Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Memleket Çocuğu - Mustafa'nın Romanı I (Aydın ve Izmir Hâtıraları 1889-1907) - Zeki Mesud Alsan

Alelmas
350,00 TL
( / adet)
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9906

Memleket Çocuğu - Mustafa'nın Romanı I (Aydın ve İzmir Hâtıraları 1889-1907)

Zeki Mesud Alsan

Aydın’da doğan ve çocukluk senelerini geçirdiği bu şehir ve çocukluğu hakkında rakipsiz eserini yazan Zeki Mesud’un Mustafa’nın Romanı - Memlekete Çocuğu isimli kitabı ilk baskısından sonra 3.defa basılmaktadır.

Zevkle okunmasının yanısıra kitap aynı zamanda bir Anadolu şehrinin bir asır evvelki hayatının kelimelerle yapılmış muhteşem bir tasviridir. Türk şehrinin günlük yaşayışı, müslim-gayrimüslim komşuluğu, devlet-halk münasebetleri hakkında çok kıymetli bilgiler ihtiva etmektedir:

“Birçok Türkler gibi, Mustafa için de Rus-Japon Harbi âdeta bir Rus-Türk harbi mahiyetini almıştı. Herkes bunu kendi memleketinin harbi imiş gibi büyük alâka ile takip ediyordu.”

O derecede ki Japonya, Müslümanların hiç olmazsa Türk Müslümanların, öçlerini alan ve kendilerini sevindiren bir müttefik, haline girdi.

Mustafa bu zaferlerden sevinç ve heyecanla bahsederken, aynı duyguları Plâton ve Mikail’de göremeyince kızıyordu. Bir gün onlara sordu.
- Siz Rusların mağlup olmasını istemiyor musunuz? Mikail daha evvel cevap verdi.
- Bu muharebeden bize ne? Hem Japonları neden Ruslara tercih edelim? Bunlar sarı ırktan cüce gibi insanlardır. Hangi Allah’a taptıkları da belli değil. Mustafa bu cevaba kanmadı ve suali açtı.
- Ruslar bizim düşmenımızdır, onları ezenler, bizim dostumuz sayılır. Elbette Japonları, Ruslara tercih edeceğiz. Ve hattâ onları seveceğiz. Bu defa Plâton atıldı.
- Siz Müslümanlar öyle düşünebilirsiniz. Bir Hıristiyanlar da sizin fikrinizde olmayabiliriz. Ruslar bizim düşmanımız değil. Osmanlılar şimdi Ruslar ile muharebe etmiyolar ki.

Mustafa, kendisi ile Plâton ve Mikail arasındaki duygu ve düşünce farkının bu kadar büyük olduğunu görünce, anlaşma imkânının bulunmadığını sezdi. Ve münakaşayı daha fazla uzatmağa lüzum görmedi. Osmanlı Devleti kendisine istediği kadar, Osmanlı desin, Türklerden başka öteki Osmanlıların bu devletin mukadderatına, istikbaline alâkaları, ancak menfi mahiyette idi. Onlar kendilerini Osmanlı tebaası bulmuşlar ve Osmanlı Devletine bağlılıklarını ancak bunun icap ettirdiği asgari hadde indirmişlerdi.

Bütün bu fısıltılar, sezişler, duygular, şimdi Mustafa’nın benliğini daha ziyade kavrıyor ve devletin istikbaline bağlı olan kendi istikbalini de doğrudan doğruya alâkadar ediyordu. Mustafa artık hissediyordu ki, o yalnız gençlik ümitlerinin heyecanı içinde değil, bir de memleketinin ve devletinin istikbali endişesiyle yüklü olarak hayatta yol almak mevkiinde bulunuyordu.

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 277
Yayın Tarihi 2021
Yazar Zeki Mesud Alsan
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBCV000015FN9V
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön