Fransa’da başladığı yazarlık serüvenini ülke sınırlarının dışına taşıyan Jean-Christophe Grange, yakaladığı büyük başarı ile Avrupa’nın Stephan King‘i olma unvanını sonuna kadar hak ediyor. Paris doğumlu olan 56 yaşındaki yazar gazetecilikten edindiği deneyimlerini sınırları zorlayan hayal gücü ile harmanlayarak adından söz ettiren romanlara imza atmayı başarıyor. Jean-Christophe Grange kitapları birçok dile çevrilerek sinema filmlerine konu olurken başarılı yazar filmleşen kitaplarının senaryolaştırılmasına da katkıda bulunuyor.

Yazdığı tüm kitaplarda yakaladığı güçlü mizanseninin yanında alışılmışın dışında, gizemli ve kimi zaman insanın içini donduran karakterleri, yazarın başarısındaki en büyük etken olarak öne çıkıyor. Yazdığı bilimsel makaleler için yaptığı araştırmalardan edindiği bilgilerle romanlarını zenginleştiren Jean-Christophe Grange, kendine haz tarzı ile polisiye, gerilim ve korku türlerini bir potada harmanlayarak okurlarına sunuyor. İnsanı hayretler içerisinde bırakan kurgusunun hızını ağır betimlemelerle yavaşlatmayan yazar, heyecanlı ve bir solukta okunan romanlara ve karakterlere hayat veriyor. Sürükleyiciliği ile milyonlarca okurun hayranlığını kazanan eserlerinde ortalama Jean-Christophe Grange kalitesinden ödün vermiyor.

Başarısı hakkında merak edilen sorulara cevap veren yazar, kitaplarının esin kaynağının yarısının gazetecilikten geldiğini, kalan kısmını da hayal gücü ile tamamladığını ifade ediyor. Seçtiği konuların ilham kaynağına ilişkin soruları da özellikle gazetecilik mesleğinde tanık olduğu kimi olağanüstü, kimi korkunç, kimi ise gizemli olayların özgün hikayeler kurgulamasına imkan tanıması olarak yanıtlıyor. Örneğin Leylekler’in Uçuşu adlı romanının Fransa’da yakaladığı başarılı satış rakamlarının ardından dizi haline getirilmesinde, leylekler hakkında yazacağı bir makale için yaptığı araştırmanın esin kaynağı olduğunu vurguluyor.

Jean-Christophe Grange uluslararası başarısını ise Kızıl Nehirler isimli kitabı ile yakalıyor. Sinema filmine uyarlanarak geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayan romanı ile yazar, güçlü kaleminin popüler bir kimlik ile birleştirme şansını yakalıyor. Kuzuların Sessizliği’nden sonra yazılmış en başarılı gerilim romanı olarak adlandırılan Kızıl Nehirler’in ardından çıkan Taş Meclis, yazarın edebiyat dünyasında edindiği saygın yeri perçinlemesine olanak veriyor. Tarihi ögelerin yoğun olarak kullanıldığı ve büyük övgülere sebep olan Taş Meclis’in ardından Türkiye ile Fransa arasında gerçekleşen uyuşturucu kaçakçılığı ve seri cinayetlerin işlendiği Kurtlar İmparatorluğu romanı yazarın zirvedeki yerini tartışmasız bir hale getiriyor. Ardından çıkarttığı her yeni romanı ile okuyucu kitlesini genişleten Jean-Christophe Grange, ilerleyen dönemlerde de beğeni toplayacak başarılı çalışmalara imza atacağının garantisini türün sevenlerine müjdeliyor.

Jean-Christophe Grange tarafından yazılan heyecanı ve gerilim dozu yüksek romanlar, türün severleri için merakla beklenen yeni bir serüven olarak anlamlandırılıyor. Kitaplarının kurgusunu özel olarak araştırılması gereken detaylı bilgilerle harmanlayan yazar, akla gelmeyecek cinayet senaryolarını yine akla gelmeyecek yöntemlerle çözüme kavuşturarak okurlarını hayran bırakmaya devam ediyor. Derin bilgisinin yanında yüksek hayal gücünü de sergilemekten kaçınmayan Fransız yazar, her sayfasıyla dolu dolu ve bir nefeste okunabilen hikayeler kurgulama geleneğini sürdürüyor.

Jean-Christophe Grange; polisiye, cinayet, aksiyon, gizem, gerilim ve korku türünde yazılmış romanlara ilgi duyanlar için hemen tanışılması gereken yazarların başında geliyor. Kusursuz bir kurgu, olağanüstü macera, yüksek dozda gerilim, hiç bitmeyen aksiyon, tüylerinizi ürpertecek korku, akıl kurcalayan sorular ve hayrette bırakacak çözümler Jean-Christophe Grange romanlarında bulabileceğiniz en temel unsurlar arasında yer alarak okumaya doyamayacağınız hikayeler ile sizi buluşturuyor.

Jean-Christophe Grange romanları arasında Leyleklerin Uçuşu (1994), Kızıl Nehirler (1998), Taş Meclis (2000), Kurtlar İmparatorluğu (2003), Siyah Kan (2004), Şeytan Yemini (2007), Koloni (2009), Ölü Ruhlar Ormanı (2010), Zener’in Laneti I-II-III (Çizgi Roman - 2010), Sisle Gelen Yolcu (2011), Kaiken (2012), Lontano (2015), Kongo’ya Ağıt (2016) gibi pek çok değerli eser yer alıyor.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Jean-Christophe Grange Kitapları

34 ürün var
 1. Markalar
  1. Doğan Kitap
  2. Le Livre De Poche
  3. Azbooka
 2. Ürün Çeşidi
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Değerlendirme Puanı
 5. Yazar
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Basım Dili
 9. Boyut
 10. Girişimci Kadın Ürünleri
 11. Satıcı A-Z
Başa dön