Adrenalin içeren spor dalları, dünyanın her yerinde pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Paintball da son derece heyecan ve rekabet içermesi ile bu spor dalları arasında yer alıyor. Strateji gerektiren bir takım sporu olan paintball, aynı zamanda eğlenceli bulunan spor çeşitlerinden de biri. Paintball sırasında; uyulması gereken kurallar, senaryolar ve kullanılması gereken malzemeler bulunuyor. Paintball silah ve ekipmanları, oyunun mutlaka olması gereken unsurları arasında yer alıyor. Boya el bombasından mermilere, koruyucu yelekten paintball maskesine kadar pek çok malzeme, oyunun hem güvenli hem de eğlenceli olmasına imkan veriyor. Bu yazımızda paintball malzemeleri neler sizin için bir araya getiriyoruz. Hepsiburada.com üzerinden pek çok paintball malzemesine hızlı ve pratik şekilde erişim sağlayabilir, avantajlı fiyat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. 

Paintball Nedir?

Sevilen takım oyunlarından olan paintball, açık havada yapılabilecek iyi etkinliklerden biri olarak sunuluyor. Paintball’un kalabalık oynanması, eğlencesini artırıyor. Paintball ekipleri minimum 5, maksimum 12 kişi oluyor. Ancak bu oyunu oynamak için ideal kişi sayısı 10. Paintball’da rakip takımların tüm oyuncularında, içi boya dolu küçük topların olduğu silahlar bulunuyor. Paintball’da amaç, belirlenen alan içinde kalarak, rakip takımın oyuncularını etkisiz hale getirmek. Paintball’un en temel bir kuralı ise; üzerine boya gelen yani vurulan oyuncunun ölerek, oyunun dışında kalması. 

Paintball oyununda bir senaryo söz konusu oluyor. Senaryo çerçevesinde dağıtılan görevleri yerine getirmek ise oyunculara düşüyor. Oyun sırasında belirli bir süre veriliyor. Bu süre zarfında, oyuncular karşı takımın bayrağını ele geçirmeye çalışıyor. Bayrağı ele geçirmeye çalışırken; spontane görevler de ortaya çıkıyor. Örneğin, bir rehineyi kurtarmak zorunda kalabilir, bir yerin savunmasını üstlenebilirsiniz. Hiç vurulmadan oyunu tamamlamak ise birçok oyun severin en önemli hedeflerinden biri. 

Paintball Oynarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Paintball, birçok oyun gibi farklı kurallar barındırıyor. Oyun sırasında bu kurallara uymak gerektiği gibi paintball sırasında kullanılması zorunlu olan kıyafetlere de dikkat edilmesi önemli. Paintball oyununda ana kural, boya dolu mermi ile vurulan kişinin oyundan çıkıyor olması. 

Paintball oyununda farklı silah seçenekleri bulunuyor. Farklı marka ve modellerle sunulan silahlarında özellikleri de değişiyor. Paintball oyununda kullanılan silahların ortak özellikleri, mermiyi çok hızlı atmaları. Vücuda hızlı şekilde temas eden mermiler, eğer kişi doğru şekilde korunmuyorsa canını oldukça yakıyor. Dolayısı ile oyun öncesinde, gerekli olan tüm kıyafetler doğru biçimde giyilmeli. Korumasız oyun oynamak tehlikeli olduğu gibi aynı zamanda yasak. Paintball oyunu süresince, kişilerin koruma yelekleri ve yüzlerinde özel bir maskeleri bulunuyor. Genellikle ormanlık alanlarda kurgulanan oyun, belirli sınırları kapsıyor. Oyun sırasında sınırlara dikkat etmeli, kendi alanınızı savunmalısınız. Her iki takıma da verilen telsizler ile geniş alanda haberleşme stratejik önem taşıyor. Hellhound ismi ile bilinen paintball araçları da oyun sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor. Paintball için özel tasarlanan araçları sürerken, zemin şartlarına ve oyunculara dikkat edilmesi önemli. 

Paintball tüm dünyada oynanan bir oyun, dolayısı ile uluslararası bazı standartları da bulunuyor. Örneğin oyun sırasında kullanılan silahlardan çıkan mermi hızının saniyede 100 metre olması gerekiyor. Güvenlik için önemli olan bu oran, hız ölçer cihazlar sayesinde kolaylıkla tespit edilebiliyor. Bu sebeple oyun alanında hız ölçer olmasına dikkat etmelisiniz. 

Paintball Ekipmanları

Adrenalin dolu bir oyun olan paintball oyununda birçok farklı malzemeye ihtiyaç duyuluyor. Oyunu eğlenceli kılan bu malzemeler, farklı modellere ayrılıyor. Paintball oyunu ayrıca fiziksel tehlikeler barındırdığı için birçok koruyucu ekipmana sahip. Ortalama olarak 90 dakika süren bu oyunda ekipman seçimi de son derece önemli. Paintball malzemeleri, özelliklerine göre değişiyor. Bu malzemelerin kaliteleri de farklılık gösteren unsurlar arasında. 

