Soğuk Laminasyon Modelleri

Çeşitli boylardaki belgelerinizi, resimlerinizi veya kart gibi evraklarınızı PVC kaplamak için kullanabileceğiniz en basit ve pratik yöntem laminasyon yöntemidir. Bu yöntem sayesinde uygulama yaptığınız yüzey parlak görünecek ve dış etkenlere karşı ekstra korumalı olacak. Parlak kullanımın yanında mat ve ipek gibi kaplama çeşitleri de mevcuttur.

Laminasyon İşlemi Nedir?

Laminasyon işlemi farklı yüzeylerin ısı basınç veya yapıştırıcılar aracılığıyla birleştirilmesi ve tek bir katman haline getirilmesi işlemidir. Bu uygulama ile kaplama yapacağınız yüzeylerin kalitesini ve dayanıklılığını artırabilir; fotoğraf, belge veya kartvizit gibi ürünlerin yüzeylerini PVC kaplama sayesinde koruyabilirsiniz.

Farklı kullanım alanlarına göre soğuk veya sıcak laminasyon olarak iki ana kategoriye ayrılan laminasyon teknikleri, laminasyon cihazları sayesinde yüzeylere kolayca uygulanabiliyor. İşlem için faklı hammaddelere sahip film veya kartuşlar bulunsa da bu sektördeki bayrak taşıyıcı malzeme PVC’dir. Laminasyon işlemi profesyonel ortamda büyük makineler aracılığıyla tekstil gibi sektörlerde özellikle dış giyim ürünlerinin faklı katmanlardan oluşan kumaşlarını birleştirmek için de kullanılmaktadır.

Mat Laminasyon üzerinde baskı bulunan materyale şık ve sofistike bir görünüm katar, koyu renk tonlarını maskeleyerek kontratı düşürür. En popüler laminasyon türü olan parlak laminasyon, yazı ve görsellerin daha net görünmesini ve kontrastlarının artmasını sağlar. Parlak ve kaygan bir doku yaratan bu işlem ile yüzey toz, kir ve parmak izi tutmayacaktır. Ayrıca film şeridi veya diğer adıyla selefon daha yaygın olduğundan çok daha ekonomiktir. Son olarak ipek laminasyon yumuşak, ipek gibi bir görünüm yaratır, renklerin canlılığını artırır ve şerit halinde uygulandığı için kâğıdın dayanıklılık gücünü yükseltir. Ne tam olarak mat ne de %100 parlaktır, ışığı ancak belirli şartlar içinde yansıtır. Bu sebeple ismi ipek laminasyon olmuştur.

Laminasyon Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

Endüstriyel kullanıma yönelik cihazların yanında profesyonel ve amatör kullanımlara yönelikte küçük boyutlu laminasyon makineleri mevcuttur. Uygulama yöntemi bakımından laminasyon makineleri sıcak laminasyon ve soğuk laminasyon gibi modellere ayrılır. Soğuk laminasyon modeli sahip olduğu popülerliğini sıcak laminasyonun bazı mürekkep ve kâğıt kullanılan geniş formatlı inkjet yazıcılarla uyumlu olmamasından ileri gelir. Sıcak laminasyon işleminde yapıştırıcı gerekirken soğuk laminasyon işleminde bu gereklilik bulunmamaktadır.

Soğuk Laminasyon Modelleri Nedir?

Tek seferde kâğıdın yalnızca bir yüzeyine yapılabilen soğuk laminasyon kâğıttaki mürekkep ile kâğıdın ısıya hassas olduğu durumlarda kullanılır. Kullanılan selefon nispeten pahalı olsa da kullanılan soğuk laminasyon makinesi oldukça uygun fiyatlıdır. İnce filmleri laminasyon makineleri aracılığıyla kolay bir şekilde farklı yüzeylere uygulayabilirsiniz.

A4 dosya kâğıdı boyutundan başlayarak daha küçük belgeleri, resimleri ve kartvizitleri özel üretim silindirler aracılığıyla kusursuz bir biçimde kaplayabilirsiniz.

Soğuk Laminasyon Modellerinin Kullanım Alanı ve İpuçları Nelerdir?

Laminasyon işlemi yapıldıktan sonra dış etkenlere ve özellikle sıvı temasına karşı dayanımı artacak olan yüzeyler genelde iç ve dış mekânlarda kullanılan kartvizit, fotoğraf, foto blok gibi ürünlerdir.

Güneş ve neme karşı etili bir savunma sağlayan selefon kaplamaların kullanımı sonrası uygulanmış yüzeylerin birkaç gün boyunca dinlenmesi gerekebilir. Laminasyon işlemi sırasında yüzeydeki toz miktarını minimum düzeyde tutmak gereklidir, aksi taktirde işlem sonrası yüzeylerde hava kabarcıkları görülebilir. Ayrıca gramaj olarak 135 gramın altındaki kağıtlara laminasyon işlemi önerilmiyor çünkü bu kâğıtlar işlem anında dahi kırılıp yırtılabiliyor.

Bu cihazlar sayesinde ofis ve evlerinizde belgeleri ve eski fotoğrafları koruma altına alabilir, dekoratif amaçlı ürünlerinizin daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Alanında en iyi laminasyon cihazlarını, soğuk laminasyon modelleri ve soğuk laminasyon işleminde kullanmak üzere gerekli olan laminasyon makinesi, laminasyon poşetleri ve laminasyon kartuşlarını Hepsiburada.com üzerinden hızlıca satın alabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Soğuk Laminasyon Modelleri

89 ürün listeleniyor
Kırtasiye / Ofis
Kırtasiye / Ofis
Ofis Teknolojileri
Ofis Teknolojileri
Laminasyon Makinesi & Malzemeler
Laminasyon Makinesi & Malzemeler
Soğuk Laminasyon Modelleri
Soğuk Laminasyon Modelleri
LAMİNASYON MAKİNASI KARTUŞLARI
LAMİNASYON MAKİNASI KARTUŞLARI
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 89 ürün
DSACategoryId/2147483643/15238/15239/276992