Dünyanın en büyük teleskop üreticisi olan Meade, teleskop ve dürbün gibi optik ürünleriyle yer ve gökyüzü gözlemleri yapmayı sevenlerin en çok tercih ettiği markalardan biridir. Meade ürünleri, optik kalitesinin yanı sıra başarılı ürün tasarımlarıyla da öne çıkar.

Gözlem Adına Tüm İhtiyaçları Karşılayan Meade Ürünleri

1972 yılında John Diebel tarafından kurulan Meade, başlarda mercekli (refraktör) teleskop ve aksesuarlarının satışını yaparken 1976 yılında kendi ürünlerini piyasaya sürmeye başlamıştır. Kuruluşundan bugüne dek optik imalatı alanında önemli markalardan biri haline gelen Meade, amatör ve profesyonel gök bilimciler başta olmak tüm gözlemciler tarafından yoğun şekilde tercih edilmektedir.

Meade, yüksek kaliteli malzemeleri ve güçlü ürün tasarımlarıyla ön plandadır. Ürünlerinde son derece işlevsel ve kaliteli optik lensler kullanan Meade, ürünlerinin kullanım amacını belirleyerek kaliteyi ince işçilikle birleştirme konusunda oldukça başarılıdır. İşçilik, tasarım ve kalite özelliklerini yalnızca optik lenslerle sınırlandırmayan Meade, ürünlerin ana yapı malzemelerini de güçlü tutarak uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilecek mühendislik ve tasarım harikaları yaratır.

Meade Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Teleskop, dürbün ve ürün türlerine yerleşik olarak ürettiği GPS gibi elektromekanik ürünlerle bilinen Meade, yer ve gökyüzü gözlemleri adına gözlemcilerin bütün ihtiyaçlarını profesyonel biçimde karşılar. Ürünlerde bulunan yüksek kaliteli optik lenslerle beraber kullanımı kolaylaştıran özellikler, gözlemleri keyifli ve öğretici hale getirir.

Meade teleskoplar arasında farklı açıklık ve odak uzunluğu oranları sayesinde herkese uygun bir model bulunur. Düzenli olarak derin uzay gözlemleri yapan profesyonel gök bilimciler arasında, daha yüksek ışık toplama kapasitesine ve yakınlaştırma oranına sahip teleskoplar tercih edilir. Bu tür teleskoplarda otomatik cisim takibi önemli bir etken haline gelebildiği için, elektronik GoTo özelliğine sahip teleskoplar seçilmeye dikkat edilir. Gökyüzü hakkında temel bilgileri edinmek ve gözlemleri eğlenceli hale getirmek içinse manuel mercekli teleskop modelleri yeterli olur.

Meade ürünleri arasında işlevsel özellikleriyle en çok dikkat çeken ürünlerden olan dürbünler ise hem gökyüzü, hem yeryüzü gözlemlerini gerçekleştirmek amacıyla özenle tasarlanmıştır. Kolay taşınabilir özellikleri ve sundukları geniş açı görüntü sayesinde amatör gözlemciler arasında sıklıkla tercih edilir.

Gökyüzünde takım yıldızlarından oluşan hayali haritayı en iyi biçimde öğrenmek adına gerekli ekipmanlardan olan dürbünler, gökyüzü gözlemciliğine yeni başlayanlar için özellikle tavsiye edilen ürünlerdendir. Dürbünlerin sunduğu geniş açı görüntü, tecrübeli profesyonel gök bilimcilerin de yanlarından ayırmadığı kılavuz niteliğindeki ekipmanlardandır.

Dürbünlere nazaran daha kompleks yapılar olduğu için teleskopların çok daha fazla türü bulunur. Gözlem yapmaya yeni başladıysanız manuel mercekli teleskopları tercih edebilirsiniz. Gökyüzü gözlemciliğini belirli bir düzeyde ilerletmişseniz aynalı teleskopları düşünebilirsiniz. Profesyonel tercihlerde bulunmak için ise elektronik GoTo'lu Maksutov Cassegrain veya ACF özelliklerini barındıran modelleri alabilirsiniz.

Meade Ürünleri Nasıl Seçilir?

Meade ürünleri arasında farklı modellerdeki teleskop ve dürbünlerin yanı sıra uzun mesafeli gözlem dürbünleri (spotting scope) ve güneş filtreleri de yer alır.

En doğru seçimi yapabilmek adına kullanım amacınızı doğru belirlemelisiniz. Eğer teleskobunuzla gökyüzü gözlemleri gerçekleştirmek istiyorsanız bunun için karanlık bir yerde gözlem yapmanız daha faydalı olur. Bu yüzden teleskobu taşıma konusunda daha portatif bir ürün sahibi olmak adına Dobson tipi teleskoplar tercih edilebilir. Yeryüzü gözlemleri adına bir ürün tercihi içinse uzun mesafeli gözlem dürbünleri veya 7x50, 8x40, 10x50, 22x50 gibi çift gözlü dürbünler doğru seçeneklerdir.

Meade teleskop ve dürbün fiyatları, ürünlerin özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Geniş ürün yelpazesi sayesinde bütçeniz ve beklentilerinize göre en uygun tercihi kolaylıkla yapabilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Meade Teleskop Aksesuarları

20 ürün var
  • Marka Meade
DSACategoryId/60001546/2147483604/80678116/354988/meade
Başa dön