Marble Efekt

Marble efekt boyalar, yüzeylere mermer efekti kazandırmanın pratik ve estetik bir yolunu sunar. Ahşap, metal, deri, cam, seramik ve beton gibi yüzeylere sadece birkaç adımda kolayca uygulanır. Marble efekt ürünlerini kullanarak mermerin doğal ve göz alıcı desenlerini istediğiniz tüm yüzeylere ya da objelere taşıyabilirsiniz.

Marble Efekt Boya Çeşitleri Nelerdir?

El sanatları ve hobi çalışmalarında sıkça kullanılan mermer efekti boyaları, sprey ya da likit formda satışa sunulur. Birçok marble boya su bazlı olduğu için uygulanması son derece kolaydır. Desenleri oluşturmak ya da degrade çalışması yapmak için boya ıslatılabilir ve daha gerçekçi desenler elde edilebilir. Şişe ambalajda satışa sunulan akrilik bazlı marble efekt boyaları, yüzeye bir fırça yardımıyla uygulanır. Boya formülündeki özel pigmentler, boya kurduktan sonra mermer desenini oluşturur. Marble efekt boyaları, tek renk ya da birkaç renk karıştırılarak kullanılabilir. Seramik ve cam gibi pürüzsüz yüzeylerde direkt uygulama yapılabilir. Ahşap gibi nispeten pürüzlü ve emiciliği yüksek yüzeylerde marble efekt boyasından önce astar, medium ya da akrilik boya yapılması gerekir. Marble boyanın rengine uygun olarak seçeceğiniz astar rengi ile doğal mermer görünümü elde edebilirsiniz. Cilalanmış mermer görünümünü tamamlamak için boya kuruduktan sonra boya tipine uygun bir vernikle çalışmanızı tamamlayabilirsiniz. Marble efekt boyaları ile kumaşlardan ahşap objelere, seramik yüzeylerden metal eşyalara kadar aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm yüzeyleri boyayabilirsiniz.

Sprey Marble Efekt Boya Nedir?

Sprey marble efekt boyalar; kağıt, karton, astarlanmış tuval, ahşap, cam, metal, seramik, porselen, taş, akrilik ve diğer boyanabilir malzemeler gibi birçok farklı yüzeyde kullanılabilir. Mermer efekti, nesnenin yüzeyine çok ince boya şeritleri püskürtülmesiyle elde edilir. Özel boya formülü ve sprey kafası sayesinde sprey boya sıkıldığında mermere tipik desenini kazandıran iplik şeklinde atışlar yapılır. Boya yüzeyi tamamen kaplamadığından opak bir görünüm oluşturmaz. Sprey şişesini tutma açısına göre farklı mermer efektleri uygulanabilir. Sprey marble efekt boyaları, genellikle zemine yapılan boya çalışmasından sonra uygulanır. Koyu renkli yüzeylere sprey uygulaması tek başına uygulanabilir. Öte yandan renk dalgalanmalarının yoğun olduğu boyutlu çalışmalarda yüzeye birkaç tondan oluşan boya çalışması yapılması gerekebilir. Boyaların birbirine daha iyi karışması ve doğal bir mermer efekti sağlaması için sprey boya öncesinde medium uygulaması yapılabilir.

Marble Efekt Nasıl Yapılır?

Marble efekt boyalarının uygulanması oldukça kolaydır. Boyanın sprey ya da likit olmasına göre farklı boya tekniklerini deneyebilirsiniz. Çalışma alanını önce gazeteyle örtün. Boyamak istediğiniz objeyi kağıdın üstüne yerleştirin. Büyük bir nesneyi veya duvarı boyamak istiyorsanız kağıdı yere boyanacak alana yerleştirin. Proje yüzeyini ince bir zımpara kağıdı ile zımparalayın. Çıkan tozu yumuşak bir bezle silin. Zımparalama, yüzeyi boyamaya daha açık hale getirir. Bir duvarı boyuyorsanız duvarı sadece toz bezi ile silin. Maskeleme bandı ile korumak istediğiniz tüm alanları örtün. Yüzeye astar ya da medium uygulanması gerekiyorsa gerekli adımları takip edip astarın kurumasını bekleyin. Astarı proje yüzeyine uygulayın. Orijinal yüzey, astarın içinden görülebiliyorsa ikinci bir kat uygulayın ve kurumasını bekleyin. Astar kuruduktan sonra marble efekt boyasını uygulamaya başlayabilirsiniz. Fırçayla uygulanan marble efekt boyalarında fırçayı yatay hareketlerle uygulamaya dikkat edin. Dilerseniz bu aşamada ikinci bir renk kullanabilirsiniz. Sprey marble efekt boyalarla çalışırken baz boyasını uyguladıktan hemen sonra küçük bir parça streç folyoyu elinizle buruşturarak boyanın üzerine bastırabilir, daha doğal bir mermer deseni oluşturabilirsiniz. Son aşamada sprey boyayı kullanarak mermer yüzeylerdeki çizgileri ve çatlakları oluşturup, çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Marble Efektler

22 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 22 / 22 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?