Maket Bıçağı

Başta ofis ve okulda basit kesim ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılan maket bıçağı metal, plastik ve kauçuk koruma yüzeyinin içerisinde hareket ettirilerek, kullanım boyutuna geldiğinde sabitlenmek suretiyle kullanılan oldukça kesici bir alettir. Maket bıçakları yedekleri ise kesici kısmın körelmesi durumunda, bu kısmın pratik bir şekilde değiştirilerek kullanılmasına imkân veren ve kesme işlevi gören harici uçlardır.

Her ne kadar ofis ve okul ürünleri arasında kabul edilse de, kullanım alanları tanımlanandan daha yaygındır. Maket bıçakları kullanım alanları oldukça yaygın olup, kullanıldığı alana göre özelliklerinde de değişiklik görülmektedir.

Maket Bıçağı Nerelerde Kullanılır?

Bıçağın gücü nispetinde; kırtasiye, kösele, deri, basit plastik boru, kauçuk gibi farklı birçok alanda kullanılabilmektedir. Kesilecek ürünün kalınlık ve dayanıklılığa göre, bıçağın dayanıklılığı da değişmektedir.

Örneğin kırtasiye ürünlerini kesmek için kullanılan bir maket bıçağı daha zayıf ve ince olabilirken, elektrik tesisatı borusunu kesmekte kullanılacak olan bıçağın daha sağlam olması gerekmektedir. Aksi halde ürünlerin zorlamayla kesilmeye çalışılması durumunda, bıçağın uç kısmının kırılarak sert bir şekilde sıçrama ihtimali bulunmaktadır. Bu riski dikkate alarak, kesim işlerinde sadece kesilecek ürünün yapısına uygun maket bıçakları tercih edilmelidir.

Maket Bıçağı Nasıl Kullanılır?

Kullanım güvenliği açısından öncelikle belirtmek gerekirse, maket bıçağı yedekleri arasında bulunan ve kesme işlevini gören bıçak kısmı, kesinlikle bıçağın kabı haricinde çıplak bir şekilde kullanılmamalıdır. Ürünün basit işlerde dahi çıplak halde kullanılması, ciddi yaralanmalara sebep olacağı için kullanım aşamasında bu uyarı mutlaka dikkate alınmalıdır.

 • Bıçağın standart kullanımı, keskin kısmın bıçağın yapısına göre kullanım kolaylığı sunan orta ya da yan kısmındaki hareket emniyet düğmesi ile yapılmaktadır.
 • Plastik, metal ya da kauçuktan oluşan kabın içerisinde yer alan kesici kısım, bu düğme sayesinde ihtiyaç duyulan boyuta getirilmekte ve sabitlenmektedir.
 • Kullanıma geçmeden önce, emniyet düğmesinin bıçağı sabitlediğinden emin olunması olası istenmeyen durumların önüne geçecektir.
 • Kesilecek ürünün, bıçağın güç ve kapasitesine uygun olması ve fazla zorlamaması gerekmektedir.
 • Son olarak ürün ve bıçak uygun el mesafesi dikkate alınarak, acele edilmeden kesime başlanmalıdır.
 • Kesim esnasında koruyucu gözlük kullanımı büyük önem taşımakta olup, bıçağın kırılarak göze sıçraması durumda, gözleri koruyucu niteliğe sahip olmalıdır.
 • Kesim esnasında ürünün rahat kullanımını engellememesi halinde, iş eldiveni kullanımı da alınabilecek bir diğer güvenlik tedbiridir.

Maket Bıçakları Yedekleri Nasıl Değiştirilir?

Kesici kısmın körleşmesi durumunda keskinleştirme işlemi yapılamadığı için, maket bıçakları yedekleri ile değiştirilmelidir. Kesici kısmın değiştirilmesi, bıçağın genel özelliklerine bağlı olarak değişir. Tamamen metal kaplı ve kapalı özellikte olan maket bıçaklarının değiştirilmesi için, genellikle vida ile kapatılan kabın açılması gerekmektedir.

Maket bıçağı yedekleri üzerinde arka kısımlarında, daire şeklinde küçük bir delik yer almaktadır. Emniyet düğmesinde ise, bu deliğe geçmesi için bir çıkıntı bulunur. Bıçağın özelliğine göre tam bir detay olmasa da, sökerken de dikkat edeceğiniz sıralamaya göre emniyet düğmesinde bulunan çıkıntı bıçaktaki deliğe yerleştirilerek sabitlenme sağlanır. Sabitleştirildikten sonra, maket bıçağının kabı tekrardan üst üste getirilerek vida yerlerinden kapatılır.

Klasik maket bıçaklarında ise değiştirme işlemi genellikle aynıdır. Bu tip bıçaklarda, keskin ucun çıkarılması çok daha basittir.

 • Arka kısımdaki çıkabilir özellikteki plastiği, çekerek çıkartın.
 • Kesici uçla bağlantılı olan emniyet düğmesini geriye doğru çekerek, bıçağı tamamen çıkartın.
 • Bıçağın kesim yönünü dikkate alarak, arkasındaki deliğe emniyet düğmesinde bulunan ve bıçakla irtibatını sağlayan çıkıntıyı yerleştirin.
 • Bıçak kabının arkasından maket bıçağını, kabın içerisine iterek yerleştirin.
 • Kabın arka kısmından ilk sökülen plastik kapağı, yuvasına yerleştirerek yeniden takıp kapatın.

Maket Bıçağı Nasıl Keskinleştirilir?

Ofis ve kırtasiye ürünleri arasında yer alan maket bıçağının keskinleştirilmesi, söz konusu değildir. Maket bıçağı yedekleri arasında satılan metal kesici kısmın körelmesi ve ürünleri kesmekte zorlanması halinde, kesme işlemini yapan maket bıçakları yedekleri ile değiştirilmelidir. Böylelikle istenilen nitelikte kesme işlemi rahatlıkla yapılabileceği gibi, kırılıp sıçrama riski de en aza indirilmiş olacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Maket Bıçaklaı Yedekleri

1186 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1186 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15547/60003343