Paintball ekipmanları, amatör ve profesyonel oyunculara göre de şekilleniyor. Önemli bir kısmı koruyucu ürünleri kapsayan paintball malzemelerini sizin için listeledik. 

Paintball Silahları

Paintball silahları; oyunun en çok öne çıkan malzemeleri arasında yer alıyor. Teknik özelliklerine göre 3 ana gruba ayrılan silahlar, oyun severlerin keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Paintball tüfek modellerini aşağıdaki gibi listelemek mümkün.

  • Pompalı Paintball Silahları

Pompalı paintball silahı oyunun ilk ortaya çıktığı zamanlarda çok popülerdi. Günümüzde ise genellikle oyunu ilk kez oynayacak kişiler tarafından tercih ediliyor. Amatör oyuncular için pump up olarak da karşılık bulan pompalı silahlar ideal oluyor. Çünkü pompalı paintball silahı özellikleri gereği, güvenilir bir silah modeli olarak karşımıza çıkıyor. “Pump gun” olarak da isimlendirilen bu silah, oyunun temel silah türlerinden biri. Pompalı oyun silahı ile tek atış yapılıyor. İkinci atış için tekrar boya topu yerleştirmek gerekiyor. Pompalı paintball silahını hazırlamak için pompa kolunu önce öne ardından da arkaya doğru çekmelisiniz. Oyun sırasında zaman kaybettirdiği düşüncesi nedeni ile pek sık tercih edilmiyor. Bu pompalı model, oyunların yanı sıra antrenman için de kullanılıyor.

  • Yarı Otomatik Paintball Silahları

Yarı otomatik paintball silahları en çok tercih edilen modeller arasında öne çıkıyor. Yarı otomatik paintball silahı; profesyonelliğe adım atmak isteyen oyun severlerin favorisi. Bu model silahlar; orta ölçekli oyun alanları için ideal bir kullanım sağlıyor. Yarı otomatik silahlar ile tetiğe her bastığınızda atış yapabilirsiniz. Bununla birlikte tetiğe her bastığınızda yalnız bir kere ateş edebilirsiniz. Bekleme süresinin pompalı paintball silahına göre hayli düşük olması, oyun sırasında da avantaj yaratıyor. Yarı otomatik paintball silahları, kendi arasında ikiye ayrılıyor. 

  • Mekanik paintball silahı
  • Elektropnömatik paintball tabancası

Bu iki paintball silahı arasında; güç, hız, tutarlılık ve maliyet gibi farklar bulunuyor. Elektronik devre kartı sayesinde elektropnömatik paintball tabancası, çok daha hızlı ateş etmeye imkan veriyor. Elektropnömatik paintball silahı, daha az hareketli parçaya sahip olması ile daha tutarlı bir model olarak öne çıkıyor. Mekanik paintball silahı ise her hava koşulunda rahatlıkla kullanılması açısından avantaj sağlıyor. Çünkü elektropnömatik modeller, yağmurlu havada kullanıma uygun değiller. 

  • Tam Otomatik Paintball Silahları

Tam otomatik paintball silahları; çok cazip görünse de pek çok oyun alanında tercih edilmiyor. Tetiğe basıldığı süre boyunca durmadan ateş eden bu silahlar, oyun sırasında rakip için ciddi anlamda dezavantaj yaratıyor. Her atış sonrası otomatik olarak kendini yeniden kuran tam otomatik paintball tabancaları, hızlı şekilde hazır hale geliyor. Tam otomatik olan silahların ateş oranları, modellerine göre değişiyor. 

Paintball Maskeleri

Paintball maskeleri, güvenlik için en önemli malzemelerin başında geliyor. Çünkü silahlardan çıkan kartuşlar vücutta bile çürüklere neden olabilirken, yüz için büyük tehdit oluşturuyorlar. Gözünüze doğrudan gelebilecek bir boya kartuşu, gözünüzü kaybetmenize neden olabilir. Dolayısı ile oyun alanındaki maskelerin paintball oyunu için özel olduğundan emin olmalısınız. Maskeler yüzün tamamını kaplayacak şekilde tasarlanıyor. Maskelerin görüş alanındaki bölümlerde ise kırılmayan materyal tercih ediliyor. Oyun sırasında dikkat edilmesi gereken konular arasında, maske kullanımı geliyor. Oyun sırasında herhangi bir sebepten maskenizi çıkarırsanız, diskalifiye olursunuz. 

