Paket Lastiği

Paket lastiği olarak adlandırılan basit kauçuk bant, çok düşük maliyetine rağmen pek çok kullanım alanı olan; önemsiz görünmesine rağmen sık sık ihtiyaç duyulan küçük bir malzemedir. Bu mütevazi ürün evde, ofiste, okulda, mağazalarda, marketlerde, pazarlarda sürekli karşımıza çıkar ve deforme olana kadar tekrar tekrar kullanılabilme özelliği bulunur.

Paket Lastiği Nasıl Ortaya Çıktı?

Paket lastiğinin icadına giden yolu açan Thomas Hancock, İngiliz kauçuk endüstrisini kuran bir mucittir. Kauçuk parçalarını kıran ve bloklar halinde oluşturulduktan veya tabakalar halinde yuvarlandıktan sonra geri dönüşüme izin veren bir makine olan mastikatörü icat etmiştir. 1845 yılında, başka bir İngiliz vatandaşı olan Stephen Perry, vulkanize edilmiş kauçuktan yapılmış paket lastiğinin patentini alarak ilk paket lastiği fabrikasını açmıştır. Perry, elastik bantları kağıt ya da zarfları bir arada tutmak amacıyla icat etmiştir.

Paket Lastikleri Hangi Malzemeden Üretilir?

Paket lastikleri kauçuktan üretilir. Kauçuk elastiktir; suya ve ısıya karşı yalıtım sağlayan, yumuşak ve uzun ömürlü bir malzemedir. Kauçuğu oluşturan polimer zincirleri birbiri içine geçmiş, yumak gibi bir halde bulunur. Paket lastiğinin gerilip bırakıldıktan sonra eski haline dönmesi, kauçuğun bu özelliğinden kaynaklanır. Paket lastiği gerildiğinde bu yumak halindeki polimer zincirleri açılır ve düz bir hal alır. Lastik gevşetildiğinde ise polimer zincirleri eski şekillerine geri döner. Ancak paket lastiği, polimer zincirleri arasındaki bağların kırılmasına yol açacak kadar fazla gerilirse, paket lastiği eski haline geri dönemez ve kopar.

Paket Lastiği Ne İşe Yarar?

Paket lastiğinin kullanılmadığı, işe yaramadığı bir yer yok gibidir. Bu nedenle elinizin altında bulunmasının çok büyük faydaları vardır. Çiçekçiler, hazırladıkları demetlerin dağılmaması ve çiçek saplarının bir arada durmasını sağlamak için paket lastiği kullanırlar. Aynı nedenle pazar satıcıları da yeşil sebze demetleri için paket lastiğinden faydalanırlar. Ofiste evrakların sınıflandırılması ve kaybolmaması için, okulda kağıtların dağılmaması için, postanede zarfları toparlamak için, bankada para destelerini düzgün tutabilmek için, evde çeşitli amaçlar için kullanılır. Paket lastiği daima bir arada tutar.

Kauçuktan üretilen paket lastiği; bazen silgi yerine geçer, bazen bir toka olur, bazen de kitap ayracı olarak görev alır. Günümüzde çeşitli renk ve ebatlarda üretilen paket lastiklerinin kullanım alanları saymakla bitmez. Herkesin her zaman ihtiyaç duyduğu paket lastiği, poşet ya da kutu içerisinde yüksek adetlerde satılır ve fiyatı çok uygundur. Yeniden kullanılabilme özelliği sayesinde her zaman el altında bulundurulur. 

Evde Paket Lastiği Nasıl Kullanılır?

Paket lastiği, evlerde de çok geniş kullanım alanına sahiptir. Açtığınız ama tamamını kullanmadığınız bir gıda ürünü ambalajını yeniden kapatmak için paket lastiği kullanabilirsiniz. Mutfakta çekmecelerdeki eşyaları organize etmek için paket lastiğinden yararlanabilirsiniz. Kabloların dağınık durmasını önlemek için paket lastiği çok işe yarar. Kavanoz kapaklarının kolay açılması için kapak etrafına paket lastiği geçirebilirsiniz. Kıyafetlerin askıdan kaymasını önlemek için iki ucuna paket lastiği sarabilirsiniz.

Bir paket hazırlarken paket kağıdını tutturmak için paket lastiği kullanabileceğiniz gibi pipetler, kalemler gibi çok dağılan malzemelerin bir arada kalmalarını sağlamak için de ondan yararlanabilirsiniz. Kapıların çarpıp kapanmalarını önlemek için iki taraftaki kapı kollarına geçireceğiniz bir paket lastiği çok işe yarar. Sürekli ve çeşitli kullanım özelliği bulunan paket lastiğini çeşitli boy ve renkleriyle el altında bulundurmanın size bir çok faydası olacaktır.

Paket Lastiği Çeşitleri Nelerdir?

Paket lastikleri çok küçük ve ince ebatlardan daha enli ve büyük ebatlara kadar farklı şekillerde üretilir. Kullanacağınız yere göre değişen ebatlarda ihtiyaç duyacağınız bir üründür. Yüzde yüz kauçuktan üretilen ve artık birçok rengi bulunabilen paket lastiği, gramaja göre paketlenir. 50 gr, 200 gr, 500 gr, 1000 gr gibi miktarlarda paketlenmiş olarak satın alabileceğiniz paket lastiklerini kullanacağınız yere göre büyük veya küçük boyutlarda tercih edebilirsiniz. 

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Paket Lastikler

332 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 332 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15547/15103