Günümüzün en bilindik köşe yazarlarından olan Yılmaz Özdil, Girit göçmeni bir annenin ve Aksaraylı bir babanın oğlu olarak 1965 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokulunu İzmir’de okuyan Yılmaz Özdil, lise eğitimine İzmir’de devam etmiştir. İzmir Atatürk Lisesi’ne giden Yılmaz Özdil, buradan mezun olmasının ardından yine İzmir’den ayrılmamış ve Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik bölümünü kazanmış ve buradan da eğitimini başarıyla tamamlayarak mezun olmuştur. Bugün evli ve bir çocuk babasıdır.

Mesleki kariyeri ise Yeni Asır gazetesinde muhabir sıfatıyla başlamıştır. Buradaki başarılarıyla terfi almış ve Yeni Asır gazetesi yayın yönetmenliğine yükselmiştir. 1994 senesinde Milliyet gazetesinde çalışmaya başlayan Yılmaz Özdil, bu gazetede yazı işleri müdürlüğü yapmıştır. Milliyet gazetesinde bir sene çalışan Yılmaz Özdil’in bir sonraki durağı ise Sabah gazetesi olmuştur. Sabah gazetesinde de yazı işleri müdürlüğü görevini yerine getiren Yılmaz Özdil, 1995 ve 1999 yılları arasında Sabah gazetesinde çalışmıştır. 1999 yılında ise Fatih Çekirge tarafından çıkarılmakta olan Star gazetesinin kurucu ekibi arasında yer almıştır. Star gazetesinin ardından Yılmaz Özdil, Sabah gazetesine geri dönmüştür ve daha sonraları da gazeteyle ilişkili olan ATV’ye geçiş yapmıştır. ATV’de haber genel yayın yönetmenliği işini yürüten Yılmaz Özdil, 2007’de siyasi sebeplerden ötürü ATV ve Sabah gazetesiyle ilişkisini keserek, Hürriyet gazetesine geçiş yapmıştır. 2008 yılından itibaren hem Hürriyet gazetesine köşe yazıları yazmakta hem de Star TV’nin haber genel yayın yönetmenliği görevini yürütmekteydi. Yine bu dönem Fanatik gazetesi çatısı altında da köşe yazıları yazmış ve spor değerlendirmelerinde bulunmuştur. 2014 yılında, Hürriyet gazetesiyle yaşadığı bir takım sorunlar ve siyasi sebeplerden ötürü gazeteden istifa eden Yılmaz Özdil, günümüzde hâlâ Sözcü gazetesi çatısı altında yer almaktadır. Bugün Yılmaz Özdil kitapları olarak bilinen ve çok okunanlar listesinde yer alan eserlerine yenilerini katmayı sürdürmektedir.

Yılmaz Özdil kitapları arasında yer alan ilk kitap 2011 yılında yayımlanmış olan İsim, Şehir, Hayvan adlı eserdir. Hürriyet gazetesi çatısı altındayken yazdığı bu eser kendisinin genel siyasal atmosfere yönelik yazdığı köşe yazılarından parçalar da içeren ve genellikle siyasal eleştirilerde bulunan ilk eseridir. 2012 yılında bu kitabın bir devamı maiyetinde olan İsim, Şehir Bitki adlı yapıtı Yılmaz Özdil kitapları arasına katılan ikinci eserdir.

Yılmaz Özdil ilk kitabında olduğu gibi bu kitabında da yer yer köşe yazılarından parçalar sunmaktadır. Yılmaz Özdil kitapları denildiğinde ilk akla gelen ve hayranları tarafından en önemli eserlerinden birisi olarak gösterilen 2013 yılında yayımlanmış olan Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda adlı eseri, İsim, Şehir, Hayvan ve İsim, Şehir, Bitki gibi köşe yazılarından derlemeler barındırmamaktadır. Yılmaz Özdil’in 1,5 senelik bir araştırma sonucu sıfırdan yazdığını belirttiği bu eser, çıktığı dönemin en çok satan eserleri arasında yer almış olup, dönemin iktidarına yönelik sert bir üslupla siyasal eleştiriler içermektedir.

Yılmaz Özdil kitapları arasında yer alacak bir diğer eser ise İsim, Şehir, Artist adını taşımaktadır. 2014 yılında yayımlanmış bu eser, 2013 ve 2014 senelerinde siyasal ve toplumsal olarak önem arz eden gelişmeler hakkında yazmış olduğu bir eserdir. İlk iki kitabında olduğu gibi bu kitabı da o dönem yayımlamış olduğu köşe yazılarından oluşmaktadır. Yazarın 2015 yılında çıkan Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda adlı kitabı ise Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda kitabı gibi siyasal iktidarı eleştiren bir yapıttır. Yılmaz Özdil’in 2016 yılında basılmış Adam ve 2017 yılında basılmış Kadın adını taşıyan iki ayrı eseri daha vardır.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Yılmaz Özdil Kitapları

53 ürün var
 1. Markalar
  1. Sia Kitap
  2. Kırmızı Kedi Yayınevi
  3. Doğan Kitap
 2. Ürün Çeşidi A-Z
 3. Yazar
 4. Fiyat Aralığı
  -
 5. Değerlendirme Puanı
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Basım Dili
 9. Boyut
 10. Satıcı A-Z
Başa dön