Penguen Gıda markası, 1989 yılında Gençoğlu ailesi tarafından Bursa şehrinde geniş bir arazi üzerine kuruldu. İlk zamanlarda sadece ihracat yapma amaçlı kurulan marka, Avrupa standartlarına uygun dizayn edilen fabrikası, modern ve teknolojik makineleri ve depoları ile büyümesini hızla sürdürdü. Penguen Gıda, 1996 yılında iç pazara da yönelme kararı aldı. Günümüzde ise 250.000 m² açık arazinin üzerine kurulu 75.000 m² kapalı alana sahip tesisiyle üretimde dünya ve Avrupa standartlarındadır. 2001 yılında hisselerinin yüzde 14,65`i Alman yatırım bankası DEG`e satıldı. Şirket 1998 yılında da halka arz edilerek hisse senetlerini borsada işleme sundu.

Ham maddenin üretiminden müşteriye sunulana kadar olan süreçte izlenebilirlik kayıtlarının oluşturulmasına ve belgelenmesine de önem veren firmanın ürünleri, yurdun dört bir yanındaki market, bakkal ve süpermarketlere; oradan da sofralara güvenle ulaştırılıyor. Yüzde yüz yerli üretim olan birçok çeşitten oluşan ürünlerini, cam kavanozlarda sunarak tüketicinin sağlığına verdiği değeri de gösteriyor.

Penguen Gıda; salça, reçel, hazır gıdalar, sebze konserveleri, turşu, haşlanmış bakliyatlar ve dondurulmuş yemekler gibi geniş bir ürün gamına sahip bulunuyor. Günümüzde bölge müdürlükleri ve bayiliklerinin denetimindeki dağıtım kanalları ile her ürününü, yurdun dört bir köşesine güvenle ulaştırıyor.

Yurt içi dağıtım kanallarının yanı sıra yurt dışına yaptığı ihracatlarla da sektördeki büyük pay sahiplerinden birisi oluyor. Penguen Gıda, satışlarının yarısını yurt dışına gerçekleştiriyor. Başta Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Rusya, İsviçre, Hollanda ve İsveç olmak üzere tam 35 dünya ülkesine ürünlerini ulaştırıyor.

Penguen Gıda, 40 bin dönümlük ekim alanı ile ülkemizin en büyük tarımsal ham madde alıcı firmaları arasında yer alıyor. Ürünlerin toplanmasından fabrikalara ulaştırılması, paketlenmesi ve dağıtımına kadar yüzlerce kişiyle çalışarak da istihdama ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlıyor.

Gıda sektöründe önemli ve saygın bir yere sahip olan Penguen Gıda, ürünlerinin tazeliği ve hızla işlenmeye hazır olmasına da çokça önem veriyor.Tesislerin, mamullerin geldiği ekim alanlarına yakın bir konumda bulunması, sebze ve meyvelerin fabrikaya ulaştırılma sürelerini kısaltıyor; bu da tüketiciye sunulan ürünün kalitesini, tazeliğini ve lezzetini artırıyor. Hızlıca fabrikalara ulaştırılan mamuller, Penguen ziraat mühendislerinin titiz denetimleri altında sağlıklı üretim koşullarında hazırlanıyor. Yurt içinde çok sevilen ve tüketiciden bolca talep gören marka, dünyanın dört bir yanına da ürünlerini ulaştırıyor.

Teknoloji ve sektördeki yenilikleri yakından takip eden Penguen Gıda, konserve sektöründe makineli tarımı ilk başlatan firma olma unvanına da sahip bulunuyor. Yaklaşık 2 saat gibi bir süre içinde üretime gönderilen meyve ve sebzeler, mevsiminde ve dalından özenle koparılarak en taze ve sağlıklı hâlleriyle el değmeden cam kavanozlara konularak tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Kendi mevsiminde toplanarak özenle seçilen meyve ve sebzeler, Penguen Gıda'nın dondurulmuş gıda tesislerinde "Individual Quick Frozen" (Bireysel Şok Dondurma) yöntemi kullanılarak donduruluyorr. Bu modern yöntem sayesinde ürünler, içlerinde yer alan besin değerlerini kaybetmiyor ve lezzetlerinden ödün vermeden saklanıyor. Büyük bir dikkat ve titizlikle dondurulan sebze ve meyveler, sağlıklı ve doğal cam kavanozlara konularak tüketicilerin önce mutfaklarına; oradan da sofralarına doğru yola çıkmak için hazırlanıyor. Penguen Gıda ürünleri, yaygın dağıtım ağı ile yurdun her köşesine güvenle ulaştırılıyor.

Penguen Gıda, Avrupa Standartlarını Türkiye'ye ilk kez getiren marka olmanın da gururunu taşıyor. ISO 22000 (HACCP) ve ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Standartları ve EFSIS (Avrupa Gıda Güvenliği Denetim Kurumu) tarafından dünyada seçkin ve az sayıda markanın layık görüldüğü en üst düzey kalite belgesi olan “BRC-A Kalite” belgesine sahip bir marka olarak da öne çıkıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...