir hesapla ifade etmek gerekirse, 100 mikronluk bir laminasyon filminin kalınlığı 0,1 milimetreye tekabül etmektedir. Laminasyon işleminde basılı ürün iki parça film arasında sıkıştırılır. Bu sıkıştırma işlemi ile birlikte basılı ürünün toplam kalınlığı artar. Bu artış 0,2 milimetre oranında olacaktır. Esasen seçilen filmin kalınlığı ile ürünün kalınlığı arasında bir paralellik vardır. Bunun yanı sıra, basılı parçalar sunum dosyası, menü gibi daha çok göze hitap edecek şeyler için kullanılacaksa ince filmlere yönelmek akıllıca olacaktır. Çünkü laminasyon filminin kalınlığı arttıkça, kağıt vb. maddelerin katlanması giderek zorlaşmaktadır.

Laminasyon Türleri

Pek çok alanda kullanılan bir teknoloji olan laminasyonun farklı pek çok türü bulunmaktadır. Genel itibarıyla laminasyon filmleri, yüzeylerinin bitiş özelliklerine göre çeşitli parlaklık seviyelerine sahiptir. Buradaki mevcut parlaklık, hem kişisel tercihler ile hem de ilgili projenin türüne bağlıdır. Parlak yapıdaki laminasyon filmleri, basılı malzemelere camı andıran bir görünüm vermektedir. Bu tarzdaki filmler, mürekkep rengini ve canlılığını da artırmaktadır. Parlak laminasyon filmleri, bilhassa sunum klasörleri, raporlar ve eğitim ile ilgili içeriklerde sıklıkla tercih edilmektedir. Başka bir tür olan mat laminasyon ise basılı parçaların nispeten daha yumuşak bir görünüme sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda mat laminasyon, parlamayı da azaltmaktadır. Parlaklık seviyesi azaldığı için, mat laminasyon aynı zamanda basılı üründeki bilgilerin, yazıların daha kolay bir şekilde anlaşılmasına imkan verir. Bu nedenle kitaplar, restoran ya da kafe menüleri ve haritalar için mat laminasyonlar daha çok kullanılmaktadır. Son olarak mat ve parlak laminasyonlara kıyasla daha sağlam bir yöntem olan ipek laminasyondan bahsetmek mümkündür. Bu laminasyon türü hem sağlam hem de esnek bir yapıdadır. Parlaklık noktasında mat ve parlak laminasyonlarının arasında yer almaktadır. Görünüm itibarıyla ipeği andırmaktadır. Dolayısıyla ipek laminasyonun uygulandığı ürünler, pürüzsüz ve doğal bir görünüme sahip olur.

Laminasyon Nerelerde Kullanılır?

Son derece kullanışlı bir teknoloji olan laminasyon pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu kapsamda evlerden ofislere, iş yerlerinden fabrikalara kadar farklı ortamlarda laminasyon işlemleri yapılmaktadır.

Laminasyon Fiyatları Nasıldır?

Laminasyon işlemi, işlemin içeriğine, uygulandığı yüzeye, kullanıldığı malzemeye vs. göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla laminasyon işlemini nereye yaptıracağınıza karar vererek daha net fiyatlar almanız mümkündür.

En İyi Laminasyon Cihazı Markası Hangisidir?

Laminasyon cihazları özelinde pek çok farklı markadan bahsedilebilir. Ancak laminasyon cihazları, kullanım alanları yönünden birbirinden ayrıldığı için en iyi markadan bahsetmek mümkün değildir. Ancak kaliteli bir cihaz satın almak için, özel olarak laminasyon yapacağınız alanda üretim yapan firmalara yönelmeniz akıllıca olacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/1
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Laminasyon

768 ürün listeleniyor
Kırtasiye / Ofis
Kırtasiye / Ofis
Ofis Teknolojileri
Ofis Teknolojileri
Laminasyon Makinesi & Malzemeler
Laminasyon Makinesi & Malzemeler
Laminasyon Makinesi
Laminasyon Makinesi
Laminasyon Poşetleri
Laminasyon Poşetleri
Kart ve Fotoğraf Kesme Aparatları
Kart ve Fotoğraf Kesme Aparatları
Soğuk Laminasyon Modelleri
Soğuk Laminasyon Modelleri
OFİS & KİŞİSEL MODELLER
OFİS & KİŞİSEL MODELLER
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 768 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?