Paintball

Paintball oyununa isim veren boya topları, oyunun temel malzemeleri arasında yer alıyor. Dünyanın her yerinde aynı olan bu boya dolu kapsüller, silaha yüklenerek oynanıyor. Paintball çeşitleri için pek çok marka alternatifi bulunuyor. Kalitelerine göre fiyatları da değişkenlik gösteriyor. Boya topları, bitkisel ürünlerden elde ediliyor. İnsan sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmayan boya topları, doğada kolaylıkla çözünebilecek malzemeden yapılıyor. Boyanın içinde olduğu kapsüller, jelatinden hazırlanıyor. Doğa dostu olan bu jelatinler, zemine çarptığı anda patlıyor. Paintball sırasında kullanılan boya toplarının boyutları, ortalama bir misket kadar. Vücuttaki açık bir noktaya isabet ederse, mesafeye göre morarmaya neden olabiliyor. Boya topları, oyun sırasında en çok kullanılan malzeme olarak da karşılık buluyor. 

Boya El Bombası ve Mayını

Paintball oyunu sırasında pek çok heyecanlı ve eğlenceli an sizi bekliyor. El bombaları ve mayınlar, oyunun sevilen parçaları arasında yer alıyorlar. Boya el bombaları, 5 mm çapa sahip oluyor. Hazırlanmasında plastik kullanılan el bombaları, boyanın sıkıştırılması tekniği ile elde ediliyor. Büyük müsabakalarda özellikle kullanılan boya el bombaları, normal bir el bombası gibi aktive ediliyor. Boya el bombası da pimini çektikten sonra atılan yere değdiği anda patlıyor. Ufak çapta bir patlama yaratan boya el bombaları, adrenalin severlere hitap ediyor. 

Paintball boya mayınları yine oyuncuların sevdiği ekipmanlardan biri. Dikey basınç ile harekete geçen mayınlar, en ufak bir basınç ile karşılaştığında patlıyor Paintball bayınları, yeniden kullanılabiliyor. Doldurulabilen mayınlar, 1,5 metre çapındaki bir alanda etkili oluyor.

Hellhound Aracı

Bir saldırı aracı olan Hellhound, askeri araçlardan ilham alınarak geliştirildi. Paintball oyunu sırasında saldırıya destek olmak için ideal olan bu araç, engebeli zeminlerde rahatlıkla kullanılıyor. Aracın üzerinde; kalkanlar bulunuyor. Bu sayede saldırılardan korunmak mümkün oluyor. Ayrıca araç üzerindeki paintball silahı ile atış da yapılabiliyor. Profesyonel oyunların vazgeçilmezi olan Hellhound araçlarında el bombaları ve yeden boya kapsülleri de yer alıyor.

Paintball Koruyucu Kıyafetleri

Paintball oynarken, vücudu korumak için pek çok ürün alternatifi bulunuyor. Paintball tulum, dizlik, eldiven ve yelek, oyun sırasında darbelere karşı sizi koruyor. Farklı desenlerde tasarlanan paintball tulumlar arasında en çok tercih edileni, kamuflaj desenli olanlar. Askeri bir kıyafet türü olan kamuflaj tulum, ormanlık alanda oynanan oyunda saklanmayı kolaylaştırıyor. Savaş senaryolarının uygulandığı paintball oyununda, kamuflaj tulum vücudun her yerini kapatıyor olması ile de avantaj sağlıyor. Sert malzemeden hazırlanan paintball yelek, göğüse gelen darbelerin etkisini minimuma indirgiyor. Genellikle yan tarafından cırtlı olarak tasarlanan modeller, kolaylıkla giyilebiliyor. Paintball yelekleri, tüm sahalarda tercih edilen kıyafetler arasında yer alıyor. 

Paintball dizlikler, oyun sırasında fonksiyonel kullanılan parçalardan biri. Optimal ayarlanma, hızlı takma ve çıkarma gibi özellikler barındıran modeller, konforlu kullanıma imkan veriyor. Dizlik alırken, sağlam olmasına ve dizinizi tamamen kavrıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Paintball oyununda sürünmek ve tırmanmak gibi pek çok hareket mevcut. Bu hareketler sırasında ellerin zarar gö rmemesi için koruyucu eldiven öneriliyor. Paintball eldivenleri genel olarak, yarım parmak şeklinde tasarlanıyor. Böylece bir yandan silah kullanımı kolaylaşıyor, bir yandan da eller toplardan daha az oranda zarar görüyor. 

Paintball Silahı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Paintball oyunu sırasında seçilen ekipmanlar oldukça önemli. Fiziksel güce dayalı bu oyunda, stratejik unsurlar da büyük önem taşıyor. Dolayısı ile silah seçimi oyunun kaderini değiştirebilir. 

