Basketbol topları, ahşap parke zemine sahip kapalı spor salonları içinde, basketbol kortlarında ve açık alanlarda basketbol oynamak için tasarlanan toplardır. Deri, kauçuk ve fiber kumaş gibi farklı malzemelerden imal edilen top çeşitleri vardır. Profesyonel kullanıma uygun olarak üretilen resmi Molten maç toplarının yanı sıra, antrenman ve sokak basketbolu için uygun olan Molten basketbol topları da mevcuttur.

Molten Basketbol Topu

1950’li yılların sonunda Japonya’nın Nishi-ku şehrinde kurulan Molten firması; futbol, basketbol, hentbol, voleybol ve rugby gibi sporlara ait toplar üretmeye başlamıştır. Kaliteli, dayanıklı ve profesyonel kullanıma uygun ürünleri sayesinde, kısa sürede Asya’da, Avrupa ülkelerinde ve Kuzey Amerika’da en çok tercih edilen top markalarından biri haline gelmiştir.

Molten, Dünya genelinde Fıba (Uluslararası Basketbol Federasyonu) onayına uygun basketbol topları üretimi yapan ilk firmalardan biridir. Bu nedenle başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede, resmi müsabakalarda Molten markalı profesyonel toplar kullanılır. Molten; Euroleague, TBF (Türkiye Basketbol Ligi), İspanya, Fransa, Yunanistan ve Kanada Basketbol Ligi gibi birçok ülkenin basketbol oyunlarında resmi sponsorluk üstlenmiştir.

Molten basketbol topları, uluslararası standartlara uygun farklı boyutlarda ve ağırlık ölçülerinde üretilir. Bunun nedeni, resmi maçlarda belirli bir standardın yakalanması ve basketbolun tüm dünya genelinde aynı kurallar çerçevesinde oynatılması isteğidir. 5-6-7 ve 8 gibi numaralara sahip basketbol topları mevcuttur. Yetişkin erkekler, resmi maçlarda 7 numaralı basketbol topu ile oynar. 7 no’lu topların çevre ölçüsü 75 cm civarındayken ağırlığı ortalama olarak 600 gramdır.

Kadınlar basketbolu için 6 no’lu basketbol topları kullanılır. 6 no'lu basketbol toplarının çevre ölçüsü yaklaşık 73 cm, ağırlığı ise ortalama olarak 540 gram olmalıdır. 5 no'lu Molten basketbol topları ise daha çok, küçük yaştaki basketbol oyuncuları tarafından tercih edilir. Aynı zamanda profesyonel oyuncular, uzak mesafeli şut yüzdelerini artırabilmek için 8 numara gibi daha büyük ve ağır basketbol toplarıyla da çalışırlar.

Molten Basketbol Topu Fiyatları

Molten basketbol toplarının fiyatları; deri ve kauçuk gibi malzeme türüne, topların ağırlık ve ebatlarına, indoor ve outdoor kullanım özelliklerine göre farklılık gösterir. Fiba ve TBF onaylı indoor basketbol toplarının fiyatları, antrenman ve açık alanda oynanabilir basketbol toplarına kıyasla daha yüksektir.

El içi ölçülerinize uygun boyutlarda olan ve kavrama kabiliyeti yüksek Molten basketbol toplarını tercih etmeniz oyundan aldığınız keyfi artıracaktır. Deri malzemelerden imal edilen Molten baketbol topları, su ve ter gibi topun yüzey zeminini kayganlaştıran unsurlara karşı dayanıklı kanal yapılarına sahiptir. Tek el ile tutması kolaydır. Islak dahi olsa, kolayca kaymaz ve topun kontrolünün daima elinizin içinde olduğunu bilirsiniz. Aynı zamanda, ağırlık merkezi dengeli olarak ayarlandığı için, şut ve paslar istenilen noktaya doğru isabetli bir şekilde ulaşır.

Kullanacağınız zemine uygun olarak top seçmek oldukça önemlidir. Parke alanlarda ve özel basketbol kortlarında deri malzemeye sahip toplar kullanmak daha yerinde bir tercih olacaktır. Belli bir mesafeden yere bırakıldığında her topun sıçrama yüksekliği birbirinden farklıdır. İç mekanlar için tasarlanmış toplar ile park ve açık basketbol kortlarında oynamak, topun ömrünün daha kısa olmasına yol açacaktır. Dış mekanlar için kauçuk veya fiber kumaş malzemelerden üretilen ve hızlı sıçrayabilen topların kullanılması daha uygun olacaktır.

Kahverengi tonlar ile beyaz şeritlerin uyum içinde bulunduğu Molten basketbol top modelleri kalite ve profesyonelliği bir arada sunuyor. Çok farklı renk ve çeşit seçeneğine sahip Molten basketbol topları içinden kullanım alanınıza ve zevkinize uygun modelleri tercih edebilirsiniz.

Molten Basketbol Topu Fiyatları

39 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Molten
  2. Nike
  3. Spalding
  4. Voit
  5. Altis
  6. Selex
  7. Jordan
  8. Avessa
  9. Wilson
  10. Adidas
  11. Tryon
  12. Sportive
  13. Slazenger
  14. Busso
  15. Delta
  16. Lotto
  17. Sportica
  18. InterSpor
  19. Mazsa
  20. Stamm
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Malzeme
 5. Top Bedeni
  1. 3 Numara
  2. 5 Numara
  3. 6 Numara
  4. 7 Numara
 6. Renk
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Satıcı A-Z
 • Marka Molten
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19002/19020/molten
Başa dön