Ömer Zülfü Livaneli, 1946 doğumlu; Türkiye ve dünyaya mal olmuş önemli bir yazar, yönetmen aynı zamanda değerli bir müzisyendir. Konya doğumlu olan yazar, 60'lı yılların başından itibaren aktif olarak müzik ile ilgilenmeye başlamıştır. Küçük yaşlarda bağlama çalmayı öğrenerek gelişen müzik hayatı zaman içerisinde pek çok beste, albüm ve çalışmayı beraberinde getirmiştir. 

Memur bir ailenin çocuğu olarak Türkiye'de farklı illerde yaşamış olan Livaneli gittiği yerlerde gözlemlediği farklı müzik kültürlerini kendi yeteneği ile harmanlamış ve ortaya Livaneli tarzı müziği çıkarmıştır. 

Müziğin yanı sıra Zülfü Livaneli, oldukça küçük yaşlardan itibaren edebiyata gönül vermiş ve çocukluk ile gençlik yıllarını dönemin en ünlü yazarlarını okuyarak geçirmiştir. Hemingway'den Mevlana'ya kadar uzanan bu geniş okuma ağı sayesinde vizyonunu ve dünyasını genişleterek yazar olma yolunda en önemli adımları atmıştır. 68 dönemi siyasi hareketleri içinde de yer alan yazar, yaptığı okumalarda büyük yazarların çoğundan etkilenerek kendi edebiyatına şekil verme fırsatına sahip olmuştur. 

70'li yılların çalkantılı Türkiye'sinde siyasi fikirleri ve duruşu nedeni ile bir dönem hapis yatan Livaneli; 1972 yılında ailesi ile İsveç'e yerleşmiş ve burada müzik eğitimini tamamlamıştır. Ardından Belçika'da ilk albümünü yayınlayarak müzik piyasasına resmi bir giriş yapmıştır. Türkiye'de albümleri yasaklanan müzisyen yazarın albümleri el altından farklı isim ve resimler ile satılmaya başlanmıştır. Bu sürgün döneminde de çalışmalarına ara vermeyen Zülfü Livaneli geleneksel bağlama ezgileri ile batı tarzını bir araya getirdiği müziğini geliştirmeye devam etmiştir. Film müzikleri yapmış, Nazım Hikmet'in şiirlerini besteleyerek Nazım'ın Türküsü albümünü piyasaya sürmüştür. Sanatsal çalışmaları içinde her zaman edebiyatın ayrı bir yeri olsa da sanatçı ilk çalışmalarını müzik ve sinema üzerine yürütmüştür.

1987 yılında yönetmenliğini yaptığı ilk film olan "Yer Demir Gök Bakır" vizyona girmiş ve uluslararası ödüllerle taçlandırılmıştır. Yaşar Kemal ile yakın arkadaş olan Livaneli'nin sinema dünyasına girişi de büyük takdir toplamıştır. Devam eden yıllarda "Sis" adlı film için yönetmen koltuğuna oturmuş ve bu projede Elia Kazan ile birlikte çalışma fırsatı yakalamıştır. Ardından Türkan Şoray ile Şahmaran'ı çekmiş bununla birlikte otuzun üzerinde filmin de müziğini bestelemiştir. 


Zülfü Livaneli kitapları da müzik ve sinema dallarında olduğu gibi ulusal ve uluslararası alanda büyük beğeni toplamıştır. 1993 yılında ilk kitabı "Diktatör İle Palyaço'yu"; bir sonraki yıl da "Sosyalizm Öldü Mü?" adlı eseri yayınlayarak kendi tarzını bulacağı kitaplar serisine ilk imzasını atmıştır. Kitaplarında çoğunlukla toplumsal konuları işlemeyi seçen sanatçı halkın farklı kesimlerinden esinlendiği karakterler ile bilinmeyene ya da görmezden gelinene ışık tutmayı hedeflemiştir. 1998'de Arafat'ta Bir Çocuk, Orta Zekalılar Cenneti kitapları piyasaya sürülen Livaneli bu çalışmalara paralel olarak UNESCO büyük elçiliği görevini de üstlenmiştir. 

2001 yılında yayınlanan Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm adlı romanının ardından Engereğin Gözündeki Karmaşa ile alegorik bir iktidar eleştirisi ortaya koymuştur. Kitapları ile uluslararası ödüllere layık görülmüştür. 2000'li yılların başından itibaren Konstantiniye Oteli, Son Ada, Edebiyat Mutluluktur, Mutluluk, Serenad, Kardeşimin Hikayesi gibi çok satanlar listesinden neredeyse hiç düşmeyen kitapları yayınlanmıştır. Özellikle Mutluluk, konusu ve tarzı ile bütün dikkatleri üzerine toplamış daha sonra sinemaya uyarlanmıştır. Kitapları aynı zamanda pek çok farklı dile çevrilerek yurtdışında da satışa çıkmış ve büyük ilgi görmüştür. Son olarak Suriye sorununu ele aldığı Huzursuzluk adlı romanı yayınlayan Livaneli; Elia Kazan ile anılarını anlattığı Elia İle Yolculuk kitabını da 2017 yılında piyasaya sürmüştür. Bütün bunların yanı sıra Sevdalım Hayat , otobiyografik bir eser olma özelliği göstermektedir. 

90'lı yılların son yarısında edebi ve siyasi çalışmalara ağırlık veren Livaneli iki kez İstanbul büyükşehir belediye başkanlığına aday olmuş ve 2002 yılında milletvekili olarak mecliste yer almıştır. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Zülfü Livaneli Kitapları

59 ürün var
 1. Ürün Çeşidi A-Z
 2. Yazar
 3. Markalar A-Z
  1. Doğan Kitap
  2. Remzi Kitabevi
  3. İnkılap Kitabevi
  4. Doğan Egmont Yayıncılık
  5. Boyut Yayın Grubu
  6. Karakarga Yayınları
  7. Destek Yayınları
  8. Dex Plus
  9. St. Martin'S Griffin
  10. Telos Yayıncılık
 4. Fiyat Aralığı
  -
 5. Ürün Puanı
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Basım Dili
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
Başa dön