Paintball silahları farklı özelliklerle donatılıyor. Kimi silahın boya topu haznesi büyük olurken, kimi silahın atış avantaj sağlıyor. Çalışma sistemine göre de değişen silah modellerinin atış yapabildikleri menziller de farklı. Paintball silahı seçerken, oyun için uygun gördüğünüz stratejiye göre karar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra silah seçimi yaparken, bu oyunda ne kadar deneyimli olduğunuz da önemli. Profesyonel bir oyuncuysanız, yarı otomatik bir silah size avantaj sağlayabilir. Ancak ilk kez oynayacaksanız pompalı paintball tabancası tercih edebilirsiniz. Hangi silahı seçmeniz konusunda, saha görevlilerinden ya da tecrübeli takım arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Paintball sırasında; ağırlığı, malzemesi, menzili ve gücü farklı olan silahlar arasından kendinize en uygun modeli tercih ederek, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Paintball Silahı Nasıl Kullanılır?

Oyun alanlarının büyük kısmındaki paintball silahları ortak özelliklere sahip oluyor. Silahlarda yer alan tetiğin üst kısmına emniyet düğmesi bulunur. Bu düğmee sağ taraftan basılması halinde atış yapılabilir. Düğmeye sol taraftan basıldığında ise tetik kilitlenir. Atış yapabilmek için top haznesinin dolu olması gerekir. Atış yapılacağı zaman, hedefe dikkatli şekilde nişan alınır. Nişan sırasında, silah omuz hizasında olmalı ve atış düz şekilde gerçekleştirilmeli. Bu noktada silahın düz tutuluyor olması önemli. Çünkü silahların tasarımı gereği düz tutulmazsa boya dolu top namluya ulaşamıyor. Silahın düz tutulmadığı durumlarda, boş atış yapmak da mümkün oluyor. 

Paintball silahı kullanmanın püf noktalarından biri de silahı olabildiğince sabit tutmak. Oyunun neden olduğu adrenalin ile fazla sallanan silahın haznesinde toplar patlayabilir. Patlayan top, hazne içinde diğer topların da kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Bu durum silah değişimi yapmanıza ve dolayısı ile oyun sırasında vakit kaybına yol açıyor. 

Paintball Malzemesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paintball malzemesi alırken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunuyor. Paintball fiziksel ağırlıklı bir oyun olarak konumlanıyor. Oyun sırasında vücut zaman zaman darbelere maruz kalıyor. Dolayısı ile fiziksel açıdan koruyucu ve dayanıklı olan malzemeler ön plana çıkıyor. Paintball malzemelerinin sağlam, koruyucu ve dayanıklı olmalarının yanı sıra kolay kullanımı da oldukça önemli. Pratik şekilde giyilebilen ya da takılabilen malzemeler, herkes tarafından tercih ediliyor. Örneğin paintball için tulum seçimi yaparken; yırtılmaz ve tek parça bir model seçmek, pratik kullanıma imkan veriyor. Tulumun ceplerinin olması, oyun sırasında kolaylık sağlıyor. Leke tutmuyor olması ve kolay yıkanması da dikkat edilebilecek özellikler arasında yer alıyor. Buna benzer şekilde dizlik tercih ederken de yüksekliği ayarlanabilir ve dizi tamamen saran modeller, güvenli kullanılıyor. Paintball dizlik alırken, sağlam, su geçirmez ve perçinli olmasına dikkat edilebilir.

Paintball Malzemeleri Fiyatları 

Alışveriş öncesinde fiyat araştırması yapmak, tasarruflu bir alışverişi mümkün kılıyor. Paintball malzemeleri için de aynı durum söz konusu. Hepsiburada üzerinden paintball malzemesi fiyatları hakkında hızlı şekilde bilgi edinebilirsiniz. Outdoor doğa sporları kategorisinde yer alan paintball ürünleri için konforlu bir araştırma yapabilirsiniz. Hepsiburada.com üzerinden paintball ürün fiyatları için pek çok markanın ve mağazanın ürün alternatiflerine erişim sağlayabilirsiniz. Bütçenize uygun fiyat aralığını tercih ederek, alışveriş sürenizi kısaltabilirsiniz. Paintball tüfek fiyatları, paintball yelek fiyatları ve paintball maske fiyatları gibi pek çok seçeneği saniyeler içinde görüntüleyebilirsiniz. Ürün sayfasını inceleyerek kampanya fırsatlarını görebilirsiniz. Avantajlı paintball malzeme fiyatları ile tasarruf sağlayabilirsiniz. Farklı filtreleme seçeneklerini değerlendirerek, yüksek fiyatlı ya da düşük fiyatlı paintball malzemelerini ön plana çıkarabilirsiniz. Hepsiburada.com ile paintball oyununa dair çok sayıda ürün alternatifine ulaşabilir, ürün yorumlarından ve puanlı değerlendirmelerinden yararlanabilirsiniz. Böylece memnuniyet duyacağınız bir ürüne ekonomik fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Paintball Malzemeleri

Yurt Dışından Ürünler
Toplam 23 / 23 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/22007826/